Co to jest kaszak?

KaszakKaszak to niewielkich rozmiarów guzek, który pojawić się może w praktycznie każdym miejscu na ciele. Jednak najczęściej diagnozowany jest na twarzy, w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych, a także w miejscach intymnych. Nazywany inaczej torbielą zastoinową, nie jest groźny, ale powodować może nieestetyczne zmiany skórne, a nawet blizny. Przyczyny jego powstawania są różne. Pamiętać jednak należy, że z kaszakiem należy się obchodzić niezwykle delikatnie. Nie wolno go wyciskać samemu, prowadzić to może do infekcji, zaczerwienienia i bólu. Jak więc się z nim obchodzić? I co zrobić, by pozbyć się tego nieestetycznego guzka?

Przyczyny powstawania

Kaszak powstaje w wyniku zablokowania gruczołu lub jego nieprawidłowego działania. Diagnozuje się go najczęściej u osób w wieku od 30 do 40 roku życia i jest skutkiem uszkodzeń skóry, otarć czy zapalenia mieszka włosowego. W nielicznych przypadkach za jego powstanie odpowiadać może zbyt długa ekspozycja na słońce, a także uwarunkowania genetyczne. Kaszaki o podłożu genetycznym nazywane są kaszakami prawdziwymi i pojawiają się one, gdy komórki skóry, które docelowo powinny znaleźć się na jej powierzchni, wnikają w jej głąb; oraz kaszak rzekomy, we wszystkich pozostałych przypadkach, doskonale widoczny z zawartością tłustej substancji o nieprzyjemnym zapachu. Znacznie częściej pojawia się on u dorosłych mężczyzn niż u kobiet, u dzieci praktycznie nie występuje.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://febumed.pl/porady/329-Usuwanie-kaszakow.

Jak wygląda kaszak?

Jest to forma zgrubienia, guzka, który wyczujemy gołą ręką na powierzchni skóry. Ponadto będzie on miał tendencję do przesuwania się na wszystkie możliwe kierunki. Zaczyna się od niewielkich rozmiarów, tj. kilku milimetrów, ale urosnąć może znacznie większy, osiągając wymiary do 3 cm. Kaszaki mogą być twarde lub miękkie i zazwyczaj nie są bolesne. Mają żółte lub białe zabarwienie, a w momencie infekcji pojawia się wokół nich spore zaczerwienienie i guzek zaczyna boleć. W skrajnych przypadkach może nastąpić pomylenie tego typu infekcji z ropniem czy tłuszczakiem. W celu jego odpowiedniego zdiagnozowania należy udać się do specjalisty, który określi nam czy to faktycznie kaszak, a jeśli będzie taka potrzeba, wyśle nas na badanie histopatologiczne.

Leczenie kaszaków

W swojej początkowej fazie rozwoju, niezainfekowany kaszak, może ulec wchłonięciu. Jeśli utrzymamy odpowiednią higienę ciała i stosować będziemy peelingi złuszczające, przyczynić możemy się do jego samoistnego zniknięcia. Z naturalnych metod polecane jest stosowanie układów ze skrzypu polnego, które wysuszą zmianę. Najlepiej przykładać napar wacikiem i czekać do momentu, aż kaszak sam wypłynie. Jeśli jednak to nie nastąpi, a my zaczniemy borykać się z bólem i zaczerwienieniem, należy udać się do specjalisty.

Zostaniemy wysłani na zabieg usunięcia kaszaka. Polega on na nakłuciu zmiany i pozwoleniu na jej swobodne wypłynięcie. Powinno się tego dokonywać przy braku infekcji, a jeśli taka nastąpiła, poczekać na jej zniknięcie. Najważniejsze - nie należy usuwać kaszaków samemu! Amatorskie podejście do tematu przyczynić się może do zainfekowania skóry i powstania nieestetycznych blizn.

Komentarze