Kremy do twarzy rodzaje i przeznaczenie

Krem do twarzyKupując, krem do pielęgnacji twarzy należy, wziąć pod uwagę, że nie zawsze cena kosmetyku jest adekwatna do jakości i składników w nim zawartych. Wybierając krem z konkretnym składnikiem powinnyśmy uważnie sprawdzać jego skład - jeżeli składnik, który nas interesuje, będzie, na końcu listy to oznacza, że krem zawiera jego śladowe ilości. Wybierając krem powinniśmy kierować się potrzebami naszej skóry - nawet najdroższy i najlepszy krem nieodpowiednio dobrany do naszej cery może, zaszkodzić naszej skórze powodując, jej przesuszenie, podrażnienie lub zapchanie i wysyp.

Szukając kremu, który zaspokoi konkretne potrzeby naszej cery lub pomoże, uporać nam się z problemem np. z przesuszoną i odwodnioną skórą musimy, uwzględniać fakt, że każda skóra reaguje indywidualnie i nie każdy krem będzie odpowiedni do naszej cery, nawet jeżeli opis kremu sugeruje, że jest on przeznaczony do naszej typu skóry. Musimy mieć też pamiętać, że kremy mają działanie raczej powierzchowne i działają w głównej mierze na naszą zewnętrzną warstwę skóry (naskórek). Jeżeli posiadamy, problematyczną i wymagającą skórę powinniśmy, dobierać rozważnie produkty do pielęgnacji, żeby nie pogłębiać istniejących już problemów.

Krem jako kosmetyk służy nam głównie do pielęgnacji i ochrony naszej skóry. Kremy występują w formie stałej lub jako emulsja wodno-tłuszczowa. Dostępne na naszym rynku kremy różnią się od siebie składem, przeznaczeniem oraz konsystencją - kremy o konsystencji lekkiej skierowane są dla osób ze skórą tłustą, która nie potrzebuje dodatkowego natłuszczania. Kremy o bogatej konsystencji są przeznaczone do skóry przesuszonej, suchej, odwodnionej lub cienkiej z oznakami starzenia - gęsty treściwy krem zapewnia skórze dużą dawkę nawilżenia i działa ochronnie na naskórek zabezpieczając ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Rodzaje kremów, właściwości i zastosowanie

  • Kremy nawilżające - o lekkiej konsystencji dedykowane do skóry mieszanej i tłustej, nawilżają, wygładzają i przywracają równowagę cerom tłustym i mieszanym a ich lekka konsystencja sprawia, że nie zapychają skóry i są dobrze nią tolerowane.
  • Kremy półtłuste i tłuste - przywracają suchej i odwodnionej skórze właściwości poziom nawilżenia, łagodzą podrażnienia oraz stanowią barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi m. in. słońcem, mrozem, wiatrem oraz wolnymi rodnikami.
  • Kremy specjalne - wśród tej grupy kremów znajdziemy kremy: przeciwtrądzikowe, matujące, wybielające, sterydowe, witaminowe – kremy te przeznaczone są różnego rodzaju problemów skórnych, używanie tego rodzaju kremów powinno być poprzedzone wizytą w gabinecie dermatologicznym.
  • Kremy przeciwzmarszczkowe - dedykowane są kobietom dojrzałym oraz tym które zauważyły u siebie pierwsze zmarszczki. Kremy pobudzają procesy regeneracyjne i spowalniają procesy starzenia, bogate w substancje odżywcze i składniki aktywne m. in. witaminę A, C, retinol, kwas hialuronowy, koenzym Q10, kwas glikolowy (hydroksyoctowy), niacynę, kwas salicylowy, peptydy. Kremy przeciwzmarszczkowe mają, za zadanie zapobiegać zmarszczkom nawilżając, skórę oraz pomagać w produkcji kolagenu i elastyny. Kremy powinny zostać wprowadzone do codziennej pielęgnacji przy pierwszych oznakach starzenia skóry - kremy mają zapobiegać zmarszczkom, zbyt późno stosowane nie dadzą spektakularnych efektów i nie usuną utrwalonych już zmarszczek.

Wybierając, kremy i produkty do pielęgnacji skóry musimy, pamiętać, że ich działanie nie będzie widoczne, jeżeli nie będziemy przestrzegali zasad zdrowego odżywiania, prawidłowego nawodnienia organizmu oraz nie zapewnimy sobie wystarczającej ilości snu, który pozwoli na odpoczynek i regenerację organizmu - sen jest najlepszym kosmetykiem, podczas snu nasza skóra podlega intensywnej regeneracji i odnowie. Zdrowy tryb życia, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz prawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji zapewnią nam zdrową pełną blasku skórę i dobre samopoczucie.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze