Aksjologia. Wartości, priorytety w życiu człowieka

Wartości w życiu człowiekaKażdy z nas posiada własny, indywidualny i niepowtarzalny system wartości. To uporządkowanie tego, co jest dla nas ważne, co wyznacza cele w naszym życiu. Jak go stworzyliśmy? Jakie wartości się na niego składają? Dlaczego akurat one? Czym jest wartość w życiu człowieka i jakie wartości są dla nas najważniejsze? Nauką, która zajmuje się wartościami w życiu człowieka jest aksjologia.

Aksjologia, czyli nauka o wartościach

Przedmiotem zainteresowania aksjologii jest wartość jako coś ważnego w życiu człowieka, co nadaje sens jego życiu i sprawia, że obiera on określone cele i kierunki. Wartości dzielą się różnorodnie, m.in. na wartość materialne i duchowe, na wartości witalne (związane ze zdrowiem), religijne czy hedonistyczne (związane z odczuwaniem przyjemności). Aksjologia zajmuje się także badaniem całych systemów wartości, porównywaniem ich. Dla aksjologii istotne jest również podchodzenie systemów wartości oraz ich dobór w zależności od różnych czynników, np. płci, wieku czy statusu majątkowego.

Tworzenie systemu wartości

Jak tworzony jest system wartości? Modeli jest co najmniej kilka. Zwykle zdarza się nam przejmować wartości, które są ważne dla naszych rodziców, wiele z nich dobieramy w ciągu życia. Nasz system wartości jest dynamiczny, zmienia się w zależności od tego, co dzieje się w naszym życiu, np. gdy zachorujemy, nadrzędną wartością staje się zdrowie, kiedy urodzi się nam dziecko: najważniejsze jest jego zdrowie i szczęście. Zupełnie inny jest system wartość nastolatka, człowieka dorosłego i seniora. Odmienny może być system wartości kobiety i mężczyzny, singla czy osoby w związku.

Najważniejsze wartości, priorytety w życiu człowieka

Jakie wartości są dla nas ważne? Jakie priorytety obieramy w życiu?

Poniżej lista 5 wartości, które są najważniejsze w życiu większości z nas.

Dlaczego właśnie one? Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością odpowiedź nasunie się sama.

1. Zdrowie

Nie oszukujmy się, zdrowie jest najcenniejszym, co mamy. Gdy jesteśmy zdrowi, wszystko inne jest drobnostką, gdy tracimy zdrowie, wszystko inne schodzi na dalszy plan. Zdrowie jest tożsame z życiem, nierzadko stajemy w obliczu trudnych chorób, nawet tych nieuleczalnych, wtedy zagrożone jest nie tylko nasze zdrowie ale i życie. Zdrowie, jako najcenniejsza wartość, odnosi się zarówno do naszego zdrowia, jak i zdrowia naszych bliskich. Gdy choruje ktoś bliski, ktoś z rodziny, ktoś kogo kochamy, jest nam bardzo ciężko. Zdrowie pozwala nam na realizowanie swoich marzeń, planów, na przeżywanie kolejnych dni, mierzenie się z codziennością. Gdy jesteśmy zdrowi możemy rozwijać się, pracować, spędzać czas z bliskimi, realizować swoje pasje, robić to, co lubimy, wykonywać oczywiście swoje obowiązki. Pamiętajmy, że zdrowie to nasz najcenniejszy skarb. Żyjemy dzięki dobremu zdrowiu i należy robić wszystko, aby je utrzymać jak najdłużej.

2. Miłość

To uczucie i ta wartość jest istotna dla każdego z nas. Każdy chce kochać i być kochanym. Co daje nam miłość? Przede wszystkim sprawia, że czujemy się potrzebni, ważni, należymy do kogoś: rodziny, ukochanej osoby. Chcemy być kochani, ponieważ miłość daje nam siłę do walki z przeciwnościami losu. Pozwala nam iść dalej, walczyć i cieszyć się życiem. Miłość kojarzy się nam z domem pełnym kochających ludzi, ze śmiechem dzieci, z telefonem z życzeniami w dzień urodzin, z odwiedzinami rodziców, dorosłych dzieci. A dlaczego chcemy kochać? Bo miłość dawana to ogromna radość, kochając, jesteśmy lepszymi ludźmi. Kogo kochamy w życiu? Na początku najbardziej rodziców, dziadków, rodzeństwo, później przychodzi czas na miłość do drugiej osoby, kobiety lub mężczyzny. To zupełnie inny ale i piękny rodzaj miłości. Następnie przychodzi czas na miłość rodzicielską, czyli miłość do dzieci. To jeszcze inny rodzaj miłości. I właśnie takiej miłości pragniemy: różnorodnej ale pięknej, szczerej i odwzajemnionej.

3. Rodzina

Kolejna wartość nierozerwalnie wiąże się z pierwszą. To rodzina, czyli grupa społeczna, w jakiej się rodzimy i jaką pragniemy stworzyć. Tak naprawdę w naszym życiu najważniejsze są właśnie te dwie rodziny: nasza rodzina pochodzenia oraz rodzina, którą sami tworzymy w dorosłym życiu. Rodzina pochodzenia to środowisko, które nas wychowuje, kształtuje, kreuje nasz pierwszy system wartości. Rodzina, którą tworzymy to zbitek dwóch systemów wartości: żony i męża, z jakich powstaje coś nowego, wyjątkowego, zupełnie nowa jakość. Z rodziną wiąże się wiele innych wartości. Zaspokaja ona nasze potrzeby (np. bezpieczeństwa, bliskości, przynależności) oraz sprawia, ze możemy się realizować, np. jako matka, ojciec, córka, syn itp. Rodzina pozwala nam również na wypełnienie najważniejszych zadań, jakie stawia przed nami życie, czyli spłodzenie potomstwa. Rodzina uznawana jest za największe dobro społeczne człowieka. Należy więc doceniać rodzinę, spędzać czas z bliskimi i cieszyć się tym, że ich mamy.

4. Szczęście

Kolejną wartością w naszym życiu jest szczęście. To cudowny stan, do którego dąży każdy z nas. Marzymy o byciu szczęśliwym, czekamy na to szczęście i robimy wszystko, aby jak najszybciej nadeszło. Czym tak naprawdę jest szczęście? Jak możemy ten stan opisać? Szczęście oznacza dla każdego z nas coś innego. Dla jednego to zdrowie dla niego i najbliższych, dla innej osoby synonimem szczęścia jest rodzina i dobra praca, a dla jeszcze innej osoby: możliwość spełniania wszystkich swoich marzeń. Pamiętajmy jednak, że goniąc za szczęściem możemy zapomnieć, co tak naprawdę jest dla nas ważne. Warto zdefiniować szczęście jako wartość w naszym życiu i do tego właśnie dążyć. Samo pojęcie szczęścia jest bardzo szerokie i subiektywne.

5. Samorozwój

Istotną dla wielu z nas wartością jest samorozwój, czyli możliwość inwestowania w siebie, rozwijania się w wybranych przez siebie sferach. Rozwój osobisty jest ważną wartością w życiu każdego z nas, to pragnienie bycia lepszym każdego dnia. Warto inwestować w siebie, starać się walczyć ze swoimi wadami i cieszyć się tym, co robimy dobrze. Samorozwój można postrzegać w różny sposób, dla jednych istotniejszy jest rozwój duchowy, dla innych rozwój zawodowy, czyli spełnianie się w pracy oraz robienie kariery.

Powyższe wartości znajdują się w Twoim systemie wartości? Dążysz do zachowania dobrego zdrowia, istotna jest dla Ciebie rodzina i możliwość rozwijania się w wybranych sferach? A może zupełnie inne wartości są dla Ciebie ważne, obrałaś/eś odmienne priorytety? Bez względu na to, jaki system wartości wyznajesz, najważniejsze by robić w życiu to, co się kocha i doceniać każdy jego dzień.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze