Małomiasteczkowy - czyli jaki? Stereotyp "warszawskich słoików"

Małomiasteczkowa kobietaCo oznacza termin "małomiasteczkowy"? Zwykle kojarzy się nam negatywnie, choć niesłusznie. Używa się go w kontekście osób, mieszkających w małych miejscowościach, czasem również na wsiach. Jaki jest stereotyp takiej osoby? Czy warto zamieszkać w małej miejscowości i kim są "słoiki"?

Stereotyp małomiasteczkowego mieszkańca - prawda czy fałsz?

Poniżej kilka ciekawych informacji na temat osób z małych miejscowości. Czy zgadasz się z tymi stwierdzeniami?

Małomiasteczkowi zwykle mają gorsze wykształcenie - FAŁSZ
Czasem osoby z małych miasteczek miewają wykształcenie niepełne, ale zwykle nie jest to związane z ograniczeniami w dostępie do placówek oświatowych, a sytuacją życiową, np.: ciążą czy koniecznością pomocy w gospodarstwie. Bardzo często jednak mieszkańcy małych miasteczek wyjeżdżają do dużego miasta właśnie w celu zdobycia wykształcenia.

Ludzie z małych miasteczek są mniej inteligentni - FAŁSZ
Oczywiście, nie jest to prawdą. Inteligencja nie jest związana z miejscem zamieszkania - to cecha osobnicza, związana z naszym wychowaniem oraz osobowością. Inteligencja to nic innego, jak zdolność radzenia sobie w różnych sytuacjach, wiele jej składników wypracowujemy sobie w trakcie całego życia.

Mieszkańcy małych miasteczek są bardzo pracowici - PRAWDA
Nie są oczywiście bardziej pracowici niż mieszkańcy dużych miast, ale nie obawiają się ciężkiej pracy i potrafią odnaleźć się w sytuacji pracy samodzielnej. Pozwala im to na znalezienie zatrudnienia w wielu branżach, są zwykle chętni do przekwalifikowania się i próbowania nowych rzeczy.

Małomiasteczkowi są bardziej zakompleksieni - PRAWDA
Niestety, bywa i tak, że osoby, mieszkające w małych miasteczkach są bardziej zakompleksione. Co może wpływać na tą mniejszą pewność siebie? Wynikać to może ze świadomości, że mniejsza miejscowość daje mniejsze szanse do rozwoju.

Ludzie z mniejszych miejscowości większą wagę przykładają do wartości duchowych niż materialnych - PRAWDA
Owszem, zwykle mieszkańcy małych miasteczek i wsi większe znaczenie przypisują wartościom duchowym niż materialnym. Cenią u ludzi szczerość, uczciwość, bliskość kontaktów. W mieście zwykle przykłada się do tych cech mniejszą wagę.

Czy warto zamieszkać w małej miejscowości?

Myślisz o domku w małej miejscowości lub na wsi, ale nie masz pewności, czy to dobry pomysł? Dla niezdecydowanych: poniżej spis najważniejszych zalet i wad mieszkania w małym mieście oraz na wsi. Być może taki spis pozwoli Ci podjąć decyzję, gdy stale zastanawiasz się, czy mieszkanie w małym miasteczku lub na wsi to dobre rozwiązanie.

Życie w małym miasteczku

1. Zalety mieszkania w małym miasteczku

Jakie zalety ma mieszkanie w małym mieście czy też na wsi? Poniżej lista mocnych stron takiego rozwiązania. Przekonają Cię do przeprowadzki, zwłaszcza, gdy stale się wahasz.

  • Życie w małym miasteczku to zwykle życie bliżej natury: w małych miejscowościach bliżej nam do lasu, pól rolnych, łąk, jezior. Można tam swobodnie wypoczywać po ciężkim dniu w pracy. Duże miasta, nierzadko aglomeracje, nie oferują takiego dostępu do natury;
  • Małe miasteczka bywają samowystarczalne, znajduje się tu kilka sklepów, barów, szkoły, wiele gospodarstw rolnych, które zaopatrują publiczne punkty handlowe oraz gastronomiczne;
  • Znajdując pracę w małym miasteczku zwykle wspieramy lokalny biznes, co sprawia, że czynimy coś dobrego na rzecz naszej społeczności, a nie np. zachodnich koncernów;
  • W wielu małych miasteczkach znajdują się dzisiaj markety popularnych sieci, przez co możemy zrobić większe zakupy w jednym miejscu bez konieczności wyjazdu do dużego miasta;
  • Choć wiele osób lubi robić zakupy w galeriach handlowych, obecnie na znaczeniu zyskuje handel online. Mieszkając w małym miasteczku z powodzeniem możemy zamawiać ubrania i dodatki w Internecie oraz oczekiwać na przyjazd kuriera;
  • W małym mieście zwykle wszystko jest tańsze, w tym działki. Jeśli marzy się nam własny dom, o wiele szybciej i taniej kupimy działkę w mniejszej miejscowości niż w dużym mieście. A czy posiadanie domu w takiej urokliwej miejscowości nie jest szczytem marzeń wielu z nas?

2. Wady mieszkania w małym miasteczku

Co z negatywnymi stronami małomiasteczkowych? Czy idylliczna perspektywa mieszkania w niewielkiej miejscowości może mieć jakieś wady? Poniżej przykłady słabszych punktów mieszkania w małym mieście, być może dla niektórych osób będą one istotne.

  • Praktycznie konieczne jest jego opuszczanie podczas poszukiwania szkoły średniej oraz wyższej. W małych miasteczkach znajdują się zwykle szkoły podstawowe, ewentualnie jedna szkoła średnia. Jeśli zamierzamy kształcić się po 8-smej klasie w konkretnej szkole, zapewne konieczne okaże się dojeżdżanie do większego miasta lub zamieszkanie w internacie;
  • W małym miasteczku zwykle ograniczony jest dostęp do sfery kulturalnej oraz rozrywkowej: brakuje tam kina, teatru, opery. Nie znajdują się tam galerie handlowe, baseny oraz centra rozrywki. Jeśli planujemy tego typu rozrywki, będziemy musieli dojechać do większego miasta;
  • Małe miasteczka dają zwykle mniejsze możliwości, jeśli chodzi o znalezienie miejsca zatrudnienia. Wiele lokalnych firm i punktów oczywiście z chęcią zatrudni miejscowych, ale zwykle są to profesje, związane z handlem, produkcją czy pracą na stanowisku urzędniczym. Jeśli marzy się nam kariera w marketingu, reklamie czy międzynarodowej korporacji, konieczne będzie poszukanie zatrudnienia w większym mieście;
  • Mieszkając w małym mieście jesteśmy zmuszeni zdecydować się albo na posiadanie samochodu, albo na podróże autobusem lub pociągiem, jeśli wybieramy się do sąsiedniego miasteczka czy też okolicznych. W dużych miastach ułatwieniem jest komunikacja miejska, pozwalająca nam na poruszanie się po mieście szybko i sprawnie oraz o wiele taniej (i bardziej ekologicznie!) niż samochodem.

"Warszawski słoik" - kim jest i dlaczego się tak nazywa?

W tematyce małomiasteczkowości należy wspomnieć o jeszcze jednym zjawisku oraz terminie, a mianowicie o "słoikach". Doskonale wiemy, czym są: to szklane pojemniki, które służą nam do przechowywania żywności, w tym przetworów, soków, dżemów, można je trzymać w spiżarniach, piwnicach ale i zamrażarce… Wiele osób trzyma w nich także drobne bibeloty czy robi z nich dekoracje. Zostańmy jednak przy jedzeniu: słoiki są bardzo praktyczne, można za ich pomocą przechowywać ale i transportować żywność. I właśnie ta ich zaleta stała się pretekstem do nazywania słoikami… ludzi małomiasteczkowych, którzy przyjeżdżają z małych miasteczek i wsi przede wszystkim do Warszawy (warszawski słoik), jak też innych większych miast w poszukiwaniu pracy, szczęścia, lepszego życia. "Słoiki" mogą być określeniem studentów, ale nie tylko. Wiele osób już wykształconych wyjeżdża dziś z małych miasteczek do dużych miast, szuka pracy, czasami również partnerów życiowych. Słoiki to niejako symbol różnicy kulturowej między wsią/małym miastem a dużym miastem. W tych niepozornych słoikach mają oni bowiem przewozić jedzenie, ale nie tylko: czasami to symbol spakowania całego swojego życia, próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości, tak różnej od tej, jaką znają. Termin "słoiki" ma - niestety - negatywne konotacje, kojarzy się nam z kimś uboższym, mniej inteligentnym, zakompleksionym. Czy osoby z małych miasteczek rzeczywiście takie są? Oczywiście, że nie.

Słoiki

W małych miasteczkach mieszkają tacy sami ludzie, jak w dużych - też są:

  • mądrzy,
  • wykształceni,
  • obyci,
  • zaradni życiowo,
  • ciekawi świata.

Bardzo możliwe, że małomiasteczkowa osoba różni się od tej z dużego miasta systemem wartości, umiejętnościami czy spojrzeniem na świat. Tacy ludzie zwykle bardzo cenią prace fizyczną, zwłaszcza, jeśli wychowali się na gospodarstwie. Mniejszą wagę przykładają do wartości materialnych, są związani z rodziną pochodzenia. To, że nie wychowali się w metropolii nie powinno być więc miarą ich wartości. Warto wyzbywać się negatywnych stereotypów oraz starać się patrzeć na człowieka, a nie na to, jak i gdzie się wychowywał czy mieszkał. Pozwoli nam to stać się ludźmi świadomymi, otwartymi oraz tolerancyjnymi, a to cechy bardzo obecnie pożądane.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze