Jak zachować wierność w związku? Jak być wiernym sobie?

Wierność w związkuWierność jest jednym z tych terminów, które odnoszą się do wielu kwestii. Najprościej rozumiana obejmuje bycie oddanym komuś lub czemuś, jakiejś osobie lub idei. Wierność to pojęcie, które często pojawia się w naszym życiu i jest przedmiotem wielu dyskusji. Zastanówmy się, czym jest i jak zachować wierność w dwóch, najczęstszych aspektach: w związku oraz samemu sobie.

Jak zachować wierność w związku?

Nie są się ukryć, że wierność jest jednym z filarów relacji międzyludzkich, zwłaszcza związków romantycznych. Wiążemy się z drugą osobą po to, aby być z nią i tylko z nią, nie dopuszczamy do siebie myśli, że w naszej relacji pojawi się ktoś trzeci. Czy trwanie w relacji z jedną osobą i dochowanie jej wierności jest trudne?

Co przeszkadza nam w dochowaniu wierności w związku?

  • Trudne doświadczenia z przeszłości, np. gdy kiedyś zostaliśmy zdradzeni lub taka sytuacja miała miejsce w naszej rodzinie;
  • Długoletni związek z jednym partnerem - zwłaszcza, gdy to nasz pierwszy i jedyny partner, czasami pojawia się znudzenie, a czasami ciekawość: jak to jest być z kimś innym?
  • Rutyna lub kryzys w związku, chęć odegrania się na bliskiej osobie, chęć przeżycia czegoś ekscytującego;
  • Bywa, że przeszkadzają nam… posiadane możliwości, np. częste wyjazdy w delegacje, zamożność (osoby zamożne mogą np. zaimponować potencjalnym kochankom);
  • Zazdrość o partnera - bardzo często bywa nieuzasadniona, ale w ramach odwetu za potencjalna zdradę i my się jej dopuszczamy;
  • Mała pewność siebie - bywa tak, że czujemy się niedoceniani przez ukochaną osobę i zdradzamy, aby potwierdzić swoją atrakcyjność w oczach płci przeciwnej, co pozytywnie wpływa na naszą pewność siebie oraz samoocenę;
  • Bycie w związku z nie tą osobą, niedostatecznie silne uczucie i bliskość między partnerami, brak szczerych rozmów na temat swoich potrzeb i oczekiwań;
  • Brak odpowiedniej czułości ze strony partnera i tym samym poszukiwanie zrozumienia w ramionach innej osoby.

Zgadza się? Nie da się ukryć, że bardzo często wina za niedochowanie wierności przez jedną ze stron leży po obu… Trudno winić jedną osobę, mimo, że to ona dopuściła się zdrady. Zwykle jednak, w zdecydowanej większości przypadków tak się dzieje, ponieważ coś takiego działo się w związku, że jedna ze stron postanowiła dopuścić się zdrady. Bywa i tak, że jest to kwestia impulsu, chwila, która decyduje o tym, czy zrobimy to czy nie. Niemniej jednak nie bez powodu w słowach przysięgi małżeńskiej mówimy do ukochanej osoby, że ślubujemy jej: "miłość, wierność i uczciwość małżeńską…".

Wierność jest jedną z najważniejszych kwestii w każdym związku. Jeśli więc nie podzielamy zainteresowania związkami otwartymi i planujemy być z jedną, wybraną i ukochaną osobą, dochowanie jej wierności jest konieczne do życia w zgodzie i szczęściu. Jeśli jednak obawiamy się, czy podołamy temu zadaniu, poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, jak dochować wierności w związku.

Wskazówki jak zachować wierność w związku

Jak być wiernym

Unikaj pokus
Jeśli czujesz, że któryś znajomy Ci się podoba, ktoś z Tobą flirtuje, komplementuje Cię… Nie ulegaj pokusom, ogranicz kontakty z tą osobą lub daj jej jasno do zrozumienia, że jesteś w związku i nie jesteś zainteresowana/y flirtem. Stawianie sprawy jasno zwykle jest najlepszym z możliwych rozwiązań.

Mów o swoich obawach, lękach
Każdy z nas ma jakieś obawy, dotyczące związku. Jeśli obawiasz się o to, czy druga osoba nadal Cię kocha, czy Cię pożąda: nie wstydź się o to zapytać. Kluczem do bycia w szczęśliwym związku są szczere rozmowy.

Formułuj (realne) oczekiwania, co do Waszego związku
Każdy z nas ma również wobec związku pewne oczekiwania i należy je formułować. Pamiętajmy oczywiście, by były to oczekiwania realne - pozwoli nam to uniknąć rozczarowań.

Nie daj się zazdrości
Zazdrość to podstępna emocja, która może wiele zepsuć nawet w najlepszym związku. Nie daj się jej, jeśli czujesz się w związku niepewnie, masz zastrzeżenia co do zachowania partnera: tylko szczera rozmowa z nim (bez zbędnych emocji!) może pomóc Ci rozwiać wątpliwości.

Doceniaj to, co masz
Wielokrotnie pragniemy niemożliwego, chcemy mieć wiele, ale jednocześnie zupełnie nie doceniamy tego, co już mamy. Zastanów się, co masz w życiu i zacznij to doceniać. Bardzo możliwe, że to, co już masz pozwala Ci osiągnąć szczęście.

Akceptuj swojego partnera takiego, jakim jest
Teraz skupiamy się na swoim partnerze, na przeanalizowaniu jego zalet i wad. Jesteśmy razem, więc coś nas w nim zaintrygowało, sprawiło, że wybraliśmy właśnie tą osobę na przeżycie życia we dwoje. Doceniajmy naszego partnera i akceptujmy go takiego, jakim jest, z jego mocnymi i słabszymi stronami.

Nie porównuj partnera do poprzednich lub innych
Unikajmy porównań naszego partnera do poprzednich oraz nie porównujmy go z partnerami kolegów/koleżanek czy znajomych. Unikamy takich porównań zarówno w myślach, jak i w bezpośredniej rozmowie z ukochaną osobą.

Pamiętajmy, jeśli się kogoś kocha, dochowanie wierności nie jest żadnym wyczynem. Wiele zależy od nas samych, od naszego podejścia do wierności, szczerości, do bycia w związku, od poprzednich doświadczeń i siły uczucia, jakie łączy nas z ukochaną osobą.

Jak być wiernym samemu sobie?

Kolejna odsłona pojęcia wierności to wierność samemu sobie. Każdy z nas posiada pewien system wartości, którym jest wierny, które ukształtowały i nadają bieg naszemu życiu. Dla jednych wartością nadrzędną jest rodzina, dla innych miłość ukochanej osoby, dla jeszcze innych kariera, podróże i poznawanie świata, sława, samorozwój. Istotne są też wartości, jakie są dla nas ważne w kontaktach z innymi. Wielu z nas ceni u innych szczerość, lojalność, dobroć, bycie uczuciowym. Wierność odnosi się także do naszych poglądów, np. popierania konkretnej partii politycznej, tolerancji dla inności itp. Bycie wiernym sobie to właśnie bycie wiernym tym wartościom, kierowanie się nimi w życiu niezależnie od tego, co się dzieje wokół. Ludzie wierni sobie uznawani są za godnych zaufania i stabilnych emocjonalnie.

Jak być wiernym własnym ideałom?

  • Ugruntuj swój system wartości i kieruj się nim w każdej sytuacji, pozwoli Ci to kierować się w życiu spójnymi wartościami i sprawi, że będziesz postrzegana/y jak osoba godna zaufania;
  • Poznaj swoje wady i zalety, to klucz do bycia wiernym swoim przekonaniom, najpierw musisz bowiem zaufać sobie!
  • Nie bój się bronić swojego zdania przed innymi, ćwicz asertywność i empatię;
  • Dbaj o to, by być osobą tolerancyjną i akceptującą inność, nie ulegaj stereotypom i uprzedzeniom, to zawęża horyzonty myślowe i sprawia, że działamy bardzo schematycznie.

Nie oszukujmy się, dążenie do własnych ideałów i bycie wiernym sobie nie jest w dzisiejszych czasach łatwe. Warto jednak kierować się w życiu swoimi zasadami, cieszyć się tym, że mamy własne zdanie i nie ulegamy wpływom mas. Pozwoli nam to poczuć się ludźmi wartościowymi i być świadomymi tego, co dzieje się wokół nas. Nie będziemy jedynie obserwatorami, ale uczestnikami wszystkich zdarzeń, co z kolei pozwoli nam przeżyć życie świadomie i wyjątkowo.