Jak żyć by być szczęśliwym? Zasady szczęśliwego życia

Jak żyć szczęśliwie?Każdy człowiek jest inny i każdy z nas nieco inaczej definiuje szczęście. Są jednak pewne zasady, które z pewnością pomogą nam wszystkim osiągnąć poczucie harmonii i szczęścia. Podstawą spełnionego życia jest odnalezienie spokoju, dobra i akceptacji w samym sobie. Bez tego nie zaznamy radości nawet przy najbardziej sprzyjających okolicznościach zewnętrznych.

Wielu z nas od lat tkwi w negatywizmie, nie widząc szans na poprawę swojego samopoczucia. Tymczasem wystarczy chcieć i zacząć małymi krokami codziennie wprowadzać pozytywne zmiany, a nasz poziom szczęścia szybko zacznie wzrastać. Pora wziąć los w swoje ręce i już od dziś zacząć budować szczęśliwe życie. Sprawdź, co zrobić, by być szczęśliwym.

Jak być szczęśliwym? 10 zasad wartych wprowadzenia w życie

1. Akceptacja

Zarówno współcześni specjaliści z zakresu psychologii, jak i starożytni mistycy są zgodni - nie istnieje szczęście bez akceptacji. Jest to bardzo szerokie pojęcie, u jego podstawy stoi jednak akceptacja samego siebie. Brzmi banalnie, ale - niestety - wielu z nas ma z tym ogromny problem.

Każdego dnia potępiamy samych siebie i jesteśmy dla siebie niezwykle surowi, często zupełnie bezpodstawnie. Wyolbrzymimy swoje wady, a zdecydowanie nie doceniamy zalet. Dotyczy to zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i cech charakteru, statusu materialnego, poziomu wykształcenia i wielu innych dziedzin życia.

Często błędnie sądzimy, że to właśnie potępianie swoich wad zaprowadzi nas do pozytywnych zmian. Rzeczywistość jest jednak zupełnie odwrotna. Ciągłe dołowanie siebie z czasem doprowadza do kompletnej apatii i braku chęci do działania a także sprawia, że porzucamy proby wprowadzania jakichkolwiek zmian.

W akceptacji wcale nie chodzi o to, jak niektórzy błędnie sądzą, aby ignorować swoje wady i nic z nimi nie robić. Chodzi o to, aby podchodzić do siebie swojego ciała, umysłu, sytuacji życiowej z miłością i akceptacją - by krok po kroku wprowadzać pozytywne zmiany. Nienawiść do swojego ciała nie doprowadzi nas do chęci większego dbania o siebie, ćwiczeń czy zdrowszego odżywiania. Za to akceptacja, wyrozumiałość i miłość do samego siebie może zdziałać cuda i obudzić w nas taką wewnętrzną motywację do zmian, jakiej dotychczas nie zaznaliśmy.

2. Spokój umysłu

Trudno o poczucie szczęścia, gdy przez cały czas się denerwujemy, jesteśmy zestresowani i nachodzą nas lawinowo negatywne myśli.

Co z tym zrobić? Najpierw warto przyjrzeć się bliżej temu, o czym myślimy na co dzień. Tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak wiele negatywnych destrukcyjnych myśli mamy każdego dnia. Uświadomienie sobie tego, to pierwszy krok do zmiany sytuacji. Ćwiczmy uważność. Nie pozwalajmy naszemu umysłowi błądzić w chaosie nawykowych myśli - wybierajmy świadomie te, które będą nam służyć.

Na początek próbuj choć przez jeden dzień zwracać baczniejszą uwagę na to, o czym myślisz. Gdy tylko złapiesz się na negatywnej myśli, natychmiast zatrzymuj się w połowie drogi i zastępuj ją pozytywną. W ten sposób przerwiesz łańcuch pesymizmu w swojej głowie. Przez kilka pierwszych dni pewnie będzie to trudne, bo zauważysz, że negatywnych myśli jest mnóstwo, ale z czasem będzie ich znacznie mniej i łatwiej będzie je zastąpić tymi dobrymi i budującymi.

Po 3-4 tygodniach w Twojej głowie zaczną w sposób naturalny dominować optymistyczne myśli, a tych negatywnych będzie znacznie mniej i o wiele łatwiej będzie Ci nad nimi zapanować. Będziesz spokojniejsza i bardzo zmieni się Twoje podeście do rzeczywistości.

W osiągnięciu spokoju umysłu pomogą Ci też techniki relaksacyjne takie jak:

  • medytacja,
  • medytacja prowadzona,
  • medytacja uważności (mindfulness).

Mają one na celu wyciszenie wszelkich myśli, i wprowadzenie umysłu w stan głębokiej relaksacji i spokoju. Techniki te są zalecane przez psychologów na całym świecie i bardzo skuteczne. Warto się nimi zainteresować, a z pewnością pomogą nam osiągnąć spokój umysłu. Wystarczy zaledwie kilka minut praktyki medytacji dziennie, aby odczuć znaczną różnicę w swoim samopoczuciu.

3. Ujarzmienie negatywnych uczuć

Gniew, agresja, wściekłość, rozgoryczenie, frustracja - niestety - każdy z nas czasami doświadcza takich uczuć. Żyjąc we współczesnym społeczeństwie nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować, możemy jednak nad nimi zapanować i zmienić swoje reakcje w konkretnych życiowych sytuacjach. Nie musimy dawać się ponieść negatywnym emocjom, możemy je zaakceptować i zmienić poprzez zmianę nastawienia do życia.

Bardzo często doświadczamy destrukcyjnych uczuć, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, ponieważ jesteśmy zbyt mało elastyczni. Budujemy sobie w głowie konkretny obraz jakiejś sytuacji czy zdarzenia, a rzeczywistość często okazuje się inna i to rodzi w nas niezadowolenie i gniew.

Zaakceptujmy fakt, że życie jest przewidywalne tylko do pewnego stopnia i zawsze może zdarzyć się coś, co wpłynie na przebieg wcześniej zaplanowanej sytuacji i ją zmieni. Bądźmy bardziej elastyczni i otwarci na wszelkiego rodzaju zmiany i wyzwania, jakie niesie ze sobą nowy dzień. To, że coś nie poszło po naszej myśli, nie znaczy jeszcze, że nie wyjdzie nam na dobre. Nauczmy się odnajdywać pozytywy w każdej sytuacji. Wyróbmy w sobie przekonanie, ze życie zawsze prowadzi nas w dobrą stronę. Powtarzajmy to sobie każdego dnia, jak mantrę. Zaufajmy sobie- poradzimy sobie w każdej sytuacji, zawsze jest wyjście. Dzięki takiemu podejściu nauczymy się panować nad negatywnymi emocjami oraz reakcjami, co przysłuży się naszemu zdrowiu psychicznemu, fizycznemu oraz zwiększy poczucie szczęścia.

Warto również wprowadzić na co dzień do swojego życia więcej aktywności fizycznej, która pomaga rozładować negatywne emocje. Kiedy jesteśmy zestresowani, wściekli lub dopada nas frustracja po ciężkim dniu w pracy, zamiast wyżywać się na sobie czy rodzinie, po prostu idźmy na siłownię lub pobiegać, a poczujemy się jak nowo narodzeni i wszystkie negatywne uczucia znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

4. Narzekanie

Mawia się, że narzekanie to sport narodowy Polaków. Niestety, jest w tym sporo prawdy. Narzekamy na potęgę - niezależnie od płci i wieku. Powody do tego znajdujemy wszędzie - w pogodzie, swoim samopoczuciu, sytuacji materialnej, rodzinnej i tak dalej.

Epidemia narzekania jest spowodowana tym, że skupiamy niemal całą swoją uwagę na negatywnych stronach życia i wyolbrzymiamy je, zamiast docenić pozytywy.

Zwracajmy baczniejszą uwagę na to, co mówmy sami do siebie w głowie oraz na jakie tory schodzi nasza konwersacja z innymi ludźmi. Amerykanie zapytani o to, jak się czują bez względu na okoliczności niemal zawsze odpowiadają, że świetnie. Również wśród mieszkańców Tajlandii królują pozytywne wypowiedzi na temat siebie samego, innych ludzi i świata. Weźmy przykład z tych narodów, a zobaczymy, jak wiele w naszym życiu zmieni się na lepsze.

W życiu każdego z nas są pozytywy, poszukajmy ich i choćby były najmniejsze, skupmy się właśnie na nich. Myślmy o nich, rozmawiajmy o nich, wyolbrzymiajmy dobro zamiast zła, a nasze życie z każdym dniem będzie się stawać szczęśliwsze.

5. Wiara w siebie

Niskie poczucie własnej wartości i brak wiary w siebie to problemy, z jakimi boryka się wiele z nas. Przerażają nas nowe nieznane sytuacje, ponieważ nie wierzymy, że potrafimy sobie z nimi poradzić.

Prawdą jest, że duży wpływ na to, jak obecnie wygląda nasze podejście do życia i wiara w swoje możliwości, ma to jak wyglądało nasze dzieciństwo. Jednak powinniśmy pamiętać, że nawet, jeśli nie wynieśliśmy z niego pozytywnych, wspierających wzorców myślowych, w dorosłym życiu możemy to zmienić. Potrzebna będzie jedynie systematyczność i chęć zmiany starych nawyków myślowych, które nam nie służą.

Jak zbudować większą pewność siebie?
Pomogą w tym dwa proste ćwiczenia:

  1. wypiszmy wszystkie swoje dotychczasowe osiągnięcia życiowe - zacznijmy już od dzieciństwa - przecież ukończenie każdego ze szczebli edukacji - już od szkoły podstawowej poczynając - jest sukcesem. Sukcesem jest również znalezienie pracy, partnera, umiejętność zadbania o dom, gotowania i wiele innych osiągnięć, których dotychczas nie docenialiśmy. Spójrzmy, jak wiele dotychczas nam się w życiu udało, z jak wieloma niekiedy bardzo trudnymi sytuacjami sobie poradziliśmy. To pomoże nam podnieść swoją wartość w naszych własnych oczach.
  2. na co dzień dostrzegajmy drobne sukcesy i cieszmy się nimi - każdego dnia wieczorem zastanówmy się co dziś zrobiliśmy dobrze, czego nowego udało nam się nauczyć - to wszystko są sukcesy i osiągnięcia, które dostrzegane i celebrowane pomagają budować poczucie własnej wartości i pewność siebie. Nie lekceważmy drobnych spraw jak to, że nauczyliśmy się gotować nową potrawę, cz sprostaliśmy obsłudze nowego programu na komputerze. Nawet, jeśli nie byliśmy w czymś perfekcyjni, z pewnością wiele się nauczyliśmy i mamy w sobie potencjał do pozytywnych zmian.

Uwierzmy, że mamy wpływ na swoje życie, ze jesteśmy wartościowymi osobami, że warto podejmować nowe wyzwania i uczyć się nowych rzeczy. Im więcej prób będziemy podejmować, tym więcej sukcesów trafi na nasze konto, a nasze poczucie własnej wartości wzrośnie.

6. Zdrowe ciało i szczęśliwy umysł

Ciało i umysł są nierozerwalne - wpływają na siebie wzajemnie. Pamiętajmy o tym. Powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" jest bardzo prawdziwe. Zadbajmy więc o kondycję naszego ciała. Bądźmy bardziej aktywni, ale również nauczymy się relaksować i odpoczywać.

Bądźmy dla siebie dobrzy. Przejawem miłości i szacunku do swojego ciała jest również zdrowy sposób odżywiania i odpowiednia ilość snu w ciągu doby.

Czując się lepiej fizycznie, również psychicznie funkcjonujemy znacznie lepiej. Jesteśmy mniej nerwowi, łatwiej radzimy sobie w stresujących sytuacjach i podejmujemy trafniejsze decyzje. To wszystko sprawia, że rośnie nasze poczucie szczęścia.

Poświęćmy więc każdego dnia choć trochę czasu na zadbanie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli nie czujemy się dobrze, a sami nie wiemy, jak to zmienić, nie wahajmy się poprosić o pomoc specjalistów takich jak dietetyk, trener osobisty, stylista fryzur czy specjalista kosmetolog, którzy podpowiedzą, jak zadbać o swoje ciało.

7. Wierność sobie

To ja jestem osobą, która zna siebie najlepiej i wie, co jest dla mnie dobre - niech to hasło będzie naszym życiowym mottem. Niestety zbyt często kierujemy się w życiu opinią innych ludzi, presją społeczną, czy po prostu modą i robimy coś, co jest wbrew naszej naturze i nie sprawia nam przyjemności.

Nie róbmy na pokaz lub, aby się komuś przypodobać, czegoś, czego nie chcemy, z czym czujemy się niedobrze. W ten sposób nigdy nie będziemy szczęśliwi.

To nasze życie i my sami mamy prawo decydować o tym, w jaki sposób się ubierać, gdzie spędzać wakacje i jak urządzać swój dom. Nieważne, że komuś może się to nie spodobać. Przecież to nasze życie i to przede wszystkim my mamy czuć się w nim dobrze. Pamiętamy, że sami nie będąc szczęśliwi, również nie będziemy w stanie uszczęśliwić innych.

Nie spychajmy więc swoich potrzeb na drugi plan i nie rezygnujmy z marzeń tylko dlatego, że komuś się one nie podobają lub "czegoś nam nie wypada" z różnych powodów - ze względu na wiek, płeć, stan posiadania i tak dalej. Pamiętajmy, że jeśli tylko coś sprawia nam szczęście, a nie krzywdzimy tym nikogo, nie ma żadnego powodu, aby tego nie zrobić. Bądźmy wierni sobie, swoim przekonaniom i marzeniom, a będziemy znacznie szczęśliwsi.

8. Przeżycia zamiast przedmiotów

Żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym. Bardzo przywiązujemy się do przedmiotów - do ubrań, różnego rodzaju gadżetów elektronicznych, samochodów. Tymczasem szczęście to nie to co posiadamy, ale emocje i uczucia, jakie w sobie mamy.

Nauczmy się bardziej skupiać na przeżyciach i doznaniach, zamiast kierować całą swoją uwagę na fizyczne przedmioty. W tą stronę kieruje nas, coraz bardziej zyskujący na popularności, ruch minimalistyczny.

Warto zaczerpnąć z niego choć odrobinę i zamiast upatrywać źródła swojego szczęścia i dobrego samopoczucia w nowym telewizorze czy smart fonie, zacząć dostrzegać drobne codzienne przyjemność i pozytywne odczucia takie jak smak porannej kawy czy świeżość powietrza podczas spaceru nad rzeką.

Postarajmy się też częściej wybierać właśnie przeżycia zamiast przedmiotów. Zanim kupimy kilka kolejnych sukienek, pomyślmy, czy nie lepiej te pieniądze zainwestować właśnie w jakieś nowe doświadczenie, przeżycie. Może to być bliższa lub dalsza wycieczka w nieznaną okolicę, która poszerzy nasze horyzonty zarówno geograficzne, jak i myślowe.

Pamiętamy, że rzeczy materialne przemijają, a uczucia, emocje i wspomnienia zostają z nami na zawsze i to one, choć niedostrzegalne okiem, są najtrwalsze i najbardziej wartościowe.

9. Bliskie relacje

Aż 90% osób deklaruje, że poczucie szczęścia dają im bliskie relacje z innymi ludźmi - z rodziną, partnerem, współpracownikami.

Zwróćmy więc szczególną uwagę na to, by były one jak najlepsze. Mamy na to realny wpływ każdego dnia. Budujmy pozytywne sytuacje i relacje. To wcale nie takie trudne.

Wystarczy, że przestaniemy nadmiernie oceniać ludzi, a zaczniemy akceptować to, że każdy z nas jest inny. Piękno świata tkwi jego różnorodności. W każdym człowieku jest coś dobrego, na czym możemy skupić swoją uwagę.

Warto również przeanalizować swój sposób komunikacji innymi zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jaki zawodowej. Zmieńmy go z pozycji pretensji i roszczeń na wsparcie i skupianie się na pozytywach. Pozytywny feedback to podstawa budowania dobrych relacji z otoczeniem.

Jeśli nie wiemy, jak postąpić, pamiętajmy, że zawsze sprawdza się prosta zasada, żeby traktować innych tak samo, jak my chcielibyśmy być potraktowani. Postępując tak, mamy ogromne szanse na budowanie dobrych, pozytywnych i trwałych relacji w życiu. Bez wątpienia będą one dla nas powodem do szczęścia.

10. Otwartość na zmiany

Nie bójmy się zmian. Badania naukowe pokazują, że strach przed zmianami - nawet tymi na lepsze - to jeden z najczęściej odczuwanych przez ludzi lęków.

Bądźmy bardziej elastyczni wobec tego, co niesie nam życie. Każda zmiana jest wartościowa, bo uczy nas czegoś nowego - o nas samych, o innych ludziach lub o otaczającym nas świecie.

Rzeczywistość to ciągła zmiana. Bez niej ludzkość stałaby w miejscu. Żyjemy w świecie ogromnych możliwości, który zmienia się bardzo szybko. Mamy ogromne szczęście być świadkami wielu epokowych zmian technologicznych, medycznych, mentalnych zachodzących na naszych oczach.

Nie bójmy się i postarajmy się zaakceptować fakt, że jedyną stałą rzeczą jest właśnie zmiana. Nie upierajmy się przy starych rozwiązaniach, patrzmy w przyszłość ufnością, z ciekawością, z ekscytacją. Dzięki takiemu podejścia do rzeczywistości, nauczymy się odnajdywać w zmianach radość i szczęście.

Często obwiniamy za brak szczęścia okoliczności zewnętrzne i innych ludzi. Prawda jest jednak taka, że nasze poczucie szczęścia zależy wyłącznie od nas, bo to my kierujemy swoim umysłem. Pora przestać czuć się ofiarą okoliczności i zacząć samemu świadomie decydować, o tym jak się czujemy. Szczęście jest wyborem, którego każdy z nas może dokonać. Odważmy się to zrobić, a nasze życie zmieni się nie do poznania.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Karolina
Z ogromną przyjemnością przeczytałam ten artykuł. Często wspominam o szczęśliwym życiu, ale rzadko odnosiłam się do spokoju. Czuję się delikatnie natchniona :). Teraz wiem, że chyba potrzebuję trochę odpocząć. Dziękuję!
https://3minutyoporanku.pl/
Adi
Osobiście miałem możliwość doświadczyć ogromnej zmiany w swoim życiu kiedy właśnie postawiłem na to, aby przeżywać wspaniałe chwile zamiast otaczać się coraz to nowszymi przedmiotami. Ilu wspaniałych ludzi udało mi się dzięki temu poznać. Bardzo ważny punkt na drodze do bycia happy! ;)
https://adrianbugno.pl/