Samotność w związku, w małżeństwie - przyczyny, objawy, jak sobie radzić?

Samotność w związku, w małżeństwieWchodzimy w związek po to, aby iść przez życie razem, kochać się i cieszyć swoim towarzystwem. Po to, aby stworzyć z kimś nową, wyjątkową rodzinę, spełniać się w niej, realizować i cieszyć każdym dniem. Niestety, bywa i tak, że w naszym, idealnym - wydawać by się mogło - związku, dopada nas samotność. Z czego wynika i jak sobie z nią radzić? Kiedy walczyć o relację, a kiedy lepiej się rozstać?

Człowiek a samotność

Człowiek nie jest stworzony do samotnego życia. Jest istota społeczną, co oznacza, że jego przeznaczeniem jest funkcjonowanie w grupie, parze, w rodzinie. Praktycznie na każdym etapie życia przychodzi nam żyć w jakiejś grupie, na początku jest to rodzina, później grupa rówieśnicza, koledzy z pracy, partner życiowy i nasza nowa rodzina, którą sami tworzymy. Posiadanie jej jest marzeniem wielu osób, niestety nie zawsze nasz związek jest taki, jaki sobie wymarzyliśmy. Bywa i tak, że wkrada się w niego samotność: sprawiająca, że nadal jesteście razem ale jednak osobno… Co się dzieje?

Czym jest samotność w związku?

Mianem samotności w związku określamy uczucie osamotnienia, które towarzyszy nam mimo pozostawania w relacji partnerskiej. Czujemy, że czegoś nam brak, że bycie w związku nie daje nam pełnej satysfakcji. Samotność w związku może pojawić się praktycznie na każdym etapie bycia razem.

Przyczyny samotności w związku

Skąd bierze się samotność w związku? Co powoduje, że wkrada się pomiędzy zakochanych i psuje łączące ich uczucie? Przyczyn jest co najmniej kilka.

Jedną z nich jest brak czasu dla siebie i zaabsorbowanie partnerem: dotyka wiele osób, które są w związku długo lub w krótkim czasie były w kilku związkach i nie mają czasu dla siebie. Będąc z kimś w związku tworzymy wspólną całość, nową jakość, w wielu przypadkach mamy o wiele mniej czasu tylko dla siebie. Jeśli ktoś nie potrafi sobie z tym poradzić, nieświadomie odsuwa się od partnera i nadal żyje jak singiel. W tym czasie zaniedbuje związek, druga osoba czuje się samotna, niedopuszczona do świata partnera. Może również zdarzyć się tak, że po pewnym czasie wychodzi na jaw niedopasowanie partnerów i to na wielu płaszczyznach. Może okazać się, że nie pasujemy do siebie w łóżku, mamy zupełnie inne temperamenty, wyznajemy odmienne wartości lub mamy inne cele w życiu. W takim wypadku dwie osoby żyjące w związku prowadzą niejako samodzielne życie, żyjąc razem, a jednak obok siebie…

Samotność w związku może powodować również rutyna i znudzenie codziennością, zwłaszcza w związkach wieloletnich. Nie każdy pamięta o tym, że o związek należy dbać codziennie, pielęgnować go jak roślinę w ogrodzie. Do poczucia samotności może przyczynić się również, częste dziś, przeciążenie pracą, obowiązkami, pogoń za karierą. W wielu związkach stawia się na karierę i nie zawsze jest to posunięciem złym, zwłaszcza młodzi ludzie pragną dorobić się i żyć niezależnie. Niestety, można zatracić się w pogoni na pieniądzem i zapomnieć o tym, jak ważny jest nasz związek. Niebezpieczna dla związku może okazać się także zmiana ról po pojawieniu się dziecka. Narodziny pociechy to jeden z najpiękniejszych momentów, jakiego doświadczamy w życiu we dwoje, niestety nie zawsze potrafimy się nim należycie cieszyć: oboje. Bywa tak, że kobieta, zaabsorbowana rolą matki: karmieniem i opieką nad dzieckiem, odsuwa od siebie i maluszka męża i ojca. Może wynikać to ze zmęczenia ale i z niepewności, czy partner poradzi sobie z nowymi obowiązkami. Z drugiej strony i mężczyzna może odsuwać się od żony, nie do końca rozumiejąc, jakie miejsce ma zająć w zupełnie nowej rzeczywistości w swojej rodzinie.

Z kolei gdy dzieci dorosną i opuszczą rodzinny dom, pojawić się może tak zwany syndrom opuszczonego gniazda. Obejmuje on uczucie pustki w domu, w którym zostają jedynie rodzice. Do tej pory ich codzienność wypełniało wychowywanie dzieci, które są już samodzielne. Ich zadaniem jest przebudowanie relacji między sobą. Jeśli tego nie zrobią, możliwe, że w ich związku pojawi się samotność, gdyż każdy będzie próbował wypełnić pustkę po wyprowadzce dzieci na swój sposób.

Do powstania uczucia samotności przyczynić się może również wspólne życie po zdradzie. Wybaczenie zdrady i próba zbudowania związku na nowo nie jest zadaniem łatwym. Wymaga wiele cierpliwości i chęci ze stron obu partnerów. Jeśli nie są oni zdecydowani na ten krok, mogą nieświadomie odsuwać się od siebie, pojawić się może samotność, która może pchnąć do kolejnej zdrady.

Jak objawia się samotność w związku?

Jak poznać, że w nasz związek wkradła się samotność? Jak ona się objawia? Samotność w związku jest uczuciem nieprzyjemnym, sprawia, że nie czujemy się w związku szczęśliwi, nie spełnia on naszych oczekiwań i nie pozwala się realizować. Osoby samotne w związku zwykle poszukują szczęścia poza relacją, czy to spędzają czas z rodziną pochodzenia, przyjaciółmi czy posuwają się nawet do zdrady. Ludzie samotni we własnym związku nie muszą się ze sobą kłócić i zwykle tego nie robią. Takie związki dla reszty świata prezentują się wręcz idealnie, para zachowuje wszelkie pozory, są dla siebie mili, pomagają sobie. We dwoje również mogą zachowywać się wobec siebie dobrze, uprzejmie: poprawnie. Mówić sobie „Dzień dobry” i „Dobranoc”, od niechcenia pytać, co w pracy, mówić, co trzeba kupić i że należy odebrać dziecko z dodatkowych zajęć.

Wszystko w porządku? Niekoniecznie. Problem leży głębiej. Zwykle dotyczy osłabienia więzi uczuciowej pomiędzy partnerami, cierpi sfera seksualna ale i emocjonalna, rzadziej okazujemy sobie uczucia lub nie robimy tego w ogóle. Zwykle po pewnym czasie każde z partnerów spędza czas wolny osobno, zakochani coraz to bardziej odsuwają się od siebie, coraz mniej ich łączy.

Czy w mój związek wkradła się samotność?

Nie masz pewności, czy problem samotności nie dotyczy Twojego związku? Odpowiedz na poniższe pytania, aby się upewnić.

  1. Jestem w związku ale czuję się bardzo samotna/y, jakbym była/był singielką/singlem.
  2. Obecny związek nie daje mi w 100% satysfakcji.
  3. Niewiele czasu spędzamy wspólnie z partnerem, każdy z nas ma swoje sprawy i pasje.
  4. Brakuje mi bliskości partnera na co dzień, rzadko się przytulamy, całujemy.
  5. Czuję się osamotniona/y, nawet, gdy jesteśmy razem.
  6. Często mam poczucie, że partner tak naprawdę mnie nie rozumie.
  7. Coraz częściej myślę, czy mój związek ma sens.

Jeśli na co najmniej 3 pytania udzieliłaś/eś odpowiedzi twierdzącej, bardzo możliwe, że Twój związek nawiedziła samotność jednostki… Poniżej kilka rad, z których z pewnością powinnaś/powinieneś skorzystać.

Jak sobie radzić - jak walczyć z samotnością w związku?

Walka z samotnością w związku nie jest łatwa ale warto dołożyć wszelkich starań, aby uratować swój związek. Warto rozpocząć od zastanowienia się nad tym, jak obecnie wygląda nasz związek, jak było dawniej i dlaczego zmagamy się z obecnym stanem rzeczy. Co takiego się wydarzyło, że odsunęliśmy się od siebie, że tak źle czuje się w związku? Zastanów się nad swoją postawą oraz tym, jak zachowuje się partner. Nie generalizuj, nie wyolbrzymiaj, postaraj się o obiektywizm. Nazywaj uczucia i zapamiętaj je, aby móc porozmawiać o nich z partnerem. Jeśli wiesz już o czym i jak chcesz porozmawiać z ukochaną osobą, przygotuj się do tej dyskusji. Możesz przygotować romantyczną kolację lub zadbać o to, by nikt Wam nie przeszkadzał, np. poprosić dziadków o opiekę nad dziećmi. Prowadź rozmowę spokojnie, nazywaj emocje, przywołuj konkretne sytuacje, nie generalizuj.

Mów, dlaczego źle się czujesz, co chcesz zmienić w Waszym związku, np.: „Wydaje mi się, że ostatnio mniej czasu spędzamy razem. Smutno mi, gdy wychodzisz z kolegami, a ja zostaję sama. Chciałabym, abyśmy spędzili weekend razem, może wyjedziemy nad morze, co o tym myślisz?” albo „Czuję, że odsuwamy się od siebie i źle mi z tym. Chciałbym, abyśmy spędzali razem więcej czasu, może jutro zjemy razem obiad na mieście, a wieczorem pójdziemy do teatru?”. Warto również rozważyć możliwość skorzystania z fachowej pomocy, tj. wybrać się wspólnie na terapię psychologiczną dla par. nie wstydźcie się korzystać z pomocy, prosić o nią. Stawką jest Wasz związek, Wasza miłość.

Kiedy lepiej się rozstać?

Czy zawsze udaje się wygrać z samotnością w związku? Niestety nie. Praca nad naprawą relacji powinna być prowadzona przez oboje partnerów z jednakowym zaangażowaniem. Jeśli jedna osoba chce uratować związek ale druga nie wykazuje chęci i inicjatywy, nasze plany mogą pozostać niespełnione. Co wtedy? W takim wypadku lepszym rozwiązaniem okazuje się podjęcie trudnej ale ważnej decyzji o zakończeniu związku.

Samotność w związku nie jest uczuciem przyjemnym, trwająca wiele lat może prowadzić do wielu negatywnych skutków, w tym pogorszenia samooceny, spadku pewności siebie, a nawet depresji. Jeśli męczy się samotność w związku, porozmawiajcie szczerze, ratujcie Wasz związek. To, co możecie zyskać to relacja jeszcze dojrzalsza, piękniejsza i trwalsza.

Komentarze

Yuki
Dziękuję za opinie ba temat tego tekstu. Myśłałam przez chwilę, że tylko dla mnie wydał się mało wartościowy. Czuję się bardzo samotnie. Jak długo tylko ja mam się starać o atmosferę w domu? To mąż nie wie, że potrzebuję dobrego słowa, dotyku, rozmowy? Tylko brać i nic nie dawać. Żadnego dzień dobry, dobranoc, ba zdrowie, dziękuję. Ale smaczne było, ani uśmiechu, ani co u Ciebie. Ostatnio miałam objawy nerwicy i lekarz przepisał silne lekarstwa w razie ponownego kołatania serca. Ale nie kupiłam ich bo diagnozę po jednej wizycie uznałam za błędną. Niestety chyba zrobiłam błąd. Raz wpadłam w panikę i miałam taki rozstruj psychiczny, że zaczęłam błagać męża żeby mnie kochał. Byłam w takim stanie, że nie mogłam wstać na nogach. Nie wiem, co we mnie wystąpiło. To był koszmarny, koszmarny błąd. Nigdy nie powinnam tak wybuchnąć i błagać. Co za bezsens i upodlenie. Nie powinnam była błagać o miłość. Przez chwilę potem było miło. A teraz bardzo tego żałuję, że pokazałam taką słabość. Gdyby coś się zmieniło na stałe, gdyby dotarło do niego, że źle mi to bym tak nie myślała teraz. Ale wszystko na nic. Już nigdy więcej. Nie powinnam błagać o miłość męża. Już mi nie zależy. Jestem bardzo samotna, ale błaganiem o kochanie mnie tego nie zmienię. Potrzebuję być kochana z wzajemnością. Przez kogokolwiek. Pomału dochodzi do mnie, że nie przez męża. Jest dorosły i nawet męski sposób bycia i myślenia ma swoje granice. Jeśli nie potrafi być miły i kochać, mówić o tym być obecny i zainteresowany to ja nie jestem w stanie tego zmienić. Ani rozmową, ani agenturą, ani błaganiem. Od miesiąca jestem obojętna. Powie dzień dobry, dziękuję, czy że mu smakowało, czy nie powie. Jest mi to obojętne. Nie czekam na to. Nie mam oczekiwań. Nie rozmawiamy. Tylko tyle co trzeba. Zero dotyku z jego czy mojej strony. Zero. Nawet przypadkowego. I jak dla mnie nie ma większej zmiany. Czuję się tak samo samotna jak zanim zaczęłam zachowywać się jak on.
Sara
Jak ktoś jest taki samotny, że szuka pomocy w internecie, to znaczy że żadna kolacja nie pomoże. Rozstanie jest trudne, ale zmarnowane życie jeszcze gorsze. Wiem co mówię, od 5 lat jestem samotna w związku. Na początku dawałam radę, a teraz mam już niezdiagnozowan ą depresję. Nie da się żyć na co dzień bez miłej rozmowy z domownikiem. Tylko się człowiek wykończy.
Elza
Uważam, że jeżeli żyjesz w związku już jakiś czas i nie dasz mu chociaż szansy, to coś jest z Tobą nie tak. Dokładnie tak jak piszesz, są powody i powody rozwodów, ale jeżeli kończysz małżeństwo bez próby poprawienia sytuacji, to pytanie brzmi, czy w ogóle kiedyś ci zależało. My chodziliśmy pół roku na terapię małżeńską do Psychologgii. Jeżeli dwie osoby się kochają lub chociażby kochały, to zrobią to, jeżeli zastanawiają się nad zakończeniem związku. My na szczęście nadal jesteśmy razem, bo dzięki pomocy psychoterapeutk i nauczyliśmy się znów ze sobą rozmawiać.
Gość
Jak się jest w takim związku w którym czuje się samotność, ale nie ma się dzieci to jest dużo łatwiej podjąć decyzje co dalej, ale jak już jest dziecko/dzieci to niestety robi się to bardziej skomplikowane. Zabrać dziecku tatę i odwrotnie? Czasami wolałabym, żeby to on podjął decyzje o rozstaniu dla mniej byłoby łatwiej.... a tak tkwi się w beznadziejności ...
Ateny
Zgadzam się, że te porady to można w buty wsadzić. 20 lat małżeństwa, 30 lat znajomości. Tysiące rozmów inicjowanych przeze mnie, a u niego milczenie. Wychodzenie z pokoju, spanie plecami do mnie, nie interesowanie się kompletnie co robię, jak żyję, co czuję, co u mnie. Ani dzień dobry, ani pocałuj mnie w .... . Chłód, obojętność. I co ja robię tu? Ryczę, bo dwóch synów podświadomie weźmie ten wzorzec. Ojciec męża jest takim samym ch..., ale ja nie zdawałam sobie sprawy z tego, że będę miała tak samo. NIC, NIC, NIC nie pomoże, tylko rozstanie. Tak się nie da żyć.
Hania
Sorry, ale ja już jestem w związku 27 lat. Rady, typu spędzamy weekend razem są słabe. Robiłam wszystko i nic nie pomogło. Przeczytałam ten poradnik, ale to zupełne nieporozumienie . Jak ktoś chce z kimś być, to będzie i tyle. Mój mąż może chcę być że mną, bo sprzątam, gotuję dobrze i tyle. Nie spędza że mną czasu, bo jest dużym dzieckiem, a raczej bachorem i szuka uciechy w smartfonie, Internecie itp. Jest obrażony, jak musi się odpowiednio ubrać i iść że mną i moimi znajomymi do teatru. Boże czemu mnie tak karasz??
Kiki
Jak tylko jednej osobie zależy to Święty Boże nie pomoże