Zdrada fizyczna a emocjonalna: przyczyny, objawy. Jak zapobiec zdradzie?

Zdrada fizyczna i zdrada emocjonalnaZdrada w związku to zawsze temat trudny, bolesny, kojarzący się z cierpieniem, bólem, żalem, nierzadko rozstaniem. Jakie wyróżniamy typy zdrady w związku, jakie są ich przyczyny, jak objawia się zdrada oraz czy wybaczyć? W artykule miejsce poświęcone zostanie dwóm najpowszechniejszym typom zdrady w związku: zdradzie fizycznej oraz emocjonalnej (psychicznej).

Zdrada: czy zawsze jest taka sama

Zdrada kojarzy się nam z bólem i łzami, dla wielu osób oznacza koniec związku. Gdy mówimy o zdradzie, zazwyczaj mamy na myśli zbliżenie intymne naszego partnera z inną osobą. Nie zawsze jednak i nie tylko takie zachowanie uznaje się za zdradę. Co bowiem z pocałunkami, dotykiem oraz samym spędzaniem czasu z inną osobą, zaniedbując nas? To wszystko jest zdrada ale różne są jej rodzaje. Wyróżniamy bowiem zdradę fizyczną (związaną z odbyciem stosunku płciowego z inną osobą) oraz emocjonalną.

Zdrada fizyczna: przyczyny, objawy zdrady

Zdrada fizyczna boli: gdy dowiemy się, że ukochana osoba współżyła z kimś innym… świat wali się nam na głowę. Czujemy się oszukani, poniżeni, zrozpaczeni, pojawia się gniew, złość, frustracja, smutek, lęk przed tym, co będzie z naszym związkiem. Zdrada fizyczna stawia też przed nami wiele pytań: „Czy już nie jestem dla niego atrakcyjna?”, „Czy już nie potrafię zadowolić jej seksualnie?”, „Czy nasz seks mu nie wystarczał?”, „Dlaczego to akurat mi się przytrafiło?”, „Co zrobiłam/em źle?”, pozostających zwykle bez odpowiedzi.

Skąd bierze się zdrada fizyczna?

Wiemy już, czym jest zdrada fizyczna ale dlaczego się pojawia? Dlaczego dwie kochające się osoby rozdziela coś tak okrutnego jak zdrada, dlaczego druga osoba zdradza, niszczy naszą miłość? Powodów jest wiele. Zwykle zdradzamy, ponieważ poszukujemy z inną osobą tego, czego nie daje nam nasz związek: bliskości, poczucia bycia akceptowanym, adorowanym przez partnera. Gdy w długoletni związek wkrada się rutyna, zaczynamy poszukiwać nowych, ekscytujących doznań. Jeśli nie ma ich w naszej relacji, poszukujemy ich poza nią. Dla kobiet zdrada może być udowodnieniem ich atrakcyjności w oczach innych mężczyzn, dla panów potwierdzeniem tego, że są męscy i robią wrażenie na płci pięknej. Zdrada może być spowodowana również ciekawością: jak to jest być w łóżku z inną osobą? Jest ona szczególnie silna u osób, których obecny partner jest jedynym i pierwszym jednocześnie partnerem seksualnym, choć nie jest to regułą. Niestety, do zdrady może przyczynić się również nasze niezadowolenie z aktualnie prowadzonego życia seksualnego. Partner rzadko ma ochotę na seks, nie spełnia naszych oczekiwań w sypialni, przestał się starać, a może nigdy nasze zaspokojenie nie było pełne? To nierzadko popycha nas do zdrady. Przyczyną może być również niedopasowanie seksualne, które występowało od początku związku ale druga osoba wstydziła się o tym rozmawiać z partnerem i tkwiła w relacji, która jej nie odpowiadała. Wiele osób zdradza także w akcie zemsty, np. jako odwet na partnerze, który wcześniej nas zdradził.

Jak rozpoznać zdradę fizyczną w swoim związku?

Zwykle dowiadujemy się o zdradzie po fakcie, rzadko przyłapujemy ukochaną osobę na tak zwanym gorącym uczynku. Być może również "życzliwi" doniosą nam, że zostaliśmy lub jesteśmy zdradzani. Po czym poznać, że partner nas zdradza?

  • Bardzo ucierpiała sfera seksualna w związku: seksu nie uprawiacie w ogóle lub bardzo rzadko, partner w trakcie zbliżeń jest nieobecny. Zdarza się również, że osoba, która zdradza zaskakująco często inicjuje zbliżenia, chce wypróbowywać nowe pozycje, zachowuje się w łóżku inaczej niż dotychczas.
  • Partner dba o swój wygląd, np. odchudza się, kupuje nowe ubrania, kobieta może stać się posiadaczką nowych kompletów seksownej bielizny…
  • Bardziej niż wcześniej dba o swoja prywatność: często widujesz partnera z telefonem, założył na nim blokadę, podobnie na komputerze, mógł zmienić hasło do logowania na maila czy portal społecznościowy.
  • Partner kłamie: np. mówi, że był w pracy, a wiesz, że wcale tak nie było, znajdujesz w jego rzeczach tajemnicze paragony, pieniądze ubywają z konta, a nie kupił niczego nowego dla nas… Coraz więcej w Waszym wspólnym życiu męczących tajemnic. Być może ich rozwiązaniem jest właśnie zdrada.

Zdrada emocjonalna: przyczyny, objawy zdrady

Mniej znana ale bardziej powszechna zdrada emocjonalna obejmuje złamanie zasady poufności, intymności, zawiedzenie zaufania oraz brak lojalności wobec partnera bez jednoczesnego kontaktu fizycznego (zwykle seksualnego) z drugą osobą. Najprościej rzecz ujmując: osoba, która pozostaje w związku troszczy się o inną osobę, która pozostaje oficjalnie poza relacją, żywi do niej głębsze uczucie, może to być miłość ale niekoniecznie. W wielu przypadkach za zdradę emocjonalną uznaje się także przyjaźń damsko-męską, która w znaczący sposób wpływa negatywnie na jakość relacji w związku między partnerami, np. kobieta ma przyjaciela, z powodu którego emocjonalnie zaniedbuje swojego męża.

Skąd bierze się zdrada emocjonalna?

Co wymienia się wśród przyczyn zdrady emocjonalnej? Zwykle są to rutyna, która dopada nas w związku, znużenie, znudzenie partnerem, przejściowe trudności, np. problemy finansowe. Zdrada emocjonalna może być spowodowana również niedowartościowaniem emocjonalnym przez partnera, np. gdy przestaje nam mówić, że nasz kocha, komplementować nas. Zwykle nie jest to z jego strony podyktowane brakiem uczucia, a jedynie rutyną i przeciążaniem codziennymi obowiązkami. Czego jeszcze może nam brakować w związku? Zainteresowania ze strony partnera, zaspakajania naszych potrzeb emocjonalnych, w tym potrzeby bliskości.

Jak rozpoznać zdradę emocjonalną w swoim związku?

Rozpoznanie zdrady emocjonalnej zwykle jest trudniejsze od przyłapania partnera na zdradzie fizycznej: nie przyłapiemy go na tak zwanym gorącym uczynku, nie odnajdziemy paczki prezerwatyw w kieszeni… Jak więc rozpoznać, że ukochana osoba zdradza nas emocjonalnie? Objawów jest co najmniej kilka, poniżej niektóre z nich.

  • Partner odsuwa się od nas emocjonalnie: nie jest już tak czuły, nie poświęca czasu na bliskość, nie przytula nas, nie całuje, rzadziej inicjuje zbliżenia ale seks nie musi zniknąć ze związku całkowicie: w przypadku zdrady emocjonalnej partner nie uprawia go z inną osobą, może jednak nie być w sypialni tak aktywny, jak do tej pory.
  • Mniej czasu spędzacie razem, partner ma nowych znajomych, nowe pasje, nowe zajęcia, więcej czasu spędza w pracy (lub tak twierdzi), wyjeżdża gdzieś, wychodzi, np. wieczorami, czego nigdy wcześniej nie robił.
  • Ukochana osoba bardziej niż wcześniej dba o swój wygląd fizyczny, poświęca więcej czasu na dbanie o siebie, kupuje sobie nowe ubrania, może radykalnie zmienić styl.
  • Partner rzadziej mówi Ci komplementy ale zdarza się mu to czynić w stosunku do innych osób.
  • Partner bardziej dba o swoją prywatność: pojawiła się blokada na jego telefonie, hasło w komputerze.

Czy wybaczyć zdradę? Jak żyć po zdradzie?

Najtrudniejsze pytanie: czy zdradę można wybaczyć? Owszem ale nie jest to zadanie łatwe. Samo wybaczenie zdrady to tylko pół sukcesu. Później pozostaje nam się zmierzyć z emocjami, jakie towarzyszą codziennemu życiu. Czy zdradę fizyczną trudniej wybaczyć? Nie zawsze, ponieważ zdrada emocjonalna również boli. Zainteresowanie ukochanej osoby kimś innym nierzadko jest bardziej bolesne niż zbliżenie intymne z inną osobą. W przypadku zdrady emocjonalnej zwykle mamy już do czynienia z zaangażowaniem emocjonalnym, zdrada fizyczna może być spowodowana jedynie z ciekawości, bez pojawienia się uczucia.

Jeśli decydujemy się wybaczyć ukochanej osobie, że nas zdradziła, musimy być gotowi nie na to, aby zapomnieć o zdradzie ale na to, by żyć w zupełnie nowym, innym związku. Zdrady nie da się zapomnieć, ponieważ jest to bolesne i trudne doświadczenie. Może ona jednak wprowadzić do naszego związku nową jakość, sprawić, że będzie jeszcze dojrzalszy i trwalszy.

Jak zapobiec zdradzie?

Czy zdradzie da się zapobiec? Nie zawsze ale warto dbać o związek i pielęgnować go, aby uczucie było wciąż tak samo silne i prawdziwe. Nie bójcie się mówić o swoich odczuciach, mówcie sobie nawzajem, że się kochacie, że jesteście ze sobą szczęśliwi. Mówcie też o tym, co złe, o tym, co Was boli. Rozmawiajcie szczerze i otwarcie, nazywajcie emocje. Nie zapominajcie, aby sprawiać sobie drobne przyjemności, pamiętajcie o swoich świętach, rocznicach. Drobne gesty mają wielką moc. W profilaktyce zdrady bardzo ważne jest również to, aby dbać o siebie: nie oznacza to oczywiście, że kobieta ma kłaść się do łózka w pełnym makijażu ale warto, by dbała o to, by stale zaskakiwać ukochanego, np. seksowną bielizną. On z kolei może przygotować relaksującą kąpiel dla obojga. Niech każdy dzień będzie szansą na zrobienie razem czegoś nowego, wyjątkowego. Związek jest bowiem jak ogród, który należy pielęgnować każdego dnia…

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Prywatny detektyw
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług detektywistycznych
www.detektywtrelka.pl