Bezpieczeństwo na drabinie - wskazówki i zasady użytkowania

Bezpieczeństwo na drabinieKażda praca powinna być wykonywana w sposób możliwie najbardziej bezpieczny. Zwłaszcza ta, która obywa się na wysokości, po wejściu na drabinę. Upadek oznaczać może przecież poważne obrażenia lub nawet zgon. Dlatego korzystając z drabiny, warto jest przestrzegać kilku zasad.

Drabina to narzędzie służące do wykonywania pracy poza zasięgiem rąk człowieka stojącego na gruncie lub podłodze. Korzystają z niej zarówno profesjonaliści z wielu branż, np. budowlanej czy remontowej, jak i domowi amatorscy majsterkowicze. W bardzo licznych sytuacjach nie można się bez niej obyć. Jednakże korzystanie z drabiny musi być bezpieczne.

Odpowiednia konstrukcja

O bezpieczeństwo pracy na drabinie zatroszczyć się warto już na etapie zakupu tego narzędzia. Większość modeli cechuje się wytrzymałością wynoszącą około 150 kg, ale przed dokonaniem transakcji skontrolować powinniśmy też inne cechy. Przede wszystkim stabilność, a także wyposażenie drabiny w elementy podnoszące komfort pracy i, co ważniejsze, minimalizujące ryzyko upadku. Przykładowo, warto zdecydować się na model ze stopniami wyłożonymi okładzinami zabezpieczającymi.

Zasady pracy

Drabina to jedno, praca na niej - drugie. Bezpieczeństwo zależy nie tylko od konstrukcji narzędzia, ale w głównej mierze od naszego zachowania.

Rzecz jasna, podczas korzystania z drabiny - nieważne, czy w celach zawodowych, czy prywatnych - przede wszystkim musimy być trzeźwi. Nie wolno na nią wchodzić po spożyciu alkoholu ani pod wpływem środków odurzających.

Najważniejsza czynność powinna być wykonana przed każdym użyciem drabiny. Jest to sprawdzenie, czy drabina nie została ona w żaden sposób uszkodzona. Poza tym, profesjonalne drabiny powinny być okresowo kontrolowane przez specjalistów wyszkolonych przez producenta.

Oczywiście trzeba też skontrolować podłoże, na którym stawiamy drabinę. Nie może ono być nierówne, niejednolite, ani zbyt rozmiękłe. Są modele drabin wyposażone specjalne szpice, zapobiegające poślizgowi. Zdecydowanie należy unikać stawiania drabiny na podłożu takim jak: dywan kamienie czy folia - wszystkie one mogą ujechać spod nóżek.

Miejsce ustawienia drabiny też jest ważne. Nie powinna ona zastawiać wejść i zejść, musi za to być wyraźnie widoczna dla osób postronnych.

Będąc już na drabinie, w razie potrzeby powinniśmy określić, czy nie zagraża nam porażenie prądem (szeroko pojęta instalacja elektryczna i linie napowietrzne). W zapobieżeniu takiemu nieszczęściu pomóc nam może sama drabina - najlepiej jest stosować modele aluminiowe, gdyż nie przewodzą one prądu elektrycznego.

Nie wolno zapominać o przerwach i odpoczynku. Każda praca na drabinie na dłuższą metę jest wyczerpująca, nawet dla wyjątkowo sprawnych osób. Brak przerw skutkować może wystąpieniem nieprzyjemnych skurczy, jakie uniemożliwią bezpieczne zejście.

Ważna jest jakość

Bezpieczeństwo pracy na drabinie zależy też oczywiście od jakości samej konstrukcji, czyli od materiałów zastosowanych do produkcji. Obecnie na rynku rosnącą popularnością cieszą się modele aluminiowe. Nic dziwnego, skoro są one lekkie oraz praktyczne, a przy tym wytrzymałe, odporne na zużycie, złe warunki atmosferyczne (ważne, jeśli drabina będzie używana na zewnątrz) i korozję. Solidna drabina aluminiowa będzie służyła przez wiele lat, zapewniając wygodną oraz bezpieczną pracę. Warto zainwestować w model z dodatkowym wyposażeniem podnoszącym poziom bezpieczeństwa. Szeroki wybór drabin aluminiowych znajdziemy na: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/.

Komentarze