Smutne cytaty o miłości

Smutne cytaty o miłościMiłość jest pięknym uczuciem - stanem, który każdy z nas chce czuć. Kochanie i bycie kochanym to najpiękniejsze doświadczenia, jakie ma dla nas los. Wiadomo jednak, że to uczucie ma wiele oblicz. Z jednej strony jest piękne, radosne i dające spełnienie, a z drugiej niesie również negatywne doświadczenia i emocje. Warto jednak zwrócić uwagę, że nawet ta ciemniejsza strona jest piękna. Z pomocą przychodzą nam tutaj smutne cytaty o miłości, które skłonią nas do refleksji.

Poniżej 25 wyjątkowych, smutnych cytatów o miłości, które inspirują i skłaniają do refleksji

"Podobno nieodwzajemniona miłość jest najsilniejsza. Pewnie dlatego, że trzeba w niej kochać za dwoje."
Autor nieznany
Jeśli zdarzy nam się kochać bez wzajemności, czasami mamy wrażenie, że to uczucie jest niezwykle silne, czasem silniejsze od tej odwzajemnionej, mimo że jest okupione ogromnym bólem i cierpieniem.

"Miłość niespełniona to specyficzny rodzaj nienawiści. Miejmy się na baczności przed jej ofiarą - myślącym samotnikiem."
Hagiwara Sakutaro
Nieco inny cytat w którym tylko jedna osoba kocha, a druga nie oddaje tych emocji. Autor aforyzmu przestrzega nas przed taką nieszczęśliwą sytuacją, ponieważ możemy stać się jej ofiarami. Kim jest myślący samotnik? To zapewne metafora singla, który rozpamiętuje, tęskni, pogrąża się w melancholii za swoim niespełnionym uczuciem.

"Nie ma nic bardziej upokarzającego niż zakochanie się w kimś, kto nie podziela naszych uczuć."
Georgette Heyer
Kolejny cytat na temat nieodwzajemnionej miłości. W tym wypadku słowa są nieco bardziej bolesne. Autor cytatu traktuje bycie nieszczęśliwie zakochanym jako coś upokarzającego. Czy rzeczywiście czujemy się upokorzeni, gdy ktoś nie podziela naszych emocji względem niego? Odrzuca nasze starania? Na pewno czujemy się podobnie, negatywnie odbija się to na naszej pewności siebie oraz samoocenie.

"Bez jednej choćby rany to jeszcze nie miłość."
Jan Twardowski
Wielu z nas marzy o ideale pięknym związku bez kłótni i trudności, według Jana Twardowskiego jednak to nie jest miłość, bowiem ta prawdziwa naznaczona jest problemami, cierpieniem: ranami, które sprawiają, że jest wyjątkowa, silna i mocna.

"Miłość jest równie piękna i równie trwała jak tęcza. Zachwyca od pierwszego wejrzenia, ale wystarczy mrugnąć i już po niej."
Jodi Picoult
Słowa z jednej strony pokrzepiające, ponieważ przyrównują tytułową emocję do tęczy, która jest piękna. Z drugiej strony - według cytatu - jest także ulotna. Naszym zadaniem jest więc pielęgnowanie jej i dbanie o to uczucie każdego dnia.

"Trudno zapomnieć o kimś, kto dał ci tak wiele do zapamiętania."
Autor nieznany
Piękne słowa anonimowego autora, ale jednocześnie nieco pesymistyczne, melancholijne… Mówią bowiem o tym, że bliska ukochana nam osoba daje nam wiele pięknych wspomnień, więc gdy relacja się z różnych powodów zakończy, będzie nam bardzo trudno o niej zapomnieć.

"Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść."
Melissa Marr
Bardzo bolesne słowa, ale życie pokazuje nam, że jakże prawdziwe. Czasami zdarza się tak, że… musimy odejść właśnie... z miłości. Jak to możliwe? Losy  nasze splatają nas z różnymi osobami, czasem jednak musimy przerwać znajomość, aby chronić siebie albo ukochaną nam osobę, np.: gdy czujemy rodzące się zakochanie i pożądanie, a jesteśmy już w związku. To niezwykle trudne, ale czasem potrzebne, aby zranić… jak najmniej ważnych dla nas osób.

"Przypadek, że cię spotkałam. Wielki błąd, że pokochałam."
Autor nieznany
Smutne słowa anonimowej autorki o tym, że czasami spotykamy kogoś przypadkiem, a ta osoba zmienia nasze życie na zawsze. Nigdy nie wiemy, co połączy nas z nowo poznanym człowiekiem, czy będzie to przelotna znajomość, czy relacja najważniejsza niż inne. Niestety, bywa i tak, że pokochamy nowo poznaną osobę, ale nie będzie nam dane być razem…

Róża symbolizująca nieszczęśliwą miłość
Wyrzucona, uschnięta róża symbolizująca nieszczęśliwą miłość

"Stworzyłam własną listę cudów świata. Zająłeś wszystkie pozycje, ale muszę się pogodzić z myślą, że nigdy nie będziemy razem."
Autor nieznany
Kolejne przygnębiające słowa anonimowej autorki… Tym razem mówią o tym, że ukochana osoba jest dla nas cudem świata, idealizujemy ją, ponieważ ją kochamy. Nie dostrzegamy jej wad, pragniemy być z nią zawsze. Zdarza się jednak i tak, że nasze losy nie splatają się, nie jest nam dane tworzyć wspólną przyszłość.

"I gdybym miała możliwość cofnięcia czasu, uwierz, że nigdy byśmy się nie spotkali."
Autor nieznany
Cytat mówiący o tym, jak silne są negatywne sytuacje, związane z byciem w związku. Gdy kogoś pokochamy, a ta osoba nas rani lub porzuca, pojawia się w nas wiele negatywnych emocji, myślimy lub wypowiadamy rzeczy, których czasami nie kontrolujemy, np.: że żałujemy, że tą bliską nam osobę poznaliśmy.

"Złam mi serce. Złam je tysiąc razy, jeśli zechcesz. Możesz z nim zrobić, co chcesz, bo należy do ciebie."
Kiera Cass
Kolejny smutny cytat o miłości, ale z nutką nostalgii - symbolem tego, czym jest to tytułowe uczucie… Gdy ktoś nas zrani i złamie nam serce, jest w nas wiele negatywnych emocji, przeżycie takiego zawodu miłosnego czyni nas jednak silniejszymi i bardziej odpornymi. Nie obawiamy się już tak bardzo złamanego serca, zresztą… to złamane po raz pierwszy boli najbardziej…

"Jutro, a może pojutrze znowu napiszę do Ciebie list, by powiedzieć Ci w nim, że Cię kocham, chociaż to dla Ciebie nic nie znaczy."
Carlos Ruiz Zafón
Słowa zakochanej osoby, która pisze listy do kogoś, kogo kocha, próbuje w ten sposób przekazać mu/jej to, co czuje, opowiedzieć o swoich emocjach, uzewnętrznić się, chociaż wie, że druga strona nie jest tym zainteresowana, nie czuje tego samego.

"Smutno jest zdać sobie sprawę z tego, że tym, których kochamy, będzie lepiej bez nas."
Sophie Jordan
Czasami tak bywa: nawet jeśli kochamy musimy odpuścić, odejść, usunąć się, aby zapewnić ukochanej osobie spokój i szczęście. To bardzo boli, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, ze nasze odejście pomoże ukochanej osobie, że będzie bez nas bardziej szczęśliwa.

"Nie ma większego smutku od wspomnienia miłości, gdy wiemy, że jest na zawsze utracona."
Marion Zimmer Bradley
Wspomnienia są nieodłączną częścią naszego życia, elementem, który spaja przeszłość z teraźniejszością. Oddawanie się wspomnieniom nie jest niczym złym, czasami jednak chwile nostalgii zdają się nas przytłaczać… Zwłaszcza, gdy wspominamy smutną miłość lub taką, która się na zawsze skończyła, a dała nam tyle dobrych wspomnień.

"Kochająca osoba popełnia prawie zawsze ten błąd, że nie czuje, kiedy druga strona przestaje kochać."
François de La Rochefoucauld
Będąc w związku nie zastanawiamy się nad tym, co będzie gdy druga strona przestanie nas kochać, czy i kiedy się rozstajemy… Zafascynowani ukochaną osobą i zapatrzeni w związek cieszymy się każdym, wspólnie spędzonym dniem. Bardzo często jednak przegapiamy moment, w którym w naszej relacji zaczyna dziać się coś złego, oddalamy się od siebie, a druga strona… zwyczajnie przestaje nas kochać, uczucie się wypala i pozostaje coraz mniej do uratowania…

"Nie przestałem o tobie myśleć, chciałbym ci tyle powiedzieć. Chciałbym napisać do ciebie, że chcę wrócić, że tęsknię za tobą i że myślę o tobie. Ale ja ciebie nie szukam. Nawet do ciebie nie piszę. Nie wiem jak się masz. I tęsknię za tym."
Charles Bukowski
Długi i dość zagmatwany cytat… Kocha, tęskni, myśli, ale nie wróci? Ona nie jest dla niego? Nie może się odezwać? Miłość ma różne oblicza i czasami przydarza się nam tak, że z różnych względów nie możemy być z osobą, którą kochamy. Wtedy wlanie są w nas sprzeczne i bardzo różne emocje: tęsknota, ból, żal, samotność…

"Miłość jest taka krótka, a zapominanie jest takie długie."
Pablo Neruda
Owszem, zakochać się nie jest trudno, a gdy nastąpi rozstanie to związek wydaje się nam taki krótki, a rozpacz i ból po smutnej miłości… nie chce minąć od razu. Wszystko wymaga czasu, a zaleczenie ran emocjonalnych trwa o wiele dłużej niż ran fizycznych…

Płacz skutkiem smutnej miłości
Płacz skutkiem nieszczęśliwej miłości

"Miłość nie zawsze jest ładna. Czasami wciąż masz nadzieję, że w końcu będzie inaczej. Lepiej. A potem, zanim się zorientujesz, znowu jesteś w punkcie wyjścia, a serce zgubiłeś gdzieś po drodze."
Colleen Hoover
Owszem, choć jest uczuciem pięknym i pożądanym w życiu - nie zawsze jest idealna i szczęśliwa. Bywa, że jest okupiona cierpieniem, sprawia, że gubimy po drodze siebie, nie wiemy już, kim jesteśmy i czego pragniemy… Takie negatywne doświadczenia sprawiają jednak, że dojrzewamy emocjonalnie i jesteśmy gotowi na nową, nie mniej wyjątkową relację.

"Róża jest piękna, lecz kłuje
Kłując zadaje rany.
Tak cierpi człowiek gdy kocha,
A sam nie jest kochany."

Autor nieznany
Cytat o nieodwzajemnionej i nieszczęśliwej miłości w formie wiersza. Przekaz jest prosty i melodyczny, nieodwzajemnione uczucie zostało tutaj przyrównane do róży: piękne choć kłuje - cudowne i radosne, ale potrafi zadawać rany - niestety - zwykle bardzo bolesne.

"Czy ona kiedyś da mu szansę?
On na pewno będzie kochał ją już zawsze.
Mówią, że miłość bywa szczęściem,
Ale nieodwzajemniona jest przekleństwem."

Verba, "Nieodwzajemniona miłość"
Piękny fragment tekstu piosenki zespołu Verba. Muzycy bardzo często podejmowali w swoich utworach temat niespełnionej, nieszczęśliwej miłości. W tych słowach pełno jest bólu i cierpienia… Jedna strona nadal kocha i kochać będzie już zawsze, a druga nie zamierza dać temu związkowi szansy.

"Jedna z największych życiowych przykrości to moment, w którym rezygnuje z ciebie ktoś, z kogo ty nie potrafisz zrezygnować."
Autor nieznany
Każdy z nas, kto doświadczył momentu opisanego w powyższym cytacie doskonale pamięta, jak bolesny, przykry i upokarzający jest to czas, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że ukochana przez nas osoba po prostu nas nie chce…

Smutna miłość
Smutna miłość

"Miłość bez wzajemności zawsze jest najsilniejsza."
Stefan Kisielewski
Według autora to nieodwzajemniona miłość jest najsilniejsza, ponieważ wkładamy w nią całych siebie. I dlatego właśnie tak bardzo boli nas to, że druga osoba nas nie chce i nie odwzajemnia naszych uczuć.

"A kiedy ona cię kochać przestanie, zobaczysz noc w środku dnia, czarne niebo zamiast gwiazd, zobaczysz wszystko to samo, co ja."
Edward Stachura
Gdy jedna z osób przestaje kochać, drugiej zawala się cały świat… Właśnie o tym jest ta myśl. Warto jednak pamiętać o tym, że z czasem człowiek przepracuje targające nim emocje.

"Trudno o prawdziwą miłość, gdy wokół tylko osoby zakochane w sobie."
Czesław Banach
Powyższa myśl nieco odbiega tematyką od pozostałych, ale nadal jest dość przygnębiająca, gdy zdamy sobie sprawę z tego, o czym jest… Jak bowiem znaleźć swoją drugą połówkę, gdy wiele osób jest zapatrzonych w siebie i swoje życie, nie patrząc na innych?

"Życie jest zbyt krótkie, aby je marnować na pogoń za niemożliwą miłością."
Henri-Frédéric Amiel
Gdy mocno kochamy zdajemy się robić wszystko, aby drugą osobę "zdobyć i utrzymać", aby móc cieszyć się tym, że mamy obok siebie kogoś innego. Co jednak, gdy ten związek jest niemożliwy? Czy warto tęsknić, dbać o uczucie, gdy jest ono z góry skazane na niepowodzenie?

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze