Czym jest życzliwość? Człowiek życzliwy, czyli jaki?

Życzliwa kobietaŻyczliwość, inaczej przyjazne usposobienie, to cecha charakteru, którą przypisujemy osobą miłym, dobrym dla innych. Bycie życzliwym to działanie dla innych, to bezinteresowne pomoc, drobne gesty, które mają wielką moc, a czasem nawet szczery uśmiech, który jest wart więcej niż słowa. czym dokładnie jest życzliwość, jak i dlaczego warto okazywać ją innym ludziom?

Cym jest życzliwość?

Życzliwość oznacza bycie miłym, dobrym i serdecznym dla innych. To miłe gesty, dobre uczynki, czynione dobrowolnie i często spontanicznie, zupełnie bezinteresownie. Życzliwość to troska o siebie ale  innych, to pragnienie dobra dla każdego człowieka bez oczekiwania nagrody. To akceptowanie siebie i innych wraz z zaletami i wadami. Wreszcie, życzliwość to poczucie spełnienia i radości z tego, że dajemy innym coś z siebie.

Czujesz, że jesteś człowiekiem życzliwym lub chcesz doskonalić w sobie tą cechę?

Człowiek życzliwy - jak nim być?

Poniżej 10 ciekawych porad dla każdego, kto chce być bardziej życzliwy dla innych, cieszyć się życiem i czerpać z niego radość.

  1. Daj coś z siebie dla innych. Osoba życzliwa jest dobra dla innych, jeśli chcemy wypracować w sobie tą cechę, warto dołożyć starań, aby każdego dnia dawać coś z siebie innym: pomagać, wspierać, być obok. Pozwoli nam to poczuć się ważnym i potrzebnym oraz pokaże, jak jesteśmy wartościowymi ludźmi. Dla innych ludzie nasze uczynki będą synonimem dobra: uśmiechu ale często nawet spełnionego marzeń.
  2. Zrób każdego dnia dobry uczynek. Postaraj się każdego dnia zrobić coś dobrego dla innych, nawet niewielki dobry uczynek sprawi, że poczujesz się lepiej, a drugiej osobie pomożesz i poprawisz nastrój. To nie musi być nic wielkiego, bardzo często wystarczy drobny gest, który dla drugiej strony jest na wagę złota. Chcesz pomóc samotnej sąsiadce w zakupach, podwieźć koleżankę, której zepsuło się auto, zabrać dzieci znajomej do parku, gdy ona idzie do lekarza? Takie gesty niewiele Cię kosztują, a komuś mogą sprawić wiele radości.
  3. Troszcz się o innych ale i o siebie. Troska o drugiego człowieka jest ważnym elementem życzliwości. Troszczymy się zwykle o naszych bliskich: rodziców, partnera, dzieci, przyjaciół… Warto zatroszczyć się i o siebie, sprawiając sobie drobne przyjemności.
  4. Pomóż osobie w potrzebie zupełnie bezinteresownie. Robienie czegoś dla innych zupełnie bezinteresownie jest pięknym przykładem altruizmu ale i zwyczajnej, ludzkiej życzliwości. Jak można komuś pomóc? Oczywiście można to zrobić, na wiele sposobów, można zrobić zakupy starszej osobie, popilnować dziecka, wyprowadzić psa ale i oddać coś dla potrzebujących. To pienne gesty, których warto uczyć już swoje dzieci, aby wiedziały, że niewielkim kosztem można sprawić komuś radość.
  5. Zorganizuj zbiórkę lub wesprzyj cel charytatywny. Bycie życzliwym to także bycie dobrym, bezinteresownym, oddanym. Dobrym pomysłem jest więc zrobienie czegoś dla potrzebujących, nawet tych, których nie znamy. Warto zastanowić się nad wsparciem celu charytatywnego lub zorganizowaniem zbiórki, np. datków na rzecz poszkodowanej w pożarze rodziny, zabawek i gier dla okolicznego domu dziecka czy też karmy dla psów i kotów z pobliskiego schroniska. Taki gest niewiele nas kosztuje, zarówno pieniędzy, jak i czasu ale może sprawić komuś olbrzymią radość. Bardzo często taki gest jest pierwszy w łańcuszku dobroci, uruchamia bowiem kolejne. Pojawiają się inne osoby, które chcą pomóc, co napędza „spiralę” dobroci, a to najlepsze uzasadnienie dla słuszności naszych działań.
  6. Zostań wolontariuszem. Kolejna propozycja powiązana jest z poprzednią. Warto nie tylko pomagać poprzez oddawanie swoich rzeczy czy organizowanie zbiórek ale również dawanie czegoś, co mamy najcenniejsze: swojego czasu. Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób, otóż… zostać wolontariuszem. W ten sposób możemy dać siebie innym, pomóc im, dotrzymać towarzystwa, być obok. To bardzo piękna, altruistyczna i niezwykle życzliwa forma pomocy. Pozwala nam być blisko ludzi czy zwierząt, po prostu: potrzebujących. Nam z kolei daje możliwość poczucia się potrzebnym, akceptowanym, uwielbianym. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż radość na twarzach dzieci z hospicjum, gdy w drzwiach sali stają ulubieni wolontariusze, gotowi do gier i zabaw. Taka obecność życzliwych osób jest dla chorych i potrzebujących najcenniejszym darem.
  7. Naucz się przyjmować komplementy i rozdawaj je innym. Kolejna kwestia to… miłe słowa. Nie każdy z nas umie zarówno dawać, jak i przyjmować komplementy. Warto się tego nauczyć, ponieważ szczere mówienie komuś miłych słów jest bardzo przyjemne ale i życzliwe. Jak nauczyć się dawać komplementy? Na pewno musimy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, komplement musi być szczery, wypowiedziany od serca, a nie na siłę, tylko po to, aby sprawić komuś radość. Po drugie, komplementy wypowiadamy z uśmiechem, gdy jesteśmy w dobrym nastroju, inaczej mogą być odebrane jako wypowiedziane z zazdrością, zawiścią, ironią i usłyszane jako nieszczere. Po trzecie, staramy się, aby komplement było skromny, nie zawstydzał drugiej osoby, np. zamiast mówić: „Ale jesteś piękna, po prostu niesamowicie wyglądasz, coś wspaniałego! Nie mogę oczu oderwać od Ciebie!” powiedzmy: „Pięknie wyglądasz w tej sukience, niezwykle twarzowa, doskonała stylizacja”. Dbaj o to, by Twoje komplementy były przyjemne dla innych, nie wprawiały ich w zakłopotanie.
  8. Pogódź się z kimś, wybacz komuś. Każdy z nas jest z kimś pokłócony, z kimś się poróżnił, komuś jest coś winny, np. przeprosiny… Może warto okazać dobroć i życzliwość i pogodzić się z tymi osobami albo przynajmniej jedną? Najtrudniej zacząć, wykonać pierwszy krok, przeprowadzić rozmowę… ale czasami naprawdę warto. Być może druga strona czeka na naszą reakcję, na to, aż wykażemy się odwagą ale i dobrą wolą i spróbujemy się pogodzić. Bardzo często samo przyznanie się do winy, wybaczenie jest ogromnie trudne i musimy wiele rzeczy robić wbrew sobie. Bycie życzliwym to bycie otwartym oraz… potrafiącym wybaczać, nie chowając urazy. Na pewno każdego z nas skrzywdziło w życiu wiele osób, usłyszeliśmy wiele przykrych słów ale zastanówmy się, czy warto się złościć, obrażać, być na tyle dumnym, aby nie wyciągnąć ręki na zgodę? Nigdy nie wiemy, jak długo będziemy mieli szansę wybaczyć danej osobie, życie jest kruche i nieprzewidywalne.
  9. Zaskocz kogoś, zrób komuś niespodziankę. Kolejna rada obejmuje zrobienie komuś miłej niespodzianki, zaskoczenie go i sprawienie, że na jego twarzy pojawi się uśmiech. Jak to zrobić? Zapewne gdy wybierzemy osobę, której chcemy sprawić, przyjemność, sami będziemy wiedzieć, co ją ucieszy najbardziej. Drobny prezent, zrobione śniadanie, kawa, kupione kwiaty czy po prostu chwila rozmowy: takie drobne gesty mają wielką moc.
  10. Uśmiechaj się, czasem to znaczy więcej niż słowa. I na koniec najprostsza rada, która czasami jest silniejsza niż wszystkie poprzednie: uśmiechajmy się szczerze do siebie i innych, pokazujmy swoje pozytywne nastawienie, optymizm oraz życzliwość dla całego świata. Uśmiechem można wiele zdziałać, wiele naprawić, wiele zrobić, wiele dać. Warto dbać o to, aby nasz uśmiech był szczery i prawdziwy, wtedy możemy być pewni, że świat leży u naszych stóp.

Bądź życzliwym każdego dnia:

  • Otwórz i przytrzymaj komuś drzwi;
  • Przepuść kogoś w kolejce w sklepie, tak po prostu;
  • Bądź wdzięczna/y za to, co masz;
  • Mniej mów, więcej słuchaj;
  • Uwierz w siebie ale i w innych ludzi, wierz, że mają dobre intencje i nie oceniaj ich zbyt pochopnie.

Światowy dzień Życzliwości

Życzliwość jest cechą ważną i pożądaną w relacjach międzyludzkich. Aby to podkreślić, dnia 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to dzień, który ma nam przypominać o tym, jak ważne jest robienie dobrych uczynków na rzecz innych oraz przesyłanie sobie dobrych emocji i pozytywnych informacji. Idea tego dnia wywozi się z amerykańskiego Hallo World Day, kiedy to Amerykanie mają przywitać się i pozdrawiać z przynajmniej 10 osobami dziennie.

Czy warto być osobą życzliwą?

Na pytanie, czy warto być człowiekiem życzliwym dla innych jest jedna, dobra odpowiedź: oczywiście! Życzliwość sprawia, że zmieniamy się nie tylko my ale i całe nasze otoczenie. My czujemy się dobrze, bo zrobiliśmy coś dobrego dla innych, ktoś się dzięki nam uśmiechnął, coś otrzymał, poprawiliśmy mu nastrój. Inni ludzie z kolei czują, że jest ktoś, komu na nich zależy, kto im pomoże, wesprze ich. To cudowna wymiana dobroci, która sprawia, że tworzymy lepszy świat: pełen dobrych, pozytywnych emocji, szacunku do siebie, przyjaźni i miłości. W takiej rzeczywistości czujemy się bezpiecznie, wiemy, że są ludzie, na których możemy liczyć, których interesuje nasz los. Współczesny świat stale nas zaskakuje i to - niestety - nie zawsze pozytywnie. Wiele w nim agresji, zła, cierpienia i bólu. Warto więc każdego dnia przełamywać to zło życzliwością, walczyć z nim szczerością i cieszyć się z tego, ile możemy dobrego zrobić na innych.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze