Mało popularne dyscypliny sportowe dla kobiet. Na co można się zdecydować?

Wiosło z deskąDyscypliny sportowe dzielą się na wiele kategorii. Poszczególne grupy wyróżniają się innymi cechami charakterystycznymi, na przykład użyciem specjalistycznego sprzętu (piłki, wiosła, rakiety), miejscem trenowania (hala sportowa, boisko na świeżym powietrzu, zbiornik wodny) czy podziałem na zespoły lub ćwiczeniami w pojedynkę. Jednak można wyszczególnić też sporty zdominowane przez mężczyzn. Na jaką dyscyplinę można się zdecydować, poszukując nietypowej formy ruchu dla kobiet?

Sporty wodne - bardziej ekstremalne czy relaksujące?

Przyjęło się, że ekstremalne sporty chętniej wybierane są przez mężczyzn. Jednak, jeśli zależy Ci na zastrzyku adrenaliny, śmiało możesz wypróbować przynajmniej jedną z dyscyplin wodnych. Do wyboru masz choćby windsurfing lub kitesurfing. W obu przypadkach cała zabawa polega na wykorzystaniu siły wiatru do sterowania deską po wodzie. Często można spotkać się z dosyć trudnymi warunkami pogodowymi, które należy przezwyciężyć i zachować równowagę. Wiele emocji zapewnia też wakeboarding lub nurkowanie na dużych głębokościach. Jednak na tym nie kończy się wybór. Ciekawą formą spędzania czasu, niekoniecznie indywidualnie, ale też w towarzystwie bliskich osób, jest rafting. Spływ pontonem po rwącej rzece gwarantuje dodatkowo podziwianie krajobrazu.

W każdym przypadku opanowanie techniki wpłynie na jeszcze lepsze przeżycia z uprawiania wybranego sportu. Jeśli lubisz wyzwania, a w wodzie czujesz się prawie jak w domu, postaw na ekstremalną dyscyplinę. A chwilę relaksu po wymagającym treningu może zapewnić Stand Up Paddle. Taka forma ruchu od jakiegoś czasu zyskuje na popularności, a potrzeba jedynie odpowiedniego sprzętu. W taki zestaw wchodzi kluczowa deska oraz różnego rodzaju wiosła do desek sup, które mogą składać się z kilku części.

Wspinaczka ściankowa - co warto wiedzieć?

Pomimo swojej intensywności, dla kobiet początkujących w sportowym świecie dobrym rozwiązaniem może być też wspinaczka ściankowa. W pokonywaniu łatwiejszych lub trudniejszych tras potrzebna będzie szczególnie siła ramion, przy czym nie mniej ważna jest praca nóg. Chcąc rozwijać poziom zaawansowania, warto zdecydować się na sekcje wspinaczkowe. Zajęcia prowadzone przez specjalistów mogą nauczyć Cię o wiele więcej niż w przypadku szlifowania techniki na własną rękę. Rozwinięte umiejętności można później przetestować w warunkach na zewnątrz, czyli przy wspinaczce górskiej. Jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na szereg zasad bezpieczeństwa i rozsądnie dopasować trasę na początku przygody.

Dyscypliny kontaktowe - dla kogo się sprawdzą?

Dyscypliny sportowe dla kobiet nie muszą kojarzyć się wyłącznie z pilatesem, jogą czy nordic walkingiem. Szeroki przekrój sportów walki umożliwia spróbowanie swoich sił również w bardziej wymagających warunkach. Należy najpierw zwrócić uwagę na dotychczasową kondycję i sprawność, przeciwwskazania zdrowotne i preferencje, a następnie wybrać jedną z dziedzin. Może to być na przykład karate skupione przede wszystkim na technice, dynamiczny kickboxing czy MMA łączące w sobie elementy różnych stylów walki. Inne propozycje z tego świata są nie mniej interesujące.

Komentarze