Tabletki "dzień po" - na co zwrócić uwagę, jeżeli się zdecydujesz?

Tabletka dzień poTabletki "dzień po" są w Polsce dostępne na receptę. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod tak zwanej "awaryjnej" antykoncepcji. Jej celem jest zapobiegnięcie owulacji lub dojściu do zapłodnienia. Tabletka dzień po zapobiega także ciąży, jeżeli przed jej zażyciem doszło do stosunku, podczas którego zawiodły inne metody antykoncepcyjne. Tabletki "dzień po" - Na co zwrócić uwagę, jeżeli się zdecydujesz?

W jaki sposób działają tabletki "dzień po"?

Tabletki "dzień po" to jedne z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji awaryjnej. Ich zadaniem jest zatrzymanie owulacji, a także stworzenie w endometrium takich warunków, aby nie mogło dojść do zapłodnienia. Nie są więc to tabletki wczesnoporonne, a środki, które ograniczają do minimum ryzyko zajścia w ciążę w przypadku stosunku niezabezpieczonego. Obecnie na rynku wyróżnia się zasadniczo dwa środki doraźnej, awaryjne formy antykoncepcji ratunkowej. Oczywiście oba preparaty przepisywane są na receptę. Organizacja Women On Web zapewnia jednak możliwość internetowego kontaktu z lekarzem, a także przepisanie recepty, jednak dokumenty te nie są realizowane we wszystkich aptekach w Polsce. Wykaz miejsc, w których wykupienie środków jest możliwe, znajduje się na stronie organizacji. Tabletki "dzień po" można podzielić na dwie grupy - środek hamujący owulację oraz środek zmieniający środowisko w endometrium. Pierwszy preparat zawiera octan uliprystalu, co zapobiega uwolnieniu komórki jajowej przez jajnik. Drugi preparat zawiera z kolei lewonorgestrel, czyli substancję zmieniającą środowisko endometrium, co sprawia, że zagnieżdżenie się zarodka staje się niemożliwe.

Kiedy można stosować?

Przed zastosowaniem tabletek "dzień po" konieczny jest kontakt z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań do stosowania tabletki. Wśród przeciwwskazań wymienić można:

 • Nowotwory,
 • karmienie piersią,
 • ciąża,
 • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
 • stosowanie regularnej antykoncepcji,
 • poważne zaburzenia hormonalne.

Szczególną uwagę zwrócić należy także na czas, w którym można przyjąć tabletkę "dzień po". W przypadku pierwszego środka (hamującego owulację i zmieniającego środowisko w endometrium) czas wynosi 120 godzin, czyli 5 dni od zbliżenia. W przypadku drugiego preparatu, który uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w endometrium, czas ten wynosi 72 godziny. Badania naukowe dowodzą, iż największa skuteczność antykoncepcji awaryjnej następuje do 24 godzin od zbliżenia. W sytuacji awaryjnej należy więc niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem wypisania recepty.

Czy pigułki "dzień po" są legalne?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest w Polsce legalne wyłącznie po uzyskaniu recepty od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza ginekologa. Tabletki "dzień po" można stosować w przypadku:

 • niezastosowania innych form antykoncepcji,
 • kiedy inne formy antykoncepcji zawiodły (np. pękła prezerwatywa),
 • gwałtu,
 • odbyciu stosunku w trakcie dni płodnych z zachowaniem metod naturalnej antykoncepcji,
 • oderwania się plastra antykoncepcyjnego,
 • wydalenia się wkładki wewnątrzmacicznej.

Komentarze