Z czym łączyć witaminę D? To poprawia jej wchłanianie

Witamina D w produktachWitamina D jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Niestety, przez większą część roku nasłonecznienie w Polsce jest zbyt małe, by ilość wytworzone witaminy była wystarczająca. Świadczą o tym statystyki, według których nawet ponad 80% badanych cierpi na niedobór witaminy D. Dlatego konieczna jest jej suplementacja. Z czym warto łączyć witaminę D, by wchłaniała się lepiej?

Magnez

Magnez jest pierwiastkiem biorącym czynny udział w przemianach mniej aktywnych form witaminy D w kalcytriol, który charakteryzuje się największą aktywnością. Jeśli poziom magnezu w organizmie jest niedostateczny, suplementacja nawet największymi dawkami witaminy D może nie przynieść oczekiwanego skutku.

Warto dodać, że suplementacja magnezem jest często niezbędna ze względu na ciągły wzrost poziomu stresu, jakiemu poddawany jest ludzki organizm. Przewlekły niepokój oraz coraz szybsze tempo życia, codzienne obowiązki i wynikające z nich przemęczenie, a także kawa i napoje energetyczne sprawiają, że poziom magnezu często spada poniżej zalecanych norm (stężenie magnezu powinno wynosić 1,7 do 2,7 mg/dl).

Tłuszcz

Wit D wspomaga funkcjonowanie wielu układów w organizmie. Aby do nich dotrzeć, potrzebuje tłuszczu. Dzieje się tak, ponieważ witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczu i to właśnie on jest niezbędny do przetransportowania tej witaminy w najodleglejsze zakamarki organizmu. Olej, który zwykle wypełnia kapsułkę z witaminą, to zbyt mało, dlatego warto przyjmować ją w czasie posiłku zawierającego tłuszcze. Produktami, które są szczególnie zalecane w czasie suplementacji witaminy D, są oleje roślinne, orzechy i tłuste ryby morskie. Są one bogate w zdrowe tłuszcze, które - oprócz wsparcia wchłaniania witaminy D - mają także inne korzyści prozdrowotne.

Witamina K2

Kompleks witaminy D3 i K2 to modne ostatnio zestawienie, chociaż wit. K2 nie do końca wpływa na wchłanianie wit. D. Jednak obie te witaminy mają kluczowy wpływ na stan kości i mechanizmy wchłaniania wapnia. Dlatego takie połączenie stanowi doskonałą profilaktykę osteoporozy i innych chorób wynikających z odwapnienia kości.

Odpowiednia forma przyjmowania witaminy D jest gwarancją jej prawidłowego wchłaniania. Warto jednak pamiętać, że witamina D w nadmiarze może zaszkodzić, zaburzając procesy mineralizacyjne kości oraz funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Dlatego przed podjęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić poziom witaminy D. Pomoże to nie tylko dobrać odpowiednią dawkę witaminy, ale również uchroni przed przykrymi skutkami jej przedawkowania.

Bibliografia:

  1. Quraishi S.A., Camargo C.A., Manson J.E. Low vitamin D status in Europe: moving from evidence to sound of public health policies. Am J Clin Nutr 2016; 103: 957-958.
  2. KOWALSKA, Edyta. Witamina K i D. Czy ich łączenie to dobry, czy zły pomysł?.
  3. Gil, Marian, E. Głodek, and Mariusz Rudy. "Ocena spożycia witamin i składników mineralnych w całodziennych racjach pokarmowych studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego." Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 63.4 (2012).
  4. Walasek, L., and P. Ligocki. "Niedobor magnezu jako czynnik potencjalizujacy reakcje stresowa organizmu." Żywienie Człowieka i Metabolizm 30.1-2 (2003): 233-236.
  5. Grafka, A., Łopucki, M., Kuna, J., Kuna, A., & Pęksa, B. (2019). Rola witaminy D w organizmie. Diagnostyka Laboratoryjna, 55, 55-60.

Komentarze