Styl industrialny. Jak urządzić wnętrze industrialne?

Industrialne wnętrzeStyl industrialny pochodzi z Nowego Jorku, gdzie po raz pierwszy stare fabryki i opuszczone budynki przemysłowe były adaptowane na pomieszczenia mieszkalne.

Nie są to wnętrza dla osób, które cenią sobie małe, przytulne mieszkanka - charakterystycznymi cechami dla tego stylu są duże, otwarte przestrzenie, chłodne kolory i minimalizm w ozdobach i dodatkach.

Styl industrialny cechy. Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

- Przede wszystkim pozostawmy jak największy obszar wolnej powierzchni - nie zamykajmy jej ścianami działowymi, zaprojektujmy jedynie te konieczne. Wykorzystajmy wysokość pomieszczenia, które daje możliwość włączenia antresoli - nie musimy wówczas urządzać osobnego miejsca na sypialnię, co daje nam dodatkową przestrzeń.

- Urządzając wnętrze w stylu industrialnym, zwróćmy uwagę na beton, drewno, stal i metal oraz szkło. Wykorzystajmy je w aranżacji - zapewnią minimalistyczny charakter i będą przyciągać wzrok.

- Podłoga powinna być wykonana z naturalnych materiałów - świetnie sprawdzą się drewniane, grube deski. Industrialne wnętrze charakteryzuje się ekologicznymi i surowymi wykończeniami, mogą być one dodatkowo postarzane. Pozostawmy więc w nienaruszonym stanie nieotynkowane, ceglane ściany i wszelkie elementy przywodzące na myśl historię budynku - widoczne instalacje, rury czy stalowe fragmenty.

- Styl industrialny to zimne kolory. Biel, czerń i szarość to podstawowa paleta, w której należy utrzymać wnętrze. Jasne barwy dadzą dam dodatkowe optyczne powiększenie powierzchni, natomiast ceglane ściany wprowadzą przytulny nastrój.

- Unikajmy nadmiaru ozdób. Wystarczy kilka geometrycznych detali wykonanych z metalu lub drewna. Dobrze komponować się będą meble i dodatki znalezione na aukcjach staroci i inne, mające swoja historię. Najważniejszym elementem jest oświetlenie mieszkania - ciężkie, metalowe lub stalowe lampy dodadzą charakteru a jednocześnie zapewnią odpowiednią dla tak dużej przestrzeni ilość światła.

Styl industrialny

Wnętrze w stylu industrialnym staje się obecnie coraz popularniejszą formą aranżacji. Zachowując maksimum prostoty i surową estetykę starej fabryki, możemy osiągnąć efekt niespotykanego i niezwykle oryginalnego wnętrza. Jeśli jednak nie czujemy się swobodnie w pomieszczeniach o dużej powierzchni, bez wyraźnego podziału - styl industrialny zdecydowanie nie sprawdzi się.

Artykuł przygotowany przy współpracy ze sklepem StrongTree.pl oferującym meble industrialne.

Komentarze