Salon czy atelier - gdzie szukać idealnej sukni ślubnej?
Planowanie ślubu i wesela to niezwykle ekscytujący, ale też wymagający i czasochłonny proces. Trzeba przemyśleć termin, wybrać salę i menu, kupić obrączki, zamówić tort, zorganizować orkiestrę, zaprosić gości i w całym tym natłoku obowiązków pamiętać o... sobie. Przyszłą pannę młodą czeka przecież zakup sukni ślubnej. Znalezienie idealnej kreacji może okazać się sporym wyzwaniem, gdyż wybór jest ogromny. Dodatkowo suknie ślubne oferują różne miejsca, nie tylko klasyczne salony. Niektóre punkty działają pod szyldem "atelier". Na czym polega różnica między salonem a atelier? Odkryj ją nami, by wiedzieć, gdzie szukać wymarzonej sukni ślubnej.
Salon sukien ślubnych
Salony sukien ślubnych wydają się naturalnym wyborem przyszłych panien młodych. To sklepy specjalizujące się w modzie ślubnej. W asortymencie posiadają różnorodne suknie - zarówno od znanych projektantów, jak i mniejszych marek, produkcji polskiej i zagranicznej. Główną zaletą poszukiwania ślubnej kreacji w salonie jest dostępność. Salony sukien ślubnych działają w większości miast, również tych mniejszych. Bogaty wybór ułatwia znalezienie kreacji najbliższej oczekiwaniom estetycznym i finansowym. W specjalnie przygotowanych przymierzalniach można dokładnie przyjrzeć się sobie w różnych modelach sukni. W podjęciu decyzji klientkę dodatkowo wspiera personel, w skład którego nierzadko wchodzą wykwalifikowane stylistki ślubne. Salony sukien ślubnych często oferują usługi krawieckie, co pozwala dopasować zakupioną kreację do swoich wymiarów. Czasem salon prowadzi także komis oraz/lub wypożyczalnię, więc możesz w nim kupić lub wynająć używaną kreację.
A minusy? Mimo wszystko ograniczony wybór oraz spore ryzyko przepłacenia. Bo cen sukni ślubnych, wbrew pozorom, nie determinuje jedynie jakość materiałów, skomplikowanie kroju czy dokładność odszycia. Większy wpływ mają polityka cenowa i renoma salonu oraz marka czy nazwisko projektanta na metce.
Atelier ślubne
Za szyldem "atelier ślubne", "warsztat ślubny" czy "pracownia ślubna" na ogół kryje się projektowanie i szycie sukni ślubnych na miarę. Przyszła panna młoda wybiera projekt z portfolio. Następnie kreacja zostaje uszyta ściśle pod jej wymiary, z uwzględnieniem indywidualnych życzeń. Klientka współpracuje z zespołem krawcowych, aby stworzyć unikatową suknię, która perfekcyjnie odzwierciedla jej osobowość i wizję. Możliwość personalizacji projektu, szycie miarowe i fachowa opieka są największymi atutami atelier ślubnego.
A minusy? Szycie na miarę z modyfikacjami projektu trwa i kosztuje. Ale nie zawsze... Na przykład suknie ślubne DAMA Couture - jednego z popularnych, warszawskich atelier ślubnych, są szyte od pierwszej do ostatniej nici we własnej pracowni, więc ich realizacja trwa stosunkowo krótko, bo około 3-4 miesiące od momentu złożenia zamówienia. Pracownia ta przyciąga klientki również ceną. Można spokojnie zmieścić się w budżecie już 3-4 tys. zł. Ceny nawet najekskluzywniejszych modeli nie przekraczają 6 tys. zł. Oczywiście mowa o kreacjach szytych na miarę, bo gotową, ręcznie uszytą suknię w swoim rozmiarze kupisz w atelier znacznie taniej - już za kilkaset złotych. Wielu projektantów wypuszcza sezonowe kolekcje z gotowymi kreacjami w atrakcyjnych cenach.
Salon vs atelier - gdzie po wymarzoną suknię ślubną?
Mamy nadzieję, że nie będziesz rozczarowana, gdy usłyszysz od nas - to zależy. Wybór między salonem sukien ślubnych a atelier ślubnym zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb przyszłej panny młodej. Zastanów się, czego oczekujesz. W salonie znajdziesz szeroki wybór gotowych modeli, pochodzących z różnych źródeł. Możesz na miejscu poprzymierzać rozmaite kreacje, skorzystać z doradztwa i często także zlecić przeróbki krawieckie. Gdy myślisz o wypożyczeniu sukni lub zakupie używanego modelu, warto zacząć poszukiwania właśnie od salonów. Z kolei atelier daje szansę stworzenia niepowtarzalnej kreacji, idealnie dopasowanej do Twojej wizji oraz wiąże się z mniejszym ryzykiem przepłacenia za zagraniczną produkcję czy samo logo na metce. W atelier suknie powstają od podstaw na bazie własnych, autorskich projektów i dają możliwość wprowadzania modyfikacji - mniejszych lub większych, w zależności od polityki danej pracowni i wybranego wzoru.
Powodzenia i pamiętaj – (Twoja) idealna suknia ślubna istnieje!
Komentarze