Metroseksualność - czym jest? Geneza, cechy, fakty i mity. Metroseksualny - czyli jaki?

MetroseksualizmMężczyzna jest dla wielu z nas uosobieniem siły, zdecydowania, energii ale i opiekuńczości, chcemy przy nim czuć się bezpieczne ale i zaopiekowane. Współczesny ideał mężczyzny jest najlepszym przykładem na to, że moda i trendy zmieniają się, a nawet przeplatają. Obecnie pragniemy partnera zaradnego, zdecydowanego ale i delikatnego, troskliwego, wrażliwego…

Pragniemy partnera takiego ... trochę z pierwiastkiem kobiecym. Tacy mężczyźni nazywani są metroseksualnymi. Jacy są i dlaczego są tak uwielbiani przez kobiety?

Termin metroseksualności pochodzi z połączenia dwóch słów: metropolia i heteroseksualizm. Oznacza kreowanie wizerunku mężczyzny jako wrażliwego, empatycznego, dbającego o siebie, o swój wizerunek i zdrowie, czasem nie mniej niż kobieta.

Metroseksualizm jest stylem życia, niejako zaprzeczeniem dla byciem macho, twardzielem. Mężczyzna metroseksualny dba o siebie, uprawia sport nie dla silnych mięśni ale dla zdrowia i dobrej kondycji… Skąd bierze się chęć bycia metroseksualnym? Jak dokładnie wygląda i zachowuje się metroseksualny mężczyzna?

Skąd bierze się metroseksualizm?

Gdzie i w czym możemy upatrywać się genezy metroseksualizmu? Przede wszystkim w przemianach cywilizacyjnych i kulturowych, w tym w mediach. To właśnie zabiegi marketingowe sprawiły i sprawiają, że mężczyźni coraz częściej i chętniej zaczynają o siebie dbać, używać dedykowanych sobie kosmetyków, zwracać coraz to większą uwagę na to, co mają na sobie i jak w tym wyglądają. Firmy odzieżowe i kosmetyczne sprawiły, że panowie są ich stałymi klientami i interesują się produktami w szerokim spektrum. Ponadto, przemiany cywilizacyjne wymusiły niejako zmianę podziału ról. Jeśli dawniej to mężczyzna był jedynym żywicielem rodziny, a rolą kobiety było zajmowanie się domem i dziećmi, dziś te role zacierają się lub też zupełnie się odwróciły. Bardzo często partnerzy dzielą się obowiązkami rodzicielskimi, ponieważ oboje pracują i łączą bycie rodzicem i pracownikiem.

Mężczyzna dbający o siebie
Mężczyzna dbający o siebie - manicure

Czasami zdarza się również tak, że to mężczyzna opiekuje się dziećmi, ponieważ np. pracuje w domu lub ma własną działalność, a kobieta robi karierę poza domem. Wtedy na męskie barki spada organizacja życia domowego, czasami nawet gotowanie obiadów… a wiele pań zgodzi się, że mężczyźni są doskonałymi kucharzami. To wszystko sprawia, że zacierają się podziały na to, co męskie i na to, co damskie. Mężczyźni nieco tracą swoją siłę, zdecydowanie na stanowczość na rzecz delikatności i wrażliwości emocjonalnej. Stają się bardziej uczuciowi ale czy to coś złego?

Jak wygląda i zachowuje się metroseksualny mężczyzna?

Jakie są cechy charakterystyczne wyglądu i charakteru mężczyzny metroseksualnego? Poniżej dokładniejszy opis.

W kwestii wyglądu, zdrowia i dbania o siebie:

  • chętnie podąża za modą, wie co jest modne, potrafi łączyć ciekawie i stylowo fasony, kolory, wzory, wie w czym dobrze wygląda i doskonale zestawia ze sobą poszczególne elementy stylizacji;
  • nie obawia się eksperymentować z modą, nosi ciekawe elementy garderoby, np. torby, apaszki męskie, mokasyny, koszulki w odważniejszych kolorach ale wszystko utrzymane jest w dobrym guście;
  • lubi wyróżniać się w tłumie ale nie szokuje;
  • lubi dopasowane ubrania, unika raczej fasonów oversize ale czasami sięga i po nie, aby modnie je zostawić, np. obszerniejszą koszulę z dżinsami;
  • ma wiedzę na temat mody i urody, wie, jak się ubierać i dbać o siebie;
  • dba o modną fryzurę, chętnie podkreśla modnie przystrzyżone włosy żelem czy pianką, lakierem;
  • jest zadbany, lubi regularnie brać prysznic, mieć zawsze umyte włosy, odpowiednio zadbaną twarz, itp.;
  • chętnie używa różnorodnych kosmetyków do twarzy, włosów i ciała, zwłaszcza tych dedykowanych mężczyznom;
  • zdarza się, że korzysta z solarium;
  • dba o wygląd swoich dłoni, regularnie je pielęgnuje, może również korzystać z profesjonalnego manicure dla mężczyzn;
  • nie obawia się wizyt w SPA, może korzystać z zabiegów dla mężczyzn, dedykowanych skórze z konkretnymi trudnościami czy potrzebami;
  • dba o stan swoich zębów, regularnie odwiedza dentystę, wykonując wszelkie niezbędne zabiegi, a także korzysta z usług dodatkowych, jak wybielanie zębów, aby zawsze olśniewać zdrowym i nieskazitelnym uśmiechem;
  • dba o swoje zdrowie, zwykle regularnie umawia się na badania profilaktycznie, nie wstydzi się mówić o swoim ciele i zmianach, jakie w nim zachodzą.

A jakie cechy i zachowania są typowe dla mężczyzn metroseksualnych? Można do nich zaliczyć z pewnością:

  • wysoki poziom empatii i wrażliwości emocjonalnej, mężczyzna metroseksualny jest delikatny, wrażliwy, łatwo się wzrusza;
  • opiekuńczość, troskliwość, odpowiedzialność;
  • wysoki poziom tolerancji oraz otwartość na to, co nowe, inne, nieznane;
  • łatwość nawiązywania kontaktów z innymi, dobre relacje z kobietami, dobre podejście do dzieci;
  • bardzo często mężczyźni metroseksualni mają artystyczne dusze, coś tworzą, grają na instrumentach, piszą piosenki czy wiersze, malują, cechuje ich wysoki poziom wrażliwości na piękno, poczucie estetyki.

Metroseksualizm - fakty i mity

O metroseksualizmie krąży wiele plotek i mitów. Warto dowiedzieć się, jak jest naprawdę.

1. Metroseksualny mężczyzna jest prawie zawsze gejem - MIT

Nie ma związku między byciem metroseksualnym a homoseksualnym. Metroseksualni mężczyźni mogą być zainteresowani tylko i wyłącznie kobietami, tworzyć normalne związki, mieć dzieci.

2. Z metroseksualnym mężczyzną nie można stworzyć dojrzałego związku - MIT

Jak wspomniano wyżej: oczywiście jest to możliwe, metroseksualnych mężczyzn cechuje wysoki poziom odpowiedzialności i zaradności życiowej, jako osoby empatyczne, wrażliwe i opiekuńcze są bardzo dobrymi kandydatami na partnerów życiowych, mężów i ojców.

3. Metroseksualny mężczyzna nie wstydzi się swoich łez - PRAWDA

Owszem, metroseksualny mężczyzna nie wstydzi się łez i zdarza mu się płakać. Dla niego płacz nie jest oznaką słabości ale formą uwalniania się od emocji, to duża zaleta mężczyzn metroseksualnych.

4. Metroseksualny mężczyzna jest narcyzem - MIT

Nie jest to regułą, metroseksualny mężczyzna ma takie samo prawo być narcyzem jak każdy inny. Jeśli jednak metroseksualizm koncentruje się głównie na wyglądzie, może sprawić, że pewne cechy narcystyczne u danego mężczyzny będą bardziej widoczne, np. przesadne koncentrowanie się na swojej atrakcyjności.

5. Metroseksualny mężczyzna bywa bardziej wrażliwy niż kobieta - PRAWDA

Owszem, nierzadko to metroseksualny partner jest o wiele bardziej wrażliwy i empatyczny niż jego partnerka ale czy to źle? Te cechy sprawiają, że mężczyzna jest uczuciowy, potrafi mówić o tym, co czuje, nazywać te emocje. Jest to bardzo korzystne z punktu widzenia budowania relacji, tworzenia rodziny.

Wrażliwy mężczyzna
Mężczyzna wrażliwy

6. Kobiety lubią mężczyzn metroseksualnych bo lepiej się z nimi rozumieją - PRAWDA

Owszem, czasami powyższe zdaniem jest prawdą. Wiele pań w życiu kieruje się uczuciami, emocjonalnie podchodzi o pewnych kwestii. Metroseksualni mężczyźni zachowują się podobnie. Łączyć ich może również dbanie o siebie: o perfekcyjne stylizacje, o zdrowie i urodę.

Metroseksualność bierze swoje początki w idei wrażliwości - jako cesze pożądanej u mężczyzn. Metroseksualny mężczyzna jest opiekuńczy, wrażliwy, empatyczny, nie wstydzi się łez, swoich słabości. To niejako uosobienie cech kobiecych w połączeniu z męskimi: zdecydowaniem, zaradnością życiową i odpowiedzialnością za siebie i innych. Mężczyźni metroseksualni stają w opozycji do twardzieli, którym obce było mówienie o emocjach, o tym, co czują, wczuwanie się w stany emocjonalne innych ludzi.

Metroseksualność jednak musi być ograniczona od zbytniej płaczliwości, niezaradności, byciem uzależnionym od rodziców czy swojej kobiety. To niejako balansowanie między byciem trochę męskim, a trochę kobiecym, szukanie złotego środka pomiędzy światem emocji a wymaganiami, jakie świat stawia przed współczesnymi mężczyznami. Metroseksualizm jest pewnym sposobem bycia, to wybór, którego każdy mężczyzna dokonuje świadomie, każdego dnia.

Komentarze