Jak odnaleźć siebie i znaleźć cel w życiu?

Odnalezienie siebieKim jestem? Po co się urodziłam/em? Kim chcę być w życiu? Co umiem, czego chcę się nauczyć? - takie i wiele innych pytań pojawia się często w głowach wielu z nas. Pytania o sens życia oraz o samego siebie to wątpliwości zupełnie naturalne i potrzebne. Skłaniają nas bowiem do ważnych przemyśleń, formułowania istotnych wniosków oraz są motywacją do pozytywnych zmian. Jak odnaleźć siebie? Jak sprawić, że lepiej się poznamy i dowiemy, co tak naprawdę jest dla nas ważne? Poniżej ciekawy przewodnik, który może pomóc Ci poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące Ciebie i Twojego życia.

Jak odnaleźć siebie i znaleźć swój cel w życiu?

Poniżej 10 ciekawych porad i ćwiczeń, które pozwolą Ci lepiej poznać siebie i odnaleźć to, co jest dla Ciebie ważne, stanowi Twój cel, Twoje marzenia.

1. Polub samotność
Nie lubimy być sami - samotność kojarzy się nam z czymś przykrym, cierpieniem, tęsknotą za innymi. Nie zawsze jednak musi tak być. Samotność czasami jest bardzo potrzebna, chociażby po to, aby mieć czas na zastanowienie się nad sobą, swoim życiem. Wykorzystuj momenty samotności do lepszego poznania siebie. Niech będzie to czas sam na sam ze sobą, rozmawiaj ze sobą na głos lub w myślach, powiedz sobie, za co siebie lubisz, co robisz źle, a co dobrze. Pamiętaj, aby ten czas sam na sam spędzać w przyjemny sposób: zrób sobie kawę, przygotuj coś smacznego do jedzenia, zrób kąpiel, włącz ulubioną muzykę. Niech czas samotności dobrze Ci się kojarzy, będzie odpoczynkiem od codzienności oraz chwilą, kiedy możesz się naprawdę zrelaksować w doskonałym towarzystwie: swoim własnym!

2. Uświadom sobie, jaką osobą jesteś
Kolejna kwestia to uświadomienie sobie, jaką osobą jesteś, przeanalizowanie swoich cech charakteru, dokonań, uzdolnień, zdanie sobie sprawy - jak najbardziej obiektywnie - jaką jesteś osobą. Pamiętaj, masz zrozumieć, jaką osobą jesteś, a nie: jaką chcesz być. Opisz siebie na kartce papieru, wypisz swoje cechy, to, co umiesz robić, czym się zajmujesz, wypisz swoje role, np. kobieta, żona, matka, córka, pracownik, magister danego kierunku studiów itp. Spisz opinie innych na Twój temat, ich zdanie również może być przydatne w tworzeniu obrazu samego siebie. Takie skupienie się na samym sobie pozwoli Ci poznać swoje zasoby, w tym zalety i mocne strony, a to z kolei doprowadzi Cię do Twoich celów, pragnień oraz możliwości, jakie możesz wykorzystywać w życiu.

3. Znajdź swoje zalety i talenty
Teraz pora na skupienie się na swoich zaletach, mocnych stronach, talentach. Wypisz je i uznaj za swoje zasoby, kompetencje i strony, w które możesz, a nawet powinnaś/powinieneś iść. Jakie zalety i mocne strony, talenty możesz wypisać? Dla przykładu:

  • Jestem osobą cierpliwą / punktualną / szczerą / życzliwą;
  • Jestem odpowiedzialna/y, dobrze zorganizowana/y;
  • Potrafię śpiewać / grać na gitarze / dobrze tańczyć;
  • Umiem doradzać innym;
  • Jestem dobrym słuchaczem;
  • Mam dobry kontakt z dziećmi;
  • Jestem dobrym liderem itp.
  • Znalezienie swoich zalet i talentów

Myślisz, że to już wszystko? Zapytaj o zdanie rodzinę, bliskich, znajomych. Dzięki ich sugestiom na pewno wydłuży się lista Twoich mocnych stron.

4. Znajdź to, co jest dla Ciebie ważne
Wiesz już, w czym jesteś dobra/y. Teraz przychodzi pora na to, aby uzmysłowić sobie, co tak naprawdę jest dla Ciebie w życiu ważne. Czy jest to znalezienie miłości, założenie rodziny, dbanie o rodzinę, którą już masz, urodzenie dziecka, znalezienie pracy, zbudowanie domu, spełnianie się zawodowo, podróżowanie itp. Wypisz te cele i sfery w kolejności, w jakiej są dla Ciebie ważne: na pierwszym miejscu to, co jest najważniejsze i dalej kolejne. Pozwoli to uporządkować Twoje priorytety i wartości.

5. Znajdź coś, co Cię interesuje
Wiesz już, w czym jesteś dobra/y, co jest ważne dla Ciebie. Teraz przychodzi pora na to, co Cię interesuje, co Cię ciekawi, czego jeszcze chcesz się dowiedzieć oraz jakie masz pasje i zainteresowania, np. chcesz się nauczyć języka hiszpańskiego, udać się w podróż do Rzymu, planujesz zapisać się na kurs tańca itp. Pozwoli to na ustalenie, w jakich dziedzinach możesz się poruszać, w jakich się spełniać i realizować.

6. Spójrz na swoje relacje z innymi
Teraz pora na przyjrzenie się Twoim relacjom z innymi ludźmi. Warto zrobić to kompleksowo. Odpowiedz na poniższe pytania:

  • Jak nawiązujesz relacje z innymi? - łatwo, z trudem, jest to dla Ciebie krępujące itp.?
  • Jak wyglądają Twoje relacje z innymi? - żyjesz w innymi z zgodzie czy jesteś osobą kłótliwą? Masz jakiekolwiek trudności w tych relacjach?
  • Jak dbasz o relacje z innymi? - spotykacie się, dzwonicie do siebie, dbasz w jakiś inny sposób o podtrzymywanie kontaktów?
  • Jakie masz relacje z rodziną? Z rodziną współmałżonka? - żyjecie w zgodzie, dobrze się rozumiecie, masz ciepłe relacje, często się spotykacie?
  • Jak pielęgnujesz swój związek? - robisz ukochanej osobie niespodzianki, wyznajesz jej uczucia, mówisz miłe słowa, spędzacie czas razem itp.?
  • Jakie masz relacje z dziećmi? - Jakim jesteś rodzicem: ugodowym, surowym, wymagającym, nadopiekuńczym? - spójrz na to obiektywnie.
  • Masz duże grono przyjaciół i znajomych? - jak wyglądają Wasze relacje?

Przeanalizowanie relacji z innymi pozwoli Ci na umiejscowienie siebie w społeczeństwie: czy jesteś osobą lubianą, towarzyską, lubiącą przebywać z innymi czy skłaniasz się ku byciu introwertykiem i indywidualistą?

7. Zrozum, co Cię ogranicza
Były zalety i talenty, teraz przychodzi pora na wady i słabsze strony. Wypisz je jednak nie jako Twoje wady i słabe punkty, ale jako ograniczenia, które mogą Cię hamować na drodze do spełnienia marzeń, np. nie pisz: "Jestem bardzo porywczą i impulsywną osobą", napisz raczej: "Mam problemy z kontrolowaniem swoich emocji i bywam niecierpliwa/y". W ten sposób nie obniżysz swojej samooceny ale i spojrzysz na wady zupełnie inaczej: jako na pewnego rodzaju ograniczenia, a nie trudności nie do pokonania.

8. Zrozum swoją przeszłość i zaakceptuj ją
Przyszła pora na ciekawe ćwiczenie, a mianowicie: powrót do przeszłości. Nie jednak po to, aby rozpamiętywać to, co się nam nie udało - po to, by spojrzeć na dawne dzieje i wspomnienia oraz… przeanalizować je, zrozumieć i zaakceptować. Pozwoli Ci to na zawsze rozprawić się z bolesnymi wspomnieniami oraz pogodzić się z tym, że pewne momenty już przeminęły. Twoja przeszłość to Twoja i tylko Twoja wyjątkowa historia, wszystko to, co przydarzyło Ci się w życiu miało jakiś cel i Twoim zadaniem jest zaakceptowanie tego oraz wyciągnięcie z tego wniosków.

9. Znajdź to, co odróżnia Cię od innych
Wiesz już, jakie masz zalety i wady, wiesz, jak umiejscowić siebie wśród innych. Teraz pora na znalezienie tego, co odróżnia Cię od innych i sprawia, że jesteś osobą wyjątkową. Pamiętaj, że odróżniają Cię od innych zarówno Twoje zalety, jak i wady. Nie wstydź się więc swoich słabych stron, ponieważ i one sprawiają, że jesteś osobą wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju. Z kolei mocne strony stanowią Twoje zabezpieczenie, Twój kapitał, sprawiają, że możesz innym dać coś z siebie i coś osiągnąć. Co takiego? O tym za chwilę.

Bycie wyjątkową osobą

10. Wypisz swoje cele i marzenia
I wreszcie przychodzi czas na sprecyzowanie swoich marzeń, pragnień i planów, biorąc pod uwagę wszystko to, czego dowiedziałaś/eś się o sobie wcześniej: swoje mocne i słabe strony, talenty, zainteresowania, relacje z innymi. Wypisz to, co chcesz osiągnąć w życiu, następnie zadecyduj, czy to cel czy jedynie droga do niego, małe marzenia, które będziesz spełniać przy okazji. Ponumeruj cele, uszereguj według ważności, pilności. Dopisuj nowe do Twojej listy zadań życiowych i skreślaj te, które udało się już osiągnąć. To wspaniała lekcja odpowiedzialności ale i prosta droga do szczęścia i odnalezienia siebie: poprzez spełnianie marzeń i dążenie do życiowego spełniania.

Wypisanie celów i marzeń

Po lekturze artykułu wiesz o sobie nieco więcej? A może potrzebujesz czasu, aby wcielić w życie zaproponowane porady i ćwiczenia? Nie spiesz się, na lepsze poznanie siebie masz całe życie - każdy dzień jest nowym wyzwaniem, sprawia, że lepiej poznajesz siebie i swoje możliwości. Pozwoli Ci to odnaleźć swoje cele, dowiedzieć się, co jest dla Ciebie ważne i w jaką stronę pójść, aby spełnić swoje marzenia.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze