Optymista - cechy, zachowania. Skąd się biorą optymiści?

Optymizm, optymistaOptymista to człowiek pozytywnie nastawiony do świata, czerpiący z życia pełnymi garściami, wiecznie uśmiechnięty, chętny do działania, cieszący się z małych sukcesów, a nawet… porażek!  Dowiedz się, czym jest optymizm, jakie są fakty i mity na ten temat, skąd biorą się optymiści, jakie zachowania są dla nich typowe i jak optymistą zostać?

Skąd biorą się optymiści?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: skąd biorą się optymiści? Dlaczego niektórzy są pozytywnie i radośnie nastawieni do życia, inni twardo stąpają po ziemi realistami, a jeszcze inni mają tendencję do zasmucania się życiem.

W kwestii optymizmu wiele oczywiście zależy od sposobu wychowania. Jeśli rodzice są optymistami, realistami czy pesymistami (lub przynajmniej jeden z nich, ale wykazuje tendencję do dominowania), bardzo możliwe, że dzieci przejmą ich styl funkcjonowania. Opiera się to - według psychologów - o modelowanie, czyli mechanizm uczenia się polegający na tym, że naśladujemy jednostki dla nas znaczące. W tym wypadku są to oczywiście nasi rodzice. Wiele badań wskazuje również na to, że postawa wobec życia może być nawet związana z genami, możemy więc dziedziczyć pewne skłonności do optymizmu czy pesymizmu.

Do wykształcenia się określonej postawy wobec życia niezbędne są również określone cechy charakteru. Czynniki osobowościowe również odgrywają tu bardzo istotną rolę.

  1. Optymistami często są osoby:
    • pewne siebie,
    • o dość wysokiej samoocenie,
    • zorientowane na cel,
    • towarzyskie,
    • ekstrawertywne,
    • aktywne i otwarte w kontaktach z innymi.
  2. Realiści to często ludzie pragmatyczni, twardo stąpający po ziemi, nieco egoistyczni.
  3. Z kolei pesymiści to ludzie lękliwi, mało pewni siebie, zakompleksieni.

Ponadto, na wykształcenie się danej postawy wpływ mogą mieć również poprzednie życiowe doświadczenia. Jeśli ktoś przeżył wiele porażek może utracić wiarę w siebie i to, ze mu się ułoży, co może przyczynić się do wykształcenia postawy pesymistycznej. Z kolei osoba, której wiele rzeczy się udaje, która wierzy w siebie może mieć predyspozycje do bycia życiowym optymistą.

Optymizm

Kim jest optymista? - Typowe zachowania

Jak zachowuje się taka osoba? Jakie zachowania są dla niej typowe, po czym można ją rozpoznać?

Optymista jest osobą, która:

  • jest pozytywnie nastawiona do siebie i innych ludzi, lubi ludzi i przebywanie w towarzystwie innych;
  • akceptuje siebie ze swoimi zaletami i wadami, jest pewna siebie, ma adekwatny poziom samooceny, nie przejmuje się kompleksami lub czyni z nich swoje cechy szczególne, ale pracuje nad sobą, aby być lepszym człowiekiem;
  • uważa, że to, co jej się przytrafia jest dobre i potrzebne, cieszy się tym, co ma, radują ją małe sukcesy;
  • lubi działać, jest aktywna, chętna do podejmowania nowych wyzwań;
  • nie czuje zazdrości i zawiści, nie czuje irytacji czy smutku z powodu sukcesów innych ludzi, potrafi cieszyć się razem z nimi, nie porównuje się do innych, czuje się w dobrze z tym, co ma;
  • nie przejmuje się porażkami, traktuje je jak wyzwania, nie analizuje problemów, ale od razu szuka najlepszych rozwiązań;
  • dobrze pracuje w stresie i pod presją czasu;
  • walczy o swoje, ma swoje zdanie i nie obawia się go bronić;
  • akceptuje innych, jest tolerancyjna.

Jak widać, optymista jest człowiekiem otwartym, chętnym do działania i pozytywnie nastawionym do siebie i innych. To osoba życzliwa, uśmiechnięta i widząca pozytywy we wszystkim, co jej się przydarza.

Czy jestem optymistą? - Test

Chcesz wiedzieć, czy jesteś optymistą? Odpowiedz na pytania i przekonaj się, czy to właśnie Twoja postawa wobec życia.

  • Budzisz się rano, co myślisz?
    1. Przede mną kolejny piękny dzień, pełen wyzwań!
    2. Myślę o tym, co mam do zrobienia i wykonuję to;
    3. Czeka mnie bardzo trudny dzień, chcę, aby się już skończył…
  • Ktoś znajomy odnosi spektakularny sukces, co myślisz?
    1. Cieszę się razem z nim, fajnie, że mu się udało;
    2. Mało mnie to interesuje, to jego sukces;
    3. Zazdroszczę mu, mi nie przytrafia się nic dobrego…
  • Jak określasz swój styl życia?
    1. Żyję aktywnie, lubię, gdy dużo się wokół mnie dzieje;
    2. Żyję tak, jak każdy: praca, dom, czasem chwila dla siebie;
    3. Moje życie jest dość monotonne i nudne.
  • Co myślisz o swojej przyszłości?
    1. Staram się ją postrzegać pozytywnie, zastanawiam się, czy uda mi się spełnić moje marzenia;
    2. Myślę o niej i trochę się jej obawiam;
    3. Myślę, że będzie ciężko, boję się tego, że sobie z czymś nie poradzę.
  • Tracisz pracę, co dalej?
    1. Jak to co? Szukam nowej, lepszej albo spełniam marzenia o własnej działalności;
    2. Wiem, że muszę znaleźć nową i zabieram się za szykanie;
    3. Jestem przerażona/y, nie wiem, co dalej robić, na pewno zanim znajdę coś nowego, będę się zapożyczać u bliskich…
  • Co myślisz o sobie?
    1. Jestem osobą wartościową, mam wiele zalet i kilka wad, nad którymi pracuje;
    2. Lubię siebie, mam zalety, które cenę i wady, których nie lubię;
    3. Niezbyt siebie lubię, czasami mam wrażenie, że z niczym sobie nie radzę…
  • Jak radzisz sobie ze stresem?
    1. Motywuje mnie do działania;
    2. Czasami gorzej mi się pracuje w stresie, ale myślę o celu;
    3. W stresie działam bardzo chaotycznie, jestem zdezorientowana/y.

Jakie odpowiedzi zaznaczałaś/eś najczęściej?

  • Jeśli były to odpowiedzi pierwsze - wiele wskazuje na to, że jesteś optymistą. Podchodzisz do życia pozytywnie, lubisz działać, cieszyć się z małych rzeczy;
  • Jeśli przeważały odpowiedzi drugie - najprawdopodobniej jesteś realista, twardo stąpasz po ziemi i wiesz, czego chcesz;
  • Jeśli najczęściej wybierane odpowiedzi to te, z numerem 3. - jesteś pesymistą, zwykle widzisz te ciemniejsze strony życia, z trudem przychodzi Ci cieszenie się z sukcesów.

Optymista - fakty i mity

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej na ten tytułowy temat? Poniżej kilka faktów, które są prawdziwe oraz najczęściej pojawiające się mity na jego temat. Z pewnością te informacje okażą się interesujące.

Optymistka

Optymiści są zdrowsi i żyją dłużej - FAKT
Badania wskazują, że optymistyczne podejście do życia może wydłużyć nasze życie i uchronić nas przed wieloma schorzeniami, w tym chorobami układu krążenia czy schorzeniami psychicznymi. Wszystko za sprawą dużej ilości serotoniny, która wydziela się w mózgach tytułowych osób. Mniej jest za to kortyzolu, czyli hormonu stresu - optymista bowiem stres traktuje jako motor do działania, porażki przekuwa w sukces i zawsze wierzy w to, że będzie lepiej. Samą taką postawą nie da się oczywiście zapobiegać wszystkim chorobom, warto dodatkowo pomyśleć o ruchu, zdrowej diecie i profilaktyce wielu schorzeń.

Optymista nie zachoruje na depresję - MIT
Niestety, nie można potwierdzić, że brak pesymistycznego myślenia uratuje nas przed zachorowaniem na depresję czy inne schorzenia, przypisywane zwykle pesymistom. Warto jednak przyjmować w wielu sytuacjach postawę optymistyczną, która z pewnością pozwoli nam o wiele lepiej radzić sobie z wymaganiami dnia codziennego.

Optymiści są nadto beztroscy - MIT
Owszem, optymizm może spowodować, że osoba może być beztroska i radosna, ale także dotyczy również człowieka rozsądnego i odpowiedzialnego. Optymista to także dobry "materiał" na życiowego partnera, mimo swojego pozytywnego nastawienia do życia potrafi być człowiekiem poważnym i zdolnym do podejmowania świadomych i ważnych decyzji.

Optymiści są bardziej szczęśliwi - FAKT
Owszem, zazwyczaj poziom jakości życia takich osób jest większy niż w przypadku realistów czy pesymistów. Takie osoby cieszą się każdym dniem, raduje ich nawet mały sukces, a porażki traktują jak wyzwania, nie rozpatrują ich w kategorii niepowodzeń. Stres również ich mobilizuje, mało więc w ich życiu jest negatywnych emocji, co przekłada się pozytywnie na ogólne poczucie jakości życia.

Optymiści bywają denerwujący dla innych - MIT
Wiele osób uważa, że optymiści są denerwujący, że ich wieczny uśmiech może być dla innych drażniący. Może tak być, ale niekoniecznie - zwykle tytułowe osoby uważane są za osoby ciekawe, intrygujące, życzliwe, radosne i pełne energii. Dla innych bywają inspiracją, wzorem do naśladowania.

Optymista może przeżywać więcej porażek niż pesymista - FAKT
Nie jest powiedziane, że takie osoby nie ponoszą porażek - co ciekawe, mogą ich doświadczać o wiele więcej niż realiści i pesymiści. Bywają beztroscy, nie przejmują się ostrzeżeniami, dlatego mogą przeżywać wiele niepowodzeń, którymi oczywiście się nie zrażają.

Jak być optymistą? Porady dla każdego z nas

Martin Seligman, znany psycholog i twórca psychologii pozytywnej uważał, że optymizmu można się nauczyć. Czy rzeczywiście? Jeśli uważasz, że ten pogląd, który polega na ciągłym dostrzeganiu pozytywnych stron, jest dobry i chcesz przejąć tą filozofię życiową, zastosuj się do podanych porad, z pewnością spojrzysz na świat nieco inaczej i… bardziej pozytywnie.

1. Zaakceptuj siebie
Kluczem do pozytywnego postrzegania świata jest zaakceptowanie go, zaczynając oczywiście od siebie… Każdy z nas jest wyjątkową całością, składającą się z zalet i wad. O ile te pierwsze o wiele łatwiej nam przyjąć, o tyle z tymi drugimi bywa już gorzej… kto bowiem jest w stanie polubić swoje wady, cieszyć się nimi… Tytułowa osoba patrzy na to jednak nieco inaczej. Dla niej wady stanowią motywację działania, to niejako pretekst do pracy nad sobą. Spójrz na to podobnie - niech każdy dzień będzie okazją do pokonania jakiejś trudności, przekucia niepowodzenia w sukces, zwalczenia jakiejś negatywnej cechy.

2. Oddychaj głęboko
Gdy pojawią się trudności: nie nakręcaj się. Oddychaj głęboko, dotleń mózg, który wyzbędzie się pesymistycznych myśli na rzecz tych lepszych - lepszych rozwiązań i trzeźwego myślenia. Nie nastawiaj się negatywnie, pozwól sobie na kreatywność, daj odrobinę swobody, a na pewno wymyślisz najlepsze rozwiązanie.

3. Myśl pozytywnie
Co by się nie działo… myśl pozytywnie! Choć czasem to trudne, staraj się dostrzegać pozytywów we wszystkim, co się przydarza w Twoim życiu. Rozstanie z partnerem/ką? Być może nie była to osoba, z którą miałaś/eś być do końca życia. Utrata pracy? Może to czas na otwarcie własnej firmy?

4. Nie analizuj problemów, działaj!
Wielu z nas ma tendencję do analizowania tego, co dzieje się w naszym życiu, analizowania i wyolbrzymiania problemów… nie rób tego. Nie zadręczaj się myślami, nie rozpamiętuj. Skoncentruj się na tym, aby znaleźć rozwiązanie problemu.

5. Działaj na rzecz jutra już dzisiaj
Co masz zrobić jutro zrób dzisiaj… Dlaczego? Dlatego, że już dziś pracujesz na lepsze jutro. Działaj więc i myśl o tym, dlaczego to robisz. Działaj spontanicznie, ale i przemyślanie, nie obawiaj się próbować tego, co nowe. Nawet, jeśli nic tego nie wyjdzie, zyskasz nowe, cenne doświadczenie, które może zaprocentować w przyszłości.

6. Ciesz się z drobnostek i doceniaj to, co masz
Optymiści potrafią cieszyć się z tego, co mają i radować się nawet z niewielkich sukcesów. Doceniaj je i ciesz się z tego, co niesie życie. To właśnie takie małe rzeczy składają się na poczucie życiowego szczęścia.

7. Wyzbywaj się negatywnych emocji
Złość, zazdrość, lęk… zapewne te emocje pojawiają się w Twoim życiu, wpływając na nie bardziej, niż Ci się wydaje. Postaraj się kontrolować ich pojawienie się i pozbywać się ich, aby nie potęgowały pesymistycznych myśli. Znajdź sposoby na złość (np. rozmowa z kimś bliskim, medytacja) i oswajanie lęku, wyzbywaj się zazdrości i zawiści. Ciesz się z innymi ludźmi z ich sukcesów, pamiętaj, ze jutro oni mogą cieszyć się z Twoich!

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.