Ubrania z poliestru - jak je prać?

Ubrania z poliestruUbrania z poliestru są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie promieni słonecznych. Bardzo często materiał ten wykorzystywany jest do produkcji odzieży wierzchniej, choć nie tylko. Zdecydowanym minusem poliestru jest natomiast jego niezdolność do wchłaniania potu.


Poliester - materiał branży odzieżowej

Poliester to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji ubrań. Jego podstawową zaletą jest wyjątkowa wytrzymałość i odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Jest to materiał zbudowany z polimerów, a więc substancji chemicznych, z których, w drodze nieco innych procesów, otrzymuje się również materiał do produkcji folii i butelek. Obecnie toczy się szeroka dyskusja wokół wątpliwej neutralności tego materiału względem środowiska. Chodzi tutaj zarówno o szkodliwe oddziaływanie samego procesu produkcji poliestru, jak i późniejszy problem z jego ponownym wykorzystaniem, choć obecnie coraz więcej ubrań z poliestru pochodzi z recyklingu (w tym recyklingu butelek). Niezależnie od tych wątpliwości produkcja ubrań z poliestru trwa nieprzerwanie i nic nie wskazuje na to, aby w ciągu najbliższych kilkunastu lat inny materiał miał go zastąpić na pozycji lidera tkanin przemysłu odzieżowego.

Jak zachowuje się poliester?

Aby dowiedzieć się, jak prać kurtkę z poliestru warto nieco lepiej zapoznać się z jego zachowaniem w różnych warunkach. Należy pamiętać, że jest to materiał łatwopalny, a w kontakcie z ogniem właściwie wtapia się w ludzką skórę. Jego kolejnym minusem jest również fakt, że nie ma zdolności wchłaniania ludzkiego potu, co po jakimś czasie sprawia, że ubrania z tego materiału po prostu zaczynają brzydko pachnieć. Niska higroskopijność polimerów wpływa również na brak przewiewności materiału. Jednocześnie jednak poliester zapewnia komfort cieplny i blokuje działanie promieni słonecznych, co sprawia, że często wykorzystuje się go do produkcji odzieży sportowej. W tym wypadku wykorzystuje się jednak wyłącznie wysokogatunkowy poliester gwarantujący odprowadzanie potu na zewnątrz.

Jak skutecznie wyprać ubrania z poliestru?

Poliester to materiał, który stosunkowo łatwo poddaje się procesom czyszczenia. Podczas prania najlepiej kierować się zaleceniami producenta umieszczonymi na metce. Najczęściej sugeruje on temperaturę prania w 30 albo 60 stopniach Celsjusza, w zależności od typu poliestru. Szkodliwe może być dla ubrania zarówno zastosowanie wyższej, jak i niższej temperatury, która może prowadzić do odkształceń materiału. Poliester schnie bardzo szybko. Z powodzeniem można go wirować i suszyć w pralce, jednak niektóre kurtki wymagają prania chemicznego, dlatego lepiej uważnie przestudiować metkę przed włożeniem ubrania wierzchniego do pralki automatycznej. Dobrym sposobem na odświeżenie ubrań i pozbycie się drobnych zagnieceń jest użycie parownicy.

Autor: www.domwporzadku.pl.

Komentarze