Sapioseksualny, czyli jaki? Sapioseksualista i jego preferencje

SapioseksualizmSapioseksualizm to rodzaj seksualnej preferencji, to uważanie za najbardziej atrakcyjnych ludzi inteligentnych, bystrych. Dla sapioseksualisty wygląd, wykształcenie ani zamożność partnera nie mają znaczenia. Najważniejsze jest to, co ma on w głowie.

Sapioseksualizm - co to takiego i skąd się bierze?

Jak wspomniano we wstępie: sapioseksualizm najprościej opisać można jako pociąg do inteligencji. Osoby sapioseksualne podnieca inteligentny partner, który niekoniecznie jest atrakcyjny fizycznie. Czy to szansa dla wszystkich zakompleksionych intelektualistów na znalezienie prawdziwej miłości? Niewykluczone, sapioseksualnych osób przybywa, warto więc szukać wielbicieli "pięknych umysłów".

Skąd zaś biorą się osoby sapioseksualne? Czy to także inteligentni brzydale? A może są wśród nich ludzie zmęczeni kultem piękna zewnętrznego i poszukujący dla odmiany pięknych wnętrz? Trochę prawdy jest w pierwszym i drugim stwierdzeniu.

Sapioseksualizm to w wielu przypadkach wręcz bunt przeciwko kreowanym przez media kanonom piękna. Wiele osób zmęczonych jest stawianiem tylko na atrakcyjny wygląd mogą być rozczarowani po randce z piękną kobietą czy przystojnym mężczyzną, z którymi nie ma o czym rozmawiać.

Marzy im się dyskusja z kimś:

 • inteligentnym,
 • bystrym,
 • rezolutnym,
 • oczytanym.

Poza tym, jeśli ktoś jest inteligentny, a nie należy do osób atrakcyjnych fizycznie, partnera będzie szukał w tej samej grupie ludzi.

Dlaczego wolimy inteligentnych?

Dlaczego coraz częściej wybieramy inteligentnych, a niekoniecznie atrakcyjnych fizycznie parterów? Dla wielu z nas osoby inteligentne jawią się jako ciekawsze. Posiadają też wiele innych cech, których poszukujemy u życiowego partnera. Są zazwyczaj bardziej wrażliwi, empatyczni ale i zaradni życiowo, kreatywni oraz odpowiedzialni. Dlaczego jeszcze przybywa osób sapioseksualnych? Odpowiedź jest prosta: panuje moda na intelekt. Bycie w związku z osobą inteligentną jest modne, to dobrze pokazać się znajomym w towarzystwie oczytanego partnera, z którym można porozmawiać na wiele tematów. Co ciekawe, powstaje wiele portali randkowych, na których poszukują drugiej miłości właśnie osoby sapioseksualne. Poszukują oczywiście osób inteligentnych i nie omieszkają umieścić tej informacji na swoim profilu.

Sapioseksualnie inteligentny, czyli jaki?

Wiemy już, że osobę sapioseksualną podnieca intelekt, spotkanie z osobą inteligentną, ale niekoniecznie atrakcyjną fizycznie, niczym genialny doktor House z serialu, który nie grzeszył urodą. Co jednak znaczy, że ktoś jest inteligentny?

Jakich ludzi szukają osoby sapioseksualne?

Powyżej przytoczonych zostało wiele cech osób inteligentnych, ale wato wspomnieć, że dla niektórych ludzi inteligencja idzie w parze z posiadanym poziomem wykształcenia. Nie jest to poprawne myślenie. Inteligencja jest zespołem cech, które pozwalają nam na radzenie sobie w sytuacjach, które przynosi nam życie. To inaczej  - wspomniana wyżej - zaradność, kreatywność ale i umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz działania w trudnych warunkach. Takich umiejętności oczywiście można się nauczyć, można pracować nad swoją inteligencją, ale nie powinniśmy utożsamiać tego pojęcia z posiadaniem wysokiego wykształcenia, co stygmatyzuje osoby gorzej wykształcone, a nierzadko: nie mniej inteligentne. Osoby sapioseksualne powinny więc poszukać swoich partnerów w sposób bardziej elastyczny, otworzyć się na wszystkich, każdemu dać szansę.

Czy jesteś sapioseksualistą?

Chcesz wiedzieć, czy i Ciebie bardziej "kręci" intelekt? Odpowiedz na poniższe pytania i przekonaj się, czy możesz się zaliczyć do grona osób sapioseksualnych.

 1. Mam za sobą randkę z osobą atrakcyjną fizycznie, ale mało bystrą i bardzo źle wspominam to spotkanie.
 2. Lubię słuchać ludzi inteligentnych, oczytanych, mądrych, którzy mają wiele do powiedzenia.
 3. Wygląd u partnera jest dla mnie ważny, ale nie najważniejszy.
 4. Mój życiowy partner powinien mieć dobry charakter oraz być osobą zaradną i odpowiedzialną: te cechy są dla mnie istotniejsze niż atrakcyjność fizyczna.
 5. Dopuszczam możliwość związku z inteligentnym brzydalem/inteligentną brzydulą.
 6. Uważam, że prawdziwa miłość nie opiera się na zauroczeniu fizycznym, ale na szczerej rozmowie i szacunku do siebie nawzajem.
 7. Mam za sobą związek z osobą, której poziom intelektu mnie rozczarował.

Co najmniej 3 odpowiedzi na "tak"? - wszystko wskazuje na to, że możesz być osobą sapioseksualną i u partnera możesz zwracać uwagę przede wszystkim na inteligencję.

Sapioseksualizm - konieczność czy moda?

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla wielu osób myślenie sapioseksualne to konieczność, nie wyobrażają sobie bowiem związku z kimś mało inteligentnym, nie chcą atrakcyjnych ale mądrych i odpowiedzialnych partnerów. Dla innych z kolei moda, mają dość kultu piękna i stawiają na inteligencję. Warto wspomnieć, że coraz częściej zachowujemy się jak osoby sapioseksualne: rezygnujemy z partnera jedynie atrakcyjnego na rzecz posiadania przy sobie osoby mądrej, odpowiedzialnej, zaradnej, z którą będziemy mogli porozmawiać o wszystkim.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze