Zdrowie dziecka od momentu poczęcia - jaka jest rola neonatologa?

Zdrowie dziecka od poczęciaZdrowie dziecka jest pod kontrolą lekarską jeszcze przed narodzinami. Niektóre wady i nieprawidłowości można wykryć na etapie życia płodowego, a nawet wykonać operację, jeżeli istnieje taka konieczność. Opiekę nad maluszkiem w brzuchu mamy i kilka miesięcy po narodzinach sprawuje neonatolog. W jaki sposób neonatolog może pomóc?

Neonatolog - specjalista w leczeniu najmłodszych dzieci

Neonatolog jest lekarzem specjalistą, który zapewnia opiekę medyczną dzieciom w okresie prenatalnym i zaraz po narodzinach. Zajmuje się noworodkami i niemowlętami mniej więcej do szóstego miesiąca życia. Neonatolog w Poznaniu bada zdrowe dzieci, aby upewnić się, że ich rozwój jest prawidłowy i diagnozuje oraz leczy noworodki. Pod jego opiekę trafiają wcześniaki, które są maluszkami potrzebującymi szczególnej opieki i niekiedy dodatkowego wsparcia w rozwoju. Zakres działania neonatologa obejmuje kilka dziedzin, takich jak: ginekologia i położnictwo, choroby wewnętrzne, medycyna ratunkowa i genetyka medyczna. Szeroki zakres wiedzy i umiejętności specjalistycznych sprawia, że neonatolog Poznań jest w stanie pomóc dzieciom ze skomplikowanymi schorzeniami.

Charakter pracy neonatologa

Noworodki, niemowlęta i nienarodzone jeszcze dzieci mają delikatne organizmy, dlatego potrzebna jest duża wiedza oraz doświadczenie, aby zapewnić im zdrowy rozwój lub wyeliminować istniejącą chorobę. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem. Neonatolog dziecięcy w Poznaniu zawsze udzieli rodzicom niezbędnego wsparcia, a więcej na ten temat można dowiedzieć się, wchodząc na stronę www.neomedica.pl. Lekarz nie tylko pomoże, gdy dziecko będzie miało infekcję, przygotuje również harmonogram szczepień. Zapewnia diagnostykę oraz wdrożenie leczenia w przypadku przedłużającej się żółtaczki, podejrzanych zmian skórnych oraz dysfunkcji przewodu pokarmowego. Kontroluje, czy rozwój dziecka jest prawidłowy. Regularne wizyty są istotne w przypadku wcześniaków.

Kiedy nie należy zwlekać z wizytą u neonatologa?

Nie zawsze pomoc neonatologa jest niezbędna, poza czuwaniem, czy maluszek prawidłowo się rozwija, ale są sytuacje, gdy należy zdecydować się na konsultację możliwie najszybciej. Neonatolog pomoże w sytuacji:

 • uzyskania małej liczby punktów Apgar,
 • niskiej urodzeniowej masy ciała,
 • braku apetytu,
 • zbyt wolnego wzrostu masy ciała,
 • ulewania pokarmu,
 • zaparć lub biegunek,
 • wymiotów,
 • zmian skórnych,
 • apatycznego reagowania na bodźce zewnętrzne,
 • przedłużającej się żółtaczki,
 • nieprawidłowości w oddychaniu,
 • niepokojących odruchów lub drgawek.

Wszystkie niepokojące sygnały powinny zostać zgłoszone lekarzowi. Neonatolog rozwieje wątpliwości lub wdroży odpowiednie leczenie. Wczesne wykrycie drobnych wad i schorzeń umożliwia często ich szybkie i całkowite usunięcie.

Jakie badania obrazowe wykonuje neonatolog?

Neonatolog wykonuje USG przezciemiączkowe (głowy), dzięki któremu można stwierdzić, czy anatomia ośrodkowego układu nerwowego jest prawidłowa. Przeprowadzenie badania jest możliwe do chwili zarośnięcia ciemienia przedniego. Służy też ocenie przepływów w tętnicy przedniej i środkowej mózgu. Ponadto neonatolog wykonuje USG serca noworodka (ECHO serca), a także jamy brzusznej i płuc dziecka.

Komentarze