Komplementy i ich funkcje. Komplementy dla dziewczyny i chłopaka

Mówienie komplementówKażdy z nas, a przynajmniej zdecydowana większość lubi dostawać komplementy. To przyjemne słowa, odnoszące się do naszego wyglądu, charakteru, tego, co zrobiliśmy lub jak się zachowaliśmy. Komplementy możemy słyszeć od osób nam bliskich: rodziców, dzieci, ukochanej osoby, przyjaciela ale i od osób zupełnie nam obcych, np. ekspedientki w sklepie. Czym tak naprawdę są komplementy, jakie funkcje spełniają, jak na nie reagować i jak mówić innym komplementy, aby były dla nich czymś miłym?

Czym są komplementy i czego mogą dotyczyć?

Komplement to miłe słowo na nasz temat, sformułowane przez drugą osobę. Komplement może dotyczyć naszego wyglądu fizycznego, np. "Masz piękne oczy" ale i ubioru, np. "Jaką masz ładną sukienkę!" oraz naszego charakteru ("Lubię w Tobie Twoją szczerość"), jak i działań i zachowania ("Uważam, że świetnie sobie z tym poradziłaś/eś"). Komplementy możemy otrzymać w formie ustnej, np. ktoś nam je powie ale i pisemnej, np. w formie miłego liściku lub wiadomości na portalu społecznościowym.

Funkcje komplementów

Jakie funkcje pełnią komplementy? Dla wielu z nas wydaje się to oczywiste: mają poprawia nam samopoczucie i wprawiać w dobry nastrój. Co jeszcze? Komplementy pozwalają:

  • podnosić naszą samoocenę i pewność siebie;
  • zachęcać nas do działania, motywować i mobilizować do pokonywania trudności;
  • czuć się nam osobami docenionymi;
  • dowiedzieć się, co robimy dobrze i za co inni nas lubią;
  • uświadomić sobie swoje zalety i mocne strony, z których istnienia możemy nie zdawać sobie sprawy;
  • sprawiać, że czujemy się dla kogoś ważni, przez kogoś kochani i podziwiani.

Komplement może mieć za zadanie pogodzenie się z kimś, może być elementem flirtu.

Jak reagować na komplementy?

Jak reagujemy, gdy ktoś powie nam komplement? Zazwyczaj zawstydzamy się i dziękujemy, niepewni tego, czy druga osoba ma rację. Przyznajmy, tak jak doskonale zdajemy sobie sprawę ze swoich wad, tak nie zawsze jesteśmy świadomi swoich zalet i mocnych stron. Jak najlepiej zareagować na komplement? Oczywiście podziękować, możemy odwdzięczyć się miłym słowem osobie, która nas skomplementowała. Jeśli nie zgadzamy się z komplementem, również możemy to zaznaczyć, np. "Dziękuję za miłe słowa, ale uważam, że w projekcie większe zasługi miał Marek i to jemu należy się premia". Najlepiej podziękować za każdy komplement, również ten nieszczery, potem możemy dodać swój komentarz, np. dać do zrozumienia, że nie zgadzamy się ze słowami przedmówcy lub zasygnalizować, że domyślamy się, że miłe nie są mówione prosto z serca.

Jak mówić innym komplementy?

Kolejna ważna kwestia: jak mówić innym komplementy, aby były dla nich miłe, a nie zawstydzające czy wręcz żenujące? Poniżej krótki poradnik dla każdego z nas.

  • Mów komplementy osobie, która chce i może je usłyszeć, dostosuj moment do sytuacji, np. nie mów koleżance z pracy, że ładnie wygląda, gdy robi cos ważnego lub jest zestresowana, powiedz jej to w spokojnej i wolnej chwili, np. gdy pijecie razem kawę w pomieszczeniu socjalnym.
  • Nie wykorzystuj komplementów do zamaskowania swoich błędów lub uniknięcia przykrych konsekwencji, np. nie mów szefowej miłych słów, gdy spóźniłeś się do pracy i obawiasz reprymendy: wytłumacz się szczerze i przeproś, przełożona może potraktować Twoje komplementy jak próbę zmanipulowania jej.
  • Niech Twoje komplementy dotyczą rzeczy prawdziwych, np. powiedz koleżance, że ładnie wygląda w nowej sukience, nie mów, że przypomina gwiazdę filmową, gdy założyła zwyczajną rzecz, w której po prostu wygląda atrakcyjnie, druga osoba może poczuć się onieśmielona Twoimi spostrzeżeniami. Niech komplementy będą proste, ale szczere!
  • Powtórzmy z poprzedniego punktu: niech Twoje komplementy będą przede wszystkim szczere, niech zawierają Twoje prawdziwe myśli i spostrzeżenia, nie mów znajomej, że schudła, jeśli tak naprawdę w jej wyglądzie nic się nie zmieniło. W najlepszym wypadku sprawisz jej przykrość, a w najgorszym, może się na Ciebie obrazić, gdyś trafisz w jej czuły punkt.
  • Nie mów innym komplementów, dotyczących sfer, które są ich słabą stroną, np. "Tym razem doskonale Ci poszła jazda samochodem" - dla kogoś, kto nie potrafi dobrze prowadzić wcale nie jest komplementem, a przypomnieniem tego, czego nie potrafi. Powiedz raczej: "Wczoraj popełniłaś/eś kilka błędów, ale dziś już ich nie było, myślę, że jutro pójdzie Ci jeszcze lepiej".
  • Nie zawstydzaj innych kompletami, jeśli wiesz, że to osoby nieśmiałe, zakompleksione, mało pewne siebie. Przemycaj komplementy w rozmowie, ale nie wygłaszaj ich na forum, ponieważ możesz ta osobę dodatkowo onieśmielić.
  • Nie bądź nachalna/y ze swoimi komplementami, nie mów ich ciągle i każdemu, ponieważ po pewnym czasie staniesz się mało wiarygodna/y dla innych.

Jak komplementować panie i panów?

W temacie mówienia komplementów warto wspomnieć o tym, że nieco inne podejście do komplementów mają kobiety i mężczyźni. Jak komplementować panie, a jak mówić miłe słowa panom? Poniżej kilka wskazówek.

Jak komplementować dziewczynę / kobietę?

Kobiety lubią komplementy, są dla nich wyrazem uznania ze strony drugiej osoby ale i potwierdzeniem ich atrakcyjności. Jak i co komplementować u pań? Mężczyzna może oczywiście pozytywnie wyrazić się o kobiecej urodzie, zarówno o całokształcie, jak i konkretnych elementach jej wyglądu, np. skomplementować jej oczy, włosy, uśmiech, spojrzenie itp. Warto powiedzieć także miłe słowo na temat jej charakteru. Kobietę ucieszy fakt, że jest zabawna, troskliwa i zaradna. A co może jej powiedzieć inna kobieta? Może skomplementować jej strój, fryzurę, element wyglądu, figurę oraz charakter, np. powiedzieć, że jest dobrą przyjaciółką, jest szczera, lojalna i doskonale zorganizowana.

Jak komplementować chłopaka / mężczyznę?

Czy wypada powiedzieć mężczyźnie komplement? Czy nie poczuje się zażenowany? Spokojnie, panowie - wbrew pozorom - bardzo lubią słuchać komplementów i to od pań i innych mężczyzn. Co najlepiej komplementować u mężczyzn? Panie mogą mówić miłe słowa na temat ich wyglądu fizycznego, siły, charyzmy ale i pozytywnych cech charakteru, w tym opiekuńczości, zaradności życiowej czy odpowiedzialności. Z kolei inny mężczyzna może im powiedzieć miłe słowo na temat ich ubioru, posiadanych gadżetów, samochodu ale i skomplementować jego niektóre cechy charakteru, w tym charyzmę, umiejętność radzenia sobie z problemami czy kompetencje zawodowe.

10 komplementów, które chciałby usłyszeć każdy z nas

Czy są komplementy uniwersalne, które można powiedzieć wielu osobom, a które na pewno sprawią przyjemność? Oczywiście, poniżej lista 10 komplementów, które pasują na wiele okazji, a które na pewno chciałby choć raz dziennie usłyszeć każdy z nas.

  1. Świetnie dziś wyglądasz.
  2. Dobrze się przy Tobie czuję.
  3. Lubię Cię za to jaka / jaki jesteś.
  4. Dobrze, że jesteś.
  5. Świetnie sobie radzisz.
  6. Podziwiam Cię.
  7. Chciałabym/chciałbym być taka/taki, jak Ty.
  8. Jesteś wspaniałą osobą.
  9. Lubię spędzać z Tobą czas / rozmawiać z Tobą.
  10. Twoje zdanie jest dla mnie ważne.

Prawda, że to wspaniałe słowa, które miło byłoby usłyszeć od bliskiej osoby? Jeśli chcesz sprawić komuś przyjemność, powiedz mu komplement z powyższej listy. Zadbaj jednak o to, aby był prawdą!

Nie bój się mówić innym komplementów, mów im miłe słowa i cieszcie się z tego. Nie wstydź się także przyjmować komplementów, dziękuj za nie i zapamiętuj to, co inni w Tobie lubią. To Twoje mocne strony, Twoje pozytywy, z których należy być dumnym!

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze