Zalety i wady mediów społecznościowych

Zalety i wady mediów społecznościowychW dzisiejszym świecie coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie bez mediów społecznościowych. Nie na darmo mówi się, że "nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz". W tym powiedzeniu jest sporo prawdy, ale pomimo całej palety zalet korzystania z nich, trzeba zdawać sobie sprawę również z zagrożeń. Dowiedz się, jakie są zalety i wady korzystania z mediów społecznościowych.

Jakie są zalety i wady mediów społecznościowych?

Poniżej znajdują się zalety i wady korzystania z portali internetowych, które warto poznać.

Media społecznościowe są szansą na podtrzymywanie kontaktu z bliskimi
Internet to doskonałe narzędzie, dzięki któremu możemy rozmawiać z bliskimi. Nie ma co ukrywać, że media społecznościowe pomagają w utrzymywaniu relacji nie tylko z najbliższymi, ale również z tymi, którzy mieszkają od nas dalej. Po co dzwonić i wydawać pieniądze, skoro można napisać wiadomość? Wtedy rozmowa jest zupełnie na innym poziomie, można wysyłać sobie zdjęcia, obrazki czy też dzielić się innymi wartościowymi treściami. Więzi rodzinne mają to do siebie, że czasem są one zerwane wskutek wyjazdów (np.: za granicę). Jeszcze wiele lat temu trzeba było komunikować się za pośrednictwem telefonu, jednak takie rozmowy nie należały do najtańszych. Dziś media społecznościowe stały się miejscem, dzięki któremu za darmo można porozmawiać z członkiem rodziny, który jest oddalony od nas nie o kilka kilometrów, ale o setki. To prawdziwa rewolucja, która pozwala zaoszczędzić czas, chociaż nic nie zastąpi kontaktu fizycznego.

Media społecznościowe to pochłaniacz czasu
Nowoczesne media społecznościowe mają za celu zorganizowanie nam życia w przestrzeni wirtualnej. Nie ograniczają się tylko i wyłącznie do podtrzymywania kontaktu z drugim człowiekiem, ale również przeglądanie wiadomości, oglądania filmików czy też wysyłanie sobie plików. Jako, że czasami pogoda na zewnątrz nie sprzyja, to szukamy pożytecznego zajęcia, które zastąpi kontakt z drugim człowiekiem. Uruchomienie danej strony nie kosztuje nas nic, więc jest to łatwo dostępne zajęcie. Niestety, często nie dostrzegamy zagrożenia, które nadchodzi w postaci uzależnienia. Niektórym zdaje się, że wejście na daną platformę i spędzanie dużej ilości czasu jest czymś niewinnym. Niestety, to tak nie działa. Właśnie od takiego podejścia zaczynają się uzależnienia, a zbyt długie przesiadywanie jest jak najbardziej nałogiem i wadą. Może ona w znaczący sposób wpłynąć na pomieszanie światów rzeczywistych i wirtualnych. Media społecznościowe są bardzo potrzebne, ale jeszcze bardziej potrzebny jest umiar w korzystaniu z nich.

Social media to szansa na poznanie drugiej połówki
Obecny świat znacząco zatarł granicę pomiędzy ludźmi. Nie chcemy teraz oceniać i wartościować czy jest to dobre, czy też nie, natomiast jest to obiektywny fakt. Kiedyś był większy dystans pomiędzy ludźmi, natomiast samo uczestniczenie w mediach społecznościowych jest czynnikiem scalającym ludzi. Budowanie związku z osobą poznaną w taki sposób z pewnością jest sporą niewiadomą, natomiast są pary, które właśnie poznały się w taki sposób. Zdarzają się sytuacje, w których to właśnie dzięki social mediom można odbudować relacje, które kiedyś zostały mocno naruszone. Są to co prawda historie jednostkowe, które nie zdarzają się na co dzień, jednak jest to jak najbardziej możliwe. Skomplikowane rozstanie czy też zerwany kontakt - można go odbudować.

Media społecznościowe niejako pomagają w budowaniu pewności siebie
Wspominaliśmy wyżej o zacieraniu dystansu i trzeba powiedzieć, że jest znacznie łatwiejsze napisanie do kogoś "cześć" i poprowadzenie rozmowy, aniżeli zagadanie do kogoś na ulicy. Może się okazać, że wiesz, że ktoś jest Tobą zainteresowany, ale boi się tobie tego powiedzieć wprost. Właśnie dlatego idealnym rozwiązaniem jest posiadanie konta w mediach społecznościowych, by przynajmniej dać sobie szansę, aczkolwiek samo jego posiadanie nie może być głównym motywatorem poznania drugiej połówki.

Internet pozwala na prowadzenie równoległego życia
Jako, że poprzez social media łatwo kogoś poznać, to - niestety - pomimo całej palety zalet przy poznawaniu drugiego człowieka, jest też to miejsce, w którym można dopuścić się zdrady. Często zaczyna się to od niewinnego flirtu, a może przerodzić się w coś poważniejszego. Już niejeden związek rozpadł się w taki sposób, więc nie można bagatelizować takiego zagrożenia. Nierzadko można usłyszeć o osobach, które właśnie w taki sposób prowadziły "drugie życie", w którym byli zupełnie kimś innym niż w rzeczywistości. Portale społecznościowe dają pewną barierę ochronną, której nie ma w przypadku fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem i można w niej wykreować swoją postać na kogoś, kim się nie jest. Nie będziemy wspominać, że na tym cierpią najbardziej bliscy...

Portale społecznościowe to też szansa na promocję firmy
Jesteś przedsiębiorcą pełnym innowacyjnych pomysłów, a nie chcesz angażować profesjonalnego zespołu, który miałby zająć się promocją twojej firmy? Jak najbardziej warto wykorzystać Internet w postaci swoich profili, by zachęcić klienta do zakupu danego produktu, a przynajmniej do ich obserwowania. Obecnie coraz częściej robimy zakupy w sieci, więc nic dziwnego, że taka dobra reklama przynosi realne pieniądze, które można zarobić za odrobinę zaangażowania. Dużym plusem jest jej bezpośredniość i niskie koszty, ponieważ nie trzeba tworzyć materiału w postaci banerów, ulotek czy też innych gadżetów. Współcześnie bardzo trudno o konkurencję z wielkimi firmami mającymi ogromne budżety na reklamę, jednak od czegoś trzeba zacząć, a internetowa społeczność zawsze doceni kreatywne pomysły.

Media społecznościowe miejscem dla złych ludzi
Z każdym nowym wynalazkiem jest tak, że można docenić jego zalety, ale nie można zapominać o wadach. W mediach społecznościowych można wykreować swój wizerunek, o czym wyżej wspomnieliśmy, jednak wiąże się to ze sporymi zagrożeniami. Złodzieje szukają coraz to nowych form okradania ludzi, więc trzeba mieć się na baczności nawet w Internecie. Nie mówimy tutaj tylko i wyłącznie o klikaniu w linki instalujące wirusy czy pustoszące nasze konta bankowe, ale o innym aspekcie kradzieży. Zdarza się nam bardzo często jechać na wakacje. Nie ma w tym nic złego, to bardzo przyjemny czas odpoczynku, na który każdy z nas zasługuje. Bawimy się i zazwyczaj dokumentujemy przebieg wakacji za pomocą zdjęć czy kręcenia filmików. Jako, że czasami próżność ludzka każe pochwalić się tym, co się dzieje na wakacjach, aby ktoś to docenił, to zamieszczamy te materiały na profilach społecznościowych. Jest to korzystną informacją dla przestępców, którzy widzą, że nie ma nas w domu i bezkarnie mogą pozbawić nas cennych rzeczy. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli na zabezpieczenie własnego mienia, będzie po prostu nie wrzucanie zdjęć z wakacji, albo już zrobienie tego, gdy wróci się do domu. Złodzieje też mają Internet, a nawet jedno zdjęcie może sprawić, że gdy wrócisz z wakacji, to zobaczysz puste mieszkanie.

Przy korzystaniu z mediów społecznościowych wielu osobom brakuje zdrowego rozsądku. Trzeba pamiętać, że każdy z nas musi panować nad swoim życiem i rzeczywistość wirtualna nigdy nie może być tożsama z życiem realnym. Jako dodatek do życia - jak najbardziej, natomiast wystarczy jeden drobny krok, aby przyjemność posiadania konta zmieniła się w uzależnienie.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze