Radość - czym jest, kiedy ją odczuwamy, jak okazywać radość?

RadośćUśmiech, czasem nawet pełen emocji okrzyk, podskakiwanie… To tylko niektóre z oznak radości, pozytywnej emocji, którą chcielibyśmy odczuwać jak najczęściej. Czym dokładnie jest radość, co nam daje, jak można ją odczuwać oraz wreszcie: jak czerpać radość z życia i być szczęśliwym?

R jak radość. Czym jest radość i kiedy ją odczuwamy?

Radość jest pozytywnym stanem emocjonalnym, obejmującym uczucie zadowolenia, spełnienia, satysfakcji, w potocznym rozumieniu jest oznaką szczęścia.

Towarzyszy nam w wielu momentach życia, po wielu zdarzeniach i sytuacjach. Towarzyszy pracy fizycznej, intelektualnej, odczuwamy radość w życiu prywatnym, zawodowym, w pracy twórczej, w czasie wykonywania obowiązków ale i podczas relaksu. Jej nasilenie jest różne w zależności od źródła radości. Są w naszym życiu takie momenty, kiedy radość jest bardzo silna, np. gdy urodzi się nam dziecko lub uda się nam wyzdrowieć po ciężkiej chorobie.

Za odczuwanie radości w sensie biologicznym odpowiedzialny jest układ sympatyczny. Za hormon radości uznawana jest endorfina.

Co nam daje radość? Zalety radości

Czy radość jest emocja potrzebną? Oczywiście, jest pozytywnym stanem emocjonalnym, który daje nam bardzo wiele. Radość przede wszystkim:

  • pokazuje nam, co jest dla nas dobre i daje nam zadowolenie, jeśli odczuwamy radość to dla nas znak, że to jest dobre, potrzebne lubimy to i chcemy tego doświadczać jak najczęściej, np. dostawanie prezentów czy uśmiech ukochanej osoby;
  • pomaga nam wyrazić zadowolenie ale i satysfakcję, dumę, szczęście;
  • pojawia się często po działaniu, które pozwoliło nam osiągnąć zamierzony efekt, jest więc ukoronowaniem naszych trudów, pozwala cieszyć się z sukcesu;
  • daje nam energię do działania, gdy coś nas cieszy od razu nabieramy zapału do tego, aby to powtórzyć.

Jak okazywać radość?

Odczuwanie radości jest różne u wielu ludzi, jedni okazują ją bardzo emocjonalnie, żywo, dynamicznie (zwłaszcza dzieci), inni z kolei przeżywają radość bardziej skrycie. Jak odczuwać radość, aby czuć ją naprawdę? Odczuwanie i okazywanie radości jest domeną ludzi o optymistycznym usposobieniu, oni zwykle nie obawiają się okazać, że się cieszą. A realiści i pesymiści? Czy mogą pokazywać swoją radość innym?

Radośćkobiety
Radość kobiety

Okazywanie emocji zwykle ma ogromny wpływ na jej przeżywanie. W przypadku radości również tak jest: bardzo silnie i intensywnie przezywają ją dzieci oraz osoby otwarte, spontaniczne, optymistycznie nastawione do świata. Jakie są oznaki radości? To na pewno uśmiech, a nawet głośny śmiech, rozszerzone źrenice, szybsze bicie serca, pobudzenie emocjonalne, chęć wstania z miejsca, tańczenia, wykonywania różnych, spontanicznych ruchów - zapewne każdy z nas przynajmniej raz widział skaczące z radości dziecko. Gdy jesteśmy radośni, wydajemy różne dźwięki: śmiejemy się (czasem nawet płaczemy!), piszczymy, śpiewamy, krzyczymy…

Wiadomo oczywiście, że nie zawsze możemy okazywać radość tak, jak byśmy tego chcieli i potrzebowali, np. student po zdanym egzaminie nie może przed komisją skakać z radości ani krzyczeć. Należy okazywać w takich momentach swoje emocje o wiele bardziej powściągliwie, a gdy będzie to możliwe - dać upust swojej radości.

Pielęgnowanie radości - jak sprawiać sobie radość?

Jak pielęgnować radość w swoim życiu? Co robić, aby każdego dnia choć przez chwilę czuć się dobrze, być zadowolonym? Spróbuj każdego dnia:

  • znaleźć czas na krótki spacer lub taniec do ulubionej piosenki, ruch fizyczny wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia…
  • zjeść coś co lubisz, delektuj się tym posiłkiem czy napojem;
  • spędzić kwadrans w ciągu dnia tak, jak lubisz: przeczytać kilka stron ciekawej książki, uciąć sobie drzemkę, przejrzeć ulubioną stronę w sieci - zrób to, co sprawi Ci radość;
  • zrób sobie mały prezent ale nie kupuj nic: zaparz smaczną kawę i udekoruj ją bita śmietaną, zjedz sałatkę owocową, zrób manicure, przerób jakiś ciuch… cieszyć będzie Cię samo przygotowywanie prezentu, jak również efekt finalny;

Co jeszcze? Stwórz listę zadań, które mają sprawić Ci radość. Od czasu do czasu postaraj się wykonać jedno z zadań z listy. Co może się na niej znaleźć?

  • Tańczyć w deszczu/biegać boso po trawie/śpiewać na głos
  • Spać na świeżym powietrzu
  • Zobaczyć wschód słońca
  • Upiec domową pizzę/ciasto
  • Zanurkować w jeziorze/morzu
  • Wykąpać się w oceanie
  • Adoptować zwierzątko
  • Wybrać się w spontaniczną podróż
  • Zorganizować imprezę dla znajomych
  • Wyjechać na festiwal muzyczny/koncert ukochanego zespołu
  • Odwiedzić dawno nie widzianych znajomych
  • Przejechać się motorem/polecieć balonem/skoczyć ze spadochronem
  • Pójść na kurs i nabyć nowe umiejętności
  • Spędzić cały dzień w wesołym miasteczku/iść do cyrku
  • Wybrać się na masaż/do SPA
  • Zostać wolontariuszem
  • Zrobić coś inaczej niż zwykle

Możesz również stworzyć dla siebie listę rzeczy do nauczenia się, do przeżycia, np. wymienić samodzielnie koło w samochodzie, nauczyć się przedstawiać w języku chińskim, opanować zasady udzielania pierwszej pomocy czy pójść na terapię psychologiczną - niech cieszy Cię każda wykonana rzecz, każde nowe doświadczenie, które uda Ci się przeżyć.

Jak czerpać radość z życia? - 10 porad dla każdego z nas

Czujesz, że w Twoim życiu jest za mało radości, za rzadko odczuwasz zadowolenie z życia? Poniżej 10 skutecznych sposobów na to, aby żyć pełną piersią i cieszyć się z tego, co niesie nam los.

1. Zwolnij tempo i zadbaj o siebie

Żyjemy szybko, dynamicznie, lawirując między pracą a domem, starając się łączyć życie prywatne i zawodowe… Nie ma czasami czasu ani ochoty na zastanowienie się nad tym, czy właściwie jesteśmy szczęśliwi… Jeśli czujesz, że tempo Twojego życia Cię przytłacza, postaraj się nieco zwolnić i zadbać o siebie. Zarezerwuj sobie czas na relaks albo chociaż chwilę refleksji. Takie momenty pomogą Ci docenić codzienność i nabrać sił na dalsze wykonywanie obowiązków: z o wiele większą radością.

2. Zauważaj to, co masz wokół - doceniaj to i praktykuj wdzięczność

W nawiązaniu do poprzedniej wskazówki: bardzo często zdarza się nam nie doceniać tego, co mamy, tego, co nam się przydarza. W czerpaniu radości z życia bardzo istotne jest zwracanie uwagi na to, co mamy. Zamiast stale pragnąć więcej postarajmy się zatrzymać i zobaczyć, co już udało nam się zdobyć i osiągnąć. Bardzo pomocne może być także praktykowanie wdzięczności: każdego dnia starajmy się dziękować za to, co mamy - za zdrowie, cudowną rodzinę, dobrą pracę, dom/mieszkanie, pasję/talent, oddanych przyjaciół… Nie jest tego tak mało, prawda? Pamiętajmy, że "człowiekowi radosnemu niczego nie brakuje. A jednak nie ma wszystkiego - bo kto ma wszystko? Zadowala się za to tym, co ma. Więcej: on się tym rozkoszuje" (E.E. Szchmitt). O wiele łatwiej praktykować wdzięczność osobom, które mają za sobą wiele doświadczeń, zwłaszcza trudnych. O intensywniejszym odczuwaniu radości oraz cieszeniu się z tego, co mamy otwarcie mówią np. pacjenci onkologiczni. Ich proces do dochodzenia do zdrowia okupiony był cierpieniem i wyrzeczeniami, diagnoza wyzdrowienia jest dla nich największą radością oraz symbolem otrzymania nowego życia. Czasami takie trudne doświadczenia uczą nas, jak cieszyć się z tego, co mamy.

3. Ciesz się z drobnostek

Wskazówka, która powiązana jest z poprzednimi. W czerpaniu z życia pełną piersią istotne jest, abyśmy potrafili cieszyć się z drobnych, pozornie nawet błahych rzeczy: z tego, że po deszczu wyszło słońce, że nieznajoma osoba uśmiechnęła się do nas na ulicy, że koleżanka zrobiła nam kawę w pracy i kupiła ciasteczko, że na skwerku zakwitły już kwiaty… Bardzo często takie odczuwanie zadowolenia czy potem już radości z małych rzeczy sprawia, że coraz częściej odczuwamy pozytywne emocje. Żyjmy zgodnie z cytatem Katarzyny Michalak, pamiętając, że: "Szczęście to radość z nowego dnia, bezchmurne niebo w południe i słowo "kocham" na dobranoc". Jeśli mamy to, mamy naprawdę wiele!

Radość mężczyzny
Radość mężczyzny

4. Zadbaj o przyjemności

Nie oszukujmy się, nieczęsto mamy czas na przyjemności, pozwalamy sobie na nie, gdy naprawdę znajdziemy czas, a mamy do niewiele… Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, postaraj się każdego dnia wygospodarować czas na to, co sprawia Ci radość. Może być to 15 minut na spacer, szybki trening, posłuchanie muzyki, wypicie kawy, zjedzenie czekolady, zabawę z psem… Sprawianie sobie przyjemności i radości sprawia, że wydzielają się hormony szczęścia… a chyba właśnie o to chodzi, prawda?

5. Nie przejmuj się tym, na co nie masz wpływu

Nie zawsze udaje nam się myśleć optymistycznie, zdarza się nam przejmować, zamartwiać, niepokoić tym, co się zdarzyło lub ma się zdarzyć… Jeśli masz tendencję do takich zachowań zastanów się, czy masz wpływ na to, czym się zamartwiasz. Czy możesz coś z tym zrobić, zmienić to? Jeśli okaże się, że Twój wpływ na zmianę tej sytuacji jest niewielki lub znikomy… po co się tym martwić? Może lepiej ten czas poświecić na relaks albo drobne przyjemności? Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że negatywne momenty są po prostu wplecione w nasze życie i nie ma możliwości się przed nimi uchronić: "Człowiek musi cierpieć, bo inaczej nigdy nie nauczy się doceniać szczęścia. Radość i cierpienie to dwie połówki tego samego jabłka" (Ewa Nowak).

6. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

W nauce czerpania radości z życia bardzo istotne jest nasze podejście ale niezwykle trudno je zmienić gdy… otaczamy się pesymistami i ludźmi, którzy blokują nas przez zmianą. Zastanów się, czy wokół Ciebie również są takie osoby, czy niektórzy nie odciągają Cię od radosnego spoglądania w przyszłość. Jeśli tak to zastanów się nad ograniczeniem kontaktów z tą osobą, przynajmniej dopóki nie zmienisz swojego myślenia i jej działania nie będą już dla Ciebie krzywdzące.

7. Rób dla innych coś dobrego

Robienie czegoś dobrego dla innych daje nam wiele radości, warto więc z tego korzystać. Dawaj innym coś z siebie, wykorzystaj to, co masz i potrafisz, aby sprawiać innym ludziom radość. Możesz zastanowić się, czy nie posiadasz czegoś, co można oddać innym, np. ubrań, zabawek, koców, pościeli, itp. A może robisz coś, co może sprawić innym radość, np. zdjęcia czy przedmioty codziennego użytku? Spróbuj rozreklamować swoje usługi wśród znajomych czy w sieci, z pewnością Twoja oferta spotka się z zainteresowaniem odbiorców. Możesz również zdecydować się na pomaganie w sposób bardziej bezpośredni, np. zdecydować się na zostanie wolontariuszem w hospicjum, domu dziecka czy schronisku dla zwierząt. W ten sposób dajesz innym z siebie to, co masz najcenniejsze: swój czas.

8. Miej plany i marzenia

W procesie przywracania radości z życia bardzo istotne jest również to, aby posiadać cel, do którego dążymy i marzenia, jakie przybliżają nas do jego osiągnięcia. To właśnie one sprawiają, że życie nabiera sensu, że chce nam się działać, bo wiemy, po co i dlaczego to robimy. Zrób listę swoich marzeń - jak wyżej - i realizuj je każdego dnia.

9. Uśmiechaj się częściej

Niezwykłą bronią w walce o radość życia jest… nasz szczery uśmiech. To on sygnalizuje nam i otoczeniu, że wszystko jest dobrze, że odpowiada nam to, co mamy, że coś nas cieszy. Uśmiech ma wielką moc, czasami nawet próbujemy uśmiechnąć się przez łzy, niejako wyjść naprzeciw szczęściu i zaczarować złe chwile. Uśmiech jest bardzo skuteczną bronią w walce ze złymi emocjami, warto jak najczęściej z niego korzystać.

10. Akceptuj siebie w całości

Jeśli chcemy cieszyć się życiem i czerpać z niego pełną piersią warto również spojrzeć łaskawszym okiem na nas samych. Jeśli lubisz siebie i cieszysz się z tego, jaką jesteś osobą - o wiele łatwiej nam cieszyć się z tego, co niesie życie i radzić sobie z przeciwnościami losu.

O emocjach słów kilka

Radość jest emocją pozytywną, a czym są emocje negatywne, złe? Z takimi kojarzy się nam złość, smutek czy strach… Tak naprawdę jednak nie ma emocji złych, wszystkie z nich są nam potrzebne. Strach informuje nas o zagrożeniu, smutek pokazuje, co nam nie pasuje i co trzeba w naszym życiu zmienić, a złość pojawia się, gdy ktoś lub coś narusza nasze granice. Warto o tym pamiętać i cieszyć się z tego, że w naszym życiu pojawiają się wszystkie te emocje.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze