Umywalka łazienkowa - jak wybrać tę idealną?

Umywalka łazienkowaŁazienka to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Sposób jej aranżacji powinien uwzględniać zarówno kwestie praktyczne, jak i estetyczne. W łazience bowiem często odpoczywamy, relaksujemy się lub odpoczywamy po ciężkim dniu. By uczynić to miejsce maksymalnie atrakcyjnym, należy dołożyć starań zarówno w doborze jego wyposażenia, jak i w oddziaływaniu na jego wygląd. W osiągnięciu obu tych celów pomóc nam może wybór odpowiedniej umywalki. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy - na co zwrócić uwagę przystępując do zakupu umywalki do łazienki, jakie dostępne rodzaje umywalek znajdziemy oraz które z nich cieszą się obecnie największą popularnością.

Sposób montażu a rodzaj umywalki

Zastanawiając się nad wyborem umywalki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie praktyczne. Do nich należy między innymi sposób montowania danej umywalki. Znaleźć możemy kilka głównych kategorii, wśród których najchętniej wybieramy umywalki montowana ściennie lub tak zwane umywalki nablatowe.

Pierwsze z nich - umywalki ścienne - to najchętniej i najczęściej stosowany typ umywalki. Zazwyczaj są one montowana na niedużych szafkach łazienkowych, w których znajduje się wychodzący z umywalki syfon. W ten sposób ta niezbyt atrakcyjna hydrauliczna część zostaje zamaskowana, a sama umywalka wygląda, jakby "wyrastała ze ściany", do której jest przymocowana.

Drugi typ, czyli umywalki nablatowe, to rzadziej stosowane urządzenia. W przeciwieństwie do ich ściennych odpowiedników są montowane na blacie lub wyciętym w nim otworze. Umywalki takie prezentują zazwyczaj wyższy poziom estetyczny - mogą być wykonane z atrakcyjnych materiałów, prezentować unikatowy design lub wkomponowywać się w całość aranżacji pomieszczenia.

Znajdziemy także umywalki montowane w inny sposób. Do nich należą umywalki:

  • podblatowe, które są w całości ulokowane poniżej poziomu blatu,
  • półblatowe, częściowo wbudowane w blat,
  • wpuszczane, w których jedynie górne części krawędzi wystają ponad wysokość blatu,
  • naszafkowe, czyli umywalki wbudowane w szafkę,
  • wolnostojące, przeznaczone do montowania z dala od ściany.

W poszczególne rodzaje umywalek możesz zaopatrzyć się na stronie: https://elazienki.pl/roca/k/umywalki.

Materiał wykonania

Materiał, z którego dana umywalka została wykonana to kolejne niezwykle istotne kryterium. Do wyboru mamy kilka najczęściej stosowanych materiałów.

Umywalki akrylowe są najbardziej popularne. Wykonane są z tworzywa sztucznego, które w toku obróbki pozwala się dość swobodnie modelować. Umywalki takie są łatwe w czyszczeniu oraz stosunkowo odporne na zarysowania.

Umywalki ceramiczne wykonywane są z mieszanek glinki lub kamionki. Są również odporne na zarysowania, jednak łatwiej podatne na wstrząsy i uderzenia.

Wykonane z kamienia to typ umywalek zyskujących ostatnio na popularności. Są one niezwykle ciężkie, ale przez to - odporne na obrażenia mechaniczne, stłuczenia i porysowanie jej powierzchni.

Umywalki szklane to wybór osób, których łazienka urządzona jest w stylu nowoczesnym. Przezroczysta umywalka wywołuje przyjemne wrażenia estetyczne oraz pozwala na dopasowanie do niemal wszystkich stylów dekoracyjnych.

Znajdziemy także inne, rzadziej stosowane materiały, jak metal, drewno czy mieszanki poszczególnych materiałów.

Fot. elazienki.pl.

Komentarze