Flegmatyk - kto to? Cechy, zalety, wady, test. Flegmatyk w związku i w pracy

FlegmatykCichy, spokojny, o łagodnym usposobieniu, nieco powolny, nieufny przy pierwszym kontakcie: tak można w skrócie opisać flegmatyka, jeden z typów temperamentu, wyróżnianych przez Hipokratesa. Są to osoby pogodne, aczkolwiek nieśmiałe i zamknięte w sobie.

 

Flegmatyk - kto to?

Flegmatyk to zrównoważony emocjonalne i introwertywny typ temperamentu. Cechuje osoby spokojne ale nieśmiałe, nieco zakompleksione, dokładne, ostrożne.

  • Dziecko - flegmatyk jest spokojne, nieco powolne, woli bawić się samo, preferuje aktywności intelektualne niż ruchowe.
  • Rodzic - flegmatyk jest rozsądny, spokojny, tłumaczy zamiast podnosić głos. To rodzic cierpliwy ale bywa również nadopiekuńczy.
  • Z kolei partner - flegmatyk to człowiek łagodny, potrzebujący stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Tego oczekuje od związku i to samo daje od siebie. Relacja z flegmatykiem jest więc związkiem stałym, bezpiecznym ale niestety nieco nudnym. Brakuje u u niego spontaniczności i po pewnym czasie jego druga połowa może stwierdzić, że stabilizacja jest równoznaczna ze stagnacją i rutyną.

Cechy flegmatyka

Flegmatyk to osoba o pogodnym usposobieniu, łagodna, cierpliwa, empatyczna, dobra dla innych. to doskonały słuchacz, chętnie wysłucha innych, pomoże, doradzi. Potrafi zachować spokój nawet w najbardziej krytycznych, stresujących sytuacjach, co dla wielu osób może wydawać się nie lada wyczynem - innych z kolei może drażnić wyjątkowy spokój flegmatyka. To jednak ludzie stabilni, konsekwentni, trzymający się swojego zdania i swoich zasad. Jednocześnie jest to człowiek uwielbiający rutynę, mało spontaniczny, zdystansowany, zwłaszcza przy pierwszym kontakcie.

Flegmatycy ukrywają swoje emocje, trudno po nich poznać, co czują. Miewają problemy z podejmowaniem decyzji, zwłaszcza tych ważnych, życiowych. Flegmatyk bywa również powolny, może wydawać się innym nieco nudny. To osoba bierna, rzadko wysuwa swoje propozycje, zwykle przystaje na to, co zaproponują inni, trudno więc dobrze poznać flegmatyka i dowiedzieć się, co lubi.

Mocne i słabe strony flegmatyka

Mocnymi stronami flegmatyka są takie cechy, jak:

  • stabilność emocjonalna,
  • rozwaga, rozsądek, odpowiedzialność;
  • duża cierpliwość dla innych;
  • opanowanie nawet w bardzo kryzysowych sytuacjach;
  • wysoki poziom empatii;
  • chęć unikania kłótni, pojednawczość;
  • umiejętność wysłuchania innych, doradzenia im.

Do wad flegmatyków należą:

  • brak spontaniczności;
  • czasami zbyt duży dystans do innych;
  • powolność w działaniu, która może drażnić innych;
  • bierność w działaniu;
  • trudności z podejmowanie decyzji;
  • tendencja do odraczania działań, zwłaszcza trudnych, do odkładania wszystkiego "na później";
  • skrywanie emocji;
  • negatywna reakcja na to, co nowe: zwykle lęk.

Flegmatyk w związku

W życiu prywatnym flegmatyk jawi się jako osoba spokojna, pojednawcza, unikająca sporów, cierpliwa, wyrozumiała i czuła. Na dłuższą metę drażnić może jednak jego powolność, brak spontaniczności, niechęć do zmian (np. do zmiany stanu cywilnego, miejsca zamieszkania, itp.). Przez to może wydawać się mało zaangażowany w związek, a zwykle jest wprost przeciwnie: flegmatyk nie jest człowiekiem kochliwym, jest bardzo wierny i stały w uczuciach. Powinien więc związać się z kimś o podobnym typie temperamentu, np. spokojnym i zamyślonym melancholikiem.

Flegmatyk w pracy

Jak zachowuje się flegmatyk w pracy? Jest dokładnym, sumiennym i odpowiedzialnym pracownikiem. Choć z początku jest zdystansowany i wydaje się chłodny, otwiera się po pewnym czasie i potrafi zawierać głębokie znajomości, również z kolegami z pracy. Zwykle na wiele lat związuje się z jednym miejscem pracy, jest zżyty z przełożonym oraz współpracownikami. Pozwala to na pięcie się po szczeblach kariery, z czego zdarza się jednak flegmatykowi nie korzystać. Lubi on rutynę, duża ilość nowych zadań może wydać się dla niego zbyt trudna do opanowania.

Flegmatycy dobrze radzą sobie z pracą pod presją czasu, z powodzeniem mogą więc podjąć się pracy w administracji. Lubią pracować według planu, ściśle określonych zasad, będą doskonałymi księgowymi, bibliotekarzami oraz bankowcami. Flegmatyk z uwagi na swoje zdolności aktywnego słuchania oraz wysoki poziom empatii może zostać psychologiem oraz terapeutą: doskonale wczuje się w sytuację drugiej osoby, będzie umiał ją wysłuchać i jej doradzić. Jego opanowanie oraz pojednawczość sprawia, że może zastanowić się nad pracą mediatora. Z powodzeniem znajdzie zatrudnienie jako archiwista czy farmaceuta. Flegmatyk może podjąć się również wolnego zawodu, np. zostać poetą lub pisarzem i pracować w swoim indywidualnym tempie.

Czy jesteś flegmatykiem?

Powyższy opis pasuje do Ciebie? Chcesz wiedzieć, czy jesteś melancholikiem? Poniższy test powinien pomóc Ci to ustalić:

  1. Jestem osobą spokojną, zrównoważoną.
  2. Wiele rzeczy robię wolniej niż inni.
  3. Bywam uznawana/y za osobę nudną.
  4. Miewam trudności z podejmowaniem ważnych decyzji.
  5. Lubię stabilizację, czasami przeraża mnie to, co inne, nowe, nieznane.
  6. Potrafię się opanować nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach.
  7. Nowo poznane osoby zwykle trzymam przez pewien czas na dystans.
  8. Bywa, że brakuje mi spontaniczności.
  9. Uważam, ze jestem osobą rozsądną i odpowiedzialną.
  10. Lubię słuchać innych i doradzać im.

Ponad 5 twierdzących odpowiedzi? Masz wiele cech flegmatyka. Korzystaj ze swoich zalet: dokładności, empatii, odpowiedzialnego podejścia do życia oraz umiejętności wysłuchania innych. Jednocześnie staraj się walczyć ze wadami, zwłaszcza brakiem spontaniczności oraz trudnościami w podejmowaniu decyzji.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze