Toksyna botulinowa czyli jad kiełbasiany lub botox

Toksyna botulinowaToksyna botulinowa to znany wszystkim kwas kiełbasiany obecnie najczęściej nazywany botoxem, który jest znany z trujących właściwości, jednak od lat jest stosowany w medycynie. Toksyna botulinowa hamuje uwalnianie neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za przekaz impulsów między nerwami i mięśniami.

Najprościej mówiąc powoduje rozluźnienie mięśni, co jest wykorzystywane w leczeniu zeza, chorób neurologicznych, które mają powiązanie z napięciem mięśniowym, zespołu napięcia mięśniowego, nadmiernej potliwości, ma również zastosowanie w kosmetologii.

Toksyna botulinowa - jad kiełbasiany, botox wstrzyknięty pod skórę wygładza zmarszczki mimiczne, niestety efekt ten utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy, ponieważ włókna nerwowe zwiotczałe połączenia zastępują nowymi.

Toksyna botulinowa na zmarszczki

Zwalczanie zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej jest zupełnie bezpieczne ponieważ dla każdego pacjenta dawka jest ustalana indywidualnie i zawsze są one minimalne, tak by zwiotczeniu uległy jedynie wybrane mięśnie i połączenia nerwowe. Najlepsze efekty można zaobserwować w wygładzaniu zmarszczek mimicznych powstałych w górnej części twarzy, tam też toksyna działa najdłużej.

Najczęściej zastrzykiem z botoxu - kwasu kiełbasianego usuwane są zmarszczki występujące w okolicach:

  • brwi
  • na czole
  • wokół oczu
  • powiece dolnej
  • wokół ust
  • na szyi
  • na brodzie

Zabieg wstrzyknięcia botoxu

Zabieg wstrzyknięcia botoxu jest bezpieczny i nie powinien być bolesny. Podczas zabiegu wykorzystuje się jednorazowe strzykawki i bardzo cienką igłę. Następnie niewielkie ilości toksyny są wstrzykiwane punktowo w miejsca zmarszczek. Jeśli zastosowana dawka kwasu kiełbasianego jest odpowiednio dobrana twarz wygląda naturalnie, a mimika pozostaje bez zmian.

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej można zauważyć już po upływie trzech dni, jednak stuprocentowy efekt jest widoczny dopiero pomiędzy siódmym a dziesiątym dniem od zabiegu.

Każda z nas marzy o gładkiej cerze bez śladu, jednak najczęstszą obawą przed wstrzyknięciem botoxu jest utrata mimiki, skutki uboczne źle wykonanego zabiegu i ból.

Ostania obawa jest bezpodstawna, ponieważ większość osób, które już spróbowały wstrzykiwania toksyny botulinowej zgodnie twierdzą, że nakłucie można porównać do ukąszenia przez komara. A przecież większym torturom poddajemy się na co dzień by ładnie wyglądać. Co do reszty obaw są jak najbardziej zrozumiałe, dlatego decydując się na zabieg wstrzyknięcia botoxu zawsze należy wybierać profesjonalne punkty medycyny estetycznej i oddawać się jedynie w ręce wykwalifikowanych osób. Tylko w ten sposób możemy otrzymać usługę na najwyższym poziome. Ponadto tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, którą zmarszczkę można wygładzić stosując jedynie botox, a która wymaga dodatkowego wypełnienia kwasem hialuronowym.

Toksyna botulinowa w leczeniu nadmiernej potliwości

Botox ma również szerokie zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. W celu zablokowania pracy gruczołów potowych podobnie jak w przypadku likwidacji zmarszczek w miejsca gdzie potliwość przybiera bardzo silną formę zostaje wstrzyknięta toksyna botulinowa. W tym wypadku stosowane dawki są nieco wyższe, ale nadal w stu procentach bezpieczne dla zdrowia. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się przez około sześć miesięcy.

Botox jest też kołem ratunkowym dla osób cierpiących na częste i bardzo bolesne migreny. Wstrzyknięcie toksyny w okolice czoła i karku blokuje połączenia nerwowe odpowiedzialne za bóle głowy.

Komentarze