Te cebulki kwiatowe warto posadzić jesienią w ogrodzie

Cebulki kwiatoweJeżeli zależy Ci na tym, aby wiosna w Twoim ogrodzie zachwycała różnorodnością kolorów, warto wykorzystać jesienną porę do zasadzenia cebul kwiatowych, które wraz z początkiem okresu wegetatywnego zaczną bujnie rozkwitać.

Czosnki ozdobne

Te rośliny są charakterystyczne dla terenów Europy oraz Azji. Niektóre odmiany mogą osiągać nawet metr wysokości i wyróżniać się kwiatostanami o okrągłym kształcie.

Czosnki ozdobne najlepiej sadzić w dobrze nasłonecznionych miejscach wraz z nadejściem października na głębokości kilkunastu centymetrów w odstępach co ok. 20 cm.

W celu zabezpieczenia przed przymrozkami można przykryć je korą. To nie tylko ochronne działanie - wczesną wiosną będzie ona zabezpieczać podłoże przed pojawieniem się chwastów. Efektów w postaci kwitnienia można spodziewać się na przełomie maja i czerwca.

Warto wspomnieć, że czosnki ozdobne mogą rosnąć na jednym stanowisku przez okres od 2 do 3 lat.

Sięgnij po cebulki wielobarwnych tulipanów

Tulipany to wdzięczne rośliny, które jako pierwsze zaczynają zachwycać w okresie wiosennym. Pochodzą z Azji i występują w ok. 100 odmianach - najbardziej kojarzą się jednak z Holandią z uwagi na to, że to właśnie w tym kraju są intensywnie uprawiane.

Warto dodać, że cebulki tulipanów są jednoroczne, jednak za każdym razem obradzają cebulkami przybyszowymi. Ich średnica może sięgać od kilku do nawet kilkunastu centymetrów.

Tulipany wyróżnia też relatywnie krótki okres wegetacji, zaczynający się już w połowie marca. Te wiosenne rośliny cechują się mnogością odmian oraz kolorów, które zasadzone w dużych skupiskach będą tworzyć gęste, barwne dywany.

W czasie kwitnienia wykazują duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego szczególnie w tym okresie należy pamiętać o intensywnym nawadnianiu. Wraz z upływem czasu warto dozować podlewanie, aby nie dopuścić do uszkodzenia cebul.

Jak sadzić i pielęgnować tulipany?

Tulipany najlepiej lokować w nasłonecznionych miejscach, służy im też nawóz azotowy w okresie wiosny, a jesienią - bogaty w azot i fosfor.

Podczas sadzenia cebul na przełomie września i października warto zainwestować w specjalne koszyczki ochronne, które nie tylko ułatwią późniejsze wydobycie cebul, ale również ochronią je przed szkodnikami.

Zdrowa cebulka kwiatowa powinna mieć brązową oraz jędrną skórkę zakończoną zielonym zarodkiem. Te pomarszczone raczej nie zakwitną.

W zależności od odmiany tulipany można podzielić na:

  • wczesnokwitnące (zakwitają w maju),
  • średniowczesne kwitnące (obradzają kwiatami na przełomie kwietnia i maja),
  • późnokwitnące (wypuszczają kwiaty w połowie maja).

Po jakie gatunki tulipanów warto sięgnąć?

  • Odmiana Ice Cream zachwyca wyjątkowymi kwiatostanami, które składają się z dwubarwnych części - zielonej oraz kolorowej.
  • Jeszcze odważniejszy przykład stanowi czarny tulipan, rzadko spotykany w ogrodach.
  • Klasykę stanowią kolorowe mixy tulipanów, wśród których można znaleźć zarówno te czerwone, białe oraz żółte.
  • Klasyczne, białe kwiaty będą świetnie komponować się z resztą aranżacji.

Przywołaj wiosnę jaskrawymi narcyzami

Narcyzy stanowią kolejny przykład kwiatów cebulowych, które sadzimy jesienią. Zachwycają różnorodnością z uwagi na tysiące odmian! Najpowszechniej w przydomowych ogródkach można spotkać narcyzy trąbkowe.

Zaleca się ulokowanie ich w nasłonecznionych miejscach - w efekcie odwdzięczą się na przełomie kwietnia i maja efektownym wyglądem zarówno na rabatach czy trawnikach lub skalniakach. Chętnie wybierane kolory narcyzów obejmują najczęściej żółte i białe kwiaty

Narcyzy wymagają żyznego i przepuszczalnego podłoża - słabo odnajdą się w miejscach wilgotnych. Można je posadzić już u schyłku ciepłego lata, czyli z połową sierpnia.

Cebulki kwiatowe narcyzów zaleca się umieścić na głębokości 10 - 20 cm w podłożu, wskazane jest także ściółkowanie miejsca nasadzenia torfem lub słomą.

Elegancka, biało-różowa odmiana to np. Replete. Żółty trąbkowy narcyz Dutch Master to typowo wiosenny wybór, podobnie jak Golden Ducat czy biały Flower Drift.

Lilie - ponadczasowa klasyka

Lilie to kolejny przykład chętnie wybieranych roślin ogrodowych z uwagi na efektowne kwiaty. Urzekający zapach i niebanalny wygląd - to wszystko sprawia, że lilie kojarzą się z delikatnością i elegancją.

Są chętnie wybierane nie tylko z uwagi na piękne kwiaty w czasie kwitnienia między lipcem a sierpniem, ale i różnorodność odmian. Przykładowo lilia himalajska może osiągnąć nawet 4 m wysokości przy umiejętnej pielęgnacji.

Większość znanych nam odmian pochodzi z Azji - warto przy tym pamiętać, że lilie nie lubią przesadzania, dlatego docelowe miejsce trzeba wybrać z rozwagą.

Lilia azjatycka jest przykładem chętnie wybieranej rośliny do przydomowych ogródków. Jej zaletą jest m.in. duża odporność na choroby czy działanie niskich temperatur. Nie przysparza problemów w trakcie uprawy. dzięki czemu poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy.

Inny przykład stanowi lilia drzewiasta, np. Pretty Woman - to najnowsza odmiana lilii zdobywającej coraz większą popularność, m.in. z uwagi na intensywny zapach. Najlepiej odnajduje się w dobrze nasłonecznionych miejscach.

Warto zwrócić także uwagę na lilie tygrysie, nazywane też potocznie pomarańczowymi, które cechują się wyrazistymi, nakrapianymi kwiatami. Przykład stanowi Tigrinum czy Yellow Tiger.

Jak sadzić cebulki kwiatowe lilii?

Cebulki lilii zaleca się sadzić jesienią (od końca sierpnia do końca października) lub na wiosnę (od drugiej połowy kwietnia do maja) w słonecznym lub półcienistym miejscu z przepuszczalną glebą na głębokości kilkunastu centymetrów.

Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna - zbyt ciężkie podłoże może bowiem sprawić, że cebule zaczną gnić. Kwitnienia można spodziewać się w czerwcu lub lipcu w przypadku jesiennego sadzenia.

Pozwól krokusom na wczesne ubarwienie Twojego ogrodu

Wyjątkowo wczesna pora kwitnienia tych roślin to jedna z przyczyn, dla której krokusy są tak chętnie wybierane - mogą bowiem cieszyć oko już z nadejściem marca, jeszcze przed całkowitym stopieniem się śniegu.

Najpowszechniej kojarzą się nam z białymi i fioletowymi odmianami - te intensywne kolory sprawiają, że rośliny wyróżniają się mocno na tle budzącego się do życia ogrodu.

Można jednak skorzystać ze zdecydowanie większej różnorodności odmian. Sięgając np. po Blue Pearl można oczekiwać białych płatków, które od zewnętrznej strony będą przyprószone fioletowym odcieniem.

Ruby Giant to kolejny przykład dwubarwnych kwiatów - połączenie fioletu z bielą jest naprawdę efektowne! Klasyczne żółte kwiaty zapewni odmiana Golden Yellow, a entuzjaści czystych, białych płatków powinni sięgnąć po Jeanne D’Arc.

Podstawowe zasady sadzenia krokusów

Do sadzenia cebulek krokusów zaleca się przystąpić w okresie przypadającym między wrześniem a listopadem. Warto umieścić je w miejscu ze stałym dostępem do słońca.

Krokusy to relatywnie nieduże kwiaty, dlatego dobrze sprawdzą się na skalniaku lub w ramach zagęszczonej kompozycji - wówczas nie pozostaną niezauważone, zapewniając zachwycający efekt w fazie kwitnienia.

Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między cebulami - powinny wynosić około kilkunastu centymetrów. Ich prosta i niewymagająca uprawa powinna stanowić jeden z argumentów przemawiających za ich sadzeniem w ogrodzie.

Hiacynty - bujne kwiatostany w różnych kolorach

Hiacynty zaliczają się do złotej piątki wiosennych kwiatów, które sadzi się w okresie jesiennym między wrześniem a listopadem na głębokości kilkunastu centymetrów.

Odwdzięczą się w postaci drobnych kwiatów tworzących gęste i pachnące kompozycje. Miejsce dla hiacyntów powinno być słoneczne lub lekko zacienione, z żyzną glebą. Warto też zwrócić uwagę na to, aby rośliny były ochronione od wiatru. Z powodzeniem można je także sadzić w doniczkach, a kwitnienia należy spodziewać się na przełomie kwietnia i maja.

Klasyczne odmiany hiacyntów to białe Carnegie. Entuzjaści delikatnych odcieni powinni docenić fioletowo-różowe kwiaty z odmiany Prince of Love. Wyrazisty akcent nadadzą czerwone hiacynty - Red Glory o ujmującym, głębokim kolorze. Z kolei żółte radosne kwiaty zapewni odmiana City of Harlem.

Cebulki kwiatowe - zadbaj o swój ogródek

Jesień to doskonała okazja do tego, aby wyposażyć się w dorodne cebulki kwiatowe. W tym czasie można też odnotować szeroką dostępność wielu gatunków oraz atrakcyjne ceny. Jeżeli szukasz sprawdzonego źródła zdrowych cebulek - warto skorzystać z oferty jaką proponuje sklep cebule-kwiatowe.pl. Znajdziesz tam jakościowe cebulki, które nie będą nosiły śladów chorób czy uszkodzeń.

Otrzymane cebulki warto jak najszybciej umieścić w gruncie - dzięki temu zdążą ukorzenić się przed nadejściem zimy. Optymalny okres na to działanie obejmuje wrzesień i październik.

Powyższe 5 propozycji gatunkowych można określić jako sztandarowe przykłady kwiatów, które posadzone na jesieni odwdzięczą się efektownym wyglądem już od wczesnej wiosny. Zachwycający efekt gwarantowany!

Komentarze