Czym są marzenia? Kim jest marzyciel, jak się zachowuje?

MarzycielLubimy marzyć: to przyjemne, oddawać się myśleniu o swoich pragnieniach, o tym, co mogłoby się wydarzyć. Marzyciel to osoba beztroska, która na chwile odrywa się od szarej rzeczywistości i przenosi się do wyjątkowego, idealnego świata marzeń, który sama stworzyła. Kim jest marzyciel, o czym marzy i czy marzenia mogą być złe?

Czym są marzenia i skąd się biorą? Funkcje marzeń.

Marzenia to nasze wyobrażenia, co do rzeczywistości, nasze prośby i pragnienia ubrane w słowa czy obrazy, dotyczące naszej osoby, naszych bliskich. Marzenia to także nierzadko wytwory naszej wyobraźni, myślenie o czymś praktycznie nierealnym, np. aby polecieć w kosmos lub mieć willę w Los Angeles. Marzenia mogą dotyczyć nas samych: np. aby schudnąć lub naszej rodziny, np. aby nasi bliscy pobrali się. Mogą również odnosić się do naszego życia prywatnego, np. chcemy mieć dziecko ale i zawodowego, np. marzymy o awansie.

Skąd biorą się marzenia? Zwykle są to nasze pragnienia, życzenia, coś, czego nie mamy, a czego byśmy bardzo chcieli. Marzenia mogą rodzić się z naszych niespełnionych ambicji ale i niezaspokojonych potrzeb, np. marzenie o wielkiej miłości u wieloletniej singielki, pragnienie dużej rodziny u dziecka, które wychowało się w placówce opiekuńczej.

Czy marzenia są nam potrzebne? Owszem, psychologowie podkreślają znaczenie marzeń i wymieniają wiele istotnych funkcji, jakie pełnią nasze ukryte pragnienia. Przede wszystkim pozwalają poukładać nasze życie, nasze plany, weryfikują priorytety, pozwalają w uporządkowaniu hierarchii wartości. Marzenia są także doskonałym lekiem na chandrę, zły nastrój: oddanie się marzeniom pozwala na oderwanie się do szarej rzeczywistości oraz poprawę nastroju, np. po męczącym dniu. Marzenia sprzyjają kreatywności oraz twórczemu myśleniu. Pozwalają nam lepiej poznać siebie i dowiedzieć się, w jaką stronę zmierza nasz życie. Stają się naszym motorem do działania, pozwalają formułować cele w życiu i do nich dążyć.

Kim jest i jak się zachowuje marzyciel?

Marzyciel to osoba, która często oddaje się marzeniom. To człowiek o bujnej wyobraźni, bardzo kreatywny, otwarty, optymistycznie nastawiony do świata. Dla niego "bujanie w obłokach" to codzienność, nie przejmuje się tym, co dzieje się w jego życiu, nie przykłada do tego dużej wagi, gdyż najważniejsze w jego życiu są marzenia, pragnienia, dotyczącego tego, co może się zdarzyć. Marzyciele są beztroscy, nieco roztargnieni, przypominają artystów, nieco zamkniętych w świecie swoich wewnętrznych pragnień.

Czy bycie marzycielem może być złe?

Marzenia są przyjemne ale czy oddawanie się im może być złe, a nawet niebezpieczne? Samo posiadanie marzeń nie jest czymś złym, wręcz przeciwnie - po przytoczeniu zalet marzeń doskonale wiemy, jak bardzo są potrzebne w naszym życiu. Każdy kto ma jakieś pragnienie wie, do czego dąży i jakie ma podejmować decyzje w życiu. Posiadanie nierealnych marzeń również nie jest złe, pod warunkiem, że nie oddajemy się im bez reszty.

Bycie marzycielem staje się niebezpieczne gdy marzyciel pozostaje w świecie marzeń, odsuwając się od rzeczywistości. W wielu przypadkach nadmierne oddawanie się pragnieniom sprawia, że izolujemy się od tego, co dzieje się wokół nas, rzeczywistość nas rozczarowuje, jest zupełnie inna niż piękny świat w naszych marzeniach. Nadmierne oddawanie się marzeniom może sprawić, że zaczniemy postrzegać nasze wyobrażenia jako świat realny, co prowadzić może nawet do wykształcenia się szeregu zaburzeń, w tym zaburzeń osobowości czy depresji. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie. Pamiętajmy jednak, że są i złe marzenia, w tym pragnienie posiadania czyjejś rzeczy, zazdroszczenie komuś czy odczuwanie zawiści i marzenie o tym, co kto ma lub kim jest. Warto więc marzyc w dobrym znaczeniu tego słowa i cieszyć się swoimi pragnieniami oraz dążyć do nich.

Czy jestem marzycielem? Test.

Jesteś marzycielem? Lubisz oddawać się pragnieniom, by choć na chwilę oderwać się od problemów dla codziennego? Rozwiążą test i przekonaj się.

  1. Lubię myśleć o tym, co może się zdarzyć, kreować różne scenariusze.
  2. Gdy coś mnie czeka, lubię wyobrażać sobie, jak sprawy się potoczą, np. jak będzie wyglądała rozmowa o pracę.
  3. Wierzę w magię i przeznaczenie.
  4. Lubię jasne, pastelowe, wesołe kolory.
  5. Wolny czas spędzam samotnie, zwykle oddaję się temu, co lubię najbardziej.
  6. Mam bujną wyobraźnię.

Zwykle udzielałaś/eś odpowiedzi twierdzącej? Wszystko wskazuje na to, że daleko Ci do postawy realisty, twardo stąpającego po ziemi. Jesteś marzycielem/ką, który/a lubi bujać w obłokach i chętnie oddaje się myśleniu o swoich pragnieniach.

Jak nauczyć się marzyć? Jak nauczyć dziecko marzyć?

Test pokazał, że nie masz marzeń, że nie oddajesz się przyjemnym wyobrażeniom, a chcesz się tego nauczyć lub pokazać swojemu dziecku, że warto mieć marzenia? Nic prostszego. Poniżej kilka ciekawych porad na rozbudzenie wyobraźni Twojej i Twojego dziecka.

  • Wyobrażaj sobie to, co wydarzy się jutro, za kilka dni, miesięcy. Zachęcaj do tego dziecko. Snujcie przyjemne wizje, które mogą każdego dnia się zmieniać. Sam/a spisuj swoje marzenia i wyobrażenia, dziecko zachęć do rysowania tego, co sobie wymarzyło.
  • Znajdź motywujący cytat, np.: "Możesz to zrobić, jeśli uwierzysz, że możesz!" - Napoleon Hill lub "Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie Twojemu pragnieniu." - Paulo Coelho i umieść go w widocznym miejscu, np. w postaci naklejki na ścianie, napisu na lodówce. Patrz na niego codziennie i pamiętaj o swoich marzeniach.
  • Podsuń dziecku książki, gdzie pojawia się znaczenie marzeń, np. serię o rezolutnej Ani z Zielonego Wzgórza. Rozmawiajcie o marzeniach dziecka, o tym, jakie by chciało być i co by chciało robić.
  • Dopinguj dziecko w jego walce o marzenia, mów, że w nie wierzysz, doceniaj sukcesy. Sam/a również doceniaj siebie i mobilizuj się do działania. Jeśli to nie wystarczy, znajdź kogoś, kto będzie Twoim motorem do działania, może to być dobre słowo ukochanej osoby, mamy czy przyjaciela.

Warto mieć marzenia i cieszyć się życiem

Marzenia są potrzebne, są naszym motorem do działania, stymulują naszą wyobraźnię i kreatywność. Bycie marzycielem nie jest złe, pod warunkiem, że marzenia dodają nam skrzydeł, a nie odcinają od rzeczywistości lub wzmagają zazdrość o to, co mają inni ludzie. Nasze marzenia powinny być naszą siłą, naszą motywacją i celem w życiu. Jak powiedział Johann Wolfgang Goethe: "Nasze pragnienia są przeczuciami zdolności, które w nas drzemią, zapowiedziami tego, czego będziemy w stanie dokonać."

Komentarze