Jak przygotować się na zimowe bieganie?
Zima to doskonały czas, aby pobiegać na dworze. Nawet, jeśli dotychczas najchętniej trenowaliśmy w domu albo w zaciszu siłowni, warto spróbować swoich sił w plenerze. Do takiego treningu trzeba się oczywiście odpowiednio przygotować - oto kilka porad, jak to zrobić.
Jak zaplanować bieganie zimą?
Niskie temperatury nie są przeciwwskazaniem do tego, aby trenować na świeżym powietrzu. Wręcz przeciwnie - dzięki nim hartujemy organizm, który staje się odporniejszy i wydolniejszy. Niemniej jednak trening zimową porą, zwłaszcza jeśli temperatura spada mocno poniżej zera, stanowi dla organizmu spore wyzwanie. Dlatego też nie powinien trwać zbyt długo. Warto zacząć od 15-20 minut na świeżym powietrzu, z czasem wydłużając trening o kolejne 5-10 minut. Godzina biegania na mrozie to już wyzwanie dla osób z doświadczeniem w tej materii. Dozujmy sobie ruch, jeśli chcemy uniknąć przeciążenia i przeforsowania organizmu. Nieco inaczej wygląda trening w cieplejsze dni, gdyż nie jest on aż tak wymagający. Wtedy też możemy spędzić na świeżym powietrzu więcej czasu, w miarę naszych możliwości.
Jak się ubrać na zimowy trening?
Zimą potrzebujemy do biegania nieco innego stroju niż latem czy wiosną. Obowiązuje zasada, zgodnie z którą ubieramy się na cebulkę. Nie trzeba jednak zakładać na siebie więcej niż trzech warstw, chyba że wybieramy się na trening w bardzo mroźne rejony. Standardowo jednak rozpoczynamy od bielizny termicznej, która ułatwia wymianę powietrza, jednocześnie pozwalając zachować przy ciele ciepło. Następną warstwę stanowi odzież właściwa, a więc koszulka z długim rękawem oraz spodnie lub legginsy. Dobrej jakości ubrania do biegania znajdziemy w sklepie internetowym www.nessi-sport.com. Zwieńczeniem stylizacji będzie kurtka albo kamizelka - w cieplejsze dni z powodzeniem wystarczy nam dobrej jakości kamizelka. Do biegania wybieramy oczywiście odpowiednie buty - zimowe muszą posiadać agresywny bieżnik, który zapewni nam właściwą przyczepność względem podłoża. Bardzo istotnym elementem ubioru są dodatki. Zwróćmy uwagę na skarpetki, które powinny sięgać za kostkę. Nie zapominajmy o czapce, rękawiczkach oraz ciepłym szaliku. W słoneczne dni koniecznie wybierzmy odpowiedniej jakości okulary przeciwsłoneczne, dzięki którym zapewnimy oczom właściwą ochronę.
Rozgrzewka, czyli co zrobić, zanim wyjdziemy z domu pobiegać?
Przed każdym treningiem należy odpowiednio rozgrzać mięśnie i stawy, jednak zimą nabiera to szczególnego znaczenia. W niskich temperaturach jesteśmy bardziej narażeni na skręcenia czy zwichnięcia stawów, dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasze ciało nie doznało szoku, wychodząc na zewnątrz. Rozgrzewka powinna trwać około 5-10 minut i obejmować ręce, dłonie, stopy, kolana, biodra. Pamiętajmy, aby zimą nie biegać w plenerze, będąc na czczo. Przed treningiem warto spożyć lekkie śniadanie oraz wypić ciepły napój. Dzięki temu nasz organizm lepiej zniesie mróz, radząc sobie w trudnych dla nieco sytuacjach. W czasie zimowego treningu, podobnie jak latem, należy odpowiednio nawadniać organizm. Niemniej jednak unikajmy przyjmowania chłodnych płynów, gdyż nie tylko wyziębiają organizm, ale również nie będą najlepszym wyborem dla naszego gardła.
Komentarze