Zakochana kobieta - jak się zachowuje, jak ją rozpoznać?

Zakochana kobietaUśmiecha się, dąży do jak najczęstszego spotykania się z nim, stale o nim myśli, nie może się na niczym skupić… To właśnie objawy zakochania, przyjemnego stanu, który łączy ludzi, sprawia, że dobieramy się w pary i chcemy razem spędzać czas, tworzyć relację. Każdy z nas inaczej reaguje na stan zakochania, choć oznaki te łączy jedno.

Zakochanie - czym jest i dlaczego się zakochujemy?

Zakochanie jest stanem emocjonalnym, związanym z naszymi uczuciami w stosunku do drugiej osoby. Jest to stan przyjemny, związany z ekscytacją, pragnieniem przebywania z drugim człowiekiem, poznawania go. Jest również stanem przemijającym, niejako wstępem do miłości. Gdy mija pierwsza fascynacja, zaczynamy myśleć o znajomości poważnie, poznawać się i wtedy przychodzi czas na zweryfikowanie naszych uczuć. Jeśli uczucie przetrwa, rozwinie się, może przekształcić się w miłość. Jeśli zakochanie minie i dwoje ludzi nie będzie chciało kontynuować relacji, rozstaną się.

Dlaczego się zakochujemy?

Miłość i zakochiwanie się towarzyszy nam od zawsze, z czego wynika, dlaczego poszukujemy tych uczuć, czemu się zakochujemy?

Przede wszystkim dlatego, że chcemy:

 • spędzać z kimś czas, dzielić z nim życie: radości i smutki;
 • wspólnie tworzyć przyszłość z drugą osobą, założyć rodzinę i mieć dzieci;
 • rozwijać się społecznie i emocjonalnie, a związek to najlepsza ku temu okazja;
 • doskonalić się, walczyć z wadami i rozwijać w sobie nowe cechy charakteru;
 • dążyć po poczucia bezpieczeństwa, mieć kogoś, kto będzie przy nas, otoczy nas troską ale i my zadbamy o niego;
 • poczuć się potrzebni poprzez dawanie drugiej stronie z siebie tego, co najlepsze;
 • dąży do życiowego spełnienia.

Miłość jest nam w życiu potrzebna, poczucie bycia kochanym i dążenia drugiej osoby uczuciem pozwala nam na poznanie życia w pełnym zakresie.

W kim się zakochujemy?

Wielu badaczy próbowało i próbuje zgłębić tajemnicę: w kim się zakochujemy? Dlaczego pewne osoby nas interesują i pociągają, a z innymi zupełnie nie potrafimy znaleźć wspólnego języka, nie pasują do nas?

Według badaczy możemy się zakochać w osobie:

 • podobnej do nas, która podobnie wygląda, podobnie się zachowuje, ma te same pasje i przekonania, podobieństwa sprawiają, że o wiele łatwiej nam znaleźć kontakt i wspólne pole uwagi z daną osobą;
 • totalnie od nas różnej, która fascynuje nas właśnie dlatego, że jest inna, ma odmienne spojrzenie na wiele spraw, a różne rzeczy naszych charakterów uzupełniają się;
 • która w naszej ocenie jest w stanie spełnić nasze potrzeby, np. zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa, zaopiekować się nami, wspierać nas, itp.;
 • daje nam to, czego nie otrzymaliśmy w okresie dzieciństwa, np. bliskość i opieka w przypadku osób które były zaniedbywane emocjonalnie lub wręcz przeciwnie: wolność i niezależność w nowoczesnym związku w przypadku osób, które wychowane zostały przez surowych lub nadopiekuńczych rodziców.

Zakochanie jako przyjemny stan emocjonalny istotnie wpływa na nasze życie, zmienia nasze zachowanie oraz sposób postrzegania świata. Nieco inaczej na ten stan reagują kobiety i mężczyźni. Panowie dbają o swoje wybranki, są troskliwi, opiekuńczy ale i pragną im zaimponować. Chcą czuć się potrzebni oraz ważni dla swojej wybranki. A jak zachowuje się zakochana kobieta?

Po czym poznać zakochaną kobietę?

Wielu mężczyzn zastanawia się, czy ona się we mnie zakochała? Czy jej się podobam? Po czym poznać, że dana kobieta jest nami zainteresowana? Na pewno warto zwracać uwagę na jej gesty i zachowania, czyli mowę ciała, na to, co i jak mówi. Nie bez znaczenia jest jej wygląd fizyczny, nie chodzi oczywiście o jej atrakcyjność ale o to, czy coś się w tym wyglądzie zmieniło. To również może być sygnał zakochania. Warto przyjrzeć się bliżej wspomnianym wyżej kwestiom.

1. Mowa ciała

Jakie sygnały wysyła ciało kobiety, jakie gesty zdradzają, ze jest ona zakochana? Na pewno warto zwrócić uwagę na drobne, niby niepozorne gesty, które mogą sugerować, ze dana kobieta kokietuje mężczyznę, stara się mu pokazać swoje zainteresowanie.

Zakochanie u kobiety
Zakochana kobieta

Do zachowań i gestów tych należą:

 • bawienie się kosmykiem włosów
 • utrzymywanie kontaktu wzrokowego dłużej niż 3 sekundy, patrzenie w oczy i odwracanie wzroku, kobieta wydaje się zawstydzona;
 • delikatny uśmiech

2. Sposób prowadzenia rozmowy

Jak zakochana kobieta prowadzi rozmowę ze swoim wybrankiem? Jak poznać, że jest zainteresowana danym mężczyzną?

Do oznak zachowania należeć może fakt, że:

 • zakochana kobieta często sama zaczyna rozmowę, dąży do kontaktu, zagaduje: co słychać, jest zainteresowana tym, co jej odpowiadamy;
 • dopytuje, jest ciekawa, chce się o danym mężczyźnie czegoś więcej dowiedzieć, lepiej go poznać;
 • w rozmowie zdarza się jej danego mężczyznę komplementować, np. "Naprawdę? To niezwykłe, masz bardzo interesującą pracę!", "To bardzo ciekawe, co mówisz", "Opowiesz mi coś więcej? Lubię słuchać, jak mówisz o swoich wyjazdach".

3. Wygląd i sposób bycia

jak wygląda kobieta, która się zakochała? Na pewno… promienieje radością. Widać po niej, że jest szczęśliwa, uśmiecha się, dba o to, aby zawsze wyglądać kwitnąco i atrakcyjnie. Stara się, zwłaszcza na spotkaniach z ukochanym, prezentować się nienagannie ale i zarazem naturalnie.

Jak zachowuje się zakochana kobieta?

Podsumujmy i uzupełnimy powyższe informacje: jak zachowuje się zakochana kobieta?

Przede wszystkim:

 • Widać, że jest szczęśliwa i nie zamierza się z tym kryć, jest radosna i uśmiechnięta, szczególnie w towarzystwie wymarzonego mężczyzny.
 • Zaczyna mówić w liczbie mnogiej, uwzględniając swojego partnera, np. "Kopiliśmy je w tym nowym sklepie", "Jechaliśmy wtedy samochodem i nie mogłam odebrać", itp.
 • Zaczyna snuć plany na przyszłość, nawet niedaleka, np. planuje wspólne wyjście do znajomych, weekendową wycieczkę i uwzględnia osobę wymarzonego partnera.
 • Uważa jego wady za urocze, nie zauważa minusów, a jeśli tak, to stara się zamieniać je w pozytywy: to pierwszy i bardzo wyraźny objaw zakochania, zwłaszcza jego pierwszej fazy – zauroczenia. Ukochana osoba wydaje się nam idealna, wymarzona, pozbawiona wad.
 • Patrzy ukochanemu prosto w oczy lub nieśmiało odwraca wzrok, często się do niego uśmiecha.
 • Prawi ukochanemu komplementy, mówi miłe rzeczy, chwali, docenia.
 • Dąży do kontaktu fizycznego, niby przypadkiem dotyka ukochanego, żegna się z nim długo i zwykle czule, np. patrzy w oczy, delikatnie przytula, całuje.
 • Dąży do kontaktu, zagaduje w mediach społecznościowych, pisze miłe smsy, często dzwoni, aby zapytać, co słychać, interesuje się życiem swojego wybranka.
 • Jest roztargniona, ponieważ miłość zajmuje nam zwykle cały wolny czas, zauroczone szybko zawładnie naszymi myślami… nic więc dziwnego, że zakochana kobieta zwykle jest nieco roztrzepana, o wszystkim zapomina, trzeba przywoływać jej uwagę i sprawiać, by przestała myśleć tylko o swoim ukochanym.
 • Chętnie umawia się na spotkania, zwykle zawsze ma na nie czas, co może oznaczać, że musi przeorganizowywać swoje obowiązki, zarówno prywatne, jak i zawodowe.
 • Może zaniedbywać swoje obowiązki, nieco gorzej funkcjonować w pracy, poświęcać mniej czasu na hobby ale i dla znajomych, ponieważ cały czas chce poświęcić ukochanemu mężczyźnie.
 • Może zadawać pytania, na temat planów na przyszłość ukochanego, np. co myśli o ślubie, posiadaniu dzieci, jak widzi swoje życie za 5, 10 lat…

Jak widać, istnieje wiele objawów zakochania, zwykle występuje ich kilka czy kilkanaście, nie powinniśmy więc na podstawie jednego objawu od razu mieć pewności, że dana kobieta się zakochała. Bardzo istotne jest zwracanie uwagi na jej zachowania w różnych sytuacjach oraz zmiany w zachowaniu, które mogą sugerować, że obdarzyła kogoś uczuciem.

Czy jestem zakochana?

Chcesz wiedzieć, czy to, co czujesz do tego jedynego, wyjątkowego mężczyzny to zakochanie? Odpowiedz na poniższe pytania, bardzo możliwe, że test pozwoli Ci rozwiać wątpliwości.

 1. Gdy go widzę, czuję, że mocniej bije mi serce.
 2. Tęsknię za nim, ilekroć znika z pola widzenia.
 3. Czuję się przy nim wyjątkowo, jestem wtedy szczęśliwa.
 4. Często sprawdzam, czy do mnie nie dzwonił lub nie pisał, sama praktycznie cały czas mam ochotę się z nim kontaktować.
 5. Często sprawdzam, czy jest dostępny w mediach społecznościowych, co publikuje na swoim profilu.
 6. Nigdy nie odmawiam mu pomocy i staram się go zawsze wspierać.
 7. Stale mam ochotę być blisko niego.
 8. Gdy się nie widzimy, zastanawiam się, co robi.
 9. Zdarza się, że pojawia się w moich snach.
 10. Źle się czuję, gdy długo się nie widzimy, nie mam na nic ochoty, tęsknię za nim.
 11. Gdy słyszę, że ktoś o nim rozmawia, dołączam do rozmowy albo się przysłuchuję.
 12. Oponuję, gdy ktoś wyraża się o nim niepochlebnie, zawsze go bronię.
 13. Uważam, że ma wiele dobrych cech, nie zauważam, aby miał jakieś duże wady.
 14. W ogóle nie interesują i nie podniecają mnie inni mężczyźni.
 15. Bardzo często o nim myślę, wspominam wspólnie spędzony czas i planuję, co będziemy robić, gdy znów się zobaczymy.

Na większość odpowiedzi udzieliłaś odpowiedzi twierdzącej? W takim razie z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zakochałaś się w tym mężczyźnie… Spokojnie, zauroczenie to bardzo przyjemny stan, który z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje życie. Bardzo możliwe, że zakochanie przerodzi się w poważniejsze i głębsze uczucie: miłość i pozwoli Tobie i drugiej połówce wspólnie tworzyć Waszą wyjątkową historię.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Luca
Jak się jest zakochanym, to nie zwraca się uwagi na żadne wady, postrzega się każdego wyłącznie pozytywnie.