Styl industrialny - urządź pomieszczenie w minimalistyczny i oryginalny sposób

Styl industrialny - aranżacjeSurowe, ceglane ściany, niewielka liczba mebli i dużo przestrzeni. Choć początkowo może brzmieć to niezbyt zachęcająco, to jednak styl industrialny potrafi naprawdę zachwycić. Dodatkowo staje się on coraz popularniejszy, także w Polsce. Czym tak naprawdę wyróżnia się ten sposób urządzania pomieszczeń? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Warto rozpocząć od przybliżenia historii opisywanego stylu. Jego początki nieoficjalnie datuje się na koniec lat 50. XX wieku. W USA wiele fabryk splajtowało, pozostawiając po sobie duże, niezagospodarowane przestrzenie. Zainteresowała się nimi amerykańska bohema, która pierwsza dostrzegła w nich wielki potencjał. Artyści urządzali pomieszczenia po swojemu, przy okazji stopniowo kształtując założenia stylu industrialnego, które tak naprawdę stale ewoluują.

Często takie lokale były jedynym wyjściem z sytuacji bezdomności dla biedniejszej części amerykańskich obywateli. Za brakiem pieniędzy szło także ograniczenie środków na urządzanie wnętrz. Dlatego też zdeterminowani mieszkańcy industrialnych domów korzystali z czego się da, aby choć częściowo zastąpić standardowe wyposażenie. Często były to również części z pozostawionego dobytku należącego do poprzednio działającej tam fabryki. Tak też wprowadzono do obiegu oryginalne stoły, krzesła czy inne meble, w których dominował metal, lekko podniszczona forma i duża artystyczna dowolność. W krótkim czasie takie wyposażenie stało się naprawdę pożądane i cenione również w bardziej tradycyjnych domach. Konieczność przerodziła się w styl będący na czasie.

Styl industrialny - aranżacje

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego

Teraz odnieśmy się do samych konkretnych wytycznych, które pozwalają stwierdzić, że mamy do czynienia ze stylem industrialnym. Przede wszystkim charakterystyczne są duże i wysokie okna w surowej formie, bez żadnych zdobień. W grę nie wchodzą zasłony czy tym bardziej firanki. Jedynie metalowa lub drewniana rama i szkło. Wraz ze wspomnianymi oknami pojawiają się także wysoko osadzone sufity, potęgujące wrażenie wielkiej przestrzeni. Kluczowa jest również duża liczba lamp i mała ilość dekoracji. Według ekspertów bardzo ważne jest niwelowanie przedziałów pomiędzy danymi pokojami i tworzenie jednego, wielkiego open space’u. Oczywiście na ścianach mile widziana jest cegła (szczególnie ta mała, starodawna) oraz odcienie bieli, szarości wraz ze stalowymi wykończeniami. Jeśli dostrzeżecie te elementy w danym miejscu, możecie być przekonani, że jest utrzymane w industrialnym stylu.

Jeśli chciałbyś przełożyć ten interesujący klimat na swoje mieszkanie czy dom, to musisz pamiętać o kilku niezbędnych aspektach. Materiały, z jakich powinieneś korzystać to cegła, metal, beton, stal oraz stare drewno. W sklepach budowlanych można znaleźć coraz więcej tego typu elementów do zastosowania w stylu industrialnym, choć warto skierować się do specjalistów zajmujących się tym klimatem pomieszczeń, których na rynku pojawia się coraz więcej. Jeśli posiadasz większy budżet i nie masz pomysłu na wystrój, zawsze możesz zatrudnić sprawdzonego dekoratora wnętrz, który wniesie pożądany powiew świeżości do mieszkania poprzez swoje pomysły z zakresu stylu industrialnego. Najbardziej odważnym krokiem jest zainwestowanie w mieszkanie w lofcie, które znajdziesz w niemal każdym większym mieście. Często możesz natrafić na naprawdę wzorowe, industrialne miejsca do zamieszkania, jednak licz się z dużymi wydatkami, które przeznaczysz na zakup loftu lub sam wynajem.

Styl industrialny - dekoracje

Wybierz odpowiednie meble

Meble, które znakomicie oddadzą styl industrialny, również powinny być stworzone z wcześniej wymienionych materiałów. Warto skierować się w kierunku bardziej wiekowych elementów, które można z powodzeniem dostać na pchlich targach, w sklepach z antykami czy na aukcjach internetowych. Przede wszystkim wskazane jest zakupienie długich stołów, nieco starodawnych w swojej konstrukcji krzeseł, starych metalowych lamp i innych elementów, które dodadzą pomieszczeniu surowości. Znakomitym pomysłem jest również zainwestowanie w bardziej artystyczne formy, pochodzące od uznanych projektantów. Dużo tego typu przykładów tworzonych jest w Skandynawii. Nie bój się eksperymentować. Twoje meble czy ozdoby mogą także nawiązywać do innych gatunków, np. pop-artu czy innych oryginalnych kierunków, popularnych w wystrojach wnętrz. Wolność jest niezwykle ważna podczas planowania i kształtowania stylu industrialnego. Masz wtedy większe szanse na osiągnięcie oryginalnego, niepowtarzalnego projektu, który zachwyci laików, jak i znawców.

Tak naprawdę każdą część Twojego domu możesz przemienić w intrygujący, industrialny sposób. Choć może to kosztować wiele czasu, pieniędzy i poszukiwań, to jednak naprawdę warto się tym tematem zainteresować. Według badań, styl industrialny jest jednym z najbardziej pożądanych przez statystycznego Polaka. Nie ma się co dziwić takim wynikom, bo loftowe meble, duże przestrzenie i surowy klimat naprawdę potrafią zawrócić w głowie. Kiedy zakochasz się w tego typu klimatach, nie będziesz chciał wrócić do standardowych wystrojów. Życzymy powodzenia w odmianie swoich czterech ścian.

Tekst powstał między innymi dzięki specjalistycznej wiedzy, udzielonej przez firmę Loft Decora ze Swarzędza (https://loftdecora.pl), czyli ekspertów od wystroju wnętrz, oferujących stylowe meble, a także dodatki.

Komentarze