Introwertyk - cechy. Introwertyk w relacjach i w związku

IntrowertykIntrowertyk to zdystansowana jednostka, która bardzo dobrze czuje się "sama ze sobą". I wbrew pozorom nie jest odludkiem i burkliwą personą. Wręcz przeciwnie - świetnie nadaje się na przyjaciela, gdyż jest idealnym słuchaczem, a do tego mało przejmuje się światem zewnętrznym. Dowiedz się jakie cechy posiada introwertyk i jak funkcjonuje w relacjach międzyludzkich i w związku.

Introwertyk - kto to jest?

Introwertyk to jeden z typów osobowości, który do języka psychologii wprowadził Carl Gustav Jung. Intra z łaciny oznacza "wewnętrzny", a vertere "zwracać się". Można zatem przetłumaczyć introwertyka, jako osobę, która czerpie energię ze swojego wnętrza. Taki ktoś bardzo dobrze czuje się w samotności, nie potrzebuje dużo uwagi z otaczającego świata. Skupia dużą uwagę na swoich myślach i odczuciach.

Introwertycy mają to do siebie, że okazują niechęć społecznej stymulacji - rzadko wychodzą na imprezy, koncerty, pogaduchy. A jeśli już to robią, potrzebują potem dużo czasu na "reset". Są postrzegani, jako osoby nieśmiałe i wycofane społecznie, lecz nie jest to prawda. Ludzie o tym typie osobowości świadomie pozostają na uboczu.

Introwertyk

Introwertyk to doskonały słuchacz. Obca jest mu tzw. "rozmowa o niczym". Hałas i większa grupa osób nie pozwalają mu się dostatecznie skupić. Dlatego introwertycy są często postrzegani, jako egoiści. Wolą być sami, niż w tłumie, stronią od ludzi, często mają "swój świat", swoje stałe otoczenie, rutynę dnia codziennego, w której jak najbardziej się odnajdują i która pozwala im odpocząć i po prostu być sobą.

Cechy charakteru introwertyka

  • Najlepiej czuje się w samotności;
  • Stroni od tłumów;
  • Jest typem domatora;
  • Ma małą grupę przyjaciół;
  • Nie lubi spontaniczności i niespodzianek;
  • Woli pracować sam, niż w grupie;
  • Potrzebuje dużo czasu, aby się przed kimś otworzyć i nawiązać więź;
  • Woli ciekawe rozmowy, niż "gadki-szmatki";
  • Jest bardzo dobrym słuchaczem;
  • Mało i spokojnie mówi;
  • Jest kreatywny.

Jak wyglądają relacje społeczne z introwertykiem?

Ludzie o tym typie osobowości stronią od tłumu. W grupie wygadanych osób przejmują raczej role słuchacza, gdyż wtedy czują się nieswojo i niekomfortowo. Obce osoby mogą to odbierać jako ignorancję, bądź nieśmiałość. Inaczej jest w kręgu przyjaciół - chętnie rozmawiają na interesujące je tematy, wchodzą w polemikę i dyskusje. Introwertycy nie są nietowarzyscy - po prostu wolą samotność i komfort jaki ona ze sobą niesie. W końcu to grupa społeczna, która ma bardzo bogate życie wewnętrzne i nie potrzebuje dużego grona ludzi wokół siebie.

Introwertycy stronią od nieznanych im sytuacji. Unikają obcych ludzi, jak mogą - załatwienie sprawy personalnie wzbudza w nich niechęć; sprowadza się to nawet do nieodbierania telefonu, bądź nie wykonywania połączeń, jeśli możliwa jest inna forma kontaktu. Nie przejawiają inicjatywy w relacjach.

Najważniejsze w obcowaniu z osobą introwertyczną jest to, iż są to zawsze ludzie bardzo oddani i lojalni. Na pierwszy rzut oka wydają się wycofani i nietowarzyscy, ale zdecydowanie w relacjach stawiają na jakość, nie na ilość.

Cechą charakterystyczną introwertyków też jest nadmierne analizowanie. Bardzo często nim dojdzie do jakiejś interakcji, spotkania, osoby te mają w głowie mnóstwo scenariuszy na ta konkretną sytuacje.

Introwertyk w związku

Warto od razu zaznaczyć, że introwertycy są w związku bardzo oddani i lojalni. Obcy jest im przygodny flirt, który po prostu sprawia im trudności. Osoby te bardzo głęboko przeżywają każde zauroczenie. Nie wchodzą w krótkotrwałe związki i przelotne znajomości.

Mogą zdarzyć się chwile, gdzie introwertyk musi pobyć sam. I nie oznacza to absolutnie końca znajomości. Chwila z książką, samotny spacer - tak "ładuje energię" introwertyk.

Jeśli ktoś po związku z taką osobą spodziewa się hucznych imprez, spontanicznych weekendów, to srodze się zawiedzie - introwertycy kochają swoją strefę komfortu.

Introwertycy stanowią nawet połowę społeczeństwa. Choć nie przejawiają inicjatywy, nie są szaleni i spontaniczni to są bardzo lubiani, oczywiście po ich bliższym poznaniu. Mogą się wydawać dziwnymi odludkami, ale są bardzo emocjonalni i zaangażowani. Introwertyzm mylony jest z fobią społeczną, niesłusznie. Osobowości introwertyczne to ciekawi ludzie z bogata wyobraźnia, z którymi można porozmawiać na wiele interesujących tematów.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze