Toksyczni ludzie - cechy. Toksyczny rodzic, związek, przyjaciel

Toksyczny człowiekKrytykują, atakują Cię, wiedzą wszystko najlepiej, chcą mieć zawsze rację. Przebywając z nimi czujesz się gorsza/y, wykorzystywana/y, dajesz tyle z siebie, a nie dostajesz nic w zamian. To egoiści, którzy stale użalają się nad sobą, udają ofiary, stosują emocjonalny szantaż i bardzo często kłamią. Tacy właśnie są toksyczni ludzie, którzy "karmią się" cudzym nieszczęściem. Jak rozpoznać toksycznego człowieka i unikać kontaktu z nim?

Kim są toksyczni ludzie? - cechy

Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać toksyczną osobę, jednak przy bliższym poznaniu można już zaobserwować zachowania, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z osobą toksyczną. Co powinno nas zaniepokoić? Poniżej mała ściągawka.

  • Toksyczny człowiek to egoista, nie liczy się z innymi, brakuje mu empatii oraz wrażliwości emocjonalnej, nie potrafi wczuć się w Twoje położenie, nie rozumie Twoich emocji, ma również problemy z nazywaniem i kontrolowaniem własnych.
  • Toksyczny człowiek jest nieprzewidywalny, nigdy nie wiesz, w jakim nastroju go zastaniesz, czego się po nim spodziewać, czy będzie miły czy zaraz wpadnie w gniew. Łatwo go sprowokować. Bywa cholerykiem i furiatem.
  • Osoba toksyczna stawia siebie w roli kozła ofiarnego, zawsze jest pokrzywdzona przez los, potrzebuje Twojej pomocy i wsparcia, ale sama nie kwapi się do tego, aby komuś pomóc. Pamiętasz, ile razy już ratowałeś ją z opresji?
  • Ludzie toksyczni bywają bezwzględni, podli, chamscy, nie stronią od przemocy psychicznej i fizycznej. Stosują szantaż emocjonalny i często kłamią.
  • Ludzie toksyczni są aroganccy wobec innych, życzą im źle, są gburowaci, rzadko się uśmiechają. Odbierani są jako osoby niemiłe, mało życzliwe i mało sympatyczne. Niestety, potrafią się bardzo dobrze maskować.
  • Ludzie toksyczni uwielbiają osądzać, krytykować innych, bardzo źle reagują jednak na próbę oceny siebie.
  • Osoba toksyczna potrafi doskonale wzbudzić poczucie winy w drugiej osobie, wszystko po to, aby przejąć nad nią kontrolę. Cieszy się, gdy może kogoś od siebie uniezależnić, zarówno emocjonalnie, jak i finansowo: najczęściej osoby toksyczne są jedynymi żywicielami rodziny.
  • Człowiek toksyczny niejako karmi się cudzym nieszczęściem: lubi, gdy coś Ci się nie uda, gdy poniosłeś porażkę - wtedy jest przy Tobie i czerpie z Twoich negatywnych emocji. Okrutne? Właśnie tak funkcjonuje toksyczny człowiek.
  • Po spotkaniu z toksycznym człowiekiem czujesz się wyczerpana/y emocjonalnie, smutna/y, zmęczony ich towarzystwem i rozmową z nimi.

Obraz toksycznej osoby jest pełniejszy? To świetnie, ale nasuwa się kolejne pytanie: skąd biorą się toksyczni ludzie?

Skąd biorą się toksyczni ludzie?

Skąd biorą się osoby, uważane za toksyczne? Dlaczego się zachowują w ten sposób? Przyczyn może być wiele. Niemały odsetek toksycznych ludzi to osoby sfrustrowane, zmęczone życiem, niemające celu, bierne, zakompleksione. Taki sposób bycia może oczywiście być efektem wychowania. Toksyczne dzieci bardzo często mają toksycznych rodziców… Taka postawa może być też związana z czynnikami osobowościowymi. Osoby toksyczne mają często różnorodne problemy natury emocjonalnej i psychicznej, np. borykają się z zaburzeniami osobowości, fobią, nerwicą czy zaburzeniami nastroju.

Osobę toksyczną w dużej mierze stresuje lęk, człowiek taki obawia się odrzucenia, nie chce być sam, ale nie potrafi nawiązać prawidłowej, zdrowej relacji z drugą osobą. Ludzie toksyczni wchodzą oczywiście w związki, mają rodziny, dzieci, ale nie są to relacje prawidłowe, pozwalające na wzajemny szacunek, zrozumienie i miłość. Osoba toksyczna wymaga, chce, potrzebuje, a nie daje z siebie nic prócz krytyki oraz negatywnych emocji.

Toksyczni ludzie w otoczeniu

Nie oszukujemy się, na toksyczną osobę możemy trafić praktycznie wszędzie. Tacy ludzie mogą należeć do naszej rodziny lub możemy się z taką osobą związać. Poniżej opis 4 najpopularniejszych przypadków: gdy osobą toksyczną jest nasz rodzic, partner, szef oraz przyjaciel. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

1. Toksyczny rodzic

Jest surowy, wiele od nas wymaga, a z drugiej strony wydaje się taki słaby, bezbronny, szantażuje nas emocjonalnie: "Kochasz mamę? Więc nie idź na ta imprezę / Nie wyprowadzaj się / Nie wychodź za niego…" - znasz to? W takim razie bardzo możliwe, że Twój rodzic jest osobą toksyczną… Nie oszukujmy się, z pewnością Twoje dzieciństwo i młodość nie należały do najłatwiejszych, a postawa Twojego rodzica odcisnęła się piętnem na Twoim życiu… Co zrobić, gdy osobą toksyczną okazuje się człowiek nam najbliższy; nasz rodzic? Zerwać z nim kontakt? To jedno z wyjść, niestety bardzo drastyczne i nie do przyjęcia dla wielu z nas. Możesz ograniczyć kontakt z rodzicem i zastanowić się, czy nie potrzebujesz rozmowy ze specjalistą. Może konsultacja psychologiczna pomogłaby Ci uporać się z emocjami i wzmocnić pewność siebie?

2. Toksyczny partner

Na początku był kochany: dbał o Ciebie, troszczył się, był uroczy, ale po pewnym czasie wszytko się zmieniło… A może po prostu opadły pierwsze emocje i ukazała się jego prawdziwa twarz… Stał się niemiły, zaczyna żądać dowodów miłości, mija się z prawdą, szantażuje Cię… Zaczynasz zastanawiać się, czy łączy Was uczucie, czy Wasz związek ma sens, czujesz się osobą gorszą, nic nie wartą. Wszystko wskazuje na to, że Twój partner jest osobą toksyczną: wykorzystuje Cię i sprawia, że spada Twoja samoocena. Twoje negatywne emocje są dla niego jak leczniczy balsam: doskonale się czuje, gdy Ty czujesz się źle. Co robić w takiej sytuacji? Życzliwy przyjaciel poradziłby Ci rozważenie zakończenia związku, ale nie dla każdego jest to możliwe, zwłaszcza, gdy kocha drugą osobę lub pojawiły się dzieci… Pamiętaj jednak o tym, że osoby toksycznej nie da się zmienić, może oczywiście udać się na terapię, ale nie zawsze przynosi ona oczekiwane skutki… Miłość osoby toksycznej nie jest szczera, a Ty zasługujesz na prawdziwe uczucie oraz bycie w związku pełnym szacunku.

3. Toksyczny szef

Krytykuje Cię, wykorzystuje Twoją pracowitość, czeka tylko na Twoje potknięcie… Taki przełożony to oczywiście najgorszy możliwy scenariusz, ale oczywiście toksyczni ludzie zdarzają się także na stanowiskach kierowniczych… Co zrobić, gdy nasz szef jest osobą toksyczną? Zwolnić się? To byłoby najlepsze dla Twojego zdrowia psychicznego. Takie rozwiązanie nie zawsze wchodzi w grę. Warto jednak zdystansować się do sytuacji i uodpornić się na zachowania szefa, np. stosowany przez niego szantaż emocjonalny.

4. Toksyczny "przyjaciel"

Przyjaciel powinien być wobec nas szczery, lojalny, cieszyć się naszym szczęściem i wspierać nas w trudnych momentach. Czy taki jest toksyczny "przyjaciel"? Nie, jest dokładnym przeciwieństwem, dla niego najważniejsza staje się Twoja porażka, cieszy się, gdy coś Ci się nie uda. Z drugiej strony wymaga od Ciebie poświeceń i wsparcia, a sam nie daje tego w zamian. Jak widać, daleko mu do wiernego i oddanego przyjaciela. Taka osoba w ogóle nie powinna się w ten sposób tytułować i jedynym rozwiązaniem jest zerwanie znajomości. Nie zasługujesz na to, by być wykorzystywana/y, ale na to, by mieć oddanego przyjaciela, na którym możesz polegać.

Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi?

Jak sugeruje nam powyższy akapit: osoba toksyczna może znaleźć się w naszym najbliższym otoczeniu, czasem nie da się zerwać z nią kontaktu… Co robić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie kontaktowania się z nią do niezbędnego minimum oraz zdystansowanie się do niej. Osoba toksyczna uwielbia stosować szantaż emocjonalny, musimy się na to uodpornić. Nie nabierajmy się na jej kłamstwa, nie dajmy się sprowokować, np. gdy nas krytykuje. Człowiek toksyczny czeka tylko na nasze potkniecie i udowodnienie nam winy oraz braku kompetencji. Jego "A nie mówiłem!" jest wyrazem triumfu, przygotujmy się na to i nie pozwólmy, aby wyprowadził nas z równowagi. Przebywanie z osobą toksyczną jest prawdziwym sprawdzianem dla naszej pewności siebie oraz samooceny, róbmy wszystko, aby wyjść z tego starcia zwycięsko!

Komentarze

Aga
A ja z miłej ustępliwej Agusi, zmieniłam się w zimną wyrachowaną sucz. I jak to zadziałało
Reno
Ja żyję z osobą toksyczną i wiem jak wygląda moje życie. To codziennie wyzwanie, by wytrwać w swoich poglądach, wartościach, własnym zdaniu gdy jest się nieustannie poniżają. To okropne co piszę ale wiem jak daleko może przestawić granice osoba toksyczna w stosunku do osoby represjonowanej.
Myślę że problem zaczyna się w wieku dziecięcym. Wychowywałam się w rodzinie wielodzietnej i często słyszałam ,,ustąp,, i teraz ja ustępuję nie wiem w imię czego, może tego że nie mam gdzie iść mimo że pracuję, ale nie będę w stanie utrzymać siebie i dzieci. Dla mnie to taka powolna śmierci sączona niechęć męża do mnie...
Wolna
Ja stosuje metodę: jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Zaczynam stosować taktykę toksyka wobec toksyka. Działa bo obgaduje mnie ale mam to gdzieś.
Schaferek
Porada jak sobie poradzić z osobą toksyczną jest mało rozwinięta. Bo chociażby nie dać się sprowokować i wyjść z tego zwycięsko to nie daje w ogóle efektu. Nie reagowanie na prowokację i krytykę czyni nas tylko ciągłymi ofiarami takiego toksycznego towarzysza. Codziennie gdyby tak mi ktoś wpajał że jestem taki siaki i owaki ze to jest źle ze to nie tak i to nie siak wiadome, że później zrobi ze mnie takiego toksycznego typka. Wiec głośno i wyraźnie mówić ze jest dobrze i ok . ze zrobiłem tyle i potrafię i jak potrafię a jak się nie podoba niech ta osoba sama sobie robi jak uważa najlepiej... Takie moje zdanie :)
Monika S.
Związki bywają trudne i na pewno nie się idealne. Bardzo często nie dają rady sprostać naszym oczekiwaniom i zawodzą. Uznajemy wtedy, że nie był taki, jaki powinien być. Teraz zwłaszcza młodzi ludzie rezygnują ze swoich relacji z powodów drobnych spięć lub poczucia zagrożenia swojej wolności.