Sypialnia dla młodej mamy - jak ją urządzić?

Sypialnia dla młodej mamyCzas po urodzeniu dziecka jest bardzo specyficzny i trudny, zarówno dla mamy, jak i ojca dziecka. Młodzi rodzice są skupieni na nowym członku rodziny często zapominają, że odpowiednio zaaranżowana przestrzeń wokół nich może w dużym stopniu ułatwić opiekę nad dzieckiem. Jedną z zasad, o jakich musimy pamiętać, to odpowiednio urządzona sypialnia, bo tam zwykle stacjonuje mama z dzieckiem. Liczy się zarówno materac, jak i ustawienie mebli. Wygoda powinna być na pierwszym miejscu.

Zdrowy sen jest najważniejszy

Zwykło się mawiać, że sen zajmuje nam jedną trzecią życia. Jednak w przypadku młodych mam - nic bardziej mylnego. Zdarza się, że nocne pobudki trwają długie miesiące, a nawet lata. Sen jest zatem krótszy, niż kobieta potrzebuje, więc jego jakość powinna być szczególnie wzięta pod uwagę. Jeśli nie możemy zapewnić odpowiedniej długości snu, skupmy się na tym jak można poprawić jego jakość.

Najważniejszym odpoczynkiem jest sen nocny. Przede wszystkim chodzi o odpowiednio dobrany materac. Taki, który sprawi, że ciało wypocznie w maksymalnym stopniu. Najzdrowszą pozycją snu jest spanie na boku, a przy tym nie bez znaczenia jest jak układa się wtedy nasz kręgosłup. Niektóre firmy oferują materace, które posiadają sprężyny o wysokiej elastyczności punktowej, dzięki czemu bez względu na ciężar ciała materac dopasuje się odpowiednio do sylwetki. Odpowiednio twardy i sprężysty materac pozwoli na podparcie kręgosłupa przy jednoczesnym odpoczynku mięśni. Materace zaprojektowane z myślą o odpowiednim wypoczynku znaleźć można na stronie materacelomza.pl lub https://sleepinghouse.pl. Wszystkie cechy dobrego materaca oferuje swoimi produktami firma Hilding.

Materac tej marki gwarantuje ponadprzeciętny komfort oraz wysoką jakość wykonania. Ponad 80 lat doświadczenia w produkcji materaców oraz dzięki nowoczesnemu centrum testowemu Sleep-Lab, marka Hilding oferuje coraz to bardziej ulepszone modele. Przykładem mogą być wyjątkowo elastyczne materace piankowe Rock & Roll z 7 strefami komfortu czy Foxtrot, jeden z najtwardszych materaców przeznaczonych dla osób cięższych. W ofercie Hilding dostępne są także materace lateksowe, jak np. Melody, idealny m.in. dla par o dużej różnicy wagowej lub bestsellerowy model Salsa wypełniony piankami Flexifoam i Visco. Flamenco to materac zbudowany na bazie sprężyn Multipocket, który zdobywa całe rzesze Klientów. Materace posiadają Znak jakości Szwajcarskiego Instytutu Ergonomii i Higieny AEH oraz certyfikat Oeko-tex. Wybór jest ogromny, są dostępne także materace dla dzieci lub nawierzchniowe, z gwarancją od 5 do 15 lat.

Zdrowy sen jest najważniejszy

Odpowiednie ustawienie mebli i światło

Gdy odpowiednią jakość snu mamy już z głowy, trzeba przemyśleć w jaki sposób ustawić meble, aby było wygodnie przede wszystkim dla mamy. To przecież najczęściej ona wstaje w nocy nakarmić lub przebrać dziecko. Idealne ustawienie to takie, gdzie obok łóżka w sypialni znajduje się łóżeczko dla dziecka z nałożonym na nie przewijakiem. Przybory do przebrania, ubranka i pampersy w zasięgu ręki zapewniają, że przewijanie pójdzie sprawnie, a dziecko nie rozbudzi się zbytnio.

Dodatkowo ważnym elementem staje się oświetlenie. Obok łóżka czy przewijaka powinna się znajdować lampka nocna, która nie emituje zbyt intensywnego światła, ale jednocześnie na tyle mocne, aby można było bez problemu przebrać dziecko. Pamiętajmy także o takim ustawieniu lampki, aby nie była skierowana bezpośrednio na dziecko, które lubi patrzeć w stronę światła. Lampka nie może razić nikogo w oczy, a jej włącznik znajdować się w miejscu, gdzie łatwo go będzie znaleźć.

Jeśli mama karmi piersią warto także pomyśleć o zabezpieczeniu łóżka, które umożliwi karmienie na leżąco. Ta pozycja jest bardzo wygodna dla kobiety, jednak dla bezpieczeństwa warto zabezpieczyć brzeg łóżka w taki sposób, żeby dziecko nie spadło. Wystarczy barierka do łóżka lub ustawienie koło innego mebla, które pełni rolę zabezpieczenia. Wiele mam często ze zmęczenia zasypia podczas karmienia, a równie duża część decyduje się na spanie z dzieckiem na jednym łóżku. W takiej sytuacji obok łóżka nie musi być łóżeczka dla dziecka, wystarczy sama komoda do przewijania.

Czy tylko od materaca zależy dobry sen?

Bardzo ważną rolę odgrywa także odpowiednia temperatura w pomieszczeniu. Najlepiej jest, aby nie przekraczała 18 stopni Celsjusza. Zapewni ona szybkie zasypianie i spokojny sen. Drugą sprawą jest światło niebieskie, jakie emitują telewizory, laptopy i inne sprzęty elektroniczne. Ich nadmiar zaburza cykl dobowy i generuje problemy ze snem. Pamiętajmy, że to przede wszystkim dobrej jakości materac w sypialni może sprawić, że młodzi rodzice lepiej wypoczną. Podstawą w urządzaniu wnętrza jest zatem kupienie materaca odpowiednio dopasowanego go naszych oczekiwań, w szczególności zalecamy wysokiej jakości materace firmy Hilding. Dzięki niemu i kilku powyższym wskazówkom można sprawić, aby czas po porodzie był spokojniejszy, na czym zyskają zarówno rodzice, jak i dziecko.

Czy tylko od materaca zależy dobry sen?

Komentarze