Tęsknota - czym jest? Jak radzić sobie z tęsknotą?

TęsknotaKażdy z nas za kimś lub za czymś tęskni. To uczucie, którego nie możemy jednoczenie zaklasyfikować jako pozytywne czy negatywne. To poczucie, że kogoś lub czegoś nie ma, czujemy brak, jest on mniej lub bardziej dotkliwy. Kiedy może pojawić się tęsknota, jak się objawia oraz jak radzić sobie z nią, gdy jest bardzo silna?

Czym jest tęsknota?

Tęsknota, zwana również nostalgią, to uczucie braku kogoś lub czegoś, uczucie smutku, niepokoju, głębokiego zamyślenia, odczuwanie braku osoby lub sytuacji. Może, ale nie musi powodować cierpienia psychicznego. Tęsknota może być chwilowa lub możemy ją odczuwać przez cały czas.

Skąd się bierze tęsknota? Rodzaje tęsknoty

Co może spowodować uczucie tęsknoty? Rodzaje tęsknoty możemy wyróżnić w zależności od tego, kogo lub czego nam brakuje.

Tęsknota za kimś
Np. po czyjejś śmierci, rozstaniu, wyjeździe za granicę, wyprowadzce dzieci itp. - możemy tęsknić za kimś, gdy stracimy bliską osobę, rozstaniemy się z wieloletnim partnerem, kochana osoba wyjedzie za granicę, dzieci wyprowadzą się z domu. Takie uczucie jest przytłaczające, brakuje nam bowiem obecności tych osób, rozmów z nimi, ich wsparcia, bliskości… Taka tęsknota doskwierać nam może praktycznie cały czas, zwłaszcza, gdy ktoś odejdzie na zawsze i już nie możemy odnowić lub podtrzymywać w żaden sposób relacji.

Tęsknota za partnerem

Tęsknota za miejscem
Np. rodzinnym domem, krajem ojczystym - możemy oczywiście tęsknić również za miejscem, np. naszym rodzinnym domem, gdy już się z niego wyprowadzimy, za krajem ojczystym, gdy rozpoczynamy życie za granicą. Taka tęsknota jest uczuciem przykrym, wspominamy ukochane miejsca, a w obecnych możemy czuć się źle, obco.

Tęsknota za danym okresem w życiu
Np. za byciem w ciąży, za młodością - wielu z nas tęskni również za konkretnym okresem w naszym życiu, np. związkiem, panie mogą z tęsknotą myśleć o byciu w ciąży, a osoby starsze z nostalgią wspominać czas młodości.

Tęsknota za czymś
Np. za urlopem, słońcem itp. - możemy tęsknić oczywiście także za wszystkim tym, co lubimy, co było nam drogie, a czego teraz nie mamy. Wielu z nas siedząc w pracy z tęsknotą myśli o wakacjach, zimą tęsknimy za latem, ciepłem i słońcem.

Tęsknię - jak to się objawia?

Jak objawia się tęsknota? Po czym poznać, że za kimś lub za czymś tęsknimy? Objawy nie są oczywiście jednoznaczne, ale są sygnałami, że czegoś nam brakuje mogą. Mogą to być między innymi:

  • smutek, przygnębienie, apatia, brak chęci do działania - takie negatywne emocje mogą jednoznacznie świadczyć o tym, że za kimś lub za czymś tęsknimy;
  • refleksyjny lub wręcz depresyjny nastrój - może być on wyznacznikiem tęsknoty - tego, że czegoś nam brakuje, że nie wszystkie nasze potrzeby są zaspokojone;
  • problemy z apetytem - są powszechne u osób, które za kimś lub czymś tęsknią, częściej pojawiają się przy tęsknocie za człowiekiem: myślimy o bliskiej ukochanej osobie i wszystkie inne "przyziemne" potrzeby schodzą na drugi plan;
  • problemy ze snem - podobnie jak w powyższym przypadku, gdy kogoś nam brakuje lub intensywnie myślimy o czymś, czegoś nam brakuje, możemy mieć problemy ze snem, zarówno z zasypianiem, jak i spokojnym snem, możemy wybudzać się w nocy, miewać koszmary czy lęki nocne;
  • problemy z koncentrowaniem uwagi - tęsknota za kimś lub za czymś zajmuje bardzo czasu w naszym życiu, miewamy więc trudności ze skoncentrowaniem się na pracy czy wykonywaniu innych, ważnych obowiązków;
  • drażliwość, płaczliwość, wybuchowość, łatwe wpadanie w złość - tak również może objawiać się tęsknota, człowiek stęskniony jest nie tylko smutny, ale również o wiele bardziej drażliwy, może się łatwo denerwować, szybko zaczynać płakać, łatwo przechodzić z jednego nastroju w drugi.
  • Tęsknota

Czy tęsknota można nam dać coś dobrego? - zalety tęsknoty

Czy tęsknienie za kimś lub za czymś może być dobre? Jakie zalety ma tęsknota? Zapewne wielu z nas będzie zaskoczonym jak wiele dobrych rzeczy niesie ze sobą uczucie nostalgii.

Tęsknota jest dowodem naszego zaangażowania
To oczywiste, jeśli za kimś lub za czymś tęsknimy - jest to dowód na to, że na kimś lub na czymś nam zależy, że jest to dla nas ważne. Inaczej brak tej osoby lub sytuacji nie wywarłby na nas żadnego wrażenia.

Tęskniąc możemy bardziej dbać o relację i pogłębiać ją
W przypadku tęsknoty za kimś to uczucie może nam pomóc w dbaniu o relację. Jeśli mamy ukochaną osobę na co dzień, związek czy relacja nam powszednieje, nie doceniamy tak bardzo tego, że ta osoba po prostu jest. Gdy znajduje się daleko i tęsknimy za nią robimy o wiele więcej, aby relacja przetrwała, dbamy o siebie nawzajem, poświęcamy sobie dużo czasu, robimy miłe niespodzianki. Jak powiedział kiedyś Paweł Grzonka: "Tęsknota jest najdokładniejszym sposobem pomiaru siły miłości".

Tęsknota może wzmocnić nas i nasze uczucie
Będąc dalej w temacie tęsknoty za kimś to uczucie może nam pomóc wzmocnić nie tylko nasze uczucie ale i siebie, swoje wnętrze. Tęsknota jest emocją, która uszlachetnia, sprawia, że dojrzewamy wewnętrznie, emocjonalnie, stajemy się bardziej dojrzali, świadomi swoich emocji.

Tęsknota może nas mobilizować do zmian i działania
Może wielu z nas tego nie dostrzega, ale bardzo często uczucie tęsknoty może motywować nas do działania i zmian. Dla przykładu: gdy ukochana osoba mieszka daleko przez dłuższy czas i bardzo za nią tęsknimy, możemy zrobić wszystko, aby zmienić prace i przeprowadzić się do niej, by znowu być blisko siebie.

Jak radzić sobie z tęsknotą?

Czujesz, że tęsknota Cię przytłacza, a nie wiesz, jak poradzić sobie z tym uczuciem? Poniżej kilka porad, które pomogą Ci uporać się z doskwierającą nostalgią.

  • Korzystaj z nowoczesnych technologii komunikacyjnych, aby utrzymywać kontakt z bliskimi, za którymi tęsknisz - żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, bardzo duże znaczenie mają nowoczesne media i innowacyjne metody komunikacji. Tęsknisz za kimś? Korzystaj z nich, komunikujcie się na różne sposoby, jeśli nie możecie spotkać się bezpośrednio. Dzwońcie do siebie, piszcie SMS-y, e-maile, rozmawiajcie na Skype, przez Facebook'a czy przez Messenger'a. Spróbuj również powrócić do tradycji i zacząć… pisać listy. To bardzo piękna i - niestety - już zapomniana - forma komunikacji. Po pewnym czasie wysyłane listy będą piękną pamiątką Waszej relacji, Waszego uczucia;
  • Spotykaj się z ludźmi, którzy są blisko Ciebie - nie ma blisko Ciebie ukochanej osoby, tęsknisz za czymś, co było i już nie wróci? Skup się na tym, co masz wokół siebie, spotykaj się z tymi, którzy są obok, wspierają Cię, są Ci bliscy;
  • Otwórz się na to, co nowe - jeśli brakuje Ci czegoś, co było, ale już nie wróci - pamiętaj, że życie toczy się dalej, idziesz naprzód i pora otworzyć się na to, co nowe. Pozwoli Ci to poczynić cenne zmiany w Twoim życiu, sprawi, że będziesz osobą bardziej aktywną i zabierze czas, który normalnie poświeciłabyś/poświeciłbyś za rozpamiętywanie i tęsknotę;
  • Polub siebie, rób sobie miłe niespodzianki - gdy tęsknisz nie masz czasu dla siebie. Jeśli chcesz poradzić sobie z uczuciem nostalgii, zrób coś dla siebie: miłą niespodziankę, spełnij swoje małe marzenie. Doceń siebie, pamiętaj o swoich zaletach, mocnych stronach, sukcesach;
  • Zrób coś kreatywnego: wyraź swoją tęsknotę w artystycznej formie - jeśli tęsknisz, postaraj się to wykorzystać. Emocje, jakie są w Tobie i te wyjątkowe wspomnienia możesz… utrwalić w wyjątkowo kreatywnej i artystycznej formie: napisz wiersz, narysuj coś, namaluj obraz, uszyj coś. Niech to będzie wyraz Twoich emocji ale i sposób na odreagowanie ich;
  • Wspominaj to, za czym tęsknisz - nie uciekaj od wspomnień, skoro za tym tęsknisz to wspomnienia na pewno są piękne i warto do nich wracać. Wspominanie może wprawić Cię w dobry nastrój i przypomnieć piękne chwile;
  • Korzystaj z fachowej pomocy i wsparcia, gdy tęsknota Cię przytłacza - jeżeli czujesz, ze nie radzisz sobie z tęsknotą, np. po rozstaniu czy śmierci bliskiej osoby, nie wstydź się prosić o wsparcie i skorzystaj z pomocy psychologicznej. Spotkania ze specjalistą pomogą uporać się z emocjami, uporządkować je oraz wrócić do równowagi emocjonalnej. Bardzo silna tęsknota i utrzymujący się nastrój przygnębienia mogą prowadzić do poważniejszych stanów emocjonalnych, w tym nawet do depresji!

Pamiętaj, że mimo wszystko tęsknota jest wpisana w nasze życie - nie uda się nam uciec od tego uczucia, bowiem "(…) tęsknota będzie zawsze wpisana w twoje życie. Bo każdy wybór eliminuje coś, czego nie wybrałaś. I może cię trzymać do końca życia w okowach takiego "a co by było gdyby"". (Katarzyna Grochola). To niejako nasze ludzkie przeznaczenie, ponieważ jak powiedziała Margit Sandemo "marzenia i tęsknota, (…) nadają naszemu życiu sens".

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

GrażynaSz
Bardzo często w naszym życiu przywiążemy się do do jakiejś bliskiej nam osoby, rzeczy, miejsca, i nagle musimy to zmienić, opuścić z przyczyn niezależnych od nas. Po jakimś dłuższym czasie zaczynamy tęsknić za tym i wysnuwamy wtedy taką teorię, przemyślenia, że w ogóle nie potrafimy nieraz docenić czy uszanować tego co mamy czy mieliśmy. Wpadamy w pułapkę, postępując w ten sposób. Każdy z nas musi postępować zgodnie ze swoim sumieniem i musi tylko przestać się porównywać z innymi.