Rozmowa w związku - o czym i jak rozmawiać?

Rozmowa w związkuZwiązek to ciągła praca, stałe dbanie o relację, o drugą osobę: jej potrzeby i pragnienia. To stałe poznawanie się ale i rozmowa. Związek powinien opierać się na rozmowie: od pierwszej, kiedy się poznaliśmy, przez rozmowy o dalszych etapach relacji aż po wspólne planowanie przyszłości. Dlaczego rozmowa w związku jest tak ważna, co daje nam szczera rozmowa i wreszcie jak rozmawiać z ukochaną osobą?

Rozmowa w związku - dlaczego jest tak ważna? Jaka powinna być?

Rozmowa jest niezwykle istotna w każdym związku. Pozwala nam budować relację już od samego początku. Sprawia, że lepiej się poznajemy, dowiadujemy się, jakie mamy oczekiwania, pragnienia, pozwala mówić o swoich uczuciach, obawach, lękach. To w rozmowie zwykle padają te najważniejsze słowa "Kocham Cię" oraz pierwsze deklaracje. Rozmowa sprawia, że wszystko między zakochanymi jest jasne (pod warunkiem, że jest szczera), pozwala na oczyszczenie atmosfery, możemy dzięki niej uniknąć kłótni lub wyjaśnić sobie wszystko po sprzeczce. Rozmowa pozwala na unikniecie niedomówień i wątpliwości.

Jaka powinna być rozmowa w związku? Przede wszystkim szczera: zakochani powinni mówić to, co naprawdę myślą i czują ale w taki sposób, by nie urazić drugiej osoby. Warto przekazywać krytykę w sposób konstruktywny, np. zamiast powiedzieć: "Jak mogłeś mi nie powiedzieć, że pracujesz w weekend!", powiedzmy: "Przykro mi, że nie powiedziałeś mi, że masz w weekend iść wyjątkowo do pracy. Jest mi smutno, ponieważ zaplanowałam nam miłą wycieczkę w sobotę. Mam nadzieję, że w przyszłości będziesz mnie informował o takich sprawach, żebym nie była zawiedziona".

O czym rozmawiać w związku?

O czym rozmawiamy z partnerem? Rozmów na jakie tematy nie należy unikać w związku? Tematów jest wiele. Warto jednak pamiętać, jakich rozmów nie da się uniknąć i o czym należy rozmawiać. Z pewnością warto prowadzić rozmowy o:

  • związku - swoich oczekiwaniach względem drugiej osoby, związku, o tym, co czujemy, czego nam brakuje w relacji, itp.;
  • sprawach rodzinnych, domowych, np. o tym, co trzeba kupić do domu, na jakie zajęcia zapisać dzieci, co kupić rodzicom na święta lub rocznicę ślubu, itp. Będąc w związku tworzymy rodzinę, sprawy rodzinne obejmują więc zarówno nas, jak i nasze rodziny pochodzenia.
  • seksie - to bardzo ważny temat rozmowy w każdym związku. Sfera seksualna jest istotną częścią każdej relacji między zakochanymi, należy więc o seksie rozmawiać, wyjaśniać wątpliwości, mówić o swoich potrzebach i fantazjach. Rozmowy o seksie są szczególnie istotne w przypadku planowania dziecka, w czasie ciąży jak i po porodzie.
  • przyszłości - bardzo przyjemne ale i nierzadko stresujące rozmowy, których nie da się uniknąć. Wiele obaw mogą budzić na początku związku, nie jesteśmy bowiem pewni, czy druga strona wiąże z nami przyszłość, czy widzi nas w niej razem? Na kolejnych etapach relacji rozmowy o przyszłość dotyczą zwykle planowania wakacji lub zmian w życiu, np. przeprowadzki lub kupna nowego samochodu.
  • finansach - niestety i o tym musimy w związku rozmawiać, zwłaszcza, gdy razem mieszkamy i prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Rozmawiajmy więc o tym, co należy kupić, na co przeznaczyć większe pieniądze. Prowadzić należy również trudniejsze rozmowy o kredytach, konieczności odmawiania sobie czegoś ponieważ np. oszczędzamy na wakacje itp.
  • swoich celach i marzeniach - komu powiemy o swoich pragnieniach i celach życiowych, jeśli nie ukochanej osobie? To z nią dzielimy się swoimi troskami ale i sukcesami, to ona przeżywa z nami smutki i radości.

Będąc w związku rozmawiamy oczywiście o wszystkim innym: o swoim dzieciństwie, o filmach, muzyce, przywołujemy wspomnienia. Rozmowy wypełniają nam wolny czas, ale zakochani wiedzą również, jak przyjemne jest milczenie we dwoje.

Jak rozmawiać w związku? - sekret udanej komunikacji z partnerem

Jak przeprowadzić rozmowę z partnerem, jak rozmawiać, aby wszystko między nami było jasne i jak unikać niedomówień? Poniżej 10 zasad prowadzenia skutecznej rozmowy z bliską osobą. Warto wcielić je w życie, aby uczynić relację głębszą, a związek bardziej dojrzałym.

    1. Nie unikaj rozmowy, gdy jest ona konieczna
    Czujesz, że musicie porozmawiać, napięcie rośnie lub jest coś, co chcesz przekazać bliskiej osobie? Nie unikaj rozmowy, nie odkładaj jej na później, na lepszy czas, nie czekaj, aż wszystko samo się rozwiąże. Podejmij wyzwanie rozmowy z ukochaną osobą dla dobra Waszego związku.

    2. Daj emocjom ostygnąć, panuj nad swoimi uczuciami
    Pamiętaj jednak, by w pewnych sprawach pozwolić emocjom opaść, nie rozmawiajcie nerwowi, źli na siebie, wyjdź na spacer lub do innego pokoju, ochłoń i wtedy spróbuj porozmawiać z partnerem, nie chcesz chyba zaognić ewentualnego konfliktu.

    3. Wybierz dobry czas na rozmowę
    W nawiązaniu do poprzedniej zasady - doprowadź do tego, by rozmowa odbyła się w odpowiednim czasie: gdy emocje opadną, a Wy będziecie w miarę dobrych nastrojach. Nie zaczynaj dyskusji z partnerem, gdy jest zmęczony, głodny, źle się czuje, czymś się zamartwia. Zadbaj również o to, aby nikt Wam nie przeszkadzał w trakcie rozmowy.

    4. Daj się wypowiedzieć drugiej stronie
    Rozmowa to nie monolog, to dialog, daj więc się wypowiedzieć drugiej osobie, niech powie to, co ma do powiedzenia, nie przerywaj i nie wtrącaj się.

    5. Słuchaj, co ma Ci do powiedzenia partner
    Gdy druga osoba mówi, słuchaj uważnie czego, co ma Ci do powiedzenia, możesz korzystać z technik aktywnego słuchania, np. parafrazowania: "Jeśli dobrze zrozumiałam, uważasz, że…" itp. Podkreślasz w ten sposób, że zdanie drugiej osoby jest dla Ciebie ważne.

    6. Szanuj zdanie drugiej strony i nie oceniaj tego, co mówi partner
    W trakcie rozmowy pokaż drugiej osobie, że ją szanujesz i liczysz się z jej zdaniem. Możesz się z nim nie zgadzać, ale pod żadnym pozorem nie oceniaj partnera, np. nie mów: "Jesteś nieodpowiedzialny, że tak mówisz!", "To głupie!", "Opowiadasz bzdury!", powiedz raczej: "Rozumiem, że to jest Twoje zdanie, ja jednak uważam, że…", "Rozumiem Twój punkt widzenia, ja jednak widzę to trochę inaczej…" itp.

    7. Skup się na celu rozmowy
    W trakcie rozmowy temat może zejść na bok, możecie zacząć rozmawiać o czymś innym, mniej istotnym… Pamiętaj, że jeśli prowadzicie swobodną dyskusję, nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli jednak to rozmowa na konkretny temat, trzymaj się celu, np. gdy ustalacie, gdzie pojedziecie na wakacje, nie wspominajcie godzinami minionych urlopów, tylko zajmijcie się przedmiotem rozmowy, aby się dodatkowo nie rozpraszać.

    8. Mów prawdę
    To bardzo ważne: nie kłam w czasie rozmowy, na żaden temat. Szczerość i prawdomówność to bardzo ważne cechy rozmowy w związku. Jeśli rozmawiasz z partnerem i mówisz nieprawdę, taki dialog nie ma większego sensu.

    9. Nie wypominaj tego, co było, nie generalizuj
    Zrób wszystko, aby w trakcie rozmowy nie generalizować, nie wypominać partnerowi tego, co zrobił źle kilka dni temu. Nie wracaj do złych wspomnień, nie wyolbrzymiaj ani nie mów o tym, co nie ma związku z obecną rozmową.

    10. Mów o swoich uczuciach, oczekiwaniach, potrzebach
    To także bardzo ważne w rozmowie w związku: mówienie o tym, co czujemy. Nie wstydź się mówić o swoich uczuciach, to praktycznie konieczne w każdej relacji. Powiedz ukochanej osobie o swoich radościach, smutkach ale i o swoich lękach, obawach, np. o tym, że pragniesz mieć dziecko ale obawiasz się, jak poradzisz sobie w roli matki. Mów o tym, czego oczekujesz, powiedz, że potrzebujesz jego wsparcia na każdym etapie, od starań, przez ciąże, aż po narodziny i wychowanie maluszka.

    Marlena Mokras
    Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

    Komentarze