Związek na odległość - czy ma sens? Jak przetrwać w związku na odległość?

Związek na odległośćByć razem to znaczy dzielić razem życie, radości i smutki, wspierać się i szanować. Nikt jednak nie powiedział, że trzeba razem mieszkać, a nawet zamieszkiwać blisko siebie. Wiele osób świadomie decyduje się na bycie w związku na odległość: mieszka, pracuje, uczy się daleko od ukochanej osoby, czasami w innym mieście, a czasami nawet w innym kraju czy na innym kontynencie. Choć zakochanych dzieli odległość: łączy ich uczucie. Dlaczego decydujemy się na bycie w związku na odległość, jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie?

Czym są związki na odległość?

Związek na odległość to zachowywanie relacji uczuciowej z drugą osobą mimo dzielącej zakochanych odległości. Nie na znaczenia tutaj odległość, ale to, że dwie osoby są razem, mogą nawet być w związku formalnym, posiadać dzieci, wspólny dom i finanse, ale jedna z nich zamieszkuje wtedy poza wspólnym gospodarstwem domowym. Związek na odległość może być rozwiązaniem czasowym, np. związany z wyjazdem służbowym czy studiowaniem w innym mieście. Można jednak pozostawać w takiej relacji wiele lat, np. gdy jedna z osób pracuje za granicą.

Czy związek na odległość ma sens?

Bycie w związku na odległość wymaga od partnerów nie mniej zaangażowania niż w przypadku relacji w tradycyjnej formie. Zakochani powinni się kochać, szanować, a przede wszystkim ufać sobie, ponieważ będą spędzać razem o wiele mniej czasu niż w związku w tradycyjnej formie. Taka forma relacji wymaga również niemało samozaparcia i inwencji, co pozwoli na utrzymanie związku mimo dzielącej zakochanych odległości.

Czy związek na odległość ma sens?

Związek na odległość: czy to rozwiązanie dla mnie?

Chcesz wiedzieć, czy relacja na odległość to coś dla Ciebie? Odpowiedz na poniższe pytania i przekonaj się, czy Twój związek miałby szansę przetrwać w tej formie.

  1. Mam zaufanie do ukochanej osoby i wierzę, że jest wobec mnie szczera.
  2. Uwielbiamy spędzać czas razem ale i osobno: każdy z nas ma swoje pasje i grupę znajomych.
  3. Kłócimy się rzadko i potrafimy radzić sobie z kwestiami spornymi.
  4. Czasami spędzamy kilka dni osobno, np. gdy jadę do przyjaciółki czy rodziców.
  5. Dobrze znosimy rozłąkę i tęsknimy za sobą, co wzmacnia nasze uczucie.
  6. Mamy wiele wspólnych tematów i zawsze jest o czym rozmawiać.
  7. Uważam, że nasze uczucie jest silne i zniesie bardzo wiele.
  8. Wiele razem przeszliśmy i radziliśmy sobie z różnymi przeciwnościami.
  9. Uważam, że w związku jest miejsce na elastyczność i trzeba iść na kompromis.
  10. Nie przeraża mnie perspektywa związku na odległość.

Większość odpowiedzi twierdzących? Okazuje się, że tworzycie zgraną i kochająca się parę, która wiele przeszła i na wiele jest gotowa. Bardzo możliwe, że Wasza relacja przetrwałaby w formie związku na odległość: już teraz dajecie sobie wiele wolności ale i wiele Was łączy, rozumiecie, że czasami miłość wymaga poświeceń i zmian.

Zalety i wady związku na odległość

Miałaś/eś okazję przekonać się, jak ustosunkowujesz się do związku na odległość, a jakie dobre i złe strony ma takie rozwiązanie?

Zalety związku na odległość

Do zalet związków na odległość zaliczyć można:

  • dużą dozę swobody dla każdego z partnerów, co przeciwdziała rutynie i przytłoczeniu sobą nawzajem;
  • o wiele mniejszą ilość sytuacji spornych, partnerzy pozostający w związkach na odległość mają o wiele mniej okazji do kłótni;
  • fakt, że rozłąka może paradoksalnie zbliżyć do siebie partnerów, bardziej za sobą tęsknią i z radością widzą się po czasie rozłąki;
  • to, że w wielu związkach na odległość poprawia się sytuacja materialna rodziny, ponieważ takie rozwiązanie zwykle podyktowane jest względami finansowymi: jedna osoba wyjeżdża do pracy;
  • to, że w wielu takich związkach partnerzy dopiero po rozłące doceniają, jak wiele ich łączy;
  • to, że partnerzy mają czas dla siebie, nie są od siebie uzależnieni, wolne chwile można wykorzystywać na pracę zawodową oraz samorozwój.

Wady związku na odległość

Z kolei do wad związków na odległość zaliczyć można to, że:

  • wspominana wyżej nadmierna czasami swoboda może powodować, że partnerzy przestają czuć, że są w związku, a to prowadzić może do osłabienia więzi, a nawet zdrady;
  • partnerom zaczyna doskwierać samotność, nie czują bliskości i wsparcia partnera, borykają się w wieloma problemami w pojedynkę;
  • osoby w związkach na odległość czują się mniej stabilnie, nie mają pewności, co do przyszłości swojej relacji, o wiele łatwiej im to zaakceptować, gdy są w związku formalnym i mają dzieci;
  • gdy w związku pojawiają się dzieci, brakuje im drugiego rodzica i odwrotnie: rodzic bierze o wiele mniejszy udział w wychowaniu pociech;
  • partnerów omija wiele wspólnych chwil, czas spędzają samotnie lub z rodziną i przyjaciółmi, z czasem może to osłabić więzi między partnerami.

Jak przetrwać w związku na odległość?

Czy bycie w związku na odległość jest łatwe? Nie zawsze. W naszą codzienność wkrada się tęsknota, problemy z utrzymaniem zaufania wobec partnera, znudzenie życiem w pojedynkę mimo pozostawania w związku. Jak przetrwać w takiej relacji? Poniżej kilka porad dla każdego, kto boryka się z wątpliwościami.

Jak przetrwać związek na odległość?

  • Starajcie się rekompensować sobie odległość, jaka Was dzieli: rozmawiajcie przez telefon, Skype, piszcie SMS-y, wiadomości online, możecie także pisać listy, to piękna, tradycyjna i zapomniana dziś forma komunikacji, za jakiś czas takie listy mogą być romantyczną pamiątką Waszej rozłąki.
  • Gdy się widzicie: spędzajcie czas razem tak, jak lubicie najbardziej, celebrujcie ten czas i nie myślcie o ponownym rozstaniu, twórzcie piękne wspomnienia, które pomogą Wam je przetrwać.
  • Nie rozstawajcie się pokłóceni, zadbajcie o to, aby pożegnać się czule, wyznać sobie miłość.
  • Nie dawajcie sobie powodów do zazdrości, na odległość takie niewinne żarty mogą przybrać formę dramatu.
  • Rozmawiajcie o wszystkim, co Was boli, o Waszych wątpliwościach, np. problemach z zaufaniem ale i samotnością. W przypadku takich rozmów zrezygnujcie z SMS-ów na rzecz spotkania czy rozmowy z kamerką: to istotne sprawy dla każdego związku, które wymagają specjalnej oprawy.
  • Róbcie sobie w czasie rozłąki drobne niespodzianki: napisz do ukochanego miłego SMS-a z samego rana, wyślij mu prezent, zabawnego maila. Gdy się spotykacie również starajcie się siebie zaskakiwać: zrób pyszną kolację, załatw bilety na koncert, niech ten czas będzie wyjątkowy.

Kiedy zakończyć związek na odległość?

Nie każdy związek na odległość jest skazany na niepowodzenie. Czasami jednak nie ma innego wyjścia jak zakończyć taką relację. Kiedy to zrobić? Na pewno wtedy, gdy:

  • Druga osoba nie czuje potrzeby podtrzymywania relacji, rzadko rozmawiacie, czujesz się, jakbyś była/był singielką/singlem.
  • Druga strona wyraźnie nadużywa Twojego zaufania, masz dowody na to, że nie chce być lub nie jest Ci wierna.
  • Planujesz zakończyć związek na odległość i żyć razem, ale drugiej stronie wyraźnie takie rozwiązanie odpowiada, tłumaczy się większą wolnością i swobodą.

Nie da się ukryć, że na dłuższą metę związek na odległość nie ma sensu, budowanie wspólnej przyszłości wymaga zaangażowania i bliskości obojga partnerów, o wiele lepiej i łatwiej robić to, gdy zamieszkuje się pod jednym dachem.