Sangwinik w związku i w pracy - cechy, mocne i słabe strony, test

SangwinikWszędzie go pełno rozpiera go energia, jest wiecznie uśmiechnięty, a jego gadulstwo daje się we znaki nawet przy krótkiej znajomości - to niezwykle trafny opis sangwinika, jednego z typów temperamentu. Sangwinik to wieczny optymista, często się śmieje ale bywa także roztargniony oraz miewa słomiany zapał. Poznaj lepiej cechy sangwinika, może okaże się, że ten typ temperamentu przeważa u Ciebie?

Typ temperamentu - sangwinik

Sangwinik to jeden z typów temperamentu, określany jako typ ekstrawertywny ale zrównoważony. Sangwinicy to urodzeni optymiści, wiecznie uśmiechnięci, chętni do działania, pełni energii życiowej. Sangwinik mówi dużo i głośno, chętnie gestykuluje ale bywa również roztrzepany zapominalski. Mały sangwinik to radosne i wszystkiego ciekawe dziecko. Jest lubiany przez rówieśników, łatwo zjednuje sobie przyjaciół. Sangwinik - rodzic to rodzic towarzyski, traktujący dziecko po partnersku. Jest bardzo spontaniczny, chętnie organizuje wycieczki dla całej rodziny, zachęca dzieci do rozwijania pasji i talentów. Sangwinik w związku jest bardzo otwarty, również spontaniczny, męczyć może jednak jego roztargnienie, nie licz na to, że będzie pamiętał o rocznicy ślubu czy innej, ważnej dacie.

Cechy sangwinika

Sangwinik to osoba radosna, uśmiechnięta, pełna życia i energii. To człowiek bardzo towarzyski, lubiący przebywać wśród ludzi, obawiający się samotności. Sangwinicy są otwarci na to, co nowe, kreatywni, to urodzeni optymiści, dla których szklanka jest zawsze do połowy pełna. Sangwinik sypie dowcipami jak z rękawa, reaguje entuzjastycznie na co, co spotyka go w życiu. Nie przejmuje się zbytnio niepowodzeniami, porażki traktuje jako nowe wyzwania. Czy ten typ temperamentu ma więc wady? Owszem, należą do nich roztargnienie: sangwinik bywa zapominalski, np. nie opłaci na czas raty kredytu, rozrzutność, np. zamiast zapłacić rachunek wybierze się na spontaniczny wyjazd oraz unikanie odpowiedzialności.

Mocne i słabe strony sangwinika

Mocnymi stronami choleryka są takie cechy, jak:

  • optymizm życiowy i energia do działania;
  • chęć przebywania wśród ludzi;
  • wysokie zdolności komunikacyjne;
  • reagowanie uśmiechem na to, co przynosi los, dobre znoszenie porażek;
  • poczucie humoru;
  • kreatywność i elastyczność w myśleniu oraz działaniu;
  • otwartość na to, co nowe.

Do wad sangwiników należą:

  • tendencja do ubarwiania rzeczywistości;
  • skłonność do unikania odpowiedzialności;
  • gadulstwo;
  • roztrzepanie oraz rozrzutność;
  • głośność, hałaśliwość, np. głośna mowa;
  • nieakceptowanie stagnacji ale i stabilizacji, w jego życiu wciąż coś musi się dziać;
  • przecenianie własnych możliwości, mało realna ocena sytuacji.

Sangwinik w związku i w pracy

Jak radosny sangwinik zachowuje się w życiu, w domu i w pracy? W pracy jest chętnym do działania i aktywnym pracownikiem, lubi angażować się w różnorodne przedsięwzięcia, działa szybko, sprawnie ale nie zawsze dokładnie. Bywa, że cechuje go słomiany zapał, może mieć problem z dotrzymaniem terminów. Sangwinik jest dobrym mówcą, umie i chce rozmawiać z ludźmi. Dobrym rozwiązaniem dla niego będzie zawód, który umożliwia kontakt z innymi, w tym bycie managerem, sprzedawcą czy przedstawicielem handlowym. Z powodzeniem może zostać nauczycielem. Sangwinik nie sprawdzi się za to jako księgowy czy prawnik.

W życiu sangwinik również jest typem radosnym, działa spontanicznie, bywa romantyczny, aczkolwiek należy pamiętać, że życie z nim może być męczące: musi być w ciągłym ruchu, nie jest typem domatora. Związek z sangwinikiem może być męczący zwłaszcza dla spokojnego flegmatyka czy zamyślonego melancholika. Z sangwinikiem jednak nie sposób się nudzić. Ma tysiąc pomysłów na minutę, chętnie organizuje czas innym, ma wiele pasji ale każdą z nich realizuje dość powierzchownie. W życiu liczy się dla niego dobra zabawa. Drażnić może jego brak odpowiedzialności, zwłaszcza w związku.

Czy jesteś sangwinikiem? Test

Powyższe stwierdzenia wydają Ci się prawdziwe? Uważasz, że jesteś sangwinikiem? Odpowiedz na poniższe pytania i przekonaj się, czy masz rację:

  1. Cechuje mnie optymistyczne podejście do świata.
  2. Nie zrażam się niepowodzeniami.
  3. Nieraz mówiono mi, że jestem gadułą.
  4. Działam spontanicznie ale czasem zbyt impulsywnie.
  5. Jestem osobą bardzo zmienną, zdarza się, że zmieniam zdanie co kilka minut.
  6. Trudno mi usiedzieć w miejscu, chcę być w ciągłym ruchu.
  7. Irytują mnie ludzie, którzy stale się czymś zamartwiają.
  8. Jestem człowiekiem pogodnym, często uśmiechniętym.
  9. Bywam osobą beztroską, czasami postępuję mało odpowiedzialnie, np. zapominam opłacić rachunków.
  10. Nie lubię planować, decyzje podejmuje zwykle spontanicznie, np. w związku z planami urlopowymi.

Ponad 5 twierdzących odpowiedzi? Zapewne typem temperamentu, który przeważa u Ciebie jest radosny ale i nieco beztroski sangwinik. Czerp ze swoich zalet: optymizmu, energii życiowej, umiejętności komunikowania się z innymi, potrzebą ruchu i działania. Jednocześnie staraj się walczyć ze swoimi słabszymi stronami: roztrzepaniem, rozrzutnością oraz niekonsekwencją.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze