Samiec alfa - kim jest, jakie ma cechy, jak się zachowuje?

Samiec AlfaTo typowy samiec alfa - gdy słyszymy takie słowa, wypowiedziane w kontekście konkretnego mężczyzny, nie zawsze wiemy, co one oznaczają. Jest przystojny? Pewny siebie? To nie wszystko. Warto dowiedzieć się, co znaczy bycie samcem alfa i jak się taki człowiek zachowuje.

Samiec alfa - skąd pochodzi to określenie?

Określenie samca alfa (alfa jako pierwsza litera alfabetu greckiego) pochodzi ze świata zwierząt. W ten sposób określa się najsilniejszego męskiego osobnika w stadzie, jednostkę o dominującej pozycji, pełniącego rolę przywódcy, lidera. Z byciem samcem alfa zwykle wiąże się wiele przywilejów, w tym pierwszeństwo w doborze oraz spożywaniu pożywienia, a także funkcja rozrodcza - w wielu stadach to właśnie samiec alfa jako jedyny samiec przystępuje do rozrodu z obecnymi samicami.

Ponadto, jego zadaniem jest również obrona terytorium oraz dbanie o swoją pozycję. Inne samce mogą dość agresywnie o nią zabiegać. Sam samiec alfa także bywa agresywny, władczy, okazuje swoją siłę. Podobnie rzecz ma się w świecie ludzi, a pojęcie samca alfa przeniknęło do socjologii oraz psychologii.

Samiec alfa w świecie ludzi

Dla nas określenie samca alfa oznacza mężczyznę silnego, niezależnego, o dominujących cechach charakteru, pewnego siebie, z tendencjami do zachowań agresywnych. Nie jest to więc określenie do końca pozytywne, obejmuje cechy, które z jednej strony są dziś pożądane u partnerów ale z drugiej te, których możemy się obawiać. Współczesny samiec alfa jest przywódcą i zrobi wszystko, aby tą pozycję utrzymać. Jest pewny siebie i swoich możliwości oraz nie obawia się tego okazywać. Jego zachowanie tylko uwidacznia opisane powyżej cechy.

Jaki jest i jak zachowuje się współczesny samiec alfa?

Samca alfa trudno nie zauważyć. Swoim zachowaniem wyróżnia się na tle innych mężczyzn. Jaki jest i jak zachowuje się mężczyzna, określany jako samiec alfa?

1. Jest pewny siebie i nie wstydzi się tego pokazać

Samiec alfa to jednostka wybitnie pewna siebie, o wysokiej samoocenie, chętnie chwali się swoimi zaletami, talentami i sukcesami, nawet, gdy tak naprawdę "nie ma czym się chwalić". Samiec alfa ma o sobie wysokie mniemanie, a wszystko, co mu się uda, urasta do rangi wielkiego dokonania. Niestety, na dłuższą metę może to być to męczące dla otoczenia, a odbierany jest jako osoba zarozumiała i zadufana w sobie.

2. Dba o image i wygląd zewnętrzny

Wygląd fizyczny jest dla samca alfa bardzo istotny. Jest to mężczyzna zadbany, ubrany modnie, z klasą oraz dbałością o dodatki. Samiec alfa zwykle stawia na klasyczną elegancję, zaopatruje się w sklepach, oferujących dobrej jakości odzież, obuwie i dodatki, stara się, aby dobierane elementy garderoby pasowały do siebie. Odzież ma zawsze czystą, nienagannie wyprasowaną, dba o odpowiednie akcesoria, w tym torbę, okulary przeciwsłoneczne czy zegarek. Istotnym elementem jego stylu jest odpowiednio dobrana fryzura oraz zadbany zarost.

3. Jego postawa epatuje męskością i siłą

Dla samca alfa istotny jest nie tylko wygląd fizyczny ale także postawa. Chodzi wyprostowany, jego chód jest zdecydowany, sprężysty, mówi czystym, niskim, typowo męskim głosem. Chętnie eksponuje atuty męskości, w tym wypracowane na siłowni mięśnie. Nie wstydzi się dotyku fizycznego, chętnie dotyka innych, zwłaszcza zachwyca delikatnym dotykiem panie: muska je po włosach, kładzie dłoń na ramieniu. Lubi chwalić się swoją siłą.

4. Chce dominować i nie lubi się podporządkowywać

Samiec alfa nie lubi się podporządkowywać, chce dominować zawsze i wszędzie. Zajmuje pozycję lidera, lubi zarządzać innymi, mówić im, co mają robić. Chętnie przejmuje inicjatywę w działaniu oraz rozdysponowuje działania. Niestety, chęć dominacji nie przemija poza miejscem pracy: samiec alfa chce rządzić również w domu.

5. Podąża wybraną drogą i wie, czego chce od życia

Mocną stroną samców alfa jest to, że wiedzą, czego chcą od życia i jaką drogą zamierzają podążać. Mają jasno sprecyzowane cele oraz ścieżki ich realizacji. Samiec alfa działa sam, nie lubi słuchać rad, a już na pewno nie pomoże pouczanie go. Sam ustala reguły gry i tylko on może je zmieniać.

6. Bywa egoistą i osobą samolubną

Największymi wadami samców alfa jest ich egoizm oraz skoncentrowanie na sobie i swoich problemach. Mężczyzn tych nie interesuje to, co dzieje się u innych, brakuje im empatii, strofuje i poucza innych, nie cieszą go sukcesy, które są zasługą kogoś innego. Raczej nie doczekasz się od niego miłego słowa pochwały…

7. Bywa agresywny, zazdrosny oraz krytyczny

Samiec alfa jest silną jednostką, demonstruje swoją siłę aby zawsze być najlepszym. Nie cofnie się przed niczym, krytykuje innych, ośmiesza ich, wskazując na swoją wyższość. Bywa zazdrosny o ich dokonania, może posunąć się nawet do zachowań agresywnych. Uwielbia współzawodnictwo i rywalizację, kocha ryzyko. Niestety, nie zawsze wygrywa, co może przyczynić się do ekspresji negatywnych emocji.

8. Chce odnosić sukcesy na polu zawodowym i prywatnym

Celem życiowym samca alfa jest byciem najlepszym i to w każdej dziedzinie. Chce być najlepszy w pracy: doceniany przez szefa, lubiany przez współpracowników, chce osiągać sukcesy, piąć się po drodze kariery przez kolejne awanse. Gdy coś mu nie wychodzi - może być nieprzyjemny. W pracy samiec alfa jest dominatorem, lubi rządzić, nawet, gdy nie jest szefem. Zwykle jednak wybiera zawody, w których może się realizować i kierować zespołem. Doskonale czuje się w profesjach mundurowych, w tym w wojsku. Samiec alfa może również kierować własną firmą. W życiu prywatnym także chce dominować: w relacjach damsko-męskich jest szarmancki ale i oczekuje podziwu dla jego wdzięków i umiejętności. O jego podbojach łóżkowych w gronie znajomych krążą legendy… Samiec alfa chce oczywiście mieć idealną rodzinę: zadbaną żonę i grzeczne dzieci, rodzinę, której to on jest głową, królem, zupełnie, jak w stadzie zwierząt.

9. Źle znosi krytykę oraz chęć dominacji nad nim

Samiec alfa źle reaguje na krytykę. Gdy ktoś zwróci mu uwagę, musi być przygotowany na atak z jego strony. Jeszcze gorszym zagraniem dla samca alfa jest próba odebrania mu pozycji lidera. Zupełnie jak w świecie zwierząt: zagrożony za wszelką cenę broni swojej pozycji.

10. Zawsze jest lepszy od innych

Z samcem alfa nie warto się porównywać, ponieważ zawsze wypadniemy gorzej niż on… Jest przystojniejszy, bardziej zabawny, inteligentny… Jego zachowanie może sprawić, że poczucie własnej wartości innych znacznie spada, zarówno jego kolegów, jak i partnerki. Związek z samcem alfa może wydawać się romantyczną bajką: byciem z inteligentnym i przystojnym mężczyzną, którego zazdroszczą nam wszystkie koleżanki. Tak naprawdę jednak to osoba zbyt pewna siebie i przekonana o swojej wyższości, chcąca decydować o wszystkim, a tak naprawdę borykająca się z wieloma zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym oraz emocjonalnym.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Simon
Może nie jestes alfą tylko betą, która uważa się za alfę :). Moja alfa też obcym ludziom chętnie pomagała, ale dla siebie, a nie dla nich, bo to pozytywnie wpływalo na jego wizerunek.
Tom
Jak widać kilku samców poczuło się urażonych. Ciekawe dlaczego? Simon, jeśli kogoś uważasz za totalnie nieużytecznych i ich olewasz, to kiepsko to wygląda. Twoje słowa "Jestem zdecydowany, inteligentny i doświadczony" mogą budzić uśmiech - życie zawsze nas przerasta. Uważaj.
Od serca
No widać ze nie pisał tego samiec alfa, bynajmniej ja taki nie jestem ani nie zauważyłem tego u pokonanych samców. zgadzam się z Simonem opisał to jak jest naprawdę. Pozdrawiam
Arnold
Samiec alfa to błąd. Takie określenie w stosunku do mężczyzn to błąd. Każdy mężczyzna albo jest, albo chce wewnętrznie być samcem alfa. Żeby przekazać swoje geny dalej, założyć rodzinę, być tym kimś, który przewodzi stadu. Gdzie leży problem? Moim zdaniem, w samych mężczyznach. Wcale nie o to chodzi, by wyrwać najlepszą gwiazdę i wcale nie o to chodzi by wyrwać najlepszą kobietę na imprezie. Ktoś mi kiedyś powiedział, bardzo mądry cytat. Wiesz kto jest prawdziwym samcem alfa? Twój stary. Jeśli go nie masz, tracisz, świetny wzorzec, ale, to jest twój stary właśnie. Mój stary był nie za dobry dla mnie, a kobiety na niego leciały. Był pewny siebie, umiał o siebie zadbać, znał swoje miejsce i swoje zdanie, tyle. Uważam że dla męskości bardzo ważny jest wzór ojca ale to my decydujemy, co z niego jest w porządku. Pozdrawiam.
Simon
Tragiczny, szyderczy opis samca alfa jako takiego - jakby spisany przez kobietę desperatkę, wciąż zmagającą się z traumą po związkach z pajacami, którzy niszczyli Jej wnętrze usilnie odgrywając przed Nią role alfa, którym w rzeczywistości nie byli.
Jestem samcem alfa, prawdopodobnie od urodzenia. Nie mam problemów z okazywaniem empatii, nie odczuwam potrzeby wywyższania się ponad innych, chętnie służę pomocą i radą, nie uważając się przy tym za mistrza świata w każdej dziedzinie, z jaka zdarzy mi się zetknąć w moim życiu. Jestem zdecydowany, inteligentny i doświadczony, ale też wrażliwy i bardzo otwarty na potrzeby innych, często ludzi zupełnie mi obcych, których nigdy wcześniej nie spotkałem. Zamiast odwalać pawia przed innymi, dzielę ludzi na bieząco na pozytywnych i totalnie nieużytecznych, nie krzywdząc przy tym nikogo, doceniając tych którzy na to zasługuja i olewając tych drugich, którzy są bądź byliby dla mnie tylko i wyłacznie stratą czasu. Samiec alfa jako taki, to zdecydowanie nie opisany wyżej kretyn, pozer mający się za centrum wszechświata. Opisany wyżej osobnik, to samiec alfa i omega, który z alfa nie ma wspólnego totalnie nic, co najwyżej poza tym, ze jest tej samej płci.
Z pozdrowieniami,
SIMON
Sidh`e
Zbyt powierzchowne, zbyt odbiegające od rzeczywistej postaci alfy w relacjach humani. Alfa NIE MUSI zabiegać o respekt swoim wyglądem zewnętrznym. Po prostu go budzi samym sobą.
To pozerzy starają się uzyskać ten efekt, zakładając drogie ciuchy czy dodatki. Biologia gatunku humani odbiega nieco od innych ssaków.