Szatynka - jaka jest? Osobowość szatynki

SzatynkaSzatynka - najbardziej kobiecy typ urody i osobowości, życzliwa, troskliwa i tryskająca energią przez cały dzień, zaraża dobrym humorem domowników. Jednak miewa zmienne nastroje i bardzo szybko się poddaje. Delikatna i wrażliwa nie potrafi sama kroczyć przez życie, dlatego z jednego związku bardzo szybko wchodzi w drugi, co nie oznacza, że zmienia facetów jak rękawiczki, czy nie jest stała w uczuciach. Ten typ osobowości nie potrafi żyć w pojedynkę, a aprobata i możliwość wsparcia na męskim ramieniu jest jej potrzebna dla zachowania wewnętrznej równowagi i poczucia bezpieczeństwa.

Szatynka szara myszka czy królowa balu?

Szatynka to bardzo złożony typ osobowości, co przekłada się również na jej wygląd zewnętrzny. Samotna jest niczym szara myszka, brak pewności siebie i strach przed przeciwnościami losu, których z natury boi się pokonywać w pojedynkę, odbiera jej poczucie własnej wartości.

Również ten w doborze stylizacji i kolorystyki, którą się otacza, co sprawia, że nie wie w co się ubrać i też nie widzi powodu, dla którego miałaby się stroić. Krucha i słaba szatynowa singielka traci cały blask i urok. Przywdziewa nijakie, stroje a włosy związuje i nie potrafi rozwinąć skrzydeł. Strach przed konfrontacją i kłodami rzucanymi pod nogi przez los sprawia, że woli nie ryzykować i z realizacją ważniejszych projektów czeka na swoją drugą połowę.

Szatyna jako szara myszka
Szatynka jako szara myszka

Jednak w tym czasie nie próżnuje, a wrodzona fantazja, sprawiają, że ma głowę pełną pomysłów, marzy i planuje. Mimo, że we wszystko co robi wkłada całe swoje serce, to bardzo szybko się zraża. I jeśli nie ma w pobliżu bratniej duszy i wsparcia, rezygnuje z marzeń lub odkłada je na wieczne nigdy. Samotna nie eksperymentuje z modą, woli się nie rzucać w oczy, żeby komuś nie podpaść, nawet jeśli to tylko zazdrosna koleżanka z pracy. Kiedy się zakocha rozkwita jak róża, pięknieje w oczach, zaczyna się stroić i zachwyca stylizacjami, fryzurą i całokształtem.

Bezradna jak dziecko przyciąga potencjalnych partnerów jak magnes

Jej urok osobisty i dziecięca bezradność w kryzysowych sytuacjach sprawiają, że obok strudzonej, zrozpaczonej kruchej i delikatnej niczym motyl szatynki, żaden mężczyzna nie potrafi przejść obojętnie. Nie, żeby od razu się zakochał i czekał pod jej drzwiami z pierścionkiem, ale pomoc oferuje jej bez zastanowienia. Takie kobiety nie muszą kokietować i prosić o wsparcie, ich bezradność i panika, w którą często wpadają nawet z błahego powodu, rozbraja każdego. A że panowie lubią czuć się silni i potrzebni, nie grzeszą też intuicją, to rozwiązywanie problemów szatynek sprawia im prawdziwą przyjemność. Nie muszą się domyślać czego owa pani od nich oczekuje, ponieważ sama mówi o swoich problemach. To typ kobiety, która nie lubi konfrontacji i walki, dlatego nawet drobna przeszkoda jest dla niej trudna do pokonania. A kiedy o niej opowiada wyolbrzymia swoje problemy, choć nie robi tego specjalnie, lecz właśnie tak czuje. I tak zmieniając jej żarówkę czy naprawiając cieknący kran, każdy facet u jej boku czuje się jak prawdziwy macho.

Szatynki zakochują się wiele razy i zawsze kochają mocno

Szatynka bardzo często wybiera niewłaściwego partnera, mimo dużej inteligencji i kobiecej intuicji. z lęku przed samotnością potrafi przymykać oczy na drobne przewinienia, byle tylko nie zostać sama. Nie robi tego z wyrafinowania, zakochana patrzy na świat przez różowe okulary.

Droga szatynko, uważaj nie każdy hydraulik, prawnik czy taksówkarz to bohater. Wprawdzie wybawili Cię oni z opresji, ale to ich praca. Zdarza się, więc że pozostając w swojej strefie komfortu, nie zauważa, bądź nie chce widzieć tego co widzą inni. Na swoje związki i romanse patrzy zaślepiona często fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. Kiedy wreszcie zdejmuje różowe okulary, zastanawia się jak mogłam być tak głupia. To typ kobiety, która woli cierpieć w związku, godzić się na liczne kompromisy niż przemierzać życie w pojedynkę. Ślepo wierzy, we wszystkie składane jej obietnice i żyje nimi z nadzieją, że jej ukochany się zmieni, zrozumie swoje błędy lub pokocha ją mocniej. Ona zawsze kocha tak samo, całym sercem i na zabój. Choć odrobina ostrożności byłaby wskazana, to wrodzony optymizm nie pozwala jej patrzeć krytycznie na płeć przeciwną.

Osobowość szatynki

Szatynka potrzebuje miłości jak tlenu

Patrząc na ten typ osobowości, można mieć wrażenie, że skacze z kwiatka na kwiatek, jednak to nie do końca prawda. Ona po prostu nie potrafi i nie może być sama. Jako singielka zamienia się w szarą myszkę, jej serce krwawi i to nie dlatego, że straciła ukochanego, tylko dlatego, że będzie musiała przemierzać świat w pojedynkę, co ją przeraża. Brak pewności siebie ją paraliżuje, dlatego jako singielka nie potrafi funkcjonować. Kiedy ma ukochanego u boku cała kreatywność powraca, pojawia się charakterystyczny błysk w oku i może przenosić góry. A kiedy napotka przeszkodę na swojej drodze, otwarcie mówi partnerowi, że potrzebuje pomocy. Szatynka to asekurantka, dlatego w samotności często rezygnuje z nadarzających się okazji, podarowanych jej przez los w obawie, że sama nie podoła, nie przezwycięży przeszkód i będzie musiała przyznać się do porażki. A że jest to osoba, której wszędzie pełno, doskonała organizatorka, która sypie pomysłami na prawo i lewo,  nie może sobie pozwolić na długie przerwy w działaniu. I właśnie dlatego z jednego związku szybko wchodzi w drugi.

Piękna szatynka
Piękna szatynka

Złośliwi, zarzucają jej, że zawsze ma wyjście awaryjne, co w pewnym sensie jest prawdą. Nawet kiedy jest w szczęśliwym, udanym związku, szuka już następcy. Nie po to, by go zostawić czy zdradzać. Robi to dla wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa, świadomości, że kiedy jej związek się rozpadnie nie zostanie znowu sama. A ów potencjalnego kandydata na nowego partnera ma cały czas na oku, ale trzyma go na dystans. Z tego też powodu nie powinna ona wiązać się z zazdrośnikami, bo taki związek będzie burzliwy i z góry skazany na porażkę.

Po rozstaniu długo liże rany, co nie przeszkadza jej wejść w nową relację, bo jak śpiewał kiedyś zespół Dwa Plus Jeden "Dziewczyna nie może przez życie iść całkiem sama". Jej serce pomieści jednak uczucie do nowego partnera, a także smutek i żal po poprzednim, bez szkody dla żadnego z nich. Jeśli więc przeprowadza się od jednego ukochanego do drugiego, nie widzi w tym nic złego i nie potrafi zrozumieć, dlaczego inni ją za to krytykują.

Szatynka łatwo się adaptuje do nowej sytuacji

Niestała w poglądach i życiowych planach jest posądzana o nieszczerość i często traci zaufanie bliskich jej osób. Nie jest ona jednak fałszywa, a ma wrodzoną umiejętność adaptowania się do nowych warunków i sytuacji. Jest mistrzynią kompromisów i wybierania mniejszego zła, choć sama tego nie traktuje jak kompromis i nie widzi w tym nic złego. Szuka ona takiego wyjścia z sytuacji, żeby nie musieć stawiać czoła trudnym sytuacjom, nie wchodzić konflikty z otoczeniem i nie musieć walczyć w pojedynkę. To, co inni nazywają zmianą poglądów, dla szatynki jest sposobem na przetrwanie i adaptacją do nowych warunków i sytuacji. Nie czuje się ona przegraną, kiedy rezygnuje z kolejnego pomysłu. Z jej punktu widzenia stoi na podium, ponieważ po raz kolejny udało jej się pozostać w strefie komfortu.

Przyjaciółka na dobre i złe

Szatynka lubi się otaczać ludźmi, dlatego ma wielu przyjaciół, dla których jest gotowa do poświęceń, choć w pojedynkę brakuje jej odwagi to w zespole może przenosić góry, być prowodyrką protestów i manifestacji. Mając aprobatę i wsparcie innych, będzie bronić swoich poglądów i osób, które są jej bliskie. Jest najlepszą przyjaciółką na świecie, gotową do poświęceń i wyrzeczeń. Niestety jej dobre serce i chęć niesienia pomocy bardzo często są wykorzystywane. Jest urodzoną filantropką - robi to, nie tylko z dobrego serca, ale też nieustającej potrzeby bycia potrzebną. W towarzystwie uważana jest za dobrą duszę, bardzo często jest proszona o rady, których chętnie udziela. Jest  jednak typem teoretyka.

Szatynki
Szatynki

Samarytanka z szatynowymi włosami

To urodzona samarytanka martwi się za wszystkich i o wszystkich, bardzo często jej radość i szczęście przyćmiewają problemy bliskich jej osób. Nie potrafi sama się cieszyć ze swoich sukcesów, więc dba, żeby wszyscy wokół niej byli szczęśliwi, nawet za cenę jej własnego szczęścia. Jej życiowym motto jest pomaganie, to dzięki niemu ten typ osobowości rekompensuje sobie stracone życiowe szanse. Jako osoba czyniąca dobro wszędzie dookoła, potrafi zapomnieć o sobie. Jej największą wadą oprócz częstej zmiany poglądów jest zbyt duża, wprost nienaturalna, gotowość do poświęceń, zadowalanie się absolutne minimum w życiu. Szatynka nie dąży do sukcesów, lecz harmonii, do zbudowania własnej strefy komfortu, w której najchętniej zamknęłaby również swoich bliskich. Matka szatynka w trosce o swoje pociechy bardzo często podcina im skrzydła i wychowuje pod kloszem. Nie oczekuje więc wielkich sukcesów, jest wyrozumiała wobec swoich dzieci. Jako osoba, która ma potrzebę pomagania innym, uważa, że jej partner i potomstwo też zawsze powinni być gotowi do poświęceń i pomagania. A kiedy okazuje się, że Ci mają inne potrzeby, zarzuca im egoizm i brak serca. Dużo czasu im zajmie, zanim zrozumie, że jej bliscy pragną więcej i przeciętność im nie wystarcza.

Szczera do bólu i nie lubi kłamców

Choć część osób ją posądza o fałszywość i nieszczerość, szatynka nie potrafi kłamać, nie robi tego, a jeśli już to gdy sytuacja ją do tego zmusi. Przez wiele dni ma wyrzuty sumienia, że kogoś okłamała, dlatego też sama nie toleruje kłamców. Raz oszukana przez długi czas nie potrafi zaufać osobie, która była wobec niej nieszczera. Mimo unikania konfliktów i konfrontacji za wszelką cenę woli najgorszą prawdę od niedomówień i oszustwa. W tej kwestii jest nieugięta, wprawdzie nie krzyczy i nie robi awantury, ale zraniona potrafi się gniewać i nie odzywać przez wiele dni. Przy tym wcale nie pokazuje jak bardzo jest ją to uraziło, lecz w ciszy liże rany.

Szatynka kocha talizmany i amulety

Ten typ osobowości kocha amulety, którymi dodaje sobie odwagi w kryzysowych sytuacjach, wierząc w działanie talizmanów i nadprzyrodzonych mocy. Chętniej niż inne kobiety szatynki czytają horoskopy i wierzą w nadprzyrodzone zjawiska. Prawda jest taka, że robią wszystko, by nie okazać własnych słabości, które same w pełni zaakceptowały, ale których często nie akceptuje otoczenie. Z tego też powodu bardzo często wspierają się one barwami, biżuterią, a nawet makijażem. Ten typ osobowości wierzy, że nawet odpowiednia fryzura, koloryzacja i ubiór mogą mieć wpływ nie tylko na to jak ją postrzegają inni, ale też na powodzenie sprawy, którą akurat załatwia.

Talizmany dla szatynki

Biorąc pod uwagę, że jej krucha i delikatna osobowość nie znosi i nie radzi sobie z przeciwnościami losu, bardzo źle znosi krytykę, a nawet odmienne zdanie osób w jej otoczeniu. A także za wszelką cenę i zawsze chce należeć do "stada", grupy przyjaciół, bractwa, drużyny sportowej lub mieć wianuszek przyjaciół, także zawsze, ale to zawsze być zakochana. Zarówno szczęście i talizmany są jej bardzo potrzebne.

Do najskuteczniejszych należą:

 • Barwy - zarówno w domu, jak i te, które nosi na sobie,
 • Biżuteria - wśród niej kamienie naturalne,
 • Ubrania - które pozwalają jej zamaskować brak pewności siebie i czasem niską samoocenę,
 • Makijaż - który sprawi, że będzie mogła kogoś oczarować,
 • Zachwycające stylizacje - w szczęśliwych kolorach.

Co przynosi szczęście szatynce?

Kamienie naturalne, ale tylko te, które współgrają i harmonizują z jej urodą, czyli starannie wybrane, pięknie oprawione i dodające i jej urody, a przede wszystkim sprawiają, że czuje się ona bardziej pewna siebie.

 • Różowy agat, w najmodniejszym odcieniu sprawi, doskonale komponuje się z jej urodą, podkreśla jej tęczówkę i kolor ust. Dzięki jego właściwością poczuje się ona bardziej pewna siebie i bardziej atrakcyjna. Ponadto agat sprzyja budowaniu miłości i dotrzymywaniu wierności.
 • Lapis lazuli to jeden z najciemniejszych granatowych minerałów, który ten typ osobowości powinien nosić jak najbliżej twarzy. Jest to kamień mądrości, równowagi psychicznej oraz wewnętrznej prawdy. To dzięki niemu szatynka przed samą sobą przyzna się do słabości, dostrzeże swoje wady i zrozumie, dlaczego przez tak wiele osób jest krytykowana za brak konsekwencji. A kiedy pozna prawdę o sobie, poczuje przypływ odwagi i własnej wartości. Talizman ten sprawi, że zacznie walczyć ze swoim i słabościami i konfrontuje się sama ze sobą. Wprawdzie niewiele to zmieni w jej podejściu do świata i ludzi, ale zacznie się uczyć na własnych błędach.
 • Szafir daje duchowe wsparcie, pomaga w byciu wytrwałym i konsekwentnym, pomoże więc szatynce w podejmowaniu decyzji i samodzielnym doprowadzeniu spraw do końca.
 • Kamień księżycowy łagodzi stres i uczucie lęku, pomaga zdobyć się na odwagę i przedstawienie swoich poglądów i przekonania do nich innych. Dodaje też kobiecej energii i sprawia, że panie czują się dobrze w swojej skórze.

Szatynki ciepłe i chłodne

Szatynka to typ urody pomiędzy blondynką, a brunetką. Ma kolor włosów od bardzo ciemnego blondu do umiarkowanego brązu. Oczy niebieskie, szare, zielone lub brązowe i najczęściej jasną oprawę oczu. Jej cera ma kolor brzoskwiniowy lub oliwkowy, czasem nieco blady i naturalnie szarawy, ale, nigdy alabastrowy.

 1. Ciepła szatynka - to pani z włosami w ciepłym odcieniu ciemnego blondu lub w kolorze ciepłego brązu od cappuccino po słodką czekoladę. Oczy ma w kolorze brązowym lub piwnym i najczęściej jasną oprawę oczu, niektóre panie mają też brązowe brwi i rzęsy, które najczęściej wymagają przyciemnienia.
 2. Chłodna szatynka - to pani, która może mieć też jeden z najciemniejszych odcieni popielu lub włosy w kolorze mysim, który wygląda jak ciemnoszary i  jest znacznie ciemniejszy od siwego, ale jaśniejszy od grafitowego i czarnego. Ponadto wszystkie odcienie chłodnego brązu i bardzo ciemnego chłodnego blondu. Oczy typu chłodnego mają natomiast barwę niebieską, szarą lub są w kolorze ciemnego chłodnego brązu.

Kolory, które przynoszą szczęście szatynce

Szatynka ma również swój zestaw kolorów, które nie tylko przynoszą jej szczęście, ale też sprawiają, że olśniewa wyglądem zewnętrznym. Jednak odpowiedni ich dobór jest uzależniony od dokładnego i prawidłowego określenia typu urody. Odpowiadają one kolorystyce kamieni naturalnych, które wspierają jej osobowość.

Kolory dla chłodnej szatynki to:

 • Róż od jasnego malinowego po przygaszoną fuksję i amarant. Róż to kolor, który relaksuje, łagodzi rysy twarzy i sprawia, że inni patrzą na szatynkę łagodniejszym okiem i łatwiej jest ich przekonać do zmiany zdania.
 • Granat to barwa, która idealnie komponuje się ze srebrną biżuterią i wszystkimi kamieniami utrzymanymi w tej kolorystyce. Osoba, ubrana w tę barwę czuje się piękniejsza i mądrzejsza. Ponadto jest on wprost stworzony dla szatynek, których cera w jego sąsiedztwie staje się gładka, rozświetlona i wygląda jak po wizycie w salonie kosmetycznym. Szatynko - ubieraj się na granatowo, zawsze, kiedy chcesz zrobić na kimś bardzo dobre wrażenia. Możesz ten kolor łączyć ze wspomnianym wyżej różem lub bielą.
 • Biel - to twoja czerń, będziesz w niej olśniewać, zachwycać i oszałamiać. Podkreśli ona kolory twojej cery, oczu i włosów, ponadto sprawi, że będziesz wyglądać bardzo kobieco i lekko. Jej moc polega na podarowaniu szatynce kobiecej energii i pewności siebie. Chcesz zrobić dobre wrażenie na kobiecie, od której jesteś zależna np. szefowej, urzędniczce itp. ubierz się w biały total.
 • Błękitny to kolor, który sprawi, że poczujesz się jak księżniczka, lekka, piękna i co najważniejsze odważna. Ponadto będziesz w nim wyglądać jak królowa lodu, której nikt nie śmie odmówić.

Kolory dla ciepłej szatynki to:

Wprawdzie nie są one identyczne z barwami innych kasztanowych talizmanów, ale sprawiają, że szatynka będzie w nich piękna i stylowa.

 • Khaki - ten militarny kolor doskonale współgra z cerą i włosami i sprawi, że będziesz się w nim czuła jak żołnierz na polu walki. Odważna, pewna siebie i gotowa iść po zwycięstwo.
 • Nude, - ta niepozorna paleta barw, zestawiona z twoją cerą, włosami i oczami staje się głęboka, tajemnicza i bardzo ekskluzywna. Tak też będą Cię postrzegały inne osoby, jeśli przywdziejesz takie kolory.
 • Biel to twoja tajna broń, zakładasz ją i czujesz się lekka, wypoczęta i zrelaksowana. Osoby, które napotkasz na swojej drodze będą Cię odbierać jako kogoś, kto doskonale wie czego chce i nie zawaha się przed niczym, a to najlepszy start do wszystkich negocjacji.
 • Czerń - głęboka i każdym wydaniu, jako jeden z niewielu typów urody możesz ją nosić w zestawieniu z innymi barwami lub jako czarny total. Nigdy nie będziesz w niej wyglądać jak szara myszka. To właśnie kolor czarny sprawi, że każdy będzie traktował poważnie i z pełnym szacunkiem. Ukryjesz pod nią całą swoją niepewność i strach przed konfrontacją oraz przeciwnościami losu.
 • Złoto - to doskonały dodatek, dzięki któremu twoja cera zyska młodzieńczy blask, oczy będą wyraźniejsze a kolor włosów piękniejszy.

Jeśli jesteś stuprocentową szatynką, pamiętaj, że ludzie się zmieniają, a słabości są po to, żeby je przezwyciężać. Wspieraj się swoimi talizmanami i otaczaj życzliwymi ludźmi, a będziesz zawsze szczęśliwa. A jeśli po raz kolejny oddasz serce niewłaściwej osobie, zastanów czy nie lepiej byłby poczekać na kolejny związek w samotności. Bycie singielką też ma swoje plusy, musisz je tylko dostrzec.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Lexy
Częsta koloryzacja pochłania sporo czasu i pieniędzy, a poza tym osłabia włosy. Są na to sposoby. Dzięki nim odrost zbyt szybko nie rzuca się w oczy, a fryzura na długo zachowuje nasycony odcień. Jeśli jesteś szatynką i poprosisz fryzjera o platynowy blond, nie miej złudzeń, odrosty będą widoczne już po dwóch, trzech tygodniach. Lepiej wybrać kolor zbliżony do naturalnego i rozjaśnić lub przyciemnić włosy delikatnie, nie więcej niż o dwa tony. Jasny brąz można rozjaśnić maksymalnie do średniego blondu lub przyciemnić do ciemnego brązu. Sprawa komplikuje się nieco, gdy pojawiają się siwe włosy. Wtedy zamiast jednolitego koloru warto zrobić jaśniejszy balejaż lub refleksy.
Anna_7
Szatynki i brunetki często narzekają na nadmierne owłosienie twarzy. Nie chodzi nawet o to, że w ich przypadku jest ono bardziej bujne, a o to, że przez jego mocniejszy i ciemniejszy kolor jest ono niestety o wiele bardziej widoczne niżeli chociażby u blondynek, które mają jasne włoski. Kobiecy zarost, o ile tak go można nazwać, też jak najbardziej może być usuwany. A w jaki sposób należy się z nim obchodzić, by nie pogorszyć sytuacji? Czy depilacja wąsika laserem będzie dobrą metodą usuwania owłosienia z twarzy? Jak najbardziej tak. Chcąc zdecydować się na ten najlepszy zabieg depilacji, przeznaczony do usuwania zbędnego owłosienia ze skóry twarzy, warto postawić właśnie na depilację laserową, albowiem jej skuteczność jest niesamowicie wysoka. Laser doskonale sprawdza się przy tym na włoskach grubszych i ciemniejszych, charakterystycz nych dla szatynek i brunetek. Bywa, że nie chwyta on jasnych włosków, ale z tymi ciemnymi, zwłaszcza jeśli mają one odpowiednią długość i grubość, radzi sobie bez żadnych problemów. Polecam :)
Szatyneczka
Jak wykorzystać złoto w makijażu, by wyglądać obłędnie, ale nie przesadzić? Wystarczy jeden złoty akcent, którym podkreślisz oczy lub usta. Tak wykonany makijaż będzie przyciągał wzrok, a jednocześnie sprawi, że będziesz błyszczeć nie tylko na parkiecie. Na powieki nałóż złoty cień lub delikatnie muśnij usta błyszczykiem w tym kolorze. Można również sięgnąć po produkty zawierające brokat.
Jeśli jednak chcesz dodać sobie jeszcze więcej blasku, to wybierz złoty rozświetlacz, który daje niepowtarzalny efekt opalizującej skóry. Dla blondynek najlepszy będzie rozświetlacz w brzoskwiniowym odcieniu, natomiast szatynki i brunetki powinny wybrać odcienie miedziane. Na rynku kosmetycznym mamy szeroki wybór rozświetlaczy, dzięki którym można modelować twarz światłem. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy nałożyć bazę rozświetlającą, następnie podkład, a na końcu rozświetlacz. Warto jednak pamiętać, że jest to propozycja tylko dla osób z ładną cerą (tłusta skóra może sprawić, że twarz będzie się nieestetycznie świecić, a tym samym niezbyt dobrze wyglądać).