Skandynawskie oświetlenie do kuchni - jakie lampy wybrać?

Oświetlenie do kuchniStyl skandynawski zdominował domowe wnętrza - stał się synonimem nowoczesnej funkcjonalności, nie pozbawionej jednak ciekawego charakteru. Dużą rolę w takich przestrzeniach odgrywa przede wszystkim właściwe oświetlenie, zwłaszcza gdy mowa o takich pomieszczeniach jak wygodne kuchnie. Czym wyróżniają się lampy skandynawskie, które montuje się w kuchniach? Gdzie je umieścić i ile źródeł światła wykorzystać? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.

Lampy w kuchni - ile opraw oświetleniowych zamontować?

W większości domowych przestrzeni wykorzystuje się przynajmniej kilka punktów świetlnych, które pełnią mocno zróżnicowane role. Używa się ich choćby jako: oświetlenia głównego, zadaniowego czy dekoracyjnego. Wpływają na bezpieczeństwo wnętrza, jego walory estetyczne i spójność aranżacyjną.

Nie inaczej jest w kuchni. W tym pomieszczeniu niezbędne są oczywiście lampy sufitowe lub wiszące, które pełnią rolę ogólnego oświetlenia, czyli zapewniają warunki do przemieszczania się i wykonywania prostych czynności. Nad blatami roboczymi i wyspą kuchenną trzeba już jednak wykorzystać mocniejsze źródła światła (lampy wiszące, reflektory czy lampy tuby - samodzielne lub na szynoprzewodach), które zapewniają komfort podczas przygotowywania i spożywania posiłków. W końcu pozostaje jeszcze oświetlenie dekoracyjne - najczęściej jest dość dyskretne i ogranicza się oczek wpustowych i taśm LED, które podświetlają meble lub detale architektoniczne.

Idealna oprawa skandynawska - czym się wyróżnia?

Oświetlenie skandynawskie wpisuje się w ogólne założenia całego nurtu. Przede wszystkim tego typu lampy to produkty proste i funkcjonalne, oparte na podstawowych bryłach geometrycznych. Oprawy powstają z naturalnych materiałów. Nikogo nie dziwią drewniane konstrukcje lamp wiszących, ściennych i stojących - często są nawet utrzymane w naturalnym kolorze materiału, z widocznym rysunkiem słojów i wszelkich niedoskonałości. Uzupełnia się je odpowiednimi osłonami. Bywają wykonane z mlecznobiałego szkła lub tkaniny - abażury znów bowiem cieszą się wielką popularnością.

O czym pamiętać, gdy dobiera się produkty do oświetlenia kuchni skandynawskiej? Wszystkie lampy powinny być oczywiście spójne wizualnie pod względem formy i kolorystyki. Mają też wpisywać się w całościową aranżację. Warto stawiać na modele trwałe, z prostych do utrzymania w czystości materiałów - w końcu w miejscu przyrządzania posiłków trzeba zadbać o odpowiednie warunki.

Co warto wiedzieć o źródłach światła - jakie warianty wybrać?

Równie ważną kwestią przy dobieraniu opraw oświetleniowych są źródła światła. Nurt skandynawski stawia bowiem na funkcjonalność i mądre oszczędności. Dlatego wiele opraw oświetleniowych, do znalezienia również na LightPlus, współpracuje z nowoczesnymi produktami LED (wymiennymi lub zintegrowanymi). Pozwala to uzyskać optymalne warunki, a przy tym ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Rozwiązania ledowe występują w szerokim wachlarzu wariantów, co ułatwia stworzenie optymalnych warunków świetlnych. Da się znaleźć produkty emitujące światło o natężeniu około 100 luksów - idealne do oświetlenia ogólnego. Można także wybrać takie do 500-600 luksów, które montuje się w oświetleniu nad blatem do pracy. Subtelne i delikatne opcje przydają się natomiast do nastrojowego oświetlenia dekoracyjnego. Oprócz natężenia warto zadbać o właściwą temperaturę barwową. Przy lampach do pracy najlepiej sprawdza się oświetlenie neutralne lub o nieco chłodniejszej tonacji. W przypadku punktów świetlnych, które mają przede wszystkim budować przytulność wnętrza i zdobić, przydatniejsze może się okazać światło ciepło białe.

Nowoczesne produkty LED zapewniają także inną cenną funkcjonalność. Wiele z nich pozwala na zdalne sterowanie warunkami oświetleniowymi zdalnie, choćby za pośrednictwem pilota, aplikacji czy komend głosowych nawet w ramach systemów typu Smart House.

Jak stworzyć idealne oświetlenie kuchni - podsumowanie

Dobre oświetlenie skandynawskie, choć nieco surowe, odznacza się wysoką funkcjonalnością i ciekawymi walorami estetycznymi. Pomaga stworzyć wygodną kuchnię, w której aż chce się przebywać przez dłuższy czas. Trudno się zatem dziwić, że takie rozwiązanie pokochało tak wiele osób na całym świecie.

Komentarze