Zabieg olejowania włosów

Olejowanie włosówChoć olejowanie włosów to żadna nowość, wciąż wiele kobiet podchodzi do tego tematu z dozą nieufności, i choć marzymy o pięknych, zdrowych oraz lśniących włosach nie jesteśmy przekonane do samego zabiegu olejowania. Warto jednak na własnej skórze przekonać się o skuteczności tego typu odżywania włosów, z którego od dawna korzystają miliony kobiet, aby uwierzyć, że stosowanie olejów to sposób na piękną i zawsze zdrowo wyglądającą fryzurę.

Na czym polega zabieg olejowanie włosów?

Olejowanie to zabieg, podczas którego na włosy nakładane są specjalne oleje, które mają za zadanie wzmocnić włosy, przywracając im utracony blask. Cała procedura olejowania to rytuał, który znany był już starożytnym Egipcjankom, jednak przetrwał on aż do dziś, choć jego znaczenie jest teraz nieco inne. Aktualnie olejowanie chroni włosy nie tylko przed działaniem słońca, ale również chemii oraz codziennych niszczących włosy zabiegów pielęgnacyjnych (takich jak suszenie, kręcenie czy prostowanie).

Co nam daje olejowanie włosów?

Zalet olejowania włosów jest tyle, co kobiet, które wypróbowały ich działania, wśród tych najważniejszych wymienić można jednak przede wszystkim:

  • a) zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów,
  • b) przyspieszenie porostu włosów poprzez wzmocnienie cebulek,
  • c) zniwelowanie problemu nadmiernego przetłuszczania się włosów,
  • d) łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych skóry głowy,
  • e) leczenie łupieżu,
  • f) ułatwienie rozczesywania włosów,
  • g) ochrona włosów przed wpływem czynników zewnętrznych i szkodliwych zabiegów kosmetycznych,
  • h) zwiększanie elastyczności włosa, oraz ochrona przed rozdwajaniem się końcówek.

Jak prawidłowo olejować włosy?

Podstawą, jeżeli chodzi o skuteczność olejowania włosów, jest regularność (nie należy oczekiwać, że jednorazowe nałożenie oleju sprawi, że nasze włosy staną się od razu niczym z okładki miesięcznika o urodzie). Na widoczne rezultaty trzeba poczekać, jednak z pewnością warto poświęcić czas, ponieważ w przypadku dobrze przeprowadzanych zabiegów są one naprawdę spektakularne.

Zabieg olejowania powinno się przeprowadzać dwa razy w tygodniu na minimum jedną do trzech godzin przed myciem włosów. Po upływie wskazanego czasu olej zmywamy, w pierwszej kolejności spłukując go ciepłą wodą, a następnie myjąc włosy szamponem jeszcze dwa razy. Niezwykle ważne jest to, aby w przypadku podjęciu decyzji o olejowaniu włosów przestać używać produktów z zawartością silikonów, co wynika z tego, że składniki te „obklejając” włos, nie dopuszczają do niego żadnych składników, które zawarte są w olejach.

Po skończonym olejowaniu na włosy warto nałożyć maskę lub odżywkę bez obciążających włosów silikonów - może być to preparat, którego nie trzeba spłukiwać.

Metody olejowania włosów

Sposobów na olejowanie włosów jest kilka, do tych najprostszych zaliczyć można olejowanie na sucho, które jak sama nazwa wskazuje, polega na nałożeniu oleju na suche włosy. Olejek aplikuje się od skóry głowy aż po końcówki włosa. Warto pamiętać również o delikatnym wcieraniu oleju w skórę głowy, co poprawi znacząco kondycję włosa i całej skóry głowy. Te same zasady obowiązują przy olejowaniu na mokro, z tym że olej nakładany jest na mokre, umyte włosy oraz może na nich pozostać aż do wyschnięcia.

Olejowanie można również wykonać w formie płukanki, polega to na tym, że do naczynia wlewa się ciepłą wodę i około dwie łyżki oleju (w zależności od długości i gęstości włosów), a następnie zanurza się włosy w misce i trzyma w niej około 3 minut. Po upływie tego czasu włosy wykręca się i zawija w bawełniany ręcznik, tak aby wchłonęły one wodę bogatą w substancje odżywcze.

Wiele osób do olejów dodaje również ulubionej odżywki do włosów i tak zmieszane składniki nakłada na włosy, jest to o tyle dobre rozwiązanie, że mieszanka taka prościej się zmywa.

Najważniejszą zasadą przy wszystkich tych sposobach jest jednak czas - aby olej miał szansę zadziałać, musi być obecny na włosach kilka godzin, od tej reguły nie ma żadnych wyjątków, stąd warto zabieg ten wykonać wieczorem, tak aby przez noc włosy mogły wchłonąć korzystne dla nich substancje.

Najpopularniejsze oleje wykorzystywane podczas zabiegu olejowania

Olejek arganowy to jeden z najczęściej używanych olejków, głównie ze względu na swoje właściwości wspomagające walkę z łupieżem oraz korzystnie wpływające na włosy, które mają skłonność do nadmiernego przetłuszczania. Olejek bardzo dobrze wzmacnia włosy, dlatego polecany jest również osobom wykonującym częste zabiegi prostowania czy farbowania, dodatkowo wykazuje on również właściwości wpływające na lepszy porost włosów.

Kolejnym bardzo popularnym ostatnio olejem jest olej kokosowy, który doskonale sprawdza się w regeneracji zniszczonych końcówek, a dodatkowo jest o wiele tańszy od wspomnianego wcześniej oleju argonowego. Jeżeli z kolei zmagasz się z wypadaniem włosów pomocny okazać się może olej rycynowy, mający jednak swoje wady, do których zaliczyć można efekt przyciemniania włosów oraz trudne rozprowadzanie. Mało kto wie, że również oliwa z oliwek doskonale nadaje się do olejowania włosów, jej właściwości nawilżające świetnie sprawdzają się szczególnie w przypadku suchych włosów. Wśród nieco mniej popularnych, ale również wykorzystywanych olejów, wymienić można również olejek jojoba oraz olej z migdałów, które również warte są polecenia. W przypadku olejowania włosów warto spróbować różnych rodzajów olejów i samemu metodą prób i błędów zdecydować o tym, który jest dla nas najbardziej odpowiedni (kontrolując stan swoich włosów sprawdzamy, który olej najlepiej wpływa na ich kondycję).

Najczęściej popełniane błędy podczas olejowania

Pierwszym i chyba najczęściej popełnianym błędem jest nakładanie zbyt dużej ilości oleju na włosy, co powoduje, że trudno go potem zmyć, efektem jest przymusowe, kilkukrotne mycie włosów szamponem, co osłabia łuski włosa, a więc cały zabieg odnosi odwrotny do zamierzonego skutek.

Po drugie, jak zostało to już wspomniane wcześniej, podczas kuracji olejowania nie powinno się stosować żadnych szamponów ani odżywek zawierających silikony, które blokują wchłanianie się oleju, mimo tego wciąż wiele kobiet niedokładnie czyta etykiety kosmetyków i popełnia tego typu błędy, które sprawiają, że olejowanie nie ma sensu.

Kolejnym, również częstym błędem jest stosowanie nieodpowiedniego oleju, dlatego przed wybraniem tego, który będziemy stosować, koniecznie zapoznajmy się z jego działaniem i dobierzmy taki, które rzeczywiście pomoże nam rozwiązać problemy, z którymi się zmagamy.

Przed przystąpieniem do zabiegu olejowania włosów należy sobie przede wszystkim uświadomić, że ma to być rytuał przyjemny i relaksujący - to chwila dla Ciebie i Twojej urody, dlatego dobierz odpowiedni dla siebie olej i zacznij cieszyć się zdrowymi oraz pięknie wyglądającymi włosami już dziś.

Komentarze