Złamane serce. Jak poradzić sobie ze złamanym sercem?

Złamane serceBycie w związku jest źródłem szczęścia i życiowej satysfakcji. Czasami jednak wiąże się również z cierpieniem, zwłaszcza, gdy nasza miłość się skończy. Rozstanie jest bolesne i zwiastuje koniec pewnego etapu naszego życia. Jak sobie poradzić po rozpadzie związku? Jak uleczyć złamane serce i na nowo cieszyć się życiem?

Złamane serce - czym jest?

Rany na duszy goją się nieco dłużej niż te na ciele. Długo goi się złamane serce, potrzebujemy czasu, aby na nowo zacząć cieszyć się życiem lub nawet wejść w nowy związek. Złamane serce to oczywiście wyrażenie potocznie, ale cierpienie i ból po rozstaniu można porównać do bólu fizycznego: to sytuacja bardzo przykra, związana ze smutkiem, rozpaczą, żalem, tęsknotą. Złamane serce to potoczna nazwa stanu, w którym znajdujemy się po rozpadzie związku. To cierpienie, które pojawia się po odejściu ukochanej osoby, rozpadzie relacji, w jakiej byliśmy szczęśliwi.

Objawy złamanego serca

Jak objawia się złamane serce? Po czym poznać, że bardzo cierpimy po rozpadzie związku? Objawy są zwykle podobne u każdego z nas. Pojawić się może:

  • chaos myślowy, trudność ze skoncentrowaniem uwagi - kochamy, byliśmy kochani i nagle wszystko minęło? Jak to, dlaczego, co zrobiliśmy źle? Nagromadzenie myśli i emocji może sprawić, ze w naszej głowie pojawia się mętlik;
  • zaprzeczanie sytuacji, trudność z pogodzeniem się z końcem związku - cały czas mamy nadzieję, że ukochana osoba zmieni zdanie, że do siebie wrócimy;
  • idealizowanie partnera i obwianie siebie o rozpad relacji - wiele osób ma taką tendencję, idealizuje osobę, która ich skrzywdziła i szuka winy w sobie, aby wytłumaczyć sobie to, co się wydarzyło;
  • obniżony nastrój, pogorszenie samopoczucia - to naturalna reakcja na stratę;
  • apatia, brak chęci do działania, do życia - dokładnie tak samo, jak wyżej, to naturalny etap radzenia sobie ze stratą;
  • rzucenie się w wir pracy i obowiązków lub wręcz przeciwnie: unikanie ich - pierwsza opcja jest naturalnym odruchem, pomocą w zapełnieniu pustki w sercu i życiu. Druga opcja jest bardziej niepokojąca i wymaga wsparcia ze strony najbliższych.

Objawy są tym silniejsze, im dłuższy był związek, im więcej nas łączyło (np. wspólne mieszkanie, ślub, dzieci) oraz im mniej spodziewaliśmy się rozstania, np. gdy druga osoba nas zdradziła, mimo iż jej zachowanie nie zmieniło się.

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Jak wyleczyć złamane serce i przetrwać rozstanie?

Rozstanie jest praktycznie zawsze bolesne, każdy przeżywa je na swój sposób. Jak pomóc sobie w tym trudnym czasie poradzić z emocjami, bólem i stratą? Poniżej porady dla każdego, kto nie wie, jak poradzić sobie z trudnymi chwilami po rozpadzie związku, aby jak najszybciej wrócić do życiowej równowagi. Z pewnością okażą się pomocne dla każdego, kto boryka się ze złamanym sercem.

1. Pozwól sobie na emocje
Każdy z nas ma prawo do emocji, tym bardziej po tak trudnym przeżyciu jak rozpad związku. Pozwól sobie na te emocje: na krzyk, płacz, poczucie żalu, rozpacz. Okazywanie ich pozwoli nam na uporanie się z tym, co najtrudniejsze i przeżycie swojego rodzaju żałoby po nieudanym związku.

2. Nie kontaktuj się z byłym partnerem
Kolejna istotna kwestia to odcięcie się od byłego partnera w chwili, gdy zakończenie związku stało się faktem. Jeśli wiesz, że nie ma sensu ratować Waszej relacji, druga osoba jest w nowym związku lub powiedziała Ci szczerze, że nie ma ochoty i sensu niczego naprawiać, koniec Twojego związku stał się niezaprzeczalnym faktem… Musisz się z tym pogodzić, a przede wszystkim przestać kontaktować się z byłym partnerem lub robić to jedynie w przypadku, gdy jest to konieczne, np. w sprawach dzieci, jeśli je macie. Nie dzwoń, nie pisz SMS-ów, nie komentuj postów na portalach społecznościowych, nie pojawiaj się w miejscach, gdzie on/ona bywa. Unikanie ukochanej osoby jest trudne, ponieważ dotąd wszystko robiliście razem, ale uwierz: jedynie w ten sposób zrobisz krok na drodze do Twojego nowego życia.

3. Otaczaj się bliskimi ludźmi, którzy Cię wspierają
Zabrakło obok Ciebie ukochanej osoby, która złamała Ci serce: nie oznacza to oczywiście, że jesteś skazana/y na samotność. Jeśli tyko chcesz, otaczaj się ludźmi, których kochasz, lubisz, których obecność Ci pomaga. Ich wsparcie może okazać się nieocenione w tych trudnych chwilach.

4. Przemyśl to, co się stało, nie rozpamiętuj tego nadmiernie, ale wciągnij wnioski
Naturalną kwestią jest rozpamiętywanie tego, co się nam przydarzyło, myślenie o związku. Poświęć na to czas, ale po to, aby wyciągnąć z sytuacji wnioski. Dlaczego doszło do rozstania, jak oceniam ten związek, czego w nim zabrakło? To cenne informacje na przyszłość, które warto zapamiętać.

5. Poświęć czas na siebie i dla siebie
Byliście w związku, we dwoje, zapewne wiele rzeczy robiliście razem. Co teraz? Teraz będziesz większość rzeczy robić sama/sam, ale czy to źle? Wręcz przeciwnie! Nastał czas, który możesz poświecić na siebie i dla siebie. Idź na zakupy, do fryzjera, na siłownię, imprezę, spotykaj się ze znajomymi, zapisz na kurs, szkolenie, doceniaj chwile, które poświęcasz tylko dla siebie.

6. Zmień coś w swoim życiu
Rozpad związku to dobry moment na zmiany. Możesz z nich uczynić symbol wejścia w nowy etap życia. Zetnij włosy, zmień pracę, mieszkanie, zrób remont, kup nowy samochód. Nie bój się tego, co nowe, teraz wszystko to, co Cię spotka, będzie nowe. Niech będzie to dla Ciebie symbol odrodzenia się, rozpoczęcia nowego etapu.

7. Odpocznij z dala od dotychczasowego miejsca
Dobrym rozwiązaniem jest krótki wyjazd. Jeśli nie możesz sobie na niego pozwolić ze względu na pracę czy inne obowiązki, postaraj się wyjechać choćby na weekend, nawet na 1 noc. Gdzie? Gdziekolwiek zechcesz: góry, morze, jezioro, SPA. W tym miejscu masz poczuć się dobrze, swobodnie, odpocząć i zebrać myśli. Jeśli masz tendencję do rozpamiętywania, zadbaj o to, aby nie nudzić się na wyjeździe: zaplanuj trasy zwiedzania, korzystaj ze strefy SPA. Doskonałym pomysłem jest zabranie na wyjazd dzieci, zaproszenie swojej mamy, przyjaciół. W takim gronie na pewno będzie Ci raźniej.

8. Ułóż swoje życie na nowo
Powyższe porady i zabiegi powinny pomóc Ci zrozumieć, że Twoje życie się zmieniło i Twoim zadaniem jest ułożenie go sobie na nowo. Przychodzi czas na przewartościowanie, wybranie nowych priorytetów i opracowane celów. Powodzenia!

Jak uleczyć złamane serce?

Pułapki po rozstaniu i w trakcie leczenia złamanego serca - nie myśl w ten sposób!

W procesie dochodzenia do siebie po rozstaniu i leczeniu złamanego serca może na Ciebie czekać wiele pułapek i trudności. Poniżej opis najczęściej się pojawiających i rada, jak sobie z nimi radzić.

"To był idealny związek, nie mogę zrozumieć, dlaczego się rozpadł!"
Wiele osób ma tendencję do tego typu myślenia. Wydaje im się, że związek w jakim byli był jedyny, idealny i już na pewno nie ułożą sobie życia. Nie myśl w ten sposób: związek to już przeszłość, zamknięty rozdział i coś było w nim nie tak, skoro nie przetrwał, uczucie się wypaliło, druga osoba już nie chce go kontynuować. Warto wyciągnąć z niego wnioski na przyszłość i odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekuję od kolejnego związku? Czego w tym zabrakło?

"Dlaczego on/ona już mnie nie kocha? Co zrobiłam/em źle?"
Kolejna pułapka myślowa, czyli wspomniane wcześniej idealizowanie partnera oraz szukanie winy w sobie. Nie należy obarczać jedynie siebie winą za rozpad relacji. Zwykle leży ona po obu stronach, do rozstania przyczynia się także wiele czynników zewnętrznych, np. pojawiła się osoba trzecia, żyliśmy w związku na odległość, ktoś zmienił pracę i miał mniej czasu dla związku itp.

"Byliśmy razem tacy szczęśliwi, chcę, żeby to wróciło!"
Pojawiająca się tęsknota jest czymś zupełnie normalnym, podobnie jak rozpamiętywanie tego, co było, wspominanie dobrych chwil… Warto je zapamiętać, ale musisz pamiętać, że związek już nie istnieje i Twoim zadaniem jest ułożenie sobie życia na nowo.

"Bez niego/niej jestem nikim!"
Groźna pułapka myślowa, która negatywnie odbija się na samoocenie oraz pewności siebie. Będąc w związku wiele osób definiuje siebie właśnie poprzez relację z ukochaną osobą. Gdy jej zabraknie zaczynamy odczuwać pustkę, którą rozumiemy jako poczucie bycia nikim bez swojego partnera. Nie należy myśleć w ten sposób. Po rozpadzie związku musimy na nowo odkryć siebie, odpowiedzieć sobie na proste, ale jednocześnie trudne pytanie: kim jestem? Tutaj z pomocą przychodzą powyższe porady, odnoszące się do zrobienia czegoś dla siebie, krótkiego wyjazdu, poczynienia zmian w swoim życiu.

"Zadzwonię do niego/niej, może uratuję ten związek"
Kolejna, wspomniana już wcześniej, pułapka myślowa. Wiele osób po rozstaniu automatycznie robi wszystko, aby związek uratować, aby przekonać ukochaną osobę, że jej zależy i że jest dla nich jeszcze szansa. W niektórych przypadkach daje to pozytywny efekt, ponieważ druga strona czeka na ruch z pierwszej strony. Jeśli jednak dostaliśmy wyraźny sygnał, że związek został zakończony i np. druga osoba weszła w nową relację: nasze starania nie mają sensu.

Fakty i mity na temat złamanego serca

Poniżej opis 4 najpopularniejszych mitów na temat złamanego serca. Czy jest w nim trochę prawdy?

1. Lekiem na złamane serce jest nowy związek
TAK i NIE - na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Nie mniej jednak, nowa miłość albo przynajmniej fascynacja może sprawić, że o wiele szybciej i lepiej poradzimy sobie z rozstaniem. Warto jednak pamiętać o tym, aby szanować uczucia nowego partnera i nie wchodzić w drugą relację, gdy cierpimy jeszcze po pierwszej. Nasza nowa sympatia może poczuć się wykorzystywana. W tej sytuacji istotna jest szczera rozmowa, podczas której przekażemy, że nie jesteśmy gotowi na nowy związek, ale nie wykluczamy go w przyszłości.

2. Złamane serce może prowadzić do depresji

TAK - choć na szczęście są to przypadki niezwykle rzadkie. Złamane serce, czyli sytuacja rozstania, jak każda inna sytuacja trudna w naszym życiu, może prowadzić do obniżenia nastroju, pogorszenia samopoczucia, obniżenia pewności siebie. W sytuacji rozstania zwykle zmienia się całe nasze życie, musimy się przeprowadzić, wypełnić pustkę po ukochanej osobie.

3. Złamane serce przydarza się jedynie nastolatkom
NIE - oczywiście, że nie, złamane serce może mieć osoba w każdym wieku, nawet kobieta dojrzała czy mężczyzna po przejściach. Złamane serce jest związane z tym, że byliśmy zaangażowani w związek, który rozpadł się (niekoniecznie z naszej winy). W przypadku nastolatków rzadko mamy do czynienia z głębokim uczuciem, ale w ich przypadku również możemy mówić o złamanym sercu: młode osoby dopiero wchodzą w świat miłości i związków - niestety - im również przydarzają się rozczarowania.

4. Złamane serce i rozstanie mogą przynieść pozytywne skutki
TAK - choć może się to wydawać absurdalne, w wielu przypadkach złamane serce i rozstanie mogą przynosić coś dobrego. Wiedza o tym pojawia się dopiero po pewnym czasie. Wtedy zaczynamy zauważać niedoskonałości swojego związku, zmienia się nasza hierarchia wartości i zaczynamy rozumieć, że nie bylibyśmy szczęśliwi w tej relacji. Wiele osób po rozstaniu zdecydowało się np. na zmianę pracy, przeprowadzkę, kolejne studia czy wyjazd za granicę.