Melancholik w związku i w pracy - cechy, mocne i słabe strony, test

MelancholikJest spokojny, cichy, nieco zalękniony, wydaje się być zakompleksiony. Cechuje go pesymistyczne podejście do świata. Często oddaje się marzeniom i refleksji. To doskonały słuchacz, który okaże się dobrym i cierpliwym przyjacielem. To cechy melancholika, jednego z typów temperamentu. Warto poznać go bliżej.

Typ temperamentu - melancholik

Melancholik to jeden z typów temperamentu, określany jako typ introwertywny, lękowy. O takim typie możemy mówić w przypadku osoby spokojnej, pogrążonej we własnych myślach, powściągliwej, preferującej własne towarzystwo. Ma skłonności do melancholii, czyli często możemy go spotkać zamyślonego, oddającego się refleksjom: nie zawsze pozytywnym…

  • Dziecko - melancholik to dziecko lękliwe, zakompleksione, jest małym marzycielem.
  • Rodzic - melancholik bywa nadopiekuńczy, wszędzie widzi zagrożenia, ma trudności z motywowaniem swoich pociech.
  • Z kolei partner - melancholik jest co prawda romantykiem ale brakuje mu spontaniczności. Jest także osobą powściągliwą i ostrożną, zwłaszcza w kontaktach damsko-męskich.

Cechy melancholika

Melancholik jawi się nam jako marzyciel, człowiek zamyślony ale i bystry, inteligentny, posiada analityczny umysł, jest zdolny ale i bardzo wrażliwy. Ceni to, co piękne, jest estetą, może przejawiać zdolności artystyczne, np. mieć doskonały słuch muzyczny lub pięknie malować. Melancholik jest skuteczny w działaniu: działa analitycznie, według planu, jest sumienny, skrupulatny, nie wykonuje niczego "po łebkach". Ma swoje zasady, których się trzyma, jest wierny i konsekwentny. Emocje przeżywa silnie ale nie uzewnętrznia ich, wszystko bierze "do siebie".

Jakie cechy są słabymi stronami melancholika? Melancholicy są z natury pesymistami, ich przysłowiowa szklanka jest zawsze do połowy pusta. Cechuje ich także lęk, sztywność w myśleniu i działaniu. Melancholicy wykazują większą skłonność do depresji, fobii oraz nerwic. Mają niską samoocenę i niewielkie poczucie własnej wartości.

Mocne i słabe strony melancholika

Mocnymi stronami melancholika są takie cechy, jak:

  • inteligencja, bystrość;
  • analityczny umysł;
  • skłonność do refleksji, zastanowienia się nad sobą;
  • łatwe podporządkowywanie się zasadom, normom - postępowanie zgodnie z nimi;
  • wierność wyznawanym zasadom;
  • punktualność i doskonałe zorganizowanie czasu oraz swojej pracy;
  • sumienność i skrupulatność w działaniu;
  • dobre zorganizowanie i odpowiedzialność za to, co robi;
  • duża wrażliwość artystyczna.

Do wad melancholików należą:

  • tendencja do przesadnego perfekcjonizmu;
  • tendencja do nadmiernego pesymizmu;
  • sztywność w myśleniu i działaniu;
  • niskie poczucie własnej wartości;
  • branie wszystkiego "do siebie", problemy z okazywaniem emocji;
  • łatwe uleganie negatywnym emocjom;
  • zbyt poważne podejście do życia;
  • czasem nadmierna ostrożność i powściągliwość w kontaktach z innymi.

Melancholik w związku i w pracy

Jak zachowuje się melancholik w pracy i poza nią? W pracy melancholik jest sumienny, działa w sposób przemyślany, dba o szczegóły, nie podejmuje pochopnych decyzji. W pracy lubi postępować według planu, instrukcji, ma dużą motywację do działania i zawsze chce doprowadzić rozpoczęte zadania do końca. Melancholik nie lubi pracy, która musi być wykonana w krótkim okresie czasu, lubi sam ją sobie rozplanować, źle pracuje pod presją i w stresie. Lepiej radzi sobie na samodzielnych stanowiskach, jest indywidualistą. Jak wspomniano wyżej: cechuje go analityczny umysł ale jest również osobą bardzo kreatywną. Doskonale sprawdza się jako wolny strzelec. Melancholik zwykle jest osobą mądrą, zdolną, inteligentną, czasem nawet wybitnie. Pozostaje jednak człowiekiem bardzo skromnym, nie obnosi się ze swoją wiedzą ani umiejętnościami.

W jakich zawodach doskonale sprawdzi się melancholik? Z pewnością powinny być to profesje spokojne, w których wykonywanie obowiązków przebiega bez stresu i możliwa jest praca we własnym tempie. Pamiętajmy, że melancholik najlepiej pracuje sam, należy więc unikać pracy zespołowej i pozwolić mu objęcie samodzielnego stanowiska. Będzie doskonałym księgowym, archiwistą, bibliotekarzem, notariuszem, konserwatorem zabytków czy filozofem. Melancholik może zastanowić się również nad karierą naukową oraz wydaniem książki z własnymi przemyśleniami. Wielu melancholików oddaje się pracy twórczej, zostają znanymi malarzami, muzykami, piszą wiersze, piosenki, itp.

A jaki jest melancholik na co dzień, jakim jest partnerem? Na początku znajomości bywa nieufny, jest bardzo ostrożny. To introwertyk, dlatego potrzebuje więcej czasu, aby się przed kimś otworzyć. Niełatwo się zbliżyć do melancholika, zwykle dłużej trwa, zanim zdecyduje się na kolejny etap znajomości czy zaangażowanie się w związek. Jeśli już jednak stwierdzi, że chce z kimś być, jest wierny, lojalny i bardzo stały w uczuciach. W miłości melancholik jest cierpliwy, ciepły, czuły, to romantyk ale brakować mu może spontaniczności w działaniu. Rozstania melancholik przeżywa bardzo boleśnie, zdarza mu się kochać nieszczęśliwie.

Czy jesteś melancholikiem? Test

Powyższy opis pasuje do Ciebie? Chcesz wiedzieć, czy jesteś melancholikiem? Poniższy test powinien pomóc Ci to ustalić:

  1. Uwielbiam rozmyślać, marzyć, oddawać się refleksji.
  2. Wolę przebywać i działać samodzielnie niż w grupie.
  3. Jestem raczej osobą nieśmiałą niż bardzo towarzyską.
  4. Lubię zastanawiać się nad jakimś problemem, długo go analizować.
  5. Pracuję dłużej niż inni ale wolę zrobić wszystko dokładniej.
  6. Działam według planu, rzadko postępuję spontanicznie.
  7. Czasem czuję się osobą gorszą od innych.
  8. Długo zachowuję dystans w stosunku do innych ludzi, muszę kogoś dobrze poznać, aby się przed nim otworzyć.
  9. Ludzie twierdzą, że jestem pesymistą.
  10. Chciałabym/chciałbym być we wszystkim najlepszy.

Ponad 5 twierdzących odpowiedzi? Masz wiele cech spokojnego melancholika. Korzystaj ze swoich zalet: dokładności, sumienności i bycia osoba lojalną. Jednocześnie staraj się walczyć ze słabszymi stronami, zwłaszcza nadmiernym pesymizmem oraz zbytnią ostrożnością.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze