Wybieramy system nawadniania do ogrodu

System nawadniania do ogroduNie warto bezczynnie czekać na suche pory roku, które nawiedzają nasz region regularnie. Lepiej zawczasu zamontować w ogrodzie odpowiedni system nawadniania. Podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru.

Podstawowa zasada przy projektowaniu ogrodowych systemów nawadniania to jak najkrótsze odcinki pomiędzy źródłem zasilania w wodę a wylotem. W ten sposób nie obniża się zanadto ciśnienia na końcu przewodu.

Wybieramy system nawadniania

Żeby nie pogubić się pośród elementów stanowiących system nawadniający ogrodu, warto najpierw dowiedzieć się, co powinien dokładnie zawierać. To przede wszystkim zraszacze różnego typu (przenośne bądź wynurzalne), rury, które służą do rozprowadzenia wody, a także zawory, złączki i pomniejsze elementy hydrauliczne. Rury polietylenowe, które składają się na system nawadniania, sprzedawane są według zapotrzebowania (na długość). Długość rur dobieramy w zależności od powierzchni ogrodu. W ten sam sposób wybieramy średnicę (najczęściej jest to 25 milimetrów). Od długości rury zależeć będzie liczba trójników i złączek, dzięki którym podłączymy urządzenia nawadniające i skompletujemy cały system. Jeśli zdecydowaliśmy się na instalację automatyczną, oprócz powyższych elementów potrzebne będą sterowniki, czujniki deszczu i wilgoci oraz elektrozawory regulujące zasilanie w różnych sekcjach nawadniania. Jeśli ma to być system nawadniania kropelkowego, niezbędny będzie zakup linii kroplującej. Montując zraszacze, powinniśmy pamiętać o tym, by pod nimi ułożyć kilkucentymetrową warstwę żwiru, szeroką na 40-50 cm. Będzie stanowiła drenaż.

Co nam daje system nawadniania?

Odpowiednie programowanie automatycznego systemu nawadniania ogrodu pozwoli nam racjonalnie korzystać z wody i umożliwi ograniczenie czasu potrzebnego do pielęgnowania ogrodu. Automat doprowadzi wodę do roślin dokładnie w takiej ilości, w jakiej ta jest wymagana. Najlepiej ustawić go, by nawadniał sadzonki nocą. Wówczas woda paruje wolniej i jest w stanie dotrzeć głębiej w glebę. Jeszcze jedną zaletę nocno-wieczornego nawadniania ogrodu stanowi wyższe ciśnienie wody w sieci. W dzień pobór wody jest większy, dlatego ciśnienie może być niższe. Aby zbudować taki system, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak: taśma miernicza, szpadel oraz sznurek wraz z palikami mocującymi. Żeby przyciąć rury doprowadzające wodę do odpowiedniej długości, musimy również mieć mocne nożyce, które nadają się do plastikowych rur. Można użyć zamiast nich piłki do metalu. Trzeba się też przygotować do regulacji urządzeń nawadniających, dlatego wcześniej wyposażmy się w zestaw odpowiednich kluczy i wkrętaków.

Projekt systemu nawadniania możemy zlecić fachowcom, ale przy niewielkim wysiłku jego wykonanie nie powinno przerosnąć naszych możliwości. Wystarczy plan ogrodu wraz z wymiarami oraz określenie stref nawadniania. Taki wstęp pozwoli przygotować plan rozmieszczenia zraszaczy i połączenia ich systemem rur.

Komentarze