Jak dobrać idealne oprawki damskie do swojej twarzy?

Damskie oprawkiŚwiat damskich oprawek okularowych - pełen barw i różnych kształtów daje nam obecnie wiele możliwości wyboru. Swoje wymarzone oprawki do okularów korekcyjnych damskich można dobrać do kształtu twarzy, koloru oczu lub kolorytu cery, ale też do preferowanego stylu. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać okulary do twarzy okrągłej, owalnej, prostokątnej i trójkątnej. Podpowiemy też, na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawek okularowych, aby ich noszenie było komfortowe. Zachęcamy do lektury!

Jaki kształt oprawek okularowych będzie pasować do Twojej twarzy?

Oprawki damskie, jeśli są dobrze dobrane, mogą sprawić, że rysy twarzy będą łagodniejsze lub bardziej wyraziste. Zgodnie z zasadami doboru oprawek do kształtu twarzy, warto kierować się następującymi wskazówkami:

Osoby z twarzą okrągłą będą dobrze wyglądać w okularach o kształcie:

  • prostokątnym,
  • owalnym,
  • kanciastym.

Zadaniem oprawek okularowych damskich u osób z okrągłą twarzą jest optyczne wydłużenie linii czoła lub żuchwy.

Panie z twarzą owalną mogą śmiało wybierać w oprawkach okularowych każdego typu. Owalny kształt twarzy dobrze współgra z oprawkami kwadratowymi damskimi, okrągłymi, prostokątnymi, owalnymi i tzw. kujonkami, a także modnymi motylami i "kocimi oczami". Regularne proporcje i łagodne rysy owalnej twarzy sprawiają, że można eksperymentować z oprawkami, kierować się aktualną modą i podkreślać okularami własny styl bez ograniczeń!

Kobiety o twarzy kwadratowej mogą postawić na oprawki:

  • okrągłe,
  • o kształcie "kocich oczu".

U osób z wyraźnymi rysami twarzy oprawki okularowe mają za zadanie je optycznie złagodzić.

Osoby mające twarz trójkątną dobrze wyglądają w okularach o szerszych dolnych krawędziach. Dzięki temu twarz optycznie staje się bardziej proporcjonalna, a rysy subtelne.

Mimo powyższych wskazówek dotyczących doboru oprawek do okularów damskich zachęcamy, aby mierzyć przeróżne oprawki - może się bowiem okazać, że pewne indywidualne cechy urody będzie można podkreślić oprawkami innymi, niż standardowo przyjmuje się dla danego kształtu twarzy.

I tu pojawia się ważna rola specjalistów - osób, które na co dzień pracują w salonie optycznym i wyspecjalizowały się w dobrze kształtu i rodzaju oprawek okularowych do typu urody.

Jak dobrać idealne oprawki damskie do swojego stylu?

Oprócz dopasowania oprawek okularowych do kształtu twarzy, można je dobrać w taki sposób, aby dodatkowo pasowały do preferowanego stylu.

Przykład 1: styl klasyczny

Do klasycznych stylizacji pasują oprawki proste, minimalistyczne, o stonowanych kolorach. W zależności od rodzaju pracy można pozwolić sobie także na lekko biżuteryjny styl oprawek damskich. Taki typ sprawdzi się w połączeniu z modą biurową, a także z eleganckim ubiorem (obowiązującym np. na ważnych spotkaniach biznesowych).

Przykład 2: styl vintage

Dla osób preferujących styl vintage można dobrać oprawki korekcyjne damskie nawiązujące do wzorów retro. Pozwoli to podkreślić stylizacje, sprawdzając się w wielu zawodach, gdzie obowiązuje mniej formalny styl. Tego typu damskie oprawki pasują też na zajęcia na uczelni oraz podczas spotkań z przyjaciółmi.

Przykład 3: styl nawiązujący do nowinek modowych

Dla miłośniczek mody oprawki okularowe damskie otwierają cały wachlarz możliwości w podkreśleniu stylizacji. Można wybierać w kolorach i kształtach nawiązujących do aktualnych trendów, tworząc modne zestawienia z ubiorem. Ważne jest jednak, aby barwa pasowała do koloru oczu i do kolorytu cery - warto zapytać sprzedawcę, w którym kolorze wyglądamy najlepiej. Można także pozwolić sobie na zniewalające oprawki damskie w najmodniejszym stylu jako drugą parę, noszoną po pracy.

Przykłady te pokazują, że okulary korekcyjne damskie mogą być ważnym elementem preferowanego stylu - warto o tym pomyśleć, wybierając oprawki!

Na jeszcze co zwrócić uwagę, wybierając oprawki damskie?

Oprócz kształtu damskich okularów, ich koloru i stylu, warto też spojrzeć na zupełnie praktyczne aspekty. Nie widać ich być może na pierwszy rzut oka, lecz warto się im przyjrzeć lub dopytać o nie sprzedawcę, gdyż stanowią istotny element komfortu noszenia okularów korekcyjnych. Do takich czynników należą:

  • odpowiedni rozmiar oprawki,
  • dopasowanie długości zauszników,
  • stabilne trzymanie się okularów na twarzy,
  • poprawna szerokość i wysokość tarczy szkła,
  • szerokość mostka.

W dopasowaniu każdego z tych parametrów pomoże optyk. Jednak wartości te można też wcześniej sprawdzić - przykładowo, na stronie internetowej czteryoczy.pl można uzupełnić te wszystkie parametry przy wyborze rozmiaru okularów.

Podsumowując, wybór oprawek damskich może być okazją do przyjrzenia się swoim indywidualnym cechom urody i podkreślenia ich oprawkami we właściwy sposób. Dobrze dobrane okulary korekcyjne damskie to nie tylko element stylu, ale przede wszystkim komfort. Warto więc swój wybór skonsultować ze specjalistą, który pomoże dopasować okulary łączące wszystkie te ważne funkcje!

Komentarze