Jak być lubianym i bardziej pewnym siebie?

Jak być lubianymWielu z nas chciałoby mieć duże grono znajomych, być osobą lubianą, szanowaną, popularną i pewną siebie. To także Twoje marzenia, ale nie wiesz jak je spełnić? Poniżej 20 sposobów na to, jak stać się osobą lubianą w towarzystwie, zyskać ciekawych znajomych, przyjaciół, a może nawet znaleźć miłość?

Jak być lubianym i bardziej pewnym siebie? - 20 wskazówek

1. Uśmiechaj się i zarażaj dobrym nastrojem
Jeśli chcesz być pozytywnie odbierany przez innych, nie zapominaj o najważniejszym, czyli uśmiechu. Ten prosty gest, który praktycznie nic Cię nie kosztuje, ma naprawdę wielką moc. Uśmiechając się dajesz innym znak, że ich lubisz, akceptujesz, że masz dobry humor, jesteś chętny do działania i niesienia pomocy. Taki gest, nawet bez słów, może być początkiem nowej znajomości, przyjaźni, a nawet… związku! Ponadto, ludzie uśmiechnięci odbierani są jako osoby życzliwe, sympatyczne, interesujące, pewne siebie i godne zaufania.

2. Bądź człowiekiem ciekawym innych ludzi
Jeśli chcesz zyskać grono znajomych i być osobą lubianą, staraj się być człowiekiem ciekawym innych. Otwórz się na ludzi, ich potrzeby, wykazuj zainteresowanie ich sprawami, bądź człowiekiem aktywnym, współpracuj z ludźmi, rozmawiaj z nimi, staraj się przebywać wśród nich jak najwięcej. Dzięki temu nie tylko lepiej ich poznasz, ale będziesz postrzegana/y jako człowiek, który interesuje się ich potrzebami, jest wśród nich i warto mieć go wśród swoich znajomych.

3. Bądź dobrym słuchaczem
Kontynuując poprzedni wątek: ćwicz aktywne słuchanie. Ludzie lubią mówić, ale bardzo często jest tak, że nie umiemy usłuchać tego, co nam przekazują. Trenuj słuchanie innych, słuchaj ich świadomie, przetwarzaj to, co Ci powiedzieli. Będziesz postrzegana/y jako osoba godna zaufania, życzliwa, dobra i pomocna.

4. Bądź osobą towarzyską i aktywną, bywaj wśród innych
Jeśli planujesz być osoba lubianą musisz bywać wśród innych, staraj się być osobą towarzyską, przebywać w różnych grupach osób i w każdej znaleźć swoje miejsce: w rodzinie, miejscu pracy, gronie znajomych.

5. Używaj zwrotów grzecznościowych
W konwersacjach z innymi, czy to bezpośrednich czy za pośrednictwem telefonu lub online staraj się używać zwrotów grzecznościowych, w tym przywitania, słów "proszę", "dziękuję" i "przepraszam", zwracaj się odpowiednio do osób starszych, np. "Czy mogłaby Pani…". Ucz tego swoje dzieci, wpajaj im właściwe zasady współżycia z innymi, co na pewno zaowocuje w przyszłości.

6. Bądź osobą szczerą i lojalną
W kontaktach z innymi dbaj także o bycie osobą szczerą, uczciwą oraz lojalną, mów prawdę, nie oczerniaj innych, nawet przykre rzeczy, w tym słowa krytyki staraj się przekazać tak, aby nikogo nie urazić. Bądź osobą szczerą w każdej relacji, czy to w rodzinie, pracy czy związku. Ludzie doceniają szczerość i prawdomówność, nie tolerują za to fałszu i obłudy.

7. Bądź osobą odpowiedzialną i godną zaufania
Jakie jeszcze cechy charakteru cenią inni ludzie? Na pewno należy do nich bycie człowiekiem odpowiedzialnym. Czasami każdy z nas chce żyć beztrosko ale wiemy, że nawet po najcudowniejszych wakacjach wracają obowiązki i codzienność (która oczywiście wcale nie musi być nudna!). W relacjach z innymi starajmy się być ludźmi odpowiedzialnymi. Gdy zobaczą w nas ludzi godnych zaufania, na pewno o wiele łatwiej i szybciej będą chcieli rozwijać z nami znajomość.

8. Dostrzegaj w innych zmiany i mów im komplementy
Jako osoba świadoma siebie i innych zauważaj zmiany w innych ludziach i mów im o tym w formie komplementów, np. "Wyglądasz doskonale w tej fryzurze", "Widzę, że nowa praca bardzo Cię odmieniła", "Ciąża Ci służy, wyglądasz świetnie", "Wyglądasz jakoś inaczej, czyżbyś się zakochała?". Taki sygnał pokaże innym, że nie tylko interesujemy się nimi i ich życiem ale jesteśmy w stanie dostrzegać niewielkie czasem zmiany, związane z czymś ważnym dla nich, np. awansem, ciążą czy nową miłością. Ponadto, ludzie lubią słuchać komplementów, to poprawia im nastrój, a my stajemy się w ich oczach osobami życzliwymi i sympatycznymi.

9. Okazuj innym szacunek i uznanie
Ważną kwestią w komnatkach z innymi ludźmi jest także okazywanie im szacunku oraz uznania. Szacunek to kwestia nadrzędna w praktycznie każdej relacji: partner-partnerka, rodzic-dziecko (w obie strony!), pracodawca-pracownik, a także w relacjach przyjacielskich. Okazujmy szacunek poprzez odpowiednie zwracanie się do ludzi, docenianie ich dokonań oraz zasług.

10. Pamiętaj o drobnych gestach
Doceniajmy moc drobnych gestów. Poza wspomnianym na samym początku uśmiechem starajmy się sprawić innym radość za pomocą drobnych niespodzianek: zaparz ukochanej osobie kawę, zabierz dziecko na lody po szkole, kup dla mamy kwiaty bez okazji, podaruj przyjaciółce własnoręcznie zrobioną biżuterię. Takie gesty mogą skutecznie poprawić nastrój oraz sprawić, że nasza relacja będzie jeszcze głębsza i piękniejsza.

Wspieranie najbliższych

11. Pomagaj bezinteresownie
Wielu z nas potrzebuje pomocy, ale czasami trudno jest nam o nią prosić. Jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocnej dłoni, nie wahaj się i pomóż mu bezinteresownie: wyprowadź psa chorej sąsiadki, zrób zakupy starszej pani, podwieź po drodze kogoś do pracy, zaoferuj korepetycje dziecku znajomej. Bycie altruistą daje wiele radości, ale napędza mechanizm dobroci. Dana komuś na pewno do Ciebie wróci!

12. Dawaj coś z siebie i oferuj wsparcie
Podobnie jak poprzednio: zastanów się co i komu możesz od siebie dać, może robisz coś naprawdę dobrze i możesz zaproponować innej osobie wsparcie? Korzystaj ze swoich zalet, mocnych stron i talentów dając innym radość. Ciebie niewiele to kosztuje, a dla innych ludzi może być prawdziwym dobrodziejstwem.

13. Miej pasje, bądź inspiracją dla innych
Jakich ludzi lubimy? Ciekawych, twórczych, kreatywnych, z pasją. Takie osoby mogą być naszym wzorem, autorytetem. Postaraj się być takim człowiekiem, który może stać się dla kogoś inspiracją. Jeśli masz jakiś talent czy pasję, nie wstydź się o tym mówić, chwal się dokonaniami i naucz się ciekawie opowiadać o swoim hobby. Nie zamęczaj nikogo opowieściami ale mów o tym, gdy ktoś Cię poprosi. Nie umniejszaj swoich zasług, bądź człowiekiem świadomym swojej wartości, a inni na pewno to zauważą. Wydasz się im człowiekiem na tyle interesującym, że na pewno każdy będzie chciał Cię lepiej poznać i dowiedzieć się czegoś więcej o Twojej pasji.

14. Miej plany i marzenia oraz nie bój się ich realizować
Każdy z nas ma jakieś plany, marzenia i chciałby, aby się one spełniły. Miej swoje, mów o nich i nie bój się dążyć do ich realizacji. Taka postawa sprawi, że w oczach innych będziesz osobą odważną, świadomą siebie i swoich możliwości.

15. Uwierz w siebie
Kolejna porada to uwierzenie w siebie i swoje możliwości, co pozytywnie wpłynie na pewność siebie oraz samoocenę. Miej świadomość swoich zalet i ciesz się nimi. Ludzie pewni siebie są przez innych uważani za ciekawszych, bardziej odważnych oraz godnych zaufania.

16. Dbaj o siebie
Następna rada nie dotyczy sfery emocjonalnej, ale… fizycznej. Lubimy osoby, które są atrakcyjne, a przede wszystkim zadbane. Dbaj o to, by wyglądać schludnie, ubierać się stosowanie do okazji i pogody. Dbaj o odpowiednią fryzurę, w przypadku pań także o makijaż. Ubierz się modnie i stylowo, ale zachowaj indywidualność. Pokaż, że czujesz się dobrze w swojej skórze, naucz się żartować z kompleksów i zasygnalizuj, że masz dystans do siebie, inni na pewno to docenią!

17. Ćwicz asertywność i inne umiejętności komunikacyjne
Osoby lubiane i popularne to zwykle ludzie o wysokich umiejętnościach komunikacyjnych. Co to oznacza? Zwykle wysoką rozwiniętą zdolność aktywnego słuchania, o czym wspomniano wcześniej, asertywność, empatię, zdolność osiągania kompromisów oraz rozwiązywania konfliktów. Asertywność jako sztuka odmawiania i bronienia swojego zdania z jednoczesnym poszanowaniem praw innych jest sztuka trudną, ale bardzo ważną w kontaktach z innymi. Warto zapisać się na różnorodne szkolenia z zakresu rozwijania umiejętności komunikacyjnych, dostępne są również w formie online, co sprawia, że ich odbywanie jest wygodne oraz ogólnodostępne.

18. Mów o swoich emocjach i staraj się zrozumieć emocje innych
Skupmy się bardziej na empatii, która jest istotnym czynnikiem w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z innymi. Trenuj empatię, nazywaj swoje emocje i mów o nich innym ludziom. Jednocześnie staraj się zrozumieć, co czują inni ludzie, wczuj się w ich położenie i pomóż im radzić sobie z trudnymi emocjami.

19. Podaruj innym to, co masz najcenniejsze: swój czas
Co najcenniejszego, możesz dać innym? Oczywiście siebie i swój czas. Dawaj go innym, jeśli tylko możesz, na pewno to docenią! Czasami wydaje się nam, że inni potrzebują wiele, a tak naprawdę najważniejsza jest dla nich czyjaś obecność i czas spędzony razem.

20. Bądź sobą!
I na koniec ważna i jednocześnie zaskakująco prosta rada: jeśli inni mają Cię polubić, rób wszystko, aby być sobą. To Ty, jako osoba jesteś kimś wartościowym, wyjątkowym i godnym poznania. Pokaż się innym taka/taki, jaka/jaki jesteś naprawdę. Pozwoli nam to na bycie dla drugiej strony człowiekiem wiarygodnym, prawdziwym i szczerym, a to cechy, które najbardziej cenimy u drugiego człowieka.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze