Samotność - cytaty, aforyzmy, sentencje

Cytaty o samotnościSamotność jest dla wielu z nas przykrym stanem emocjonalnym, kojarzącym się z brakiem kogoś lub czegoś, ze smutkiem, tęsknotą. Samotność związana jest zwykle nie tyle z byciem samemu fizycznie ale z poczuciem bycia samemu. Dla wielu z nas samotność jest czymś złym, przykrym, obawiamy się jej.

Dla innych z kolei jest stanem skoncentrowania się na sobie, na swoim przeżyciach, okresem czynienia przemyśleń oraz zastanawiania się nam tym, co się wydarzyło oraz co jeszcze może się zdarzyć. O samotności można naprawdę powiedzieć bardzo wiele.

Samotność - cytaty, aforyzmy, sentencje - inspirujące złote myśli

Poniżej znajduje się 20 ciekawych cytatów, sentencji znanych osób o samotności. Ujmują one samotność w różny sposób: jako uczucie smutne, dotkliwe, przykre ale również jako stan, sprzyjający refleksji i lepszemu poznaniu siebie. Z pewnością na uwagę zasługuje każdy z poniższych aforyzmów.

"Człowiek może wytrzymać tydzień bez picia, dwa tygodnie bez jedzenia, całe lata bez dachu nad głową, ale nie może znieść samotności. To najgorsza udręka, najcięższa tortura"

Paulo Coelho

Według autora człowiek jest w stanie wiele wytrzymać, możemy żyć upewnień czas bez pożywienia, domu ale najtrudniejsze jest życie w samotności. Jest w tych słowach wiele prawdy, choć nie trzeba rozumieć ich dosłownie. O ile brak zaspokojenia jakiejś potrzeby możemy na pewien czas odroczyć, czymś ją zastąpić, o tyle życie w poczuciu samotności bywa wyjątkowo trudne, bolesne i przykre, zwłaszcza, gdy samotność doskwiera nam dłuższy czas.

"To nieprawda. Tak nie jest. Każdy potrzebuje ludzi. Ty też potrzebujesz"

Małgorzata Halber ("Najgorszy człowiek na świecie")

Wielu z nas w różnych chwilach naszego życia zdaje się, że nie potrzebujemy innych, że wolimy być sami. Owszem, w niektórych momentach zapewne potrzebujemy pobyć sami, chcemy nacieszyć się tą samotnością, aby pomyśleć, zastanowić się nad wieloma kwestiami. Na dłuższą metę jednak takie rozwiązanie nie jest dla nas dobre, potrzebujemy bowiem innych ludzi, aby się realizować na różnych polach. To dzięki obecności innych doskonalimy swoje umiejętności społeczne, to z nimi zawieramy relacje, które pomagają nam zaspokajać swoje potrzeby, w tym potrzebę przynależności czy akceptacji.

"Niektórzy ludzie są ze sobą całe lata, ale nigdy nie masz uczucia, że do siebie pasują. Wydaje ci się, że mieszkają na różnych piętrach jednego domu"

Jonathan Carroll

Smutny cytat o samotności, który jednak dla wielu osób jest codziennością. Zdarza się, że jesteśmy blisko z kimś, kogo uważamy za osobę dla nas ważną ale tak naprawdę… nasza relacja nie daje nam satysfakcji, nie pozwala na odczuwanie życiowego spełnienia. Autor przyrównał tą sytuację do mieszkania dwóch osób na dwóch różnych piętrach domu… Słowa te, choć bolesne, nierzadko są rzeczywistością. Ważne jest, aby w porę zauważyć, co się dzieje i próbować naprawić zaistniałą sytuację. Gdy jednak nie ma szans na powodzenie, istotne jest, aby znaleźć w sobie siłę i… zacząć żyć na własną rękę, odejść i na nowo budować poczucie własnej wartości, ponieważ trwanie w takim związku odbija się zwykle negatywnie na naszej samoocenie.

"Samotność we dwoje ciąży podwójnie"

Urszula Zybura

Aforyzm o treści podobnej do poprzedniego: zdarza się tak, że jesteśmy z kimś czy to w związku czy relacji przyjacielskiej ale i tak czujemy się samotni. Oznacza to, że w relacji coś nie gra, coś nie jest tak, jak powinno być, skoro bliskość drugiej osoby nie daje nam poczucia satysfakcji życiowej i nie zaspakaja naszych potrzeb. Warto to przeanalizować, przedyskutować to z drugą osobą, zapytać, czy jej odczucia są podobne i zastanowić się, co można zrobić, aby naprawić relację, poprawić jej jakość.

Samotność w związku
Samotność w związku

"Kiedyś myślałam, że najgorszą rzeczą w życiu jest skończyć w samotności. Ale tak nie jest. Najgorszą rzeczą w życiu jest skończyć z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się samotny."

Robin Williams

Piękne ale i jakże smutne słowa znanego i cenionego aktora, Robina Williamsa, którego pamiętamy z ról komediowych… Zmarły w 2020 roku aktor zmagał się jednak z depresją, chorobą, która kojarzy się nam z osobami smutnymi, przygnębionymi, a nie z uśmiechniętym na ekranie komikiem… Jak w cytacie: najtrudniejsze w życiu jest odczuwanie samotności wśród ludzi, zwłaszcza tych, którzy są dla nas ważni ale jednocześnie sprawiają, że odczuwamy samotność… Jeśli mimo ich obecności czujemy się, jakbyśmy byli sami, warto zastanowić się, dlaczego tak jest. Czy relacje wymagają naprawy? A może to jednak… wkrada się choroba, depresja czy inne tego typu zaburzenie? Jeżeli czujemy się samotni wśród innych, należy podjąć kroki, zmierzające do wyjaśnienia przyczyn takiego stanu rzeczy.

"- Na pustyni jest się trochę samotnym - Równie samotnym jest się wśród ludzi”

Antoine de Saint-Exupéry, "Mały Książę"

Piękny cytat z "Małego Księcia", traktujący oczywiście o samotności oraz poruszający poprzednią tematykę: samotności w tłumie. Jest to zjawisko bardzo przykre ale niestety spotykane coraz częściej. W tłumie ludzi, w odtoczeniu bliskich i przyjaciół czujemy się czasami tak samotni, jakbyśmy znaleźli się… właśnie na pustyni. Warto zastanowić się nad tym, czy i nam zdarza się czuć samotność w tłumie, a jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje.

"Samotność… Odnoszę wrażenie, że to milczenie z samym sobą. Mówienie do nikogo, patrzenie na nic, brak wszystkiego i niczego. Po prostu jest się w pustce i z tej pustki nie wyprowadzą mnie żadne drzwi, nawet otwarte…"

Aneta Szcześniak, "Błazen zły"

Dla autorki jest ona milczeniem w swoim towarzystwie, kojarzy się z brakiem, z nicością, pustką. Jest w tym wiele prawdy, samotność to bowiem brak czegoś, poczucie bycia samemu. Może współistnieć z wieloma negatywnymi uczuciami i stanami emocjonalnymi.

"W twoim życiu będą chwile, kiedy poczujesz się zagubiony i samotny, ale w głębi duszy jest coś, co mówi ci, żebyś pozostał silny i walczył dalej"

Stephanie Lahart

Kolejny cytat o samotności, tym razem o wiele bardziej optymistyczny od poprzednich. W życiu każdego z nas zdarzają się i zdarzać będą chwile trudne, bolesne, związane z doświadczaniem porażek, niepowodzeń, a nawet traum emocjonalnych. W tych momentach możemy czuć się źle, pojawi się smutek, złość, uczucie zagubienia i osamotnienia. Ważne jest, aby jednocześnie pojawiła się nadzieja oraz motywacja, że kiedyś będzie lepiej. Pozwoli nam to zachować zapał do działania i siłę do tego, aby zaistniałą sytuację zmienić na lepsze, walczyć o siebie i dla siebie.

"Kiedy sięgniesz pamięcią wstecz, widzisz, jak wiele z naszego życia zmarnowaliśmy w samotności. Każdemu potrzebni są przyjaciele"

Vincent van Gogh

Piękny cytat znanego i cenionego malarza o tym, jak ważna w życiu każdego z nas jest przyjaźń oraz posiadanie wokół siebie bliskich, zaufanych osób. Dzięki ich obecności i wsparciu możemy się realizować, o wiele łatwiej nam radzić sobie z niepowodzeniami, porażkami, mamy kogoś zaufanego, komu możemy powierzyć tajemnice… Samotność owszem, bywa potrzebna i pomocna ale o wiele korzystniejsze dla nas jest realizowanie się w społeczeństwie, wypełnianie zadań rozwojowych w obecności innych ludzi.

Samotność
Samotność

"W sercu pustyni czy wśród tłumu, co za różnica? Człowiek w swej istocie jest wszędzie samotny"

Agatha Christie

Kolejny cytat o tematyce podobnej do poprzednich, tym razem autorstwa znanej pisarki. Według niej samotni możemy czuć się praktycznie wszędzie: gdy naprawdę jesteśmy sami ale i wtedy, gdy przebywamy w innymi. Ten drugi rodzaj samotności z pewnością jest o wiele trudniejszy, bardziej dotkliwy.

"Samotność nie bierze się z tego, że nie ma się wokół siebie ludzi, ale z tego, że nie potrafi się przekazać rzeczy, które wydają się ważne dla siebie, lub z tego, że ma się pewne poglądy, które inni uważają za niedopuszczalne"

Carl Jung

Znany psycholog i psychiatra wiele mówił o interesujących go dziedzinach wiedzy, w tym o samotności. Według niego poczucie to nie jest związane z tym, że rzeczywiście nie ma nikogo wokół nas. Za to odczucie odpowiedzialne może być to, że nie potrafimy powiedzieć innym, że ich potrzebujemy, że są dla nas ważni.

"Wystarczy jedna osoba, by ożyło pustkowie, i wystarczy jej brak, aby wielkie miasto wydało się puste"

Lidia Jasińska

Jeśli czujemy się samotni czasami wystarczy obecność jednej osoby, aby zniwelować to odczucie. Z drugiej strony jednak nawet wtedy, gdy jest obok nas wiele osób to brak tej jednej najważniejszej może sprawić, że nagle poczujemy się bardzo samotni…

"Nigdzie nie jesteśmy bardziej samotni, niż leżąc w łóżku, z naszymi tajemnicami i wewnętrznym głosem, którym żegnamy lub przeklinamy mijający dzień"

Jonathan Carroll, "Białe jabłka"

Ciekawe słowa na temat samotności. Odnoszą się do naszego poczucia samotności, gdy po przeżytym dniu analizujemy to, co nam się przydarzyło. Dla wielu osób jest to swoiste podsumowanie tego, co się wydarzyło, zwykle jednak jesteśmy sami z tymi wspomnieniami. Czasami warto podzielić się z kimś tym, co właśnie przeżywamy, zwłaszcza tymi trudnymi, czasem bolesnymi wspomnieniami.

"Nie możesz być samotny, jeśli masz w sobie przyjaciela"

John Lennon

Bardzo pouczające i cenne słowa znanego muzyka. Według niego gdy sami siebie lubimy, cenimy, sami jesteśmy swoimi przyjaciółmi: samotność nam nie grozi. Zastanówmy się, ile prawdy jest w tym prostych słowach, jak ważne powinno być dla nas akceptowanie samych siebie takich, jakimi jesteśmy. Wtedy, nawet gdy poczujemy się samotni warto pamiętać, że tak naprawdę jesteśmy w wyjątkowym towarzystwie: nas samych.

"Samotność - to uczucie, że pod stopami są tylko bezdenne mokradła"

Margit Sandemo "Saga o Ludziach Lodu", tom 14

Ciekawe słowa na temat samotności jako cytat z jednego z tomów przepięknej skandynawskiej sagi. Według autorski uczucie to jest jak stąpanie po mokradłach… to więc uczucie przykre, nieprzyjemne, a czasem wręcz niebezpieczne. Kojarzy się nam w tym cytacie z niepewnością, brakiem stabilizacji, a przymiotnik bezdenne sugeruje, że nie mamy pojęcia, jak długo nasza samotność potrwa…

Przykra samotność
Przykra samotność

"Samotność jest jak ogród, w którym dusza usycha, a kwiaty przestają pachnieć"

Marc Levy "A gdyby to była prawda"

Kolejny cytat, w którym samotność jest do czego przyrównywana. Tym, razem nie są to niebezpieczne mokradła, a ogród… Zwykle ogrody kojarzą się nam w pięknem, z zielenią, kwiatami, odpoczynkiem… niestety, w tym cytacie przyrównanie samotności do ogrodu również nie jest korzystne. Jest ona bowiem ogrodem, w jakim kwiaty nie pachną… Rozumiemy wtedy, że bycie samotnym niekorzystnie wpływa na całe nasze życie, na funkcjonowanie w wielu sferach. Poprzez długo odczuwaną samotność nie możemy bowiem "rozkwitnąć".

"Myślę, że samotność jest częścią życia. Samotność jest jak księżyc, jest tam zawsze. Sztuką jest, jak sobie z nią radzić"

David Lynch

Kolejny cytat ujmuje już samotność nieco mniej negatywnie. Autor uważa, że  jest ona obecna w naszym życiu i zawsze będzie. Przyrównał ją do księżyca, który również istnieje cały czas ale bywają chwile, że go nie widać. Z samotnością jest podobnie: jest cały czas w naszym życiu ale czasami po prostu mniej ją odczuwamy.

"Nikt nie jest tak samotny, jak człowiek zakochany bez wzajemności"

Ewa Nowak "Ogon Kici"

W tym cytacie samotność znów mamy przedstawioną bardziej negatywnie. Według autorski najgorszym jej rodzajem jest tak, która wynika z nieodwzajemnionej miłości. Jest to wyjątkowa trudna sytuacja dla każdego z nas: obdarzamy kogoś uczuciem, a dana osoba nie czuje do nas tego samego. Jest to doświadczenie niezwykle bolesne, niezależnie od wieku i doświadczenia życiowego.

"Lubię być sama, przed nikim nie muszę wtedy udawać"

Simone Elkeles, "Idealna chemia"

Według autorki jest to stan, kiedy możemy być sobą, nie musimy przed nikim udawać. Z pewnością wiele jest w tych słowach prawdy, będąc sam na sam ze sobą możemy być naturalni, nie musimy się wstydzić swoich reakcji i emocji.

"W ciszy słychać więcej, w samotności więcej widać"

Paweł Smoleński, "Irak.Piekło w raju”

I na koniec kolejny optymistyczny cytat o samotności. Według autora cisza jest stanem, który pomaga nam usłyszeć więcej. Brak innych dźwięków sprawia, że słyszymy to, co najważniejsze. Podobnie jest z samotnością: brak ludzi obok nas sprawia, że zaczynamy ten brak dostrzegać, rozumieć go. To bardzo cenne doświadczenie.

Z pewnością w lekturze cytatów przynajmniej jeden zapadł Ci w pamięć. Może stanie się on inspirującym Cię aforyzmem albo mottem życiowym.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze